Jump to content

Moto Zajednica

Sta je pricao Bear Grylls

Recommended Posts

  • Navigator, 1801 postova
  • Lokacija: Sremska Mitrovica
  • Motocikl: Papričica :)

Polako ljudi, ne pricajte u isto vreme :D Nije kulturno :zvizduk: . Nije puno 90e ali jednoslojni... hm,

verujem da to nece tako lako da prokisne :D . A za ustedu u paking prostoru, dodati i krilo ili najlon! posude

za kuvanje merkam u jednoj biciklo-radnji, aluminijumske, cini mi se da to moze da sluzi :)

 

vojne porcije (one sa cuturom ako se ne varam) su mi prevelike i preteske! Moze to i bolje!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Navigator, 1801 postova
  • Lokacija: Sremska Mitrovica
  • Motocikl: Papričica :)

Kad bolje razmislim nikad nisam uspeo da namestim sator da stoji BAS kako treba. Jel ima neko umesniji

ko bi sa nama ostalima podelio kojim redosledom treba stavljati klinove, zatezati kanape, stavljati platna itd...

Moj nije prokisao ni jednom, a bio sam na poprilicno jakimolujama,ali mi uvek unutrasnje platno dotakne spoljno i

onda se tu stvori mokar deo. Verovano bi postalo problematicno posle vise dana kise...

 

 

P.S. ovako izgleda kineski sator posle kampovanja na obali mora posle malo vetra... IMG_0261.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2422 postova
  • Lokacija: Shabac
  • Motocikl: KTM EXC300- KTM EXC250

mislim da je najbolja varijanta pakovanja u paru. Obicno nigde ne idete sami u voznju, bar na takvu pustolovinu, a veci deo onoga sto ste nabrojali je dovoljan i za dvoje. Sem hrane i vrece za spavanje. Sator ako je za 2-3 osobe je dovoljan za dvoje, alat ako jedan nosi onda drugi ne mora, isto vazi i za sav ostali pribor koji ste nabrajali. Jednostavno to raspodeliti na dva motora i eto resenja.

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2830 postova
  • Lokacija: Beograd, Tresnja
  • Motocikl: CBR 1000F - Bedevija

Preteče me Gavra :takoje:

 

 

 

 

Što reče Džoks, kampovanje ili preživljavanje? Ni na jedno se ne ide sam (najčešće). Ako se ide sa društvom, svako nosi nešto kabasto ili teško, osim svog smeštaja. Hranu ima svako za sebe ili se to organizuje. Znači, samo lične stvari, što manje, naravno, eventualno neki specifični alat za motor, malo lekova koji mogu da zatrebaju i koji brzo deluju, skoro sve što je potrebno stane u malu "viršlu". Na to se dodaje kabasti deo opreme koji je "dodeljen".

 

 

 

 

Nisam kampovao u prirodi na više od jedne noći, ali smo Ljilja i ja kampovali po dve nedelje, istini za volju, pri nekom gradiću, selu, tako da je to neuporedivo jednostavnije.

 

 

 

 

Sad na svakom ćošku ima onaj kineski dušek, ume da traje i po dve nedelje (proverio), smešno košta a čak može i da se baci posle upotrebe (ne da se zagadi priroda, naravno). Sasvim je udoban, jedino što je malo uzan.

 

 

 

 

Šator imam neki, iglo, jednoslojan, ali ima ciradu preko, nije nikada propustio. Vreću sam kupio '80. u Poljskoj, iscepana, ofucana, ali služi i dalje.

 

Među zajedničkim stvarima, obavezan je primus za kafu, supicu, kao i neki sud da se u njemu skuva. Odlično je da svako ima svoje metalno lonče od 2, 3dl.

 

Vojni ašov odlično dođe, čak može i da se negde nakači na motor da deluje i kao šminka :D

 

Plastične vezice, trakice, parče žice (licnaste mora da bude onoliko kolika je najduža žica na motoru, odlično je imati i bakarnu žicu za struju, da se neki deo uveže), sav alat koji je potreban da se skine guma, uključujući najveći ključ za skidanje osovine. Tečni metal u stiku ume da reši ogronme probleme sa procurelim rezervoarom, prsnutim deklom itd.

 

 

 

 

Znam sigurno da sam nešto propustio, ali, ako se dosetim, anije već neko pomenuo, dodaću.

 

@Kvariša

 

Prvo namontiraš šator, tek onda ga ukucaš i zatim staviš gornju prekrivku. Zategni jako, dobro ukucaj klinove za kanape. Šator digni suprotno od vetra i nikako na nizbrdici ili ispod neke padine.

 

 

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1366 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: Orion craus 49

Baš ste amateri. Ovako to otprilike treba da izgleda. :P

 

152810_3314388_8.jpg

 

Unutra imam brašna i kvasca za ceo mesec. Šta znaš kad će suša. :lud:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Advanced DJ Member, 4305 postova
  • Lokacija: Dunav na vidiku..
  • Motocikl: Šarulja queen RD04

Bear ima uvek kresivo :moto3:

 

I sviđa mi se odeća koju nosi..

 

Ove godine planiram više da kampujem..tako da je ovo korisna tema :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2883 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kliks

Posle jedine dve noci prespavane pod satorom u mom zivotu, mislim da je veooooma bitna podloga.

Dzaba ti spavanje ako se cele noci namestas i vrtis u tesnom satoru, a ujutro probudis sav izgnjecen.

 

Nije jeftina, ali je veoma prakticna ta samo-naduvavajuca podloga. Otvoris je, ona uvuce odredjenu kolicinu vazduha i posle je ipak malo doduvas, ali vrlo lako. Takodje se lako izduvava. Mislim ja od 5cm debljine sasvim optimalna i udobna. Probah je, do duse na parketu. Jeste da joj gabariti, kada se savije, i 2kg tezine, ne idu bas u prilog za adventure, ali vredi!

 

http://www.louis.de/_2023b5afb7afcf90ab0c926bc156046145/index.php?topic=artnr_gr&article_context=detail&grwgr=610&wgr=103&list_total=11&anzeige=0&artnr_gr=10002455

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 572 postova
  • Lokacija: Han Pijesak ,BiH
  • Motocikl: KTM EXC 450, Suzuki RM 125 ,Kawasaki KLX 300R ,Kawasaki KMX 125, Yamaha DT 125R

Kao ucesnik cetverogodisnjeg Survivor Bosnia 92/95 sam savladao sve tehnike spavanja bez Mckinley pomagala :D tako da obicno nosim samo vrecu ,a na moj motor vise i ne moze da stane .

Dobro bi bilo ako neko strucan moze da objasni sta raditi u situacijama kao sto su ujed zmije ,insekta ,trovanje hranom ili vodom u nekoj nedodiji!? Postoje li neki lijekovi ,serumi i sl. koji se mogu kupiti u slobodnoj prodaji? Dane i Koma su nosili dosta toga u Sibir ,mislim da to ne zauzima prostor u prtljagu a moze nekom spasiti zivot!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1039 postova
  • Lokacija: Niš-Donji Dušnik
  • Motocikl: Honda NT650V deauville

Obavezno ali obavezno u prirodu se nosi

Lek za stomak- probiotik da se ne ukenjate ko grlica

 

Lek za ‚‚glavu‚‚ tj lek protiv bolova-rapten K , Diklofenak, ili ibuprofen (ovaj treci preporucujem jer u sebi imas i acetilsalicila koji moze dobro da dodje ukoliko zapatite temperaturu ili upalu misica)

 

Lek za alergiju- Pressing ili dexazon ili loratadin - ujed insekta, alergija na bilje ili neku drugu stvar moze da bude veoma gadna, da potpuno oteknete ili da imate smetnje sa disanjem-zbog ovoga ja sa sobom nosim i pumpicu (inhalator) berodual

 

Ovom kombinacijom ste uglavnom pokriveni za slucaj nuzde, mada mozete tome dodati i neki antibiotik ako planirate visednevno kampovanje- svo ovo staje u kutijicu 10*5cm (ja koristim konzervu od str8 aftershave

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1039 postova
  • Lokacija: Niš-Donji Dušnik
  • Motocikl: Honda NT650V deauville

Ujed zmije: odma da kazem HITNOST je na prvom mestu. Zbrinavanje povredjenog ide ovim redom, prvo mu onemogucite kretanje, dakle odma da legne, sledi tretman rane-varijante isisavanje otrova, secenja nozem i ostalih stvari koje ste gledali na filmovima zboravite, jer moze da napravite samo vecu stetu

Dakle u tom slucaju trebalo bi da se imobilise mesto ujeda (posto je najcesce ruka ili noga) previje se zavojem i blago pritegne. Jacina stezanja treba da bude takva da uspori cikulacju ali da je ne prekine u potpunosti, zatim preko zavoja bi bilo pozeljno da oznacite mesto ujeda, i ako ste u mogucnosti vidite o kojoj zmiji se radi. Na nasem podneblju obitavaju neotrovnice smuk i belouska (poljarka i vodena zmija) ciji ujed nije otvoran ali zbog nacina ishrane ranu moze da zagadi i inficira i otrovnice sarka, pokok i sargan.

Nakon prve pomoci i zbrinjavanja povredjenog transportovati u najblizu zdravstvenu ustanovu sa sto manje kretanja istog

  • Podržavam 7

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1039 postova
  • Lokacija: Niš-Donji Dušnik
  • Motocikl: Honda NT650V deauville

Ujed insekta:

Najcesce bezopasan, ali moze da razvije alergijsku reakciju na ujed pa da bude svasta. Ukoliko je osoba alergicna sa sobom bi trebalo da nosi neki antihistaminik, kao i lekove protvi alergije loratadin, pressing ili dexason (dexametason). U apotekama postoje i setovi z osobe koje su alergicne na ujed pcele/ose i sastoji se od sprica sa iglom i ampule leka koji se daju u debelo meso (u dupe :takoje:)

Ukoliko istog seta nema, proveriti da li je osoba alergicna, pratiti zanke posle ujeda-oticanje usana i jezika, otezano disanje, otok kapaka, pojacano sluzenje iz nosa... Povredjenom ukoliko postoji dati da izgricka neki od gore navedenih lekova, a ukoliko isti ne postoje transportovati u najblizu ustanovu ukoliko se krenu razvijati znaci alergijske reakcije

 

Najtezi oblik koji moze da se razvije je anafilaksa (tu molite Boga ako ste neobuceni i sami u prirodi) Razvija se sok organizma, sa otezanim disanjem i kolapsom svih sistema i smrt visi nad glavom povredjenog. U zadnjem slucaju (otok jezika i grla, sa nemogucnoscu disanja )i ako nema druge solucije treba primeniti traheotomiju: teoretski ispod adamove jabucice na vratu osobe postoji jos jedan hrskavicav nabor ispod koga postoji malo ulegnuce koje se pipa prstima, u tom podrucju vrsi se isecanje koze i busenje dusnika sa ubacivanjem cevcice, slamke, creva za gorivo ili dela olovke zarad lakseg disanja. E sad kako to izvrsiti dok se osoba otima, bacaka i bori za vazduh (kako bi moj prof reko odalamite ga najjace sto mozete u glavu sa namerom da ga onesvestite a onda ga na miru rezite ako vec nema drugog resenja)

 

Ako je ujed bez propratnoh smetnji izvaditi zaoku ili iscediti mesto ujeda, Zaoku vadite nozem, ne pincetom ili noktima jer cete sadrzaj otrova istisnuti u ranu. Na mesto ujeda staviti hladni oblog (kamen, majica nakvasena u vodi ili rakiju) i propratiti povredjenog

  • Podržavam 7

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1039 postova
  • Lokacija: Niš-Donji Dušnik
  • Motocikl: Honda NT650V deauville

Ujed krpelja:

Narodna varijanta politi benzinom, sacekati da umre i zatim ga kruznimpokretima vrtiti i izvaditi napolje

Medicinska varijanta : iglom poduhvatiti krpelja i kozu i iste iskidati napolje slicno kao vadjenje trna, ili varijanta dva uzeti jako ostar noz i iseci 2-3mm koze zajedno sa krpeljom.

Na nasem podneblju ne obitavaju u velikoj meri krpelji zarazeni sa borrelia burgdorferi izazivacem Lajmske bolesti ali je zato na strani ta verovanoca da je krpelj zarazen veca, te vadjenje krpelja treba da bude brzo-cupanjem iglom ili isecanjem. treba izbegavati cupanje pincetom ili noktima jer se time sadrzaj iz stomaka moze istisnti u ranu i time se zaraziti (gorepomoenutom Lajmskom bolescu) a takodje postoji i mogucnost da vam ostane glava krpelja u mesu a da iskidate samo telo

  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 707 postova
  • Lokacija: podgorica,mne
  • Motocikl: uvijek prljava Honda xr650r

1. tolet papir

2.

3.

4.ostale gluposti

 

Mnogo lakše kad ide više ljudi, prije početka svake vožnje gledamo da nenosimo duple stvari. Lično nosim prvu pomoć, kamel bag, unutrašnje gume + set za krpljenje,nož,krstasti i obični šrafciger,kliješta,imbuse,ključeeve 10,13,14, za točkove i svjećicu i ključ,vrlo male pajsere, dosta plastičnih vezica,2m žice, 5-6 bonžita i vrlo često sam nosio bocu od 2L goriva jer mi je rezervar samo 9L(srećom kupio sam acerbis rezervoar od 16L). Alat je smješten u kutiji za alat, ostalo ide u ruksak. Ako se ide na par dana imam givi torbu za rep i ili louis vodonepropusnu torbu. Brat mi je vrlo aktivan planinar pa se od njega grebem za šator i vreću jer ima duplo. Sve u svemu treba bit majsstor i to sve dobro upakovat u vezat da se prilikom enduo vožnji ne raskači.

U zamalo zaboravih i japanke ili bilo kakve druge papuče kao obavezan dio višednevnih vožnji :zdravo:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Navigator, 1801 postova
  • Lokacija: Sremska Mitrovica
  • Motocikl: Papričica :)

Svaka cast zodini, ako tema nastavi da raste ovim tempom, bilo bi dobro tvoje postove staviti u neki index! Znaci

spisak neophodnih medikamenata imamo!

 

@Busman, rekli su mi da je ta podloska idealna, otisao sam da vidim, i skontao da je vece od satora koji hocu da zamenem zato sto je prevelik... <_< znaci, nije to to.

 

@Misa, razgovaramo o malo specificnom kampovanju, sustina je da mozes da prespavas na brzaka, kamp napravis bez velikog napora, jedes iole kvalitetno i ujutru se pokupis i nestanes kao da te nije ni bilo. O prezivljavanju je glupo pricati kada realno u svakom smeru na 15min voznje imas neku naseobinu.

 

@GS, postujem varijantu samo sa vrecom, no pretprosle godine nisam imao ni jedno kampovanje na suvom (ili je bilo jedno od 7) tako da sam odustao i od varijante bez satora i sa jeftinim satorom. Jedini je problem sto kad nosim ovaj veliki sator, svi ovi sa kineskim zavrse kod mene posto njihovi prokisnu... Znaci max 1 osoba i cuveno "ja bi vas rado pustio, ali zaista nema mesta" :lol: . Izmedju ostalog, i zbog te pojave mislim da je ovo idealno

 

P.S. Umesto da nosim dve rezervne gume, nosim jednu od 19', moze da stane i napred i nazad :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1039 postova
  • Lokacija: Niš-Donji Dušnik
  • Motocikl: Honda NT650V deauville

Par stvari za boravak u prirodi koje su mi uvek bile na prvom mestu nebitno koliko dugo bih boravio u prirodi su secivo, vatra, voda i kanap, dakle jedan veci i jedan manji noc (moze i ona kobinacija noz viljuska kasika otvarac za flase), za vatru kutija sibica, upaljac na plin i flammat jer mi hepo kocke smrde, voda-flasa ili cutura za duze od 1dana 2l i samo preko toga, kanap-najbolje padobranski barem 5m, sve sotalo mozes da se snadjes

 

Takodje pogledajte ovoh par linkova, da ne ulazimo sada u polemiku oko kvaliteta, sigurno da ima boljih stvari mada imam nesto do ove liste i sasvim dobro radi posao

 

http://www.dealextreme.com/p/multi-function-outdoor-camping-shovel-spade-tools-108495

 

http://www.dealextreme.com/p/6-in-1-mini-outdoor-cooking-picnic-tools-set-46241

 

http://www.dealextreme.com/p/durable-water-bladder-bag-with-straws-3-litre-46247

 

http://www.dealextreme.com/p/portable-army-style-camping-gordon-outdoor-nylon-hammock-army-green-150kg-max-72358

 

http://www.dealextreme.com/p/compact-multi-function-outdoor-picnic-tools-set-48302

 

http://www.dealextreme.com/p/military-army-survival-parachute-rope-black-30m-140kg-max-tensile-68047

 

http://www.dealextreme.com/p/outdoor-portable-ultra-mini-stainless-steel-gas-stove-with-a-case-2-ag3-46371

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Navigator, 1801 postova
  • Lokacija: Sremska Mitrovica
  • Motocikl: Papričica :)

Претвори се теме у преживљавање.....1jok.gif

 

 

Po meni, dobro je da smo se odmakli od moto-home-a... Mislim da bi enduro kampovanje trebalo

da bude pribliznije hiking kampovanju nego moto kampovanju kakvo uglavnom praktikuejmo.

 

stavio sam u drugu temu, a stavicu i ovde. Ludi rusi su napravili stvarno dobru pricu, ali

su preterali sa pakovanjem! Majku mu, zar su morali i stolovi i stolice da se nose:

 

 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1366 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: Orion craus 49

Ovakva vrsta putovanja je fantastična. Spojiti sve Kepojebine Srbije u jednu nedelju i vratiti se čitav. To bi bio pun pogodak za ovu godinu - First Serbian endurance rally! :moto2::oda2:

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ministar za Enduro, ratluk i ženske motore, 5392 postova
  • Lokacija: Južna Čukarica / Beograd
  • Motocikl: HTZ 750

:Mina: :Mina: :Mina: pratim i gledam... sto se opreme tiče ja sam se uvek pretovariovao (ko se na mleko opeče i na jogurt duva) i znam da umem da preteram sa alatom, ali zato moj ranac lepo leži na zadnjem delu sedišta i ne smeta mi u vožnji.... e sad šator sam otimao od Mishe_f koji je extremno kabast ali sam ja prezadovoljan sa njim i najverovatnije cu taj sebi i da kupim (onaj TotalTV sto se sam rasklapa za 2 sekunde).

 

Nošenje meda je odlična stvar (u onim malim kesicama), naravno vode.. imam vojnu vreću sa kojom ama baš uopšte nisam zadovoljan... al aj sad... koristio sam McCinley podlogu na naduvavanje (isto Mishinu) i sa njom sam vrlo zadovoljan. Od lekova nosim samo protiv bolova Nimulid Forte i kombinovani prašak.

 

Kvarni je u pravu što se toga tiče dca treba napraviti balans izmedju neophodnih stvari i težine istih (mada na mom motoru to nije problem, ali definitivno narušava ciklistiku kada ga popakujem onako "stručno")...

 

ps. Obavezno flašu Koka Kole kao protivpožarni aparat :lol:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 552 postova
  • Lokacija: Sremska Mitrovica
  • Motocikl: MS 1000DS, Apeninac

Au marko, pa ja tolko u yugo kad bi stavio ne bi uspeo na divcibare da se popnem! E to je jedna od stvari koje sam hteo da obradimo u temi. Sve sto si stavio je apsolutno potrebno, ali dzaba, nemoz bre tako u voznju, koji sam Q uzeo motor od 120kg da bi posle pakovanja imao 220!

 

MOje misljenje, kada ti zatrebaju kljucevi od 8-16 treba ti i traktor. Znaci to zamenes mobilnim telefonom. Sto ne moze da

se popravi multi-tool-om, svajcarcem, vezicom i izolir trakom... to se ni ne popravlja u sumi! Naravno, ako postoji neko vozilo koej prati ekipu, onda ne stedis, onda nosis i rezervni klip ako imas...

 

Cokoladice uvek sa sobom, mada bolje rade banane, ali samo ko ih je nosio zna na sta lice kad ih izvadis iz ranca :D . Vode nosim doduse manje, flasu od 1l, znam da je malo, ali treba biti stedljiv. Prosle godine sam dobio hidratacioni sistem (vau sto zvuci) koji sam stvio u ranac, ali nije klasican camel-back posto nema onu kesu za vodu, nego samo adaptere za flase, sto je mnogo dobra fora posto voda nema onaj ogavniukus gume... Kad nadjem kako se to bese zove, saljem link.

 

Ranac imam McKinley Enduro 12, mada kontam da mi je trebao samo za broj veci!

 

mck-100454-050_100454_enduro_12_black.jpg

 

 

 

Je.... te cokoladice!

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja