Jump to content

Moto Zajednica

Novi Zakon o saobracaju u Crnoj Gori od 09.03....

Recommended Posts

  • Zainteresovan, 666 postova
  • Lokacija: CG

Tek toliko da ne kazete da niste znali.

 

Vozaè vozila na motorni pogon ne smije za vrijeme vožnje koristiti mobilni telefon. Za ovaj prekršaj vozaèu æe se izreæi novèana kazna od 20 eura. Ako je prekršajem izazvana opasnost za drugog uèesnika u saobraæaju ili prouzrokovana saobraæajna nezgoda, vozaèu æe se odrediti dva kaznena boda, a može mu se izreæi i zaštitna mjera u trajanju od 30 dana do tri mjeseca.

Vozaè vozila na motorni pogon mora danju, za vrijeme vožnje na putu, da ima na vozilu upaljena oborena svjetla za osvjetljavanje puta. Za ovaj prekršaj izreæi æe se vozaèu novèana kazna u iznosu od 30 eura, a može mu se izreæi i zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilima u trajanju od 30 dana do tri mjeseca ako je ovim prekšajem izazvana opasnost za drugog uèesnika u saobraæaju ili prouzrokovana saobraæajna nezgoda.

 

Kroz naselje još sporije

 

Na putu u naselju vozaè ne smije vozilom da se kreæe brzinom veæom od 50 km na èas (po starom zakonu do 60 km), odnosno brzinom veæom od brzine dozvoljene postavljenim saobraæajnim znakom za cijelo naselje ili njegov dio. Saobraæajnim znakom se može dozvoliti kretanje vozilom i brzinom veæom od 50 kilometara, a najviše do 80 km na èas.

 

Policijski službenik æe na licu mjesta privremeno oduzeti vozaèku dozvolu i iskljuèiti iz saobraæaja: vozaèa koji se u naseljenom mjestu vozilom kreæe brzinom veæom od 30 km na èas od dozvoljene, kao i vozaèa koji se na putu van naselja kreæe brzinom veæom od 50 km na èas od dozvoljene, vozaèa koji napusti mjesto saobraæajne nezgode, vozaèa koji upravlja vozilom u saobraæaju pod dejstvom alkohola, opojnih droga ili drugih psihoaktivnih materija ili ljekova na kojima je oznaèeno da se ne smiju upotrebljavati prije i za vrijeme vožnje. Vozaèa instruktora koji u organizmu ima alkohola, ili pokazuje znake alkoholne poremeæenosti za vrijeme dok osposobljava kandidata za vozaèa motornog vozila. Vozaèa instruktora koji odbije da se podvrgne ispitivanju odnosno struènom pregledu radi provjere prisustva alkohola u organizmu ili postojanja znakova alkoholne poremeæenosti, odnosno da li se nalazi pod dejstvom opojnih droga, drugih psihoaktivnih materija ili ljekova na kojima je oznaèeno da se ne smije upotrebljavati prije i za vrijeme vožnje. Vozaèa koji je preticao vozilo koje se zaustavilo ispred pješaèkog prelaza radi propuštanja pješaka koji su stupili na pješaèki prelaz. Vozaèa koji pretièe ili obilazi kolonu vozila, kao i vozaèa koji pretièe drugo vozilo u tunelu, ispred vrha prevoja puta ili u krivini kada je preglednost puta nedovoljna.

Policijski službenik æe privremeno na licu mjesta oduzeti vozaèku dozvolu od vozaèa i vozaèa instruktora do okonèanja prekršajnog postupka, ali ne duže od 60 dana, i o tome izdaje potvrdu u kojoj pored ostalog mora biti naveden razlog oduzimanja i vrijeme od najduže 24 èasa od èasa oduzimanja za koje vozaè ima pravo da upravlja vozilom do svog prebivališta.

 

Kazne od 10 do 10 000 eura

 

Kaznene odredbe su novim zakonom u potpunosti izmijenjene i znatno su strože od starih. Poveæan je broj propisanih prekršaja: starim zakonom su bila propisana 243 prekršaja i šest privrednih prestupa, a novim 305 prekršaja. Novim zakonom nijesu propisane kazne za privredne prestupe, niti je za poèinjene prekršaje propisana kazna zatvora.

Iznos kazne za privredna društva, druga pravna lica i preduzetnike je od 300 do 10.000 eura, a za odgovorna lica u privrednim društvima i drugim pravnim licima od 50 do 1000 eura.

Za uèesnike u saobraæaju iznos kazni koje se mogu izreæi u prekršajnom postupku je od 40 do 150 eura, a za vozaèa koji upravlja vozilom za vrijeme za koje mu je vozaèka dozvola oduzeta ili dok je iskljuèen iz saobraæaja kazna je od 100 do 300 eura. Za prekršaje za koje službenici policije izrièu kaznu na licu mjesta, njen iznos je od 10 do 30 eura.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 837 postova
  • Lokacija: Mladenovac

Ma to su i kod nas pricali a vidis, danas citam u novinama da je ovaj novi zakon odbijen. A i ako ga izglasaju treba mu sigurno dve godine da bi stupio na snagu da bude sve po propisima.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ♥Amor Vincit Omnia♥, 1524 postova
  • Lokacija: Beograd/Kina
  • Motocikl: Fazer 600
Lele... Eto nam sad' date=' kad hocemo u EU :D:lol:[/quote']

 

Polako dok ja radim ovde netjemo mi skoro u EU

 

hahahahaha :P

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 585 postova
  • Lokacija: Beograd
Lele... Eto nam sad' date=' kad hocemo u EU :D:lol:[/quote']

 

Polako dok ja radim ovde netjemo mi skoro u EU

 

hahahahaha :P

 

Daj otkaz molim te :wink:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 666 postova
  • Lokacija: CG

Kod nas pocelo... :?

Za sada policija samo opominje da se pale svijetla i vezuju pojasi, a auta sa zatamljenim staklima su vec poceli da uklanjaju iz saobracaja... 8)

Ocekuje se da ce brzo poceti naplata kazni, svi smo pripravni... :lol:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • In memoriam, 884 postova
  • Lokacija: Beograd
Ma to su i kod nas pricali a vidis, danas citam u novinama da je ovaj novi zakon odbijen. A i ako ga izglasaju treba mu sigurno dve godine da bi stupio na snagu da bude sve po propisima.

 

Netacno.

 

Zakon nije odbijen, nego se izglasavaju neki amandmani koji nista sustinski ne menjaju, vec prakticno definisu nadleznosti oko legislativnog postupka (donosenja zakona) kao i oko nadleznosti saobracajne policije.

 

Ocekujte da ce zakon biti usvojen krajem proleca, moguce i pre.

 

Implementacija zakona (odnosno njegova primena) krece odmah po objavljivanju u sluzbenom glasniku, dakle pocetkom leta. Verovatno ce tokom leta biti opomena, a od septembra puna primena zakonskih resenja.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 837 postova
  • Lokacija: Mladenovac
Ma to su i kod nas pricali a vidis' date=' danas citam u novinama da je ovaj novi zakon odbijen. A i ako ga izglasaju treba mu sigurno dve godine da bi stupio na snagu da bude sve po propisima.[/quote']

 

Netacno.

 

Zakon nije odbijen, nego se izglasavaju neki amandmani koji nista sustinski ne menjaju, vec prakticno definisu nadleznosti oko legislativnog postupka (donosenja zakona) kao i oko nadleznosti saobracajne policije.

 

Ocekujte da ce zakon biti usvojen krajem proleca, moguce i pre.

 

Implementacija zakona (odnosno njegova primena) krece odmah po objavljivanju u sluzbenom glasniku, dakle pocetkom leta. Verovatno ce tokom leta biti opomena, a od septembra puna primena zakonskih resenja.

 

Svi pricaju drugacije.

Ostaje samo da cekamo i da vidimo sta ce da bude.

E ako ja uplatim za polaganje za B ili C i krenem obuku a stupi novi zakon po kom ja zakonu onda polazem, starom ili novom?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • In memoriam, 884 postova
  • Lokacija: Beograd
Andrej, jes ti kolega pravnik il se samo dobro sluzis pravnim terminima?

 

Ne, nisam pravnik, ali moje radno okruzenje jeste i ima direktnih izvora iz drzavne uprave, a i ja svakodnevno sluzbeno komuniciram sa njima.

 

ako ja uplatim za polaganje za B ili C i krenem obuku a stupi novi zakon po kom ja zakonu onda polazem, starom ili novom?

 

Po starom. Vozaci koji obuku zapocnu po starom zakonu zavrsavaju po tom programu i polazu po tom programu. Jedino ne znam da li se to odnosi na potpuno obavljenu obuku, ili je dovoljno da samo upises, odnosno zapocnes obuku. Provericu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 666 postova
  • Lokacija: CG
I sad se ja pitam' date=' za koji k...c da idem motoro u Crnu Goru.Da vozim 50 na sat :cry:[/quote']

 

Ako budes isao brze, mozes da je obidjes za dva-tri sata... :lol:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Guest diRRty
I sad se ja pitam' date=' za koji k...c da idem motoro u Crnu Goru.Da vozim 50 na sat :cry:[/quote']

 

Ako budes isao brze, mozes da je obidjes za dva-tri sata... :lol:

Ma jacu sto brze da dodjem do tebe na pizzu :wink:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 666 postova
  • Lokacija: CG
I sad se ja pitam' date=' za koji k...c da idem motoro u Crnu Goru.Da vozim 50 na sat :cry:[/quote']

 

Ako budes isao brze, mozes da je obidjes za dva-tri sata... :lol:

Ma jacu sto brze da dodjem do tebe na pizzu :wink:

 

Pusta obecanja... :lol:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vlasnik sajta, 5344 postova
  • Lokacija: Beograd, Srbija
  • Motocikl: BMW R1200 GS Adv, S1000RR; Beta 350RR

Ma jacu sto brze da dodjem do tebe na pizzu :wink:

 

Pusta obecanja... :lol:

 

Ma kad bi znao sta propusta, dosao bi samo tako :)

 

Nego, mi cemo usput ako nas panduri zaustave zbog prekrsaja, da ih pitamo 'Do you speak english?' :D Pa ako znaju, onda cemo da parlamo kao sav normalan EU svet, a ako ne, bice 'sorry, we dont understand this language' :lol:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 837 postova
  • Lokacija: Mladenovac
Andrej' date=' jes ti kolega pravnik il se samo dobro sluzis pravnim terminima?[/quote']

 

Ne, nisam pravnik, ali moje radno okruzenje jeste i ima direktnih izvora iz drzavne uprave, a i ja svakodnevno sluzbeno komuniciram sa njima.

 

ako ja uplatim za polaganje za B ili C i krenem obuku a stupi novi zakon po kom ja zakonu onda polazem, starom ili novom?

 

Po starom. Vozaci koji obuku zapocnu po starom zakonu zavrsavaju po tom programu i polazu po tom programu. Jedino ne znam da li se to odnosi na potpuno obavljenu obuku, ili je dovoljno da samo upises, odnosno zapocnes obuku. Provericu.

 

Vazi, hvala ti unapred!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 666 postova
  • Lokacija: CG

Ma jacu sto brze da dodjem do tebe na pizzu :wink:

 

Pusta obecanja... :lol:

 

Ma kad bi znao sta propusta' date=' dosao bi samo tako :)

 

Nego, mi cemo usput ako nas panduri zaustave zbog prekrsaja, da ih pitamo 'Do you speak english?' :D Pa ako znaju, onda cemo da parlamo kao sav normalan EU svet, a ako ne, bice 'sorry, we dont understand this language' :lol:[/quote']

 

E, pa sad me podsjeti na jedan vic koji ste mozda i culi, ali ajde:

 

Parkira se strani turista pored nasa dva policajca i pita ih do you speak english, a ovaj odgovara, jok... German, jok, French, jok, Italian, jok...

Iznervira se covjek i ode...

Jedan policajac kaze kolegi kako mozda i nije lose da nauce neki jezik, a ovaj mu odgovara da nema potrebe, jer vidis, covjek govori pet jezika i nista mu ne valja... :lol:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Guest diRRty
I sad se ja pitam' date=' za koji k...c da idem motoro u Crnu Goru.Da vozim 50 na sat :cry:[/quote']

 

Ako budes isao brze, mozes da je obidjes za dva-tri sata... :lol:

Ma jacu sto brze da dodjem do tebe na pizzu :wink:

 

Pusta obecanja... :lol:

Vdimo se ove godine ako Bog da

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 978 postova

Ko je prije imao vezu imace je i sad, tako da sustinski zakon nece nista promijeniti. U principu samo kada bi se pravilno sankcionisali alkoholisani vozaci broj nesreca bi se izuzetno smanjio.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 978 postova

Citat iz "Vijesti" :

 

"Skoro svi vozaci pravdali su se da nijesu upoznati da je poceo da se primjenjuje novi zakon. Mnogi ne znaju sta su oborena svjetla, tako da su vozili sa upaljenim pozicionim svjetlima. Vecina ne zna pravilno ni da veze sigurnosni pojas pa je bilo i smijesnih scena"

 

:lol:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 681 postova
  • Lokacija: Podgorica - MNE
  • Motocikl: BMW S1000XR

bice za mjesec dana da se ovaj zakon mijenja ili ponisti skroz, masa naroda ce se zamac` ovim pojasom jer ne zna zasta li drugo moze to sluzit u makinu ;)

kako mi sad smijesno PG izgleda, kao da sam u neku zemlju EU, svi vezani, svijetla upaljena u sred bijela dana... jedino ih mos prepoznat po psovkama upucenim kroz prozor kad ti, kao pjesak, predjes ulicu na pjesackom. pih bas sam neuvidjajan...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja