Jump to content

Moto Zajednica

Par saveta

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 368 postova
  • Lokacija: Aleksandrovac
  • Motocikl: Honda CBF 600 N; Honda Silver Wing 400; Honda Pantheon 125

Treba mi par saveta od vas. Vozim skuter od 50cc vec 3 godine, a planiram sledece godine da uzmem nesto ozbiljnije, nesto sa brzinama. Posto nikada u zivotu nisam vozio motor sa brzinama, a najjace sto sam vozio je bio neki skuter od 125cc, treba mi pomoc oko izbora motora. Verovatno ima mali milion ovakvih tema na forumu, ali, koliko sam ja uspeo da vidim, niko se nije malo detaljnije raspitivao o motorima. Ja imam oko 180cm, a tezak sam jedva oko 65kg, pa mislim da je to otezavajuca okolnost za neki veci motor :D. Prvo mi je u planu bio kawasaki kle500, ali, neko kaze - Sta ce tebi to, jako je to za tebe, tezak je motor... Neko kaze da je super za pocetnike, drugi kazu da kad pocne da je muka ziva od motora kad pocne da se kvari, crkava sve redom na njemu itd. Onda sam poceo da razmisljam npr. o Yamahi tdr125, tzr125, ali one mi se bas i ne svidjaju zbog toga sto su dvotaktne masine, pa to zna dosta i da posrce... Onda sam naleteo na Hondu cbr250rr (92' i 94' godiste). Zanimaju me vasa iskustva, sa cime poceti, a da to ne bude preko 35kW, posto nemam ni polozeno za motor, a, po novom zakonu, ne bih mogao nista jace od 35kW da vozim. Mozda sam nesto i zaboravio da pitam, ali pitacu kasnije ako se setim :). Imam vremena do leta da trazim neko lepo motorce, pa je svaki savet dobrodosao :).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2329 postova
  • Lokacija: Wien/Požarevac
  • Motocikl: MZ ETZ 250, Suzuki GS 450L

..., posto nemam ni polozeno za motor,...

 

Мислио си да ми не читамо добро, а!? :stabre:

 

Можда је ово и кључна реченица у твом посту... Можда би било најбоље да урадиш управо обрнуто:

 

Прво да положиш па онда тражиш мотор, а из неколико разлога:

 

1) Ти сад мислиш да све знаш али ћеш знати више и боље кад положиш (теоретски макар)

2) Ако те ухвате без дозволе:

- платићеш велику казну

- вероватно ћеш добити забрану полагања неколико месеци (не знам тачно, можда и годину) а то се не исплати...

3) Једном мораш положити, зашто не сад?

 

Нисам желео да ти солим памет, већ ово сматрај за добронамеран савет.

 

Што се мотора тиче могу ти само рећи да не претерујеш са снагом. Можда је нешто "слабије" и релативно спорије боље решење док стекнеш праксу мало више, јер скутер је скутер а мотор је ипак мотор...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2753 postova
  • Lokacija: MNE-SRB-BIH-CRO (trenutno Herceg Novi))
  • Motocikl: GPZ 500 Street Twin

Prvo mi je u planu bio kawasaki kle500, ali, neko kaze - Sta ce tebi to, jako je to za tebe, tezak je motor... Neko kaze da je super za pocetnike, drugi kazu da kad pocne da je muka ziva od motora kad pocne da se kvari, crkava sve redom na njemu itd. Onda sam poceo da razmisljam npr. o Yamahi tdr125, tzr125, ali one mi se bas i ne svidjaju zbog toga sto su dvotaktne masine, pa to zna dosta i da posrce... Onda sam naleteo na Hondu cbr250rr (92' i 94' godiste).

Da li je to tebi neko prodao pricu da je 20 godina stara cvaja pouzdanija od KLE500???

Daleko od toga da je KLE neki ekstra pouzdan motor, ima mane ko i svaki, ali "da kad pocne da je muka ziva od motora kad pocne da se kvari, crkava sve redom na njemu itd" je u rangu naucne fantastike, ovo pre stoji za TZR125 i CBR250RR

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 551 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda CBF 1000

@Sr3ck0 Mislim da dečko ima nameru da polaže jer je napisao da traži motor do 35kW

 

Napiši koliko para planiraš da potrošiš na motor pa ćemo ti u tom rangu i predložiti. Moje mišljenje je da je četvorotaknih 250cc taman za prvu sezonu-dve pa posle na nešto jače.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2329 postova
  • Lokacija: Wien/Požarevac
  • Motocikl: MZ ETZ 250, Suzuki GS 450L

@Hacky

 

Ја сам његов пост разумео тако да он тражи мотор да купи, напричали су му свашта а онако угред је споменуо да нема дозволу...

 

Наравно да ће вероватно једном положити али ја нисам разумео да ће то бити пре куповине мотора, већ кад буде...

Не можеш рећи да сам га погрешно саветовао...

 

Петнаест дана од ступања на снагу новог ЗОБС-а ухватише мог сина текорећи пред кућом на МЗ-у 250 без дозволе... Једва сам се извукао да не идем две недеље у ћузу јер сам ја одговоран што је он возио мотор... Заборавих колико су хтели новчано да ме ребну али није било мало...

 

Поучен тим личним искуством написах то што написах...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2329 postova
  • Lokacija: Wien/Požarevac
  • Motocikl: MZ ETZ 250, Suzuki GS 450L

Moje mišljenje je da je četvorotaknih 250cc taman za prvu sezonu-dve pa posle na nešto jače.

 

Ти му нудиш 250 кубика да вози без дозволе!? Не кажем да он не зна или не може, далеко од тога. Али ако га ухвате (што че бити пре или касније) то је ћорка и забрана полагања сигурно!!!

 

Размисли мало кад дајеш савете тако лако!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 368 postova
  • Lokacija: Aleksandrovac
  • Motocikl: Honda CBF 600 N; Honda Silver Wing 400; Honda Pantheon 125

Cbr i tzr sam sam iskopao po netu, nije mi niko rekao da su bolji od kle-a.

 

@Sr3ck0 Nisam te shvatio pogresno. Iskreno, prvo sam planirao da kupim motor pa da obucavam na njemu (15-ak dana ili koliko vec to ide, sa L tablama) pa da polazem.

 

Budzet bi mi bio negde oko 1500e, sto-dvesta evra gore-dole.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2329 postova
  • Lokacija: Wien/Požarevac
  • Motocikl: MZ ETZ 250, Suzuki GS 450L

Ако сам макар мало помогао да ствари гледаш у правом светлу, драго ми је...

А то "пар недеља па полажем" сам већ код својих пријатеља видео па се продужило код неких од њих на пар година...

 

Размисли сам, ниси мали! А казне никад нису биле озбиљније!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 368 postova
  • Lokacija: Aleksandrovac
  • Motocikl: Honda CBF 600 N; Honda Silver Wing 400; Honda Pantheon 125

Nije mi uopste palo na pamet da vozim bez dozvole, nego sam mislio da kupim motor prvo da bih mogao na njemu da obucavam. Tako mi je bar rekao vlasnik jedne auto-skole kad sam ga pitao, da prvo obucavam na svom motoru 15 dana pa onda mogu da polazem..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 551 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda CBF 1000

Moje mišljenje je da je četvorotaknih 250cc taman za prvu sezonu-dve pa posle na nešto jače.

 

Ти му нудиш 250 кубика да вози без дозволе!? Не кажем да он не зна или не може, далеко од тога. Али ако га ухвате (што че бити пре или касније) то је ћорка и забрана полагања сигурно!!!

 

Размисли мало кад дајеш савете тако лако!

 

Nemoj da mi poturaš stvari koje nisam rekao!

 

Nigde ga ja nisam savetovao da treba da vozi bez dozvole ili da na bilo koji način krši zakon. I ja sam prvo kupio motor pa sam vozio sa L tablama i onda polagao.

 

Reagovao sam na tvoj post jer je lepo čovek napisao da hoće da kupi nešto što je u zakonskim okvirima, a ti ga izriba ni krivog ni dužnog.

 

@Miroslav91 mislim da (samo)obuka sada traje 25 dana.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 368 postova
  • Lokacija: Aleksandrovac
  • Motocikl: Honda CBF 600 N; Honda Silver Wing 400; Honda Pantheon 125

Nisam znao to za obuku, mada mi toliko nije ni bitno, najmanji problem mi je oko polaganja.. Vise me muci koji model da izaberem, nesto do 35kW, da bar koliko toliko pristojno izgleda, i da nije tezak kao brod :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 548 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: gilera runner 50/piaggio x9 500

najbolje je da kupis nesto sto tebi odgovara, trebas da probas vise motore i da vidis koji ti lezi...

 

 

 

PS.

ako neko nema mozak on ce poginuti i sa 50ccm, a ako ima mozga pocetnik moze da vozi i 1000 bez problema...

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 368 postova
  • Lokacija: Aleksandrovac
  • Motocikl: Honda CBF 600 N; Honda Silver Wing 400; Honda Pantheon 125

Gledam sad po oglasima, taj keeway 150 moze da se nadje za oko 700e, samo nesto mislim da ce brzo da mi dosadi, nzm jel mu krajnja bar iznad 100, ako budem isao na neki malo duzi put..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1831 postova
  • Lokacija: Beograd

Prva brzina ide na dole a sve ostale na gore

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Iskreno nema sta tu pametnije da ti se kaze, moras da sednes na motor i da vidis, moras i da znas sta zelis i koliko para imas da bi to i ostvario. A sto se tice pravog motora to je na kraju samo stvar licnog ukusa i neces znati sta ti odgovara kod ne budes vozio par razlicitih motora ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 833 postova
  • Lokacija: Svuda po malo
  • Motocikl: Lep

..., posto nemam ni polozeno za motor,...

Прво да положиш па онда тражиш мотор, а из неколико разлога:

 

1) Ти сад мислиш да све знаш али ћеш знати више и боље кад положиш (теоретски макар)

 

Jedino da polozi da ne bi placao kazne, koliko se ja secam tog polaganja kod nas, nece apsolutno nista nauciti... :)

 

Inace, moj ti je savet da krenes sa necim slabijim, tipa 125-250ccm, mada opet sto neko rece, ako nisi usijana glava, mozes odmah uzeti 600cm (da ne menjas kasnije), ali bice ti sigurno zajebano u pocetku i mozete kostati mnogo, ako ne pazis.

 

ps sad vidim da si napisao ne jace 35kw, nemam pojma kakav je zakon sada.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 368 postova
  • Lokacija: Aleksandrovac
  • Motocikl: Honda CBF 600 N; Honda Silver Wing 400; Honda Pantheon 125

Hvala svima na odgovorima, pomogli su mi da iskristalisem za sta mi motor treba. Jeste da bih ja sad voleo da sednem odmah na nekog sportaka od 600cc, ali ipak, ne ide to tako.. Poznajuci sebe, i moj nacin voznje, ipak je bolje da uzmem nesto slabije za pocetak, Speed 150, npr. Citam komentare po forumu, svi nahvalise taj motor, tako da ce on najverovatnije da dodje u moj posed za nekoliko meseci :). Hvala svima jos jednom, i nemojte da mi brisete temu, ako se slucajno predomislim u vezi necega :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2329 postova
  • Lokacija: Wien/Požarevac
  • Motocikl: MZ ETZ 250, Suzuki GS 450L

Reagovao sam na tvoj post jer je lepo čovek napisao da hoće da kupi nešto što je u zakonskim okvirima, a ti ga izriba ni krivog ni dužnog.

 

 

@Miroslav91

 

Ако мислиш да сам те стварно "рибао", лоше или злонамерно саветовао напиши овде то у теми или ми пошаљи приватну поруку.

 

Јавно ћу ти се извинити и обрисаћу све постове.

 

А мишљења ( неки би то назвали "саветом") типа: " и почетник може без проблема возити 1000 кубика" заборави!!! Ако ми не верујеш да јак мотор није за почетника погледај ову тему а поготово обрати пажњу на пост #8. Та реченица треба да буде водиља за сваког почетника па и за тебе. Тачно, ти си возио три године али акценат је на речи почетник који са скутера прелази на нешто непримерено.

 

Кад прочиташ ЦЕЛУ тему размисли да ли сам те "рибао" (као што неко рече) или сам те саветовао као мог сина (од кога си, узгред буди речено, само годину старији).

 

А објашњење типа: "Купи 600 (1000) да не би после мењао" немој узимати за озбиљно!

Мотор ћеш УВЕК лако променити а другу главу НИКАД нећеш наћи!!! Запамти то!!!

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 627 postova
  • Lokacija: Beograd Republika Miljakovac
  • Motocikl: Kawasaki ZZR600E

Miki, iskreno po meni je najbitnije da stekneš uslove, tj. položiš za A. Posle možeš da biraš, mada za početnika bi ti bilo najpametnije da uzmeš neki pouzdan motor tipa keeway 125-150, pa i neki SM kineske proizvodnje do 200ccm, obučiš se na njemu i za godinu dve, kad stekneš starosne uslove za nešto jače promeniš kljuse. Gledaj na čemu ćeš najmanje da izgubiš, koliko se sećam više si bez motora nego na motoru, jedino ako ne planiraš da ga doteraš u BG :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 368 postova
  • Lokacija: Aleksandrovac
  • Motocikl: Honda CBF 600 N; Honda Silver Wing 400; Honda Pantheon 125

@Sr3ck0 Znam da me nisi ''ribao'', zasto bih to pomislio, znam i ja da se sa motorima nije igrati, zato sam i postavio ovde temu, da bih naucio nesto.. Procitao sam ovu temu koju si postavio, i nzm sta da kazem, stvarno je strasno to sto se desilo, a sto je jos gore, sve vise takvih nezgoda se desavaju..

 

@ Black Adder Sad smo kolege i ovde :). Najverovatnije cu da uzmem upravo taj model, ili 125 ili 150cc, videcu jos tacno koji, sad vrebam neki dobar oglas :).

 

@ hard_rock Da, vise volim trkalice, tipa r6 ili r1, ali vidim da sam ipak zelen ja za to jos uvek :)

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 16 postova
  • Lokacija: Seliste
  • Motocikl: Suzuki Freewind 650

Uzmi Hondu nsr. Ja sam isto vozio skuter 2 godine i premisljao sam se sta da uzmem i na kraju sam kupio nsr. Odlican je motor. Jeste dvotaktni, ali meni potrosnja ne prelazi 5 litara i izvlaci blizu 160 (doduse, meni je snaga povecana na 20 kw ali i ovako fabricki sigurno ne ide ispod 140). Nije mnogo tezak a nije bas ni lak. Po meni najlepsi motor od 125 kubika. A takodje izgleda kao da ima vise kubika. :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Dva tocka...All my life, 358 postova
  • Lokacija: Loznica
  • Motocikl: Yamaha Raptor-4 tocka...Piaggio Beverly 500... Suzuki DR 650...Aprilia Atlantic 250... Honda Deauville Nt700

Gledam sad po oglasima, taj keeway 150 moze da se nadje za oko 700e, samo nesto mislim da ce brzo da mi dosadi, nzm jel mu krajnja bar iznad 100, ako budem isao na neki malo duzi put..

 

Nemoj pogresno da me shvatis....svoj prvi motor kada sam uzeo nisam uopste razmisljao o tome dali moze da ide preko 100 km na sat....pamet u glavu....i neka je sa srecom kupovina ....i puno sigurnih kilometara....1zdravo.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja