Jump to content

Moto Zajednica

Vazdušno ili vodeno hlađenje

Recommended Posts

  • Zainteresovan, 863 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: R1200GSA

Mozda je glupo pitanje, ali - zbog cega se ne ugradjuje ventilator koji bi duvao na rebra vazdusare kad motor stoji u mestu? Verovatno da ne treba mnogo jak ventilator da bi simulirao recimo brzinu kretanja od 15-20 kmh a imam utisak da bi u letnjim danima cak i to dosta znacilo u gradskog guzvi.

 

 

Nisam to video ni na jednom motoru, a cini mi se kao logicna stvar...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 525 postova
  • Lokacija: VRSAC
  • Motocikl: Yamaha TT 600 S , Yamaha YZ 250

Mozda je glupo pitanje, ali - zbog cega se ne ugradjuje ventilator koji bi duvao na rebra vazdusare kad motor stoji u mestu? Verovatno da ne treba mnogo jak ventilator da bi simulirao recimo brzinu kretanja od 15-20 kmh a imam utisak da bi u letnjim danima cak i to dosta znacilo u gradskog guzvi.

 

 

Nisam to video ni na jednom motoru, a cini mi se kao logicna stvar...

 

Zato sto nema potrebe za time, kod dobrog, ustelovanog, zdravog i kvalitetnog vazdusara.

 

TO tvrdim i stojacu iza toga, ma koliko me ubedjivali u suprotno !

 

 

Ali izgleda da se nevredi ubedjivati sa provokacijama tipa - ...ova Afrika uopste ne valja, sam krs. ... ma vazdusare su zakon. ...

Drazo, prijatelju, imao sam drugaciji utisak o tebi, ali izgleda da te vodenjare iskvarile - ispade to jos jedna od losih stvari vodenog hladjenja :neznam:

 

:zdravo::zdravo::zdravo::zdravo::zdravo::zdravo::zdravo::zdravo:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 863 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: R1200GSA

Sad sam gledao fotke APN4, i ne mogu da utvrdim gde je ventilator. :)

 

Jel moze neka fotka ili ukratko objasnjenje - hocu da ukradem ideju za moj motor za sledce leto. ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Motorista u pokusaju, 282 postova
  • Motocikl: Keeway speed 150

Na Apencu ventilator stoji sa leve strane masine,i vezan je za magnet,a prednjim deklom je usmeren vazduh pravo na cilindar,sto su veci obrtaji motora,bolje hladjenje.....:zdravo:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 952 postova

Svi skuteri vazdušari imaju forsirano hladjenje, kosačice, testere, neki kamioni i automobili, dizel kompresori itd, znači svi vazdušari osim klasičnih putnih motora koji nisu ni predvidjeni da dugo stoje u mestu i najbitnije da im turbina i šuspleh ne bi pokvarili estetiku. Priča oko pregrevanja vazdušara i vodenjaka ima jednu začkoljicu, pregrevanje vazdušaru ne prija i skraćuje mu vek trajanja medjutim na vodemnom posle neke granice dolazi do gubitka tečnosti i vek trajanja se ne skraćuje nego prekida, game over.

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1030 postova
  • Lokacija: Soko Banja
  • Motocikl: APRILIA Caponord & Transalp 1999

Sto se druze TT600 ljutis . Nemoj da menjas utisak o meni . Imao sam sigurno jedno 20-ak motora . I vazdusnih i vodenih . Samo evo koj je moj zakljucak o svemu kad se vratim unazad sve ove godine . Kad god sam imao vazdusaru ( upao u neki veci grad koji ima semafore i ostala cuda , ne racunam Sokobanju ) sve to stajanje na semaforima , kretanje polako i slicno na mene je imalo utisak da cu da pregrejem masinu i unistim motor . Inace svakog do sada sam pazio kao bebicu . Kad sam bio jednom na Br800 bigu , stalno sam ga gasio kad treba duze da cekam na semaforu . Prijatelj me pita sta radis to manijace pa to je pravljeno da se vozi tako i po pustinjama gde je temperatura kud i kamo veca a ti ga ovde stalno gasis . Kod vodenjara normalno imas kazaljku pa ti sama kaze kad joj je vrucina . Zato sad imam malo pozitivniji stav prema vodenjarama . Jer iskreno i xt 600 , dr650 , freewind , xl 600 , dominator ....i da ne nabrajam jos koje vazdusare sam imao , promene rad prilikom duzeg stajanja u mestu a kamo li mucenja po sumi . Mislim zaglavis se u blato pa gasiras , slajfujes i slicno , stvarno promene rad i zvuk motora . Svi motori koji sam imao su imali perfektnu masinu pa zato i mogu da komentarisem o tome . Normalno da bi i vodeno hladjenje u tom slucaju mozda zakazalo , prokuvalo ali nekako imas pokazivac temperature pa ako nisi akadzija stani malo odmori ga pa nastavi . Eto samo sam se zato pitao - vodeno ili vazdusno .

 

Ipak moj glas ide vodenom hladjenju .

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 863 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: R1200GSA

Koliko vidim, najveca mana vazdusnog hladjenja je sto nema strujanja vazduha kad motor stoji u mestu. A prednosti ima dosta.

 

Dakle, ne da cu da ugradim ventilator za sledece leto, nego samo tako. ;)

 

post-17451-0-90016600-1318795367_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1030 postova
  • Lokacija: Soko Banja
  • Motocikl: APRILIA Caponord & Transalp 1999

Moj drug je na stari Mz ugradio ventilator od Yuga . Radi samo tako a duva katastrofa . Noge odpadaju od vrucine koliko duva jako u masinu . Sada da li mu pomaze ili ne nemam pojma .

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 722 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: X8

Izgleda da nisam shvatio svrhu teme

Pitanje je sta je bolje: vazduhom ili vodom hladjen motor za off voznju? Voznja po predelima gde nema puteva ili off u gradu?

:)

 

ps

Korisnici koji zele da imaju ventilator na motoru mogu slobodno da kupe motor na kome je vec fabricki ugradjen. Naravno tada nece biti price da je samo vazduhom hladjen motor bolji. :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 707 postova
  • Lokacija: podgorica,mne
  • Motocikl: uvijek prljava Honda xr650r

Sumnjam da će neko uspjeti da pregrije vazdušaru ako je ispravna ali je činjenica da ih je vrijeme pregazilo . Sve su prestale da se proizvode krajem prošlog vijeka jer su počele da gube bitku sa vodenjarama. Vješanje i težina a bogami i snaga su na strani mlađih tako to uvijek biva :lol: . Imao sam xt ,ttr, wr250f a sad imam wr450f i suzuki dr350. Tvrdim da ih niko ne može u terenu ako je normalan pregrijati pod uslovom da su ispravni motori. Sa xt i ttr sam se fino navozao i počelo mi da smeta što su teški a ja dosta padam pa se lome mrcine :moto3: . I tako kupim Wr250 i razlika ogromna, kez od uva do uva. Snage više nego dovoljno a težina 118kg sa punim rezervarom. E sad wr 250 im dovoljno snage na terenu ali treba doći do terena a ponekad je to 20 km a nekad 220 i tu nastaje problem. PA sam zbog toga nabavio starijeg brata wr450 koga ne cijedim po asfaltu do terena za vožnju ali koji za moje vozačke sposobnosti ima previše snage ali je kez od uva do uva stalno . Sabrao sam 2+2 i uvidio da za 10-15 enduro dana godišnje mi se ne isplati imati motor od 3,5-4000e- nažalost mi standard to ne dopušta. Kada bih mogao imati više motora (o tome svi maštamo) za enduro bi u garaži sigurno bio i wr ili exc svejedno.

I tako sam kupio dr350 - nije skup-nema održavanja, nije težak -dobar je u terenu(sa malim preradama koje mu radim biće odličan), nije mi ga žao i ne pregrijeva se :lol: . Mana mu je što je mali za dvoje i tu mi je žao što sam prodao ttr.

 

Rezime , za prosječnog srbina gdje i ja spadam vazdušare su to što nam treba i moj ti je predlog da za 1500 koliko ti je budžet kupiš nekog dr350 ili dodaj još i kupi xr od ivana. Ako se odlučiš da odvojiš puno više novca onda KTM exc ili Yamaha WR.

Praštajte ako smorih i živjeli

  • Podržavam 6

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 558 postova
  • Lokacija: Vrčin
  • Motocikl: Moto Guzzi Nevada 750 '97, Honda CB750C '82

Ja sa vazdusarom od 750ccm svaki dan prelazim preko gazele vec 3 godine( 30min do sat vremena kreni stani) i nikada nisam imao problema a da ne kazem na otvorenom putu...

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1030 postova
  • Lokacija: Soko Banja
  • Motocikl: APRILIA Caponord & Transalp 1999

Rasprava je nastala u drugoj temi izmedju vazdusnog i vodenog hladjenja motora na offroad voznji .

 

Ali nema veze moze svako da iznese svoje misljenja . Ne verujem da vazdusara moze da se pregreje u gradu ili slicno . Ali pitanje je offroad kada se muce motori i izvlace neki maximumi iz njega .

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1480 postova
  • Lokacija: Bratunac, Earth
  • Motocikl: R1200C, GS, DRZSM

Nik GOld, odlicna analiza. Ne smaras naravno, pa ako te ne mrzi, otvori posebnu temu o iskustvima XT, TT, WR, DR i napisi sve sto ti pada na pamet. Ovih dana je to interesantna tema mnogima.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 479 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha XT600E

Normalno da bi i vodeno hladjenje u tom slucaju mozda zakazalo , prokuvalo ali nekako imas pokazivac temperature pa ako nisi akadzija stani malo odmori ga pa nastavi . Eto samo sam se zato pitao - vodeno ili vazdusno .

 

Ima u Louis-u pokazivač temperature ulja, sad je na akciji za 18€:

 

http://www.louis.de/_3052a58d755a17661323eee9167c101041/index.php?topic=artnr_gr&article_context=detail&grwgr=480&wgr=344&list_total=2&anzeige=0&artnr_gr=10034300

 

ima baš za XT-a, a verujem i za ostale vazdušare. Normalno se ušrafi umesto čepa ulja i na XT-u je vidljiv u toku vožnje. Tako da je ovaj problem lako rešiv :takoje: .

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 525 postova
  • Lokacija: VRSAC
  • Motocikl: Yamaha TT 600 S , Yamaha YZ 250

Neljutim se Drazo, samo sam malo tvrdoglav ( a to znaci, izmedju ostalog, da kad jednom steknem misljenje o nekom - toga se tvrdoglavo drzim ) zato sam i u sali napisao da te vodenjare iskvarile.

Ali sto neko rece, vazdusare promene zvuk kad im vruce, potrose malo ulja, mozda pri maltretiranju i skrate sebi vek sa npr 3 god. na 2 god ali vodenjak, kad mu vruce napravi sebi samom neku stetu, pod obavezno

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Quid Quid latine dictum est altum viditur!, 951 postova
  • Lokacija: vrsac / bgd bezanija
  • Motocikl: KTM 1190 ADV, Yamaha R1 RN22 Big Bang

ja sam mislio da se motori sa vodenim hladjenjem ne proizvode vise decenija :stabre:

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 974 postova
  • Lokacija: Dembelija

Iskreno mislim da je potpuno svejedno. Ovog leta sam sa jos 5 drugara pravio turu po Italiji i napravili smo oko 3500+ km i od nas 6 dva motora su bila na vazdusno hladjenje, jedna Yamaha i Honda. I pored sve moguce vucine a stajali smo i u mestu i svasta radili niko nije imao nikakav problem. To je napravljenjo da radi i tu nema greske. Prosli motor mi je bio vazdusara i mogu samo reci da je vrhunska stvar. Ok, neki kazu ima manje konja ili performanse su im malo slabije. Ali nema hladnjaka, creva, termostata, ventilatora, antifriza, vodene pumpe..... Slozicete se da je puno manje stvari koje mogu da ti riknu.

A mislim da je za Srbiju gde realno 5% ljudi ODRZAVA motor (ne da krpi samo da tera) idealno resenje.

Iz tog razloga moj glas bi isao na vazdusno hladjenje.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 525 postova
  • Lokacija: VRSAC
  • Motocikl: Yamaha TT 600 S , Yamaha YZ 250

ja sam mislio da se motori sa vodenim hladjenjem ne proizvode vise decenija :stabre:

Ti si umeo da napises i po koju razumljivu recenicu, pre nego sto si seo na R1 :stabre:

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Quid Quid latine dictum est altum viditur!, 951 postova
  • Lokacija: vrsac / bgd bezanija
  • Motocikl: KTM 1190 ADV, Yamaha R1 RN22 Big Bang

umem i sad, to sto vozim R1 ne znaci da sam i bilder, nego je voda odavno prestala da sluzi kao rashladna tecnost. posto vidim da se vecina razume u sve i svasta, prosto mi je bilo neprijatno da se non stop vrti termin star xxx godina, ili mozda stvarno jos uvek sipaju vodu u hladnjak.

 

kako god, ja vozim vazdusaru, kad kazem vozim (za one koji me ne znaju) mislim na isterivanje duse. nista joj ne fali cak sta vise sve je bolja i bolja :D, u stvari posle pregleda, doktor (TT600), je zakljucio da je agregat jos uvek u perfektnom stanju. zamenjeno je ulje u stapovima i zakrpljen rezervoar za ulje tako da osim par sitnica etetskog karaktera nema sta da se radi na motoru.

 

rezime, ako je ja nisam sahranio vi necete ni toliko :)

 

 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 722 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: X8

Poredite ispravne motore? Posle 20 god upotrebe bez odrzavanja ili u dobrom stanju?

Svi motori ce funkcionisati u zadatim uslovima ako su ispravni. :)

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 354 postova
  • Lokacija: Kraljevo

Nik GOld, odlicna analiza. Ne smaras naravno, pa ako te ne mrzi, otvori posebnu temu o iskustvima XT, TT, WR, DR i napisi sve sto ti pada na pamet. Ovih dana je to interesantna tema mnogima.

Cuo si Nik Gold.kreni sa radom.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • nemacki nemkasti janjicar iz svabije, 87 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha YBR 125

Ako je tema hard enduro voznja, vazdusno je bolje. Stanes, pustis da se ohladi, i cepas dalje. I jos je cujes na vreme kad pocne da zveci, ne moras da je otkidas do kraja. Kad u takvim uslovima vodenjara podigne temperaturu, ides kuci slepom na zamenu dihtunga glave, jer mesa vodu i ulje bez dileme, narocito kod vecih jednocilindrasa.

 

Po gradu, kreni stani, bolje vodeno, i zbog motora, i zbog vozaca koji ce na vecim temperaturama da ostanu osurenih jaja na vazdusarama. Male vazdusare do 250ccm su kompromisno resenje za grad, to su obicno mali motori i lako se provlace i kroz najgore guzve, pa za njih nema ni stajanja, ni pregrevanja, a ni kuvanja potomstva.

 

Na drumu je svejedno, ali su vazdusare stvar proslosti. Putni motocikli su danas sofisticirane masine, i tu ne dolaze u obzir zazori i tolerancije kao kod motora sa vazdusnim hladjenjem. Sa druge strane, na drumu ne postoji nikakva prepreka za vazdusare, a vodenjare i dalje mogu da se pokvare, pa sad ti budi pametan ;)

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja