Jump to content

Moto Zajednica

Hit the Road I: Evropa - Azija

Recommended Posts

  • Drug član, 2013 postova
  • Lokacija: Pula
  • Motocikl: KTM 1290 SD GT

Ti Mile imaš ohoho vina da probaš kad opet naiđeš u ove krajeve ;). Znači, nemoj da sam čuo da si bio, a da se nisi javio...

 

Ps: Žarićevo vino je odlična kupaža caberne sovinjona, merloa i, ako se ne varam ovako iz glave, domaćeg prokupca. Odlično vino.

ti i ekipa od sada u Istru na pripreme pred putovanja. znao sam još i onda kada ste bili kod mene da nešto munđate samo nisam znao šta

 

 

offujete ljudima temu, pijandure jedne :D

pa jesmo pijandure, znaci dobri ljudi jer ja nisam sreo pijanduru da je loš covjek ali nismo alkoholicari.

sve mi se cini da si i ti za naš klub?

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8144 postova

Ostaju li isti clanovi za sledece podvige Hit the Road msm ako Bog da

 

Ako bude sve po planu, zdravlja i sredstava - naravno.

 

 

Hocete napisati komplet putopis sa slikama pre emitovanja emisije sl. godine?

 

Realno će putopis biti negde na zimu. Ono malo vremena što sada ostaje koristi se da se (opet) vozi motor ;).

 

Doduše, potrudićemo se da ubacimo još neki zanimljiv materijal, kako budemo obrađivali...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8144 postova

Hit the Road I - appendix ;), tj. nekako je tematski ovom putovanju mesto u ovoj temi:

 

 

Prošle nedelje, sa poslednjim lepim danima (makar ako slušate vremensku prognozu i zanima vas da na istu obraćate pažnju), vuklo me je ono pusto u nama da malo duže vozim motor ;). Uostalom, prošlo je bilo već tri nedelje nakon povratka sa HtR ekspedicije :D.

 

Preuredim obaveze, ostalo je i nešto nepotrošenih, a unapred planiranih i prežaljenih para – i tu vam ja odlučim da skočim na poslednji neprovezen deo crnomorske obale. Drugim rečima, na rumunsku obalu oko Konstance, a potom da se spustim obalom do Varne u Bugarskoj.

 

Odlučim i da sprovedem mali eksperiment – da li je moguće u tim krajevima spavati u čvrstom smeštaju, klopati i voziti u proseku 450-500km dnevno, a sve ukupno za 50Eur po danu (pokazeće se da je moguće sa lakoćom!).

 

Na brzinu planirana ruta bila je ovakva (a kako planirano, tako i realizovano):

 

Mapa.jpg

 

Dakle, ideja je bila da posetim najpre Vidin i Ruse, bugarske gradove na donjem toku Dunava, a onda pređem u Rumuniju i odvezem do Konstance, odakle ću se Crnim Morem spustiti do Varne, pa nazad kući kroz Bugarsku.

 

Nešto oko 2200-2300 km, na raspolaganju 4 noćenja i 5 dana vožnje…

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8144 postova

Dan I - Vidin:

 

U Bugarsku idem preko Zaječara, ulazak na Vršku Čuku. Tako je najbliže do Vidina.

 

Put od Paraćina do Zaječara u finalnoj je fazi rekonstrukcije i već je odličan za vožnju. Do sledeće sezone, biće to sasvim lep pravac za motore (naročito sportske i sport-touring).

 

Iznad Zaječara, par kilometara pre Vrške Čuke i bugarske granice, pravim prvu pauzu. Lep dan:

 

PA190363.jpg

 

Ubrzo ulazim u Bugarsku:

 

PA190368.jpg

 

 

Do Vidina stižem u ranim popodnevnim satima, nakon jedva nešto iznad 3h vožnje od Beograda.

 

Vidin je mali grad (nešto ispod 50.000 stanovnika), ali važan saobraćajni čvor na Dunavu. Trenutno trajekt povezuje putni koridor sa Rumunijom, a upravo se završava (ustvari, već je i završen) most koji će povezati Rumuniju i Bugarsku i od koga naši putari dosta zaziru, budući da će taj pravac predstavljati alternativu našem koridoru 10. Po mojoj proceni ta opasnost nije neposredna, budući da ni Bugari, ni Rumuni nisu završili auto-put do i od mosta. Tj. makar ne do trenutka ulaska obe zemlje u Šengen. A tada će, na našu žalost, nepostojanje graničnih kontrola i rampi za putarinu od Austrije do Turske naš koridor 10 nepovratno učiniti vremenski neisplativim.

 

Bilo kako bilo, evo kako izgleda Vidin. Sasvim solidan gradić, mada potpuno pust noću :lol: :

 

PA200396.jpg

 

PA200400.jpg

 

PA200405.jpg

 

PA200408.jpg

 

PA200411.jpg

 

PA200420.jpg

 

 

Zanimljivo da je celoj u Bugarskoj srpski roštilj JAKO popularan (a Bogami i u Rumuniji), pa tako i u Vidinu reklamiraju roštilj pridevom "srpski":

 

PA190376.jpg

 

Porcija od 350gr ćevapa, dve salate, hleb i pivo – ukupno 3 Eur u centru grada :takoje:!

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8144 postova

DAN II – Ruse:

 

Iz Vidina polazim oko 10h ujutro. Još u Beogradu odlučio sam da do Rusa vozim isključivo lokalnim putevima. Itinerer je Vidin-Montana-Pleven-Bjala-Ruse.

 

Dan je lep, putevi mali i osrednjeg kvaliteta, ali potpuno prazni:

 

PA200428.jpg

 

 

Moguće držati jak tempo. Predeli, makar do Plevena, potpuno su isti kao između Zaječara i Negotina – isto je to područje. Zlatno žuto, uglavnom ravno, Stara planina paralelno sa vama sa južne strane – uživa se u vožnji zaista. I svakako izbegnite sve magistralne pravce (Montana-Sofia i Sofia-Pleven)!

 

Iznenađen sam što gradovi kroz koje prolazim (Montana i Pleven, a kasnije pokazaće se i Ruse i Šumen i naročito Varna) imaju bar po 100.000 stanovnika! Uopšte, Bugarska ima preko 10 gradova većih od 100.000 stanovnika. Da li je to posledica dugog socijalizma, gde praktično nije bilo sela i privatne seoske zemlje već su ljudi gravitirali gradovima, ili je nešto drugo u pitanju - ne znam. Tek, za nas je sve to dosta zanimljivo, mislim to odsustvo većeg broja sela na putu i prisustvo puno, za naše prilike, velikih gradova.

 

Elem, Ruse je jedan od tih velikih gradova. Velika luka na Dunavu i grad od koga se pruža jedini most između Bugarske i Rumunije, koji je poslednjih preko 50 godina i jedina "suva" veza između ove dve zemlje. Naravno, preći taj most, a kasnije i jedini most preko Dunava u Rumuniji, bio je jedan od ciljeva ovog putovanja!

 

Dakle, Ruse su lep grad. Malo življi uveče od Vidina, no za nas i dalje "mrtav". I dalje jako jeftin (večera u restoranu u centru grada: svinjski medaljoni sa pečurkama, šopska salata i pivo – 750 din), sa odličnim i jako jeftinim hotelima!

 

Evo atmosfere:

 

PA200450.jpg

 

PA200452.jpg

 

PA200453.jpg

 

PA200455.jpg

 

PA200458.jpg

 

PA200437.jpg

 

PA210470.jpg

 

PA210482.jpg

 

PA210471.jpg

 

PA210483.jpg

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8144 postova

Dan III – Konstanca:

 

Ruse sam napustio tek iza podneva. Odličan (i jeeeftin!) hotel, sa besplatnom upotrebom spa centra i eto…

 

Put do Konstance je lak, znao sam to. Oko 350km, od čega je bar pola (a ispostavilo se i više) auto-put. Jedino je prsten oko Bukurešta malo zeznut. Generalno, Rumuni si jako dobro sredili sve svoje magistralne pravce. Čini mi se da su, uz Sloveniju, Poljsku i Češku, možda i najbolje iskoristili ulazak u EU, makar imajući u vidu svoju početnu poziciju. Danas je, po pitanju infrastrukture, Rumunija zemlja odlično sređenih putnih magistralnih pravaca.

 

Prelazim dakle most preko Dunava, između Bugarske i Rumunije. Kao što rekoh, poslednjih preko 50 godina jedina suva veza između dve ex-socijalističke države. Most je u relativno kilavom stanju, ali dobra vest je da za motore nema mostarine (što ujedno znači da idete i preko reda – dakle, samo gas!). Prelazak mosta i promena novca na rumunskoj strani:

 

PA210485.jpg

 

PA210488.jpg

 

 

Na rumunskoj strani je mesto Giurgiu, grad mnogo manji od Rusa. Prelazeći most razmišljam koliko mnogo će Ruse dobiti od trenutka ulaska Bugarske i Rumunije u šengenski prostor. Najpre, bar 50.000 stanovnika iz Giurgiua upućenih na svakdnevni provod i šoping u Rusama (samo preko mosta, bez granice je to 5min), a ujedno i blizinu jednog velegrada kao što je Bukurešt (70km, opet bez granice ispod 1h vožnje odličnom rumunskom magistralom).

 

Oko Bukurešta postoji 3 saobraćajna prstena. Ja idem spoljnim, "kamionskim" ;). U Bukureštu sam već bio, haos je na prilazima pa valja obići, a i tako mi je najbolje da gađam auto-put ka Konstanci. Ono što treba reći je da je taj prsten izuzetno naporan i opasan za vožnju motora. Poput našeg Kružnog puta oko Beograda iz najgorih dana! Star, uglačan i klizav asfalt, sa OGROMNIM kolotrazima od sveprisutnih kamiona. U trenucima dok vozim tuda prska i kišica, taman da zamesi svo to ulje i prašinu u super klizavu smesu. No, ipak to ne traje predugo – par desetina kilometara i već ste na auto-putu.

 

Auto put ka Konstanci forsira se jako brzo. Radara nema i do mesta Fetesti, na obali Dunava stiže se zaista brzo.

 

Kod Feteštija je drugi (i jedini) most na donjem toku Dunava. Zapravo, Dunav već tu ulazi u deltu, račva se na dva kraka sa 15km širokom adom između njih. Najpre kod Fetestija pređete jedan krak Dunava, pa vozite rečnom adom, a onda kod pomenutog mesta Černavoda prelazite i drugi krak ove monumentalne reke.

 

Sam most (tj. mostovi!) je fantastičan (naročito prvi deo, kod Feteštija), pravi inženjerski landmark. Od Černevode ka istoku polazi kanal Dunav-Crno more, koji završava kod Konstance. Praktično, severno od Černevode Dunav je već ušao u deltu, nije plovan, pa kanal ustvari predstavlja pravo ušće ove velike reke u Crno more!

 

Dakle, sve je to na nekih 10-15min, tako da odgovorno tvrdim da ćete biti ovom deonicom ushićeni! Inače, mostarina za motore se plaća i iznosi oko 2 Eur.

 

A onda pozitivno iznenađenje za mene. Rumuni su završili istočnu deonicu auto puta, od mosta na Dunavu do prstena oko Konstance, tako da u ovu najveću i najznačajniju rumunsku luku na Crnom moru stižem već oko 15h. Odlično!

 

Konstanca je veliki i značajan grad u svakom smislu. Sa preko 300.000 stanovnika (ipak manja od Varne!) prirodni je centar regiona na rumunskoj strani. Takođe, ovo je vezna luka za kompletan saobraćaj sa Dunava ka istočnim morima! Dakle, možda i najvažnija luka Crnog mora, sa najboljim položajem. Ujedno, na periferiji grada tu je i Mamaja, jedno od 5 najvećih i najlepših letovališta Crnog mora. Konstanca je, dakle, grad važan u svakom pogledu.

 

Luka (stara i nova) prostire se obalom u dužini od preko 20km! Ovo je samo delić:

 

PA210495.jpg

 

PA210505.jpg

 

PA210498.jpg

 

Meni zanimljivo – jedan od svetionika u sred grada:

 

PA210503.jpg

 

Čak ni stara, socijalistička, arhitektura nije siva i sumurna. Konstanca je veseo grad:

 

PA210508.jpg

 

PA210531.jpg

 

Još atmosfere sa ulica:

 

PA210511.jpg

 

PA210519.jpg

 

PA210516.jpg

 

PA210526.jpg

 

PA210575.jpg

 

PA220600.jpg

 

PA220612.jpg

 

 

Onda odoh na Mamaju, da izvidim situaciju za neko buduće kampovanje ;). Mamaja je raj! Parče zemlje, široko ne preko 500-1000m, gde je sa istočne strane more, a sa zapadne veliko jezero! Cela Mamaje načičkana je hotelima, apartmanima i kampovima (dva ODLIČNA kampa!) i predstavlja praktično zonu odmora i zabave. Nešto kao naša Ada Ciganlija, samo mnogo veće i naravno, zbog mora, lepše.

 

Evo kako to izgleda:

 

PA210539.jpg

 

PA210550.jpg

 

PA210547.jpg

 

Ovde se zaneo u slikanje i zamalo nisam omrčio, jer je vetar naneo pesak, a ja nisam video :lol: :

 

PA210546.jpg

 

Za mene najlepša plaža na Mamaji – Puro beach:

 

PA210556.jpg

 

PA210563.jpg

 

PA210562.jpg

 

PA210557.jpg

 

 

Eto, tako je to… A najlepše od svega – hotel(čić) u centru Konstance, čuvan motor u dvorištu, sa doručkom – opet u okviru planiranog budžeta od 20 Eur dnevno.

 

Obavezno posetiti! Inače, delta Dunava je na 120km od Konstance i izlet sa vožnjom čamcima od 4h po delti pravi se u danu.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8144 postova

Dan IV – Šumen i Varna

 

Iz Konstance krećem posle dugog jutarnjeg razvlačenja, tek oko podne. Prvobitna ideja bila je da vozim i noćim taj dan u Varni, ali sam brzo tu ideju napustio: Konstanci je Varna preblizu, a sutradan onda do Beograda ostaje 950km. U tom smislu odlučujem da dan završim u Šemenu, gradu od (opet) 100-ak hiljada stanovnika, nekih 100km zapadno od Varne (dakle, u pravom smeru ka Beogradu).

 

Iz Konstance, nekih 15-ak km nakon izlaska na periferiju grada, najpre odlazim do krajnje tačke kanala Dunav-Crno more. Fasciniran sam ovim kanalom i njegovim značajem. Kao što rekoh ranije – ovo je pravo ušće Dunava u more! Sve vreme od grada prostire se luka Konstanca, a mesto gde se serijom prevodnica kanal spaja sa morem, ujedno je i mesto ogromnog lučkog terminala.

 

PA220617.jpg

 

PA220621.jpg

 

Do granice sa Bugarskom vozim lokalnom magistralom pored mora, koja povezuje mala rumunska letovališta i vodi ka pograničnom mestu Vama Veche. Mnogo je veselije tako nego glavnim magistralnim pravcem na Negru vodu i potom Gen. Toševo. Potvrdu svog plana dobio sam i od vlasnika pansiona u Konstanci u kome sam bio odseo, kaže da je prelaz kod Vama Veche pust, sasvim suprotno od zakrčenog glavnog magistralnog graničnog prelaza.

 

Brzo i lako ulazim u Bugarsku. Jedino sam vozilo na graničnom prelazu. Ima, doduše, još desetak pešaka koji prelaze i pazare u prekograničnom bugarskom supermarketu, podignutom nepunih 20m iza granične linije :takoje:.

 

Bugari su izgradili odličnu magistralu od granice do Varne, iako se radi samo o lokalnom putu:

 

PA220629.jpg

 

Vozim polako, uživam i pomalo istražujem dobra mesta za neka buduća kampovanja. Ima ih na desetine! Na obali, plaži, na slanim jezerima koja se u velikom broju nižu između mora i magistrale.

 

Predeo je doduše vetrovit i to je neki mudar investitor iskoristio za podizanje velike farme vetrogeneratora, koja broji preko 100 stubova po slobodnoj proceni i prostire se desetinama kilometara istočno i zapadno od magistrale.

 

Nekih 10-ak km od periferije Varne svraćam u čuveno bugarsko crnomorsko odmaralište Zlatni pjasci. Lepo mesto, sa sjajnom plažom:

 

PA220638.jpg

 

PA220639.jpg

 

PA220640.jpg

 

PA220642.jpg

 

Ako ikada dođete u ovo mesto – nemojte mu suditi prebrzo, već sačekajte i dajte mu šansu. Naime, u mesto se ulazi sa zadnje strane i sve to deluje dosta kilavo i uglavnom nikako, sve dok ne siđete na samu plažu i Zlatni pjasci puknu ispred vas. A plaža je zaista fenomenalna i ima dosta luksuznih i sređenih hotela.

 

U centar Varne pristižem već oko 14h:

 

PA220645.jpg

 

PA220647.jpg

 

Varna je veliko mesto, preko 350.000 stanovnika, sa haotičnim saobraćajem. Pošto sam se promuvao, klopao, sipao gorivo – shvatih da je još veoma rano i da ću u Šumen stići pre 16h, pa sam odlučio da na brzinu napravim turu lokalnim putićima od Varne, ka Burgasu, pa preko Avrena i Devnje, nazad na auto-put ka Šumenu. Krug od nekih 150-200km FENOMENALNIH lokalnih i pustih, šumskih puteva i putića i zaista tu može da se vozi za sve pare!

 

Elem, kao što rekoh već – Šumen je mesto od 100.000 duša. Lep, ali potpuno mrtav i mračan grad. Sa druge strane bar je jeftin: tri ;) fast-food porcije i pivo su 3 Eur, a ceo apartman od 50kvm (sa hidromasažnom kadom ;) ) u solidnom hotelu Raj je 18 Eur sa doručkom i parkingom za motor.

 

Evo kako izgleda Šumen:

 

PA230657.jpg

 

PA230658.jpg

 

PA230660.jpg

 

Od Šumena do Beograda ima nekih 850km i to sam odvezao u:

 

DAN(u) V – Beograd:

 

Prvih 200km jako, jako hladno, a kada sam oko Plevena izašao iz oblaka i magle, naglo se razvedrilo i temperatura skočila na idealnih 17-18C. Preostalih 650km do Beograda, rutinskih i dosadanih preko Sofije, prošlo je bez problema i brzo.

 

U Beograd sam stigao malo posle 17h. Violeta nije još stigla sa posla :D

 

 

Kako mi deluje, biće ovo poslednje duže putovanje za ovu sezonu – sezonu u kojoj sam se, realno gledano navozao, ali ja bih (uvek) još… :D

  • Podržavam 9

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • MotoDJIR.com, 1338 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Honda Africa Twin AS 2022; Piaggio Beverly 300ie 2010: Vespa 300GTS 2015

Ekipa HtR

 

222g.jpg

 

Nekoliko neobjavljenih fotografija:

 

img3607ew.jpg

 

img3568x.jpg

 

img3572jf.jpg

 

img3598fg.jpg

 

img3533rf.jpg

 

img5705m.jpg

 

Na našoj FB stranici je napisana jedna kratka i odlična misao.

Napisala je devojka koju smo upoznali u glavnom gradu Nagorno Karabaha (Stepankert).

 

"if you've hit the road often, you'll understand"

 

 

 

Ekipa Hit The Road želi svima Srećnu Novu 2013. godinu!

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8144 postova

Da ne prejudiciram... dogovori sa jednom beogadskom produkcijom su upravo u toku, pa kada budemo nešto konkretno znali - javićemo.

 

Sasvim okvirno - generalni plan i dalje je ovo proleće (2013).

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8144 postova

Za sve koji su zainteresovani za seriju koju spremamo - odluka je da seriju nećemo puštati pre jesenje tv sezone ove godine. Naravno, i dalje stoji da će serija premijerno ići na kanalu našeg medijskog partnera - TV Studio B.

 

A do tada, pogledajte HtR1 promo spot. Taze! ;) VIdeo je full hd, pa gledajte u što većoj rezoluciji i odvrnite zvuk ;).

 

Uživajte, bar upola kao mi dok smo ovo vozili:

 

  • Podržavam 9

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja