Jump to content

Moto Zajednica

STA JE OVO ???

Recommended Posts

  • U prolazu, 83 postova
  • Lokacija: novo milosevo
  • Motocikl: MZ ETZ 250

Neke masine su u samom startu svog nastanka prevazisli vreme u kojem su nastali,zbog nedostatka tehnologije bacene u zaborav.Da su koju godinu kasnije izmisljeni bili bi mnogo bolje prosli.Sto se dvotaktnih dizel motora tice i sad se koriste.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1306 postova
  • Lokacija: Nish
  • Motocikl: MZ-ts 250/1 (custom)

Da ali se koriste veliki dvotaktni dizel motori sa ususnim venilom, bez izduvnog. Ovo je malo drugacije.

Pretpostavljam da ipak ovi motori nemaju los stepen iskoriscenja, kako bi inace onako mali klipcic uspeo da pokrece bicikl sa jednim vozacem od recimo 70kg.

Znaci ako bi se napravio veci motor (recimo 250ccm) i ako bi se na neki nacin (polugama, eletrkicno, vakuumski ili na neki drugi nacin) sinhorinzovao rad karburatora sa pomeranjem hilzne i menjnanjem stepena komresije, mozda bi ovo moglo da zazivi ::)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 159 postova
  • Lokacija: Banatsko Novo Selo
  • Motocikl: Varadero(Krmaca) 1000

Zverinjak-Mesas babe i zabe :moto3: ! Ovo je replika starovremenskih motocikala i pokrece ga dvotaktni benzinski motor a tema govori o dvotaktnom dizel motorcicu

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2681 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: MZ ETZ 250, NSU SuperMax 250, Kawa GPZ500S i 1100

Pa sta ce onda u temi Krušik ? Ili je to novi dizel sa bobinom?:neznam:

 

Mi volimo da "razgazimo " temu kao novu cipelu..:moto3:, da bude šljmpavo.....

 

Vujo, briši ! Šta sam zašao medju bicikle, uvek sam ih mrzeo.<_<

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

Ma neka ostane ! Nek imaju ljudi sta da citaju. Ovaj nas deo foruma " MZ Svet " i teme u njemu su - kolko mogu da vidim - veoma posecene od strane drugih forumasa koji uopste ne poseduju MZ. Sta je to - ne znam , al kad god sam ovde i citam neku temu, pa dodjem do dna teme - dole gde pise ko sve trenutno pregleda temu - uvek vidim po nekoliko njih ( koji poseduju sve drugo osim MZ - a ) . Dal je u pitanju nostalgija, ili je to segment koji su preskocili u svom moto zivotu - ne znam , al ocigledno da im se svidja ovde ! :zdravo:

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 120 postova

Da ali se koriste veliki dvotaktni dizel motori sa ususnim venilom, bez izduvnog. Ovo je malo drugacije.

Pretpostavljam da ipak ovi motori nemaju los stepen iskoriscenja, kako bi inace onako mali klipcic uspeo da pokrece bicikl sa jednim vozacem od recimo 70kg.

Znaci ako bi se napravio veci motor (recimo 250ccm) i ako bi se na neki nacin (polugama, eletrkicno, vakuumski ili na neki drugi nacin) sinhorinzovao rad karburatora sa pomeranjem hilzne i menjnanjem stepena komresije, mozda bi ovo moglo da zazivi ::)

 

Ts Chopper

 

Dvotaktni dizel motori jesu klipni motori sa unutrasnjim sagorevanjem i sa najvecim stepenom iskoriscenja goriva definitivno !

Recimo Svajcarska firma Sulzer pravi i danas ogromne viseklipne dvotaktne dizel motore za prekookeanske brodove na tom principu , usisavanje vazduha ide klasicno kroz prelivne otvore na cilindrima ali potpomognuto sa turbinom, dok izduvavanje ide preko jednog ogromnog hidraulicno pogonjenog izduvnog ventila , Nikakvi usisni ventili se kod takvih dvotaktnih motora ne koriste !

Princip rada takvih motora se u stvari zove : Dvotaktni Motor sa Jednosmernim Ispiranjem ! , i nekada su davno ( 1902 - 1910 ) takvi dvotaktni motori bili u Nemackoj ugradjivani na malim motorciklima koji su trosili mesavinu benzina i ulja ( kao nasi MZ ) i pokazali su se kao jako mali potrosaci ,i imali su odlican odziv snage i elasticnosti , na zalost odbaceni su jer je jako cesto stradao izduvni ventil usled pregrevanja , jer je tehnologija materijala za izradu tog extremno termicki opterecenog izduvnog ventila tada bila jako losa .

Kao klinac imao sam priliku da se i vozim i da upoznam tehnologiju jednoklipnog dvotaktnog dizel motora bez ijednog ventila na Svapskom traktoru - Lanz Buldog - Manhaim . Taj je dvotaktni motor trosio sve vrste goriva , od petroleja , D2 , benzina , lakih ulja , itd , recimo da je bio opremljen u isto vreme i magnetom za napajanje svecice visokim naponom ( kada je trosio benzin ) ali je isto imao ujedno i bosch pumpu koja je napajala rucno stelovanu diznu za rasprsivanje D2 diesel goriva .

Taj je Buldog bio neprevazidjen po obrtnom momentu i snazi , obrtna masa klipa+ klipnjace + radilice+ zamajaca = 980 Kg !!!

Kao kuriozitet cu jos samo ovo da kazem : Kada je kasnih 60 tih neki sada vec pokojni majstor radio osvezenje na tom Buldog traktorskom motoru ja sam se tada kao klinac od 7-8 god sakrio u taj horizontalno postavljen cilindar !!! , Aluminijumski klip je bio velicine otprilike vece kofe , jedno 350mm Fi ,i imao je naravno samo 3 kompresione karike kao i svaki drugi dvotaktni motor.

Pozdrav !

 

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1306 postova
  • Lokacija: Nish
  • Motocikl: MZ-ts 250/1 (custom)

tacno, sada sam pazljivije pogledao... ipak je izduvni ventil a ne usisni. Poenta je da ovo cudo nema ni jedan, vec kao i svaki dvotaktni motor, sve je u cilindru.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1306 postova
  • Lokacija: Nish
  • Motocikl: MZ-ts 250/1 (custom)

 

Idenitican ovakav imam u selu, samo sto nije triumph nego cescka SLAVIA, inace osim imena sve ostalo je isto. Zao mi da ga oteram na otpad,a nemam vremena ni sredstava da ga ocisatim od korozije i stavim u pogon.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 159 postova
  • Lokacija: Banatsko Novo Selo
  • Motocikl: Varadero(Krmaca) 1000

I moj komsija imao Lanz Buldog u dnu dvorista! Skupljao prasinu i koroziju 20 godina i kada sam sakupio dovoljno para da ga otkupim od njega smrad ga prodao u staro gvozdje <_<

Najgore je sto je bio skoro ispravan jer se moj matori seca da je samo ugasen i ostavljen jer je vlasnik kupio novi IMT

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 120 postova

I moj komsija imao Lanz Buldog u dnu dvorista! Skupljao prasinu i koroziju 20 godina i kada sam sakupio dovoljno para da ga otkupim od njega smrad ga prodao u staro gvozdje <_<

Najgore je sto je bio skoro ispravan jer se moj matori seca da je samo ugasen i ostavljen jer je vlasnik kupio novi IMT

 

Stevo skoro isti slucaj sa ovim mojim komsijskim Lanz Buldog-om !

 

Ima jedno vec 20 god kako je jedan nas gastarbarjterski smrad dao na ruke mom siromasnom komsiji 1000DM za njega ,toliko je i vredeo tada samo kao staro gvozdje u zeljezari Smederevo , spakovao ga je na prikolicu i oterao za Deutchland gde ga je odmah prodao tamo kolekcionarima za 35000 DM !!! , ovo zadnje provereno znam , kao sto znam da sam ulozio dosta truda i pomoci komsiji da ga popravi i dovede u koliko toliko ispravno stanje , jbg da sam tada imao tih 1000 DM bio bi to danas moj Buldog i nikada ga ne bih prodao jer to je jedna izuzetna masina , pravi artifakt vrhunske stare inzinjerske skole masinstva iz 1936 .

Inace provereno znam i da se aktuelana cena za stari Lanz Buldog u tip top stanju krece u Nemackoj i do citavih 100.000 Eura !!!

Nadam se da ti nisam pokvario raspolozenje sa ovim informacijama .

 

Pozdrav !

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 120 postova

Ts Chopper

 

Sacuvaj i odrzavaj tu staru Slavija dizel masinu po svaku cenu !!!

 

Jer to je jedna stara ali izuzetna masina ! Nikada i Niko vise nece takve kvalitetne masine da pravi .

 

Za pocetak skloni je negde na suvo da ne trune , skini diznu i sipaj malo motornog ulja u cilindar i povremeno okreci radilicu da ne zapece od stajanja .

 

Pozdrav !

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1306 postova
  • Lokacija: Nish
  • Motocikl: MZ-ts 250/1 (custom)

Ts Chopper

 

Sacuvaj i odrzavaj tu staru Slavija dizel masinu po svaku cenu !!!

 

Jer to je jedna stara ali izuzetna masina ! Nikada i Niko vise nece takve kvalitetne masine da pravi .

 

Za pocetak skloni je negde na suvo da ne trune , skini diznu i sipaj malo motornog ulja u cilindar i povremeno okreci radilicu da ne zapece od stajanja .

 

Pozdrav !

 

Ma vec je godinama napolju, sigurno je zapekla jer je nije okrenula ni kruga jedno 15 god. Inace mislim da joj je slomljena jedna klackalila, sto se da popraviti. A znam da je pokojini deda davnih godina narucio novu glavu, koju su mu izlili u fabrici pumpi "Jasrebac"-Nis. Znam da sam ga kao klinac okretao (pola kruga). Sada mogu jedino da ga prodam na kilo, ili nekom privatnom muzeju (gde bi ga mozda sredili).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

Sada mogu jedino da ga prodam na kilo, ili nekom privatnom muzeju (gde bi ga mozda sredili).

 

Ma nece to niko kod nas u muzeju sredjivati , Bolje ti to sam sredi. Ako ces vec da prodajes na kilo - kolko kila ima i posto kila ?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • MZ Rider, 4129 postova
  • Lokacija: Arilje - Zemun
  • Motocikl: Yamaha XT600k 3tb, Honda XRV 750 RD07

Sada mogu jedino da ga prodam na kilo, ili nekom privatnom muzeju (gde bi ga mozda sredili).

 

Ma nece to niko kod nas u muzeju sredjivati , Bolje ti to sam sredi. Ako ces vec da prodajes na kilo - kolko kila ima i posto kila ?

 

17 din.. 1zvizduk.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

Sada mogu jedino da ga prodam na kilo, ili nekom privatnom muzeju (gde bi ga mozda sredili).

 

Ma nece to niko kod nas u muzeju sredjivati , Bolje ti to sam sredi. Ako ces vec da prodajes na kilo - kolko kila ima i posto kila ?

 

17 din.. 1zvizduk.gif

 

Sumi, nisam pitao za tvoj motor, vec za onu dvotaktnu - dizel Slaviju ! :nanana:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • MZ Rider, 4129 postova
  • Lokacija: Arilje - Zemun
  • Motocikl: Yamaha XT600k 3tb, Honda XRV 750 RD07
Sumi, nisam pitao za tvoj motor, vec za onu dvotaktnu - dizel Slaviju ! :nanana:

 

Pa nisam ti ni rekao za moj motor! 1hmm.gif Nego za gvozđe po kilu, imam i ja ovakvo cudo u selu, pre 7-8g igrao se arheologa pa sam je našao pored kuće zatrpanu gomilom piljevine i lišća. Napunio sam je uljem i zatvorio(zaboravio)...

Pokretala je strugaru, radila na naftu i palila na kurblu toliko sam onda sasnao o toj masini...

 

 

 

1nanana.gif1nanana.gif1nanana.gif1nanana.gif1nanana.gif1nanana.gif1nanana.gif1nanana.gif1nanana.gif1nanana.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1306 postova
  • Lokacija: Nish
  • Motocikl: MZ-ts 250/1 (custom)

Sada mogu jedino da ga prodam na kilo, ili nekom privatnom muzeju (gde bi ga mozda sredili).

 

Ma nece to niko kod nas u muzeju sredjivati , Bolje ti to sam sredi. Ako ces vec da prodajes na kilo - kolko kila ima i posto kila ?

 

17 din.. 1zvizduk.gif

 

Sumi, nisam pitao za tvoj motor, vec za onu dvotaktnu - dizel Slaviju ! :nanana:

 

Nije dvotaktna, cetvorotaktni jednoklipni dizel. Nemam predstavu koliko ima kila, ali ne verujem da je ispod tone.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • MZ Rider, 4129 postova
  • Lokacija: Arilje - Zemun
  • Motocikl: Yamaha XT600k 3tb, Honda XRV 750 RD07

Nije dvotaktna, cetvorotaktni jednoklipni dizel. Nemam predstavu koliko ima kila, ali ne verujem da je ispod tone.

 

Ako je samo masina(motor) ima negde oko 200-300kg.... 1zvizduk.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja