Jump to content

Moto Zajednica

STA JE OVO ???

Recommended Posts

  • Drug član, 1306 postova
  • Lokacija: Nish
  • Motocikl: MZ-ts 250/1 (custom)

E ovako, konacno sam nasao malo vremena da uslikam, najneobicniji SUS motor koji sam video. Nasao sam ga na tavanu dedine kuce u selu, ovako nekompletnog. Deda mi je pricao da su to pre vise od pola veka, ugradjivali na bicikle, sto nije neobicno, ali ono sto je neobicno je sve ostalo vezani za rad ovog motora.

 

Prvo njegove dimezije: tezak je par kilograma, i dvadesetak cm dugacak.

Klip mu je precnika oko 30mm ima 3kompresione karike , i on se nalazi u POKRETNOM CILINDRU (HILZNI), cilindar je skoro kao kod svakog dvotaktasa, ima usis, izduv, preilvne kanale.... ali NEMA SVECICU!!!

Cilindar i glava su od jednog komada, stim sto na vrhu cilidra postoji DEKOMRPESOR.

E sada pazljivo citajte : unutrasnji cilidar je pokretan i nalazi se u spoljasnjem nepokretnom cilidru. Na spoljasnjem cilidru su uvodnoci za sajlu koja vodi do jednog puza na vrhu unutrasnjeg cilidra.

Kako se dodaje gas, tako se pokretni cilindar spusta nanize i smanjuje kompresioni prostor (a time povecava stepen komresije). Kada se gas potupno oduzme onda dekompresor udari u poklopac nepokrentog cilindra i otvara se, i motor se gasi.

 

Na ovo motoru nedostaju karburator i izduv, pa ne mogu da ga osposobim za rad, ali planiram nesto da improvizujem.

Sto je najgore, ne znam ko je proizvodio ovo, niti koje godine, jedina oznaka mu je natpis JUNIOR.

SLEDE FOTOGRAFIJE:

post-1646-0-50787900-1317556525_thumb.jpg

post-1646-0-22449300-1317556536_thumb.jpg

post-1646-0-41273500-1317556552_thumb.jpg

post-1646-0-46161600-1317556566_thumb.jpg

post-1646-0-48911300-1317556588_thumb.jpg

post-1646-0-05314500-1317556611_thumb.jpg

post-1646-0-15650200-1317556624_thumb.jpg

post-1646-0-32821700-1317556639_thumb.jpg

post-1646-0-41854700-1317556653_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1306 postova
  • Lokacija: Nish
  • Motocikl: MZ-ts 250/1 (custom)

Da dodam, bilickl je dobijao pogon preko tocka, tako sto je metalni nazubljeni valjaka nalegao diretno na gumu. A kada motor nije u funciji polugom na donjem kraju se motor odvajao od gume.

 

Hajde poznavaoci motora... da rastumacimo ovu misteriju...

 

Mozda tema bas i nije za ovde, ali mislim da u MZ-svetu ima dosta poznavaoca istorije (bez namere da degradiram ostale forumase).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6322 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

Za koju je namenu,ne bih znao da kazem,ali ako je kako kazes u pitanju 2T ciklus,moguce je da je u pitanju motor koji ide na mesavinu alkohola (etanol) i (obicno) ricinusovog ulja.

Imao sam priliku da vidim motorice koji se montiraju na avio modele...modele uopste...i mnogi imaju upravo taj sistem.Doticna je mesavina prilicno zapaljiva pod velikim pritiskom pa se u motoru dogadja samozapaljivanje,nesto poput Diesel ciklusa.Samo sto kod dizela brizgaljka rasprsuje naftu,jel...

Ti motori koje sam ja video su mnogo manji,ali je princip rekao bih isti.Alkohol razvija prilicno veliku temperaturu prilikom sagorevanja,pa su ti motori rigorozno hladjeni vazduhom.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1306 postova
  • Lokacija: Nish
  • Motocikl: MZ-ts 250/1 (custom)

Pa da ali ovaj motorcic ima bas skromna rebra za hladjenje, kao sto se vidi na slikama. I meni je cudno sto nema brizgaljeku (diznu), nego karburator... ko bi ga znao... A i etanolski motori mislim da rade na ektremnim obrtajima, ovo cudo ne verujme da moze toliko da se vrti...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1306 postova
  • Lokacija: Nish
  • Motocikl: MZ-ts 250/1 (custom)

Ono sto me je navelo na dublje razmatranje ovog motora je potencijalno iskoriscavanje principa u svrhu izrade veceg motora (mozda MZ-a) Ako je ovo primenjivo i za vece zapremie to bi znacilo da uz malo igranja za cilindrima i MZ moze relativno lako da postane MZ-dizel, ali sa vec postojecim agregatom.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 617 postova
  • Lokacija: Obrenovac
  • Motocikl: Yamaha SR250 Honda NTV650
  • Svrati ponekad, 450 postova
  • Lokacija: nis - bela crkva
  • Motocikl: voshod 3m, moto guzzi falcone

ima dva takva bicikla u nisu koja se voze (vozila dok ja bio dole). jednog coveka znam dobro, videcu kako je (star je i bio je lose) pa ako moze da pogledas kako to radi ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Predstavnik za Alfa Romeo i Smudja, 402 postova
  • Lokacija: Beograd,Dorcol
  • Motocikl: rd07 oca mu jebem

Pre neki dan mi cale spominjao kako je kad je on bio klinac, postojala neka ovakva varijanta bickila, sa malim pomocnim motorom koji se spustao na gumu po zelji, slicno kao dinamo za svetlo, kaze da se to cudo zvalo "Solex" (firma koja je radila karbove) i da je ceo grad zujao na tome 1moto3.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1404 postova
  • Lokacija: Jagodina,Srbija
  • Motocikl: Moto Guzzi Nuovo Falcone 500

Kod nas je to pravio Krusik,te motore za bicikle.U Svilajncu na skupu ove godine neki lik se ceo dan vozio na tome,malo zaleti biciklu na pedale i pusti dekompersor da bi upalio,preko druge rucice daje gas-koliko sam ja mogao da vidim.Na dekli motora pise Krusik.

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 639 postova
  • Lokacija: wien
  • Motocikl: mz es 175/2 bmw r1200 c indipendet

mislim da sam video ovaj motorcic u vrscu i to kod velikog Buce pokazivao je tam motorcic ali mi je bio neinteresantan neznam nasta je radio isto tako nije imao karburator ali stvarno je skinut sa nekog starog bicikla, sto se tice soleksa to sam video orginal cak sam ga i vozio mnogo veci motor ima u odnosu na ovaj junior nalaziu se sa prednje strane to jest ispred volana i po zelji kad je trebalo da pomogne spustao se dole na prednju gumu, koliko znam samo stari ljudi su vozili te bicikle i to crne boje doduse bilo ih je tesko voziti bez motora jer su imali male zubcanike pa je moralo dosta da se pedala.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

Da, to je dvotaktni dizel motor. Imam neku knjigu iz pedeset i neke godine gde je bas prikazan presek tih motora sa setajucim hilznama. Imaju radilicu sa dva kolena, pa je na jednom kolenu prikacena klipnjaca i klip, a na drugom hilzna. Evo tog bicikla :

 

 

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=2TRRTfR7Udc

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 159 postova
  • Lokacija: Banatsko Novo Selo
  • Motocikl: Varadero(Krmaca) 1000

Ja mogu da primetim da se dere kao Sveti Ilija,ide kao puz a dok je zagrejao glavu potrosio je gasa koliko moja toyota za 50 kilometara :moto3:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1306 postova
  • Lokacija: Nish
  • Motocikl: MZ-ts 250/1 (custom)

Na poslednjem snimku bas deluje kao visokoturazna masina... kako li bi ovo islo sa 250-300ccm. Recimo da napravim duplu hilznu na MZ-u. Znaci uglovi otvaranja isti samo pokretna hilzna, i umesto mesavine cist dizel :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • :), 5943 postova
  • Lokacija: Nova Pazova!
  • Motocikl: Bicikl

ima ga i pera detlic iz svilajnca,/to mu dodje nas lokalni proka pronalazac/ :moto3: nista specijalno,da je dobro i racionalno bilo bi u primeni....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1306 postova
  • Lokacija: Nish
  • Motocikl: MZ-ts 250/1 (custom)

pa sigurno da nije racionalno kad ima precnik klipa manji nego motorna testera. Mislim da ovo moje ima oko 20-25 kubika. Pa ako je to moglo da tera bicikl, matar i po ravnom, sta bi radio 10puta veci motor?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • :), 5943 postova
  • Lokacija: Nova Pazova!
  • Motocikl: Bicikl

pa sigurno da nije racionalno kad ima precnik klipa manji nego motorna testera. Mislim da ovo moje ima oko 20-25 kubika. Pa ako je to moglo da tera bicikl, matar i po ravnom, sta bi radio 10puta veci motor?

pa verovatno bi zagadjivao okolinu malo vise,,,, kolko vidim po dimu koji izbacuje,slazem se da je mozda to neka i dobra sprava ali cim nije u sirokoj upotrebi...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1306 postova
  • Lokacija: Nish
  • Motocikl: MZ-ts 250/1 (custom)

Pa verovanto postoji neki problem koji tih godina nisu uspeli da rese, danas je mozda to izvodljivo, Koliko vidim kod ovih motora mora stalno da se podesava odnos gasa na karburatoru i kompresije na drugoj rucici... mozda je to bio razlog....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 450 postova
  • Lokacija: nis - bela crkva
  • Motocikl: voshod 3m, moto guzzi falcone

^^ne. razlog je bio brzi porast kupovne moci. isto kao kad su polovinom 60tih automobili uzeli potpun primat nad motorima, tako su i motori uzeli potpun primat nad ovim testerama.

 

slikano u nisu na buvljaku pre koju godinu

post-3695-0-71912400-1317591366_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 159 postova
  • Lokacija: Banatsko Novo Selo
  • Motocikl: Varadero(Krmaca) 1000

Pa ovo kao Andjeli pakla Boga ti poljubim :moto3:

Dal neko zna koliko mu je iskoriscenje? Znam da je za el.motor 72% za parnu masinu 25% Mozda zbog toga i ne postoje u siroj upotrebi danas? Uz to sto je bucan,zagadjuje okolinu itd...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3121 postova
  • Lokacija: Svilajnac
  • Motocikl: '75 Honda cb 750F ss / '83 Jawa babetta typ. 207

ima ga i pera detlic iz svilajnca,/to mu dodje nas lokalni proka pronalazac/ ...

 

Pera nije vise tvoj :nanana: :nanana: trazi drugog Peru tamo po Pazovi :lol: :lol:

 

Evo ga Vlajko na "Krusiku":

dOC4j_vladanpetrovicsabiciklo.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja