Jump to content

Moto Zajednica

Kako izvuci stabilnih 12v sa akumulatora u trenutku paljenja?

Recommended Posts

  • μαλάκα, 120 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: FZ6

Pozdrav svima,

 

Na Cagivi Canyon 600 mi je crkao CDI uredjaj (ili, kako ga neki zovu, komutator). Obzirom da nisam nikako mogao da nadjem original, ispalo je da sam dobio novi IgniTech DC-CDI uredjaj koji je "identican" fabrickom.

 

Razlika je sto orginalni CDI uzima napajanje direktno sa motora, dok ovaj IgniTechov treba spojiti na +12 volti sa startera; iz uputstva (Word.doc):

 

Ignition SPARKER DC-CDI isn't supply from voltage generator but from 12 Volts board supply. It needs 12 Volts board supply in time of starting (functional battery; black/green wire from ignition key, on fuel ventil).

 

Problem: u trenutku paljenja napon padne na oko 9 volti i mora nekoliko puta da se zavergla da bi motor upalio. Verglanje, koliko znam :), nije dobro i bojim se da najavljuje vecu stetu u blizoj buducnosti.

 

Pitanje: Da li neko zna kako dostaviti stabilnih 12V ovom uredjaju u trenutku paljenja?

 

 

Hvala puno!

 

Edit: nasao sam i service manual za Cagivu gde je, od 162. strane, opis elektrike na motoru pa to mozda moze nekome da pomogne: http://www.cagiva-club.com/index.php/dokumenty/category/2-servisni-manualy?download=40%3Acagiva-canyon-600 Hvala unapred.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • μαλάκα, 120 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: FZ6

Sve je spojeno kako treba, akumulator je relativno nov (2-3 meseca star) a onih 9v se zadrzi sekund dve, nije bas trenutak. Mozda je akumulator los, provericu...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 952 postova

Stavi schottky diodu i debeli kond na napajanje CDI-ja i prekontroliši sve vodove i kontakte jer napon pada i na njima osim na unutrašnjem otporu akumulatora. Kondenzator od bar 10.000uF će napajati cdi tu sekundu, odgovarajuća dioda koju ćeš najpre naći u crknutom računarskom napajanju sprečava da se i starter napaja iz njega a sama pravi mali pad napona od 0.2V. Mada mi je nelogično da o tome nisu razmišljali konstruktori zamenskog CDI-ja, da tebe ne zeza nešto drugo?

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1847 postova
  • Lokacija: Beograd

predpostavka je da niži napon nije dovoljan pretvaraču u cdi-ju, kontroler zasigurno ima svoju stabilizaciju.

rešenje sa diodom i kondom je sigurno dobro.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • μαλάκα, 120 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: FZ6

Da li znate kome bih mogao da se obratim da mi napravi ovu "pass through" elektroniku? Ne znam ni gde bih nabavio ovaj kondenzator i diodu a nemam ni alat da to ispovezem...

 

Hvala!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 226 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: FJ 1100 Yamaha

Cika Arakis u Motolaboratoriji...... nema bolji

Da li znate kome bih mogao da se obratim da mi napravi ovu "pass through" elektroniku? Ne znam ni gde bih nabavio ovaj kondenzator i diodu a nemam ni alat da to ispovezem...

 

Hvala!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • μαλάκα, 120 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: FZ6

Samo da javim da je nadjen problem... U pitanju je anlaser koji je zaribao. Nije bilo potrebno premotavati ga vec je majstor "sredio neke krajeve" pa to sada radi. Motor, dok je bio u kvaru nije bio kod mene, u Bg, pa nisam mogao licno nista da uradim sem da savetujem sta sve da se proverava.

 

Hvala puno svima na odgovorima! :zdravo:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja