Jump to content

Moto Zajednica

Gorivo sve skuplje, a istovremeno sve lošije

Recommended Posts

  • Çelebi, 2415 postova
  • Lokacija: Beograd - Vuk
  • Motocikl: Imam

Sve si ti to nama lepo objasnio al ne videh ni jedan konkretan predlog. Verovatno mnogi isto tako razmišljaju kao ti ali i dalje ne vidim predlog.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6938 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

Predlog je da se ljudi malo osveste i da skontaju kako su i kao pojedinci bitnu u jednom sistemu koji cine i da nismo pod okupacijom pa da se mora cutati i pusiti.

 

Moj konkretan predlog jeste da se traze laboratorijske analize goriva. Alvirovic je to nesto radio ali ja mu ne bih verovao. Da li negde postoji neka laboratorija gde mozemo poslati uzorke svakog goriva, benzin, dizel, TNG i da dobijemo nazad rezultate? Ako nazad dobijemo rezultate i ako oni ne budu bili po standardu a nisu, imamo cime da ih uvatimo za usi, mada mislim da ih vec mozemo uhvatiti na osnovu cena.

 

Ako je to mozda preveliki zalogaj, evo jednog manjeg. Dyno imamo u Srbiji.

 

Kupicemo benzin u BiH, Hrvatskoj, Madjarskoj, Srbiji i recimo Austriji. Natocimo u jedan motocikl na dyno, pa da vidimo koliko konja izbacuje sa cijim benzinom i eto pokazatelja kvaliteta.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1740 postova
  • Lokacija: JAGODINA
  • Motocikl: Tomos 14M BMW R 26 BMW R 65 BMW R1150R

@ Alekre

Aha dobro ... sta si reko ?

Sistem los trebamo da ga menjamo ..to smo vec znali . dobro to je ok ..

"moramo da se menjamo pocevsi od svakog nas pojedincano i da pokusamo da napravimo nesto veliko"

Evo od sutra cu da napumpam gume na bicikli vise da sto manje habam asvalt ... ...

Mislim da nisam razumeo tvoj tekst ... ali ako vec mislis na one varijante sto je pokojni Djindjic pricao da kad svako uradi po malo to bude mnogo , onda ja ne vidim drugo resenje osim da sutra svi koji kupuju gorivo , prestanu da kupuju na nedelju dana i kad se ne proda ni litar oni obore cenu ...

ipak ovde pricamo o gorivu , cena/kvalitet ...

a moze i da svako kome je auto- motor ostecen on tuzi NIS da su svojim proizvodom unistili vozilo ...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1554 postova
  • Lokacija: BGD
  • Motocikl: ljuta Aprilia Sportcity 200

ako hoces da sacuvas vozilo od ovih sranja sto se sipaju, a imas kintu, eko pumpa bmb 98

 

Meni je ovo zanimljivo. Druze, zasto bas na ECO ? Zasto se oni razlikuju od OMV-a, Lukoil-a i drugih? Sta to oni imaju, a drugi ne i obrnuto? Poz :stabre:;) i

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 305 postova
  • Lokacija: Blizu granice!
  • Motocikl: KLE 500

Ma koji boljitak, koji standardi, kakav kvalitet, šta još treba da se desi da shvatimo da postajemo najobičnija kolonija koja će morati da koristi samo ono što joj neko dozvoli i pruži. Pogledajte školstvo, zdravstvo, državne (nazovi) institucije, izbor i kvalitet hrane itd. i šta vidite? Pa sada da nam uvedu embargo mi bi poumirali od gladi jer u ovoj zemlji nema ni 300.000 goveda, prodali smo industrije hrane, izvore vode, uvozimo sve vrste semena i šta se može očekivati u narednom periodu, pa predpostavljam samo jaram na finjaka navučen na sve naše vratove.

Eto, baš sam se ponovo iznervirao, m... im je...!!!

  • Podržavam 10

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Braćala..., 2179 postova
  • Lokacija: Beograd, Lion
  • Motocikl: Honda CB750F 1981

Od kako sam kupio auto (škoda 1.6 benzinac) lambda sonda svetli barem 70% vremena

 

Kad je resetujem na kompu kod drugara svaki put stoji ista greška: Loša oktanska vrednost goriva.

 

Probao sam i da sipam kod "onih" a ne kod "ovih"....i isti k..ac <_<

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 141 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki VZR1800, Svipul of Darraðarljóð

Od kako sam kupio auto (škoda 1.6 benzinac) lambda sonda svetli barem 70% vremena

 

Kad je resetujem na kompu kod drugara svaki put stoji ista greška: Loša oktanska vrednost goriva.

 

Probao sam i da sipam kod "onih" a ne kod "ovih"....i isti k..ac <_<

 

 

Resenje za losu oktansku vrednost goriva u tvom slucaju je prosta - iscupas sijalicu iz table i ko rukom odneseno :D Tako bar rade svi preprodavci kola... :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 863 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: R1200GSA
Hajdemo za pocetak da odbacimo sve stereotipe koje kao nacija imamo i previse. Cinjenica je da u Srbiji nikada nije bilo dobro ali to nam ne daje za pravo da dopustimo da nam tako bude i sledecih 5 godina, 10, 15...

Gradjani Srbije nemaju nikakav nacin da "pritisnu" drzavne aparate da promene ili urade bilo sta. Mi mozda imamo mogucnost da glasamo i promenimo vrh ledenog brega - ali ko god da dodje na neku drzavnu poziciju bice nedodirljiv. Ljudi u drzavnim institucijama (od vlastodrzaca , preko poslanika, direktora javnih preduzeca, pa do obicnih cinovnika) - nemaju razloga da se plase gradjana, zasticeni su kao beli medvedi i cesto ne snose posledice svojih dela.

 

Drzavno uredjenje, zakoni (i primena zakona) je takva - da "sluzbenici drzave" nece biti kaznjeni ako urade nesto sto je lose po gradjane. Nece izgubiti posao, nece odgovarati...

 

Ja pozivam svakoga, kao pojedinca da se pojavi i izrazi svoj stav. Ne ocekujemo da od Srbije napravimo Svajcarsku, ali dajte da se sredimo i unormalimo, to ne kosta puno! Licno, kao pojedinac, obican gradjanin srednje klase nemam uticaja da menjam zakone niti mogu sta krupno da promenim, ali molim vas, nemojte cekati da ce se pojaviti NEKO i NEKADA ko ce sve da unormali.

Raspodela i kontrola sile u zemlji je takva da gradjani ne mogu (bez mnogo odricanja na koje nisu spremni) da nateraju birokratiju da se ponasa u njihovom interesu. Drzavni sluzbenici nemaju cega da se plase, i rade sta hoce. Zbog toga imamo: skupo i lose gorivo, ogromne poreze i dadzbine, razne monopole, korupciju, privredni kriminal koji se ne suzbija i slicno...

 

Naravno, lek za sve ovo postoji, ali smo mi generalno gledano kukavice (hrabri smo samo kad dodjemo na ivicu istrebljenja, kao i svaki narod). Kad treba da se uradi nesto za opste dobro i da se podmetne guzica, mi se posakrivamo u misije rupe i pustimo da idealisti nesto promene sami (ili najcesce izginu pokusavajuci).

  • Podržavam 6

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 595 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Liman
  • Motocikl: Yamaha FZS600, Piaggio Free, Suzuki GN125

Raspodela i kontrola sile u zemlji je takva da gradjani ne mogu (bez mnogo odricanja na koje nisu spremni) da nateraju birokratiju da se ponasa u njihovom interesu.

 

Fazon kad hodža objašnjava raji šta je demokratija:

"Autokratija je kad ja pišam na vas sa minareta.

Demokratija je kad i vi imate pravo pišati od dole na mene".

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 81 postova
  • Lokacija: Beograd - ČAČAČA
  • Motocikl: Honda CB650R

Kada bi neko od nas imao malu pumpu pa da znamo da uvozi dobro gorivo od preko, verujem da bi mu se brzo isplatilo.

Ne mogu da verujem da ne moze da se nadje barem jedna "budala" koja ce da se zajebe da na svojoj pumpi toci dobro gorivo.

Javljao se neki clan pre dve godine koji je radio u nekoj Sovenackoj pumpi u Bg, sta bi sa njim ? Koja je papirologija potrebna da se uveze recimo do 5T goriva za svoje potrebe ?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • lone wolf, 520 postova
  • Lokacija: Kumane(prašnjavi drumovi Banata)
  • Motocikl: Suzuki LS 650 , Suzuki GSXR 750 , Suzuki GSX1300R

Da li je možda postoji neka javni izveštaj kontrole goriva(kvalitet) kod nas?

 

SAT je bio vršio kontrolu TNG-a po benzinskim stanicama ali sem oktanske vrednosti jugoinspekt nije mogao da izvrši detaljniju kontrolu gasa(hemijska ispravnost itd.) zbog tehničke ne mogućnosti.

 

Kontrola TNG

 

http://www.rts.rs/page/tv/sr/story/20/RTS+1/953182/SAT.html

 

rezultat

 

http://www.rts.rs/page/tv/sr/story/20/RTS+1/960690/SAT.html

 

Sve u svemu ima razlike koliko vidim ne prelazi 2.5 oktana.(I vrednosti su izmedju 89,35-91,90) :stabre:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Cuore Sportivo, 1337 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: KTM LC4 620, KTM 790 Adventure

Imam neproverenu info da je gorivo na auto putu skuplje nego van njega, da li je neko upoznat?

 

 

Jeste, istina je! <_<

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 619 postova
  • Lokacija: Temerin
  • Motocikl: TDM 850, DKW RT175

a upravo sam dobio mail da ce od petka benzin u madjarskoj biti jeftiniji za 3 forinte.......

 

totalno nestvarno da kod nas cena ide samo uzlaznom putanjom.....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 6 postova
  • Motocikl: TDM 850

Eurodizel je najbolji na MOL pumpama, posto imaju najmoderniju rafineriju u Evropi. U Hrvatskoj na Tifonu...

Ostala goriva su neisplativa za uvoz u premium kvalitetima, posto akcize pojedu svu zaradu.

 

 

Jugoinspekt nema opremu za analizu kvaliteta goriva - evropski standard Euro 5 je 5 ppma sumpora, a jugoinspekt moze da utvrdi samo da li je manje od 10ppma (miligrama po litru ako se ne varam), tu lezi opcija za malverzaciju, dakle 1000L evropskog dizela i 100L eko dizela (euro 4) daju dovoljno dobar kvalitet da se prodje jugoinspekt a nabavne cene su im razlicite.....smuckaj u rafineriji u Rumuniji mix za Srbiju i teraj....(sad se uvozi loz ulje u tom kvalitetu, pa bude i tu malo mixovanja)

 

Za benzine nemam puno informacija, ne trosimo, pa ovi moji ni ne znaju.....ali nisu premium, bez obzira da li su 98 ili 95. Premium je Shell V-power, pa ko je vozio zna....ovo kod nas je varijanta najjeftinijeg evropskog goriva jer ni za to ne postoji nacin za utvrdjivanje standarda kvaliteta....(jugoinspekt nema merne instrumente)

 

Najgora opcija je prica sa LPGom....

Tu ima dva standarda, gas za kuvanje, i autogas.

Autogas ima veci oktanski broj, auto ide brze, ali trosi vise.

Gas za domacinstvo ima nizi oktanski broj, ali duze traje.

zato NIS nije nuzno najgori na onoj listi :) ali pametno je znati sta zelis -ekonomija ili simulacija benzinca, ne moze oboje...

 

I slag za kraj, bazdarenje aparata se radi po zakonu jednom godisnje, a gorivo je tecnost i prodaje se zapremina a ne masa, ako se bazdarenje radi zimi, ista zapremina koja prodje preko aparata leti ne sadrzi istu masu goriva, nego manju :nanana:

 

(tu drzava opet najvise profitira, posto se na razliku koja nastane zbog temperature naplacuje porez i akciza)

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 203 postova
  • Lokacija: Petrovaradin
  • Motocikl: Hornet S

 

Da li mozemo nesto konkretno uciniti povodom visokih cena i skupog goriva ili opet samo mlatimo u prazno?

Kada ce izbori?

 

Pogledaj godisnji deficit budzeta u Srbiji. Nije bas kao (u PIGS delu;) EU, ali je pozamasan ;). Pogledaj strukturu prihodovne strane budzeta i vidi gde su tu akcize za gorivo (u gornjoj polovini). Pogldaj gde je tu PDV (na prvom mestu, doduse ukupno).

 

=> Necemo skoro gledati jeftinije gorivo u Srbiji. Bilo kakvi izbori nece tu NISTA da promene...

 

PS: PIGS=Portugal, Italy, Greece, Spain :lol:

Zaboravio si na listu dodati kazne...svih oblika. >:(

 

 

A ako poazljivije pogledate TV Dnevnik...gorivo nije skupo,najboljeg je kvaliteta i treba jos da poskupi.

A to sto vozila trose vise...prebrzo vozite. Sad svi 5000 da ne ulazimo dalje...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1192 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: R6

Ja sam potpuno zavistan od automobila.

Godišnje prelazim 50000km...

 

Kako neko misli da ja mogu da se odreknem te potrebe?

Ne nemam želju da vozim auto,ali moram...

 

Da gorivo nam je očajno,ali baš očajno. Pa i u Bosni je bolje.

 

Hrvati imaju odlično gorivo...a jeftinije je od našeg...evro dizel,mislim 15 euro centi.

 

A auto leti...

sto pa i u bosni,ne sad da je bolje pet puta nego je uvek i bilo,a sad kosta 105 din litar98
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hit the Road, 1415 postova
  • Lokacija: vinca, beograd
  • Motocikl: BMW R1200GSA

Reci cu samo

 

Odličan video!

 

Nego hoću nešto drugo da kažem - ljudi, razmislite da li vam je auto zaista, ali zaista potreban???

 

Nekoliko decenija sam vrteo volan, neprekidno plaćao svakome ko ispruži ruku (na svu sreću nisam kupio zimske gume), sipao benzin ne pitajući šta košta... a košta ogromno, nismo ni svesni koliko.

 

Pre mesec dana sam prodao auto, sa idejom da kupim manji. Ali dešava se čudo: vreme prolazi a auto mi, izgleda, uopšte ne treba? Otkrio sam gradski prevoz, postoji taksi, kada izađem uveče uvek se nađe neko da me doveze kući. Niko me ne cima da mu selim veš-mašinu, kome nešto treba dođe kod mene - osmeh mi ne silazi sa lica.

 

Ko može bez auta, neka proba. Ne samo da će uštedeti hiljade i hiljade evra, nego neće biti ovca za šišanje bahatom režimu.

 

Koga pozoves da ti preveze zenu, da je odveze u shoping, kod ginekologa??? Ti si kralj, keve mi!!!

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 595 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Liman
  • Motocikl: Yamaha FZS600, Piaggio Free, Suzuki GN125

Nego hoću nešto drugo da kažem - ljudi, razmislite da li vam je auto zaista, ali zaista potreban???

 

Nekoliko decenija sam vrteo volan, neprekidno plaćao svakome ko ispruži ruku (na svu sreću nisam kupio zimske gume), sipao benzin ne pitajući šta košta... a košta ogromno, nismo ni svesni koliko.

 

Pre mesec dana sam prodao auto, sa idejom da kupim manji. Ali dešava se čudo: vreme prolazi a auto mi, izgleda, uopšte ne treba? Otkrio sam gradski prevoz, postoji taksi, kada izađem uveče uvek se nađe neko da me doveze kući. Niko me ne cima da mu selim veš-mašinu, kome nešto treba dođe kod mene - osmeh mi ne silazi sa lica.

 

Ko može bez auta, neka proba. Ne samo da će uštedeti hiljade i hiljade evra, nego neće biti ovca za šišanje bahatom režimu.

 

Ja sam auto prodao pre nekih pet godina. Prestao raditi privatno s računarima, ponudio mi čovek dobru cenu jer je znao kako održavam auto i rešeno. Godišnje me auto izađe nekih 200 evra za registraciju, plus otprilike toliko za održavanje (ulje, zamena dotrajalih delova i sl.). Plus još toliko za benzin. Ovo sve je na kilometražu do 5000 godišnje - kad se baš mora.

 

Pošto živim i radim u Novom Sadu, svugde idem cele godine biciklom. Skontao sam: ako mi na Jahorini na skijanju ne smeta da pičim kao vetar na -10, šta se u Novom Sadu na 0, -5 tripujem da mi je hladno na bajsu?!? Tako sam krenuo voziti se cele godine bez ikakvih problema. Sve je u glavi. Pare od kola (i autobuskih karata) su u džepu i spremne za putešestvija motorom kad dođe sezona. :)

 

Na poslu imam svlačionicu (sa tušem, ali moj znoj miriše kažu cure :) ), tako da mi ni vožnja po pljusku ne predstavlja problem (na gepek stavim ranac sa suvom presvlakom).

 

Ne znam koliko je svakome moguće zameniti auto bajsom ili javnim prevozom, ali mislim da mnogima jeste, samo imaju problem u glavi. Mnogi su mi pričali kao "videćeš kad dobiješ decu, kako onda?". Onda sam video na Netu da i u ledenoj Švedskoj decu voze u prikolici koja se kači na bajs i ima krov i zaštitu od vetra i zime. Bez ikakvih problema.

 

Neprocenjiv je osećaj kada put do posla predstavlja uživanje (i rekreaciju). Ne čekaš na semaforu (uvek si prvi), zastoji te ne tangiraju (hop na bankinu, između kola, kako god). Kada dođem do posla svi onako skvrčeni trčkaraju od kola do toplog ulaza, a ja zagrejan od bajsa u kratkim rukavima opušteno - rasanjen i raspoložen.

 

 

 

Ah da, ovaj što pita kako voziš ženu. Drugareva žena je u nekom 4. mesecu trudnoće otišla bajsom do Zlatibora. Spavala je jednom usput u motelu. Iz dva dana stigla. Malo se pešačilo, planinarilo. Posle se vratila u NS, porodila se kasnije bez ikakvih problema i deca su živa i zdrava. A i ona.

 

Kad se mora, tu je autobus, taksi i sl. Auto, barem u NS, u špicu, više nije konfor nego briga. Kad sabereš plaćanje parkinga i sve, taksi ispadne i jeftiniji i opušteniji (drugi te vozi i ne brineš o autu, kaznama, parkingu je li istekao...).

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja