Jump to content

Moto Zajednica

Šraf za štelovanje ventila

Recommended Posts

  • Zainteresovan, 617 postova
  • Lokacija: Obrenovac
  • Motocikl: Yamaha SR250 Honda NTV650

Kupio bih par šrafova za štelovanje zazornih ventila, pomenutih dimenzija (M6 x 0.75 x 20).

 

Jedan je otišao, strugar mi je napravio tako nešto od iste stvarčice iz juga, ali radije bih posedovao originalan par šrafova. Koliko sam skontao tražeći po netu ova dimenzija šrafa za štelovanje ventila ide u više motora raznih proizvođača, pa ako neko ima nove/polovne, a ne trebaju mu, ja bi ih preuzeo i nešto, naravno, platio.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motoras, 2353 postova
  • Lokacija: PECINCI
  • Motocikl: BMW '73. zderac kilometara // TOMOS APN 4/deva //Gpz900r Ninja // VULCAN VN1500

Meni kad se taj sraf oblaznuo,strugar mi je navario novo parce i narezao navoj. Tako da mi je "glava" ostala originalna.Taj sraf mi radi vec godinama. cuk,cuk,cuk...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 617 postova
  • Lokacija: Obrenovac
  • Motocikl: Yamaha SR250 Honda NTV650

Meni kad se taj sraf oblaznuo,strugar mi je navario novo parce i narezao navoj. Tako da mi je "glava" ostala originalna.Taj sraf mi radi vec godinama. cuk,cuk,cuk...

 

Ma nije samo oblajznula, nema ga 3-4mm, nema glave, pojela se/polomila. Probacu i sutra da mi urade od celika 10.9 i okale glavu. Ali bi najbolje bilo da ipak bude sraf sa cementacijom.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2234 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1200GS ADV 2013

Meni kad se taj sraf oblaznuo,strugar mi je navario novo parce i narezao navoj. Tako da mi je "glava" ostala originalna.Taj sraf mi radi vec godinama. cuk,cuk,cuk...

 

Pa i BRM-BRM-u je radio CUK-CUK-CUK-CUK-CUK-CUK-CUK...

:lol: :lol: :lol:

@BRM-BRM: Pozdrav. drugar, video sam ti motor danas u labosu. Svaka mu cast kad je u takvom stanju izgurao sa nama preko 500 km!

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vinyl rider, 784 postova
  • Lokacija: Зрењанин, хоме оф тхе ДАНИ ПИВА
  • Motocikl: VFR 800fi INTERCEPTOR the big red bee ; ДОНГО - руска машина - дрвена осовина

Idem da uzmem pomično merilo da izmerim, imam 4 komada nikad ugrađena, sijaju se.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 617 postova
  • Lokacija: Obrenovac
  • Motocikl: Yamaha SR250 Honda NTV650

Idem da uzmem pomično merilo da izmerim, imam 4 komada nikad ugrađena, sijaju se.

 

@Grnca, hvala ti puno unapred! I ako ne odgovaraju hvala na trudu!

 

@Lucky, šta da ti kažem, čuo si kako je radio, a zazor je bio 3 mm umesto 0.1 mm. Presao je posle jos oko 500km, i dovezao se sam do labosa.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vinyl rider, 784 postova
  • Lokacija: Зрењанин, хоме оф тхе ДАНИ ПИВА
  • Motocikl: VFR 800fi INTERCEPTOR the big red bee ; ДОНГО - руска машина - дрвена осовина

Izvini na cimanju, moji su M8 x 0.75 i 27mm dužine , ali ako se na kraju nesnađeš eto imam za prvu pomoć, bar su ganc novi.

Jebiga , ja kupio nove klackalice za Hondu i dobio te šrafove ali su mi bili dugački, udarali u poklopac glave.:neznam:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vinyl rider, 784 postova
  • Lokacija: Зрењанин, хоме оф тхе ДАНИ ПИВА
  • Motocikl: VFR 800fi INTERCEPTOR the big red bee ; ДОНГО - руска машина - дрвена осовина

Meni kad se taj sraf oblaznuo,strugar mi je navario novo parce i narezao navoj. Tako da mi je "glava" ostala originalna.Taj sraf mi radi vec godinama. cuk,cuk,cuk...

 

Ma nije samo oblajznula, nema ga 3-4mm, nema glave, pojela se/polomila. Probacu i sutra da mi urade od celika 10.9 i okale glavu. Ali bi najbolje bilo da ipak bude sraf sa cementacijom.

 

Što se tiče pravljenja, moram da napomenem, nemoj ga cementirati , ipak su tu udarci u igri a cementirano oće da se kruni. Samo dobro kaljenje i normalizacija. Ako već nemaš materijal za tu akrobatiku , zaobiđi 10.9 , uzmi šraf od glave sa golfova dvojki ili BMW , proverene dizele kojima su sigurno stavljali do bola dobre šrafove :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 617 postova
  • Lokacija: Obrenovac
  • Motocikl: Yamaha SR250 Honda NTV650

Meni kad se taj sraf oblaznuo,strugar mi je navario novo parce i narezao navoj. Tako da mi je "glava" ostala originalna.Taj sraf mi radi vec godinama. cuk,cuk,cuk...

 

Ma nije samo oblajznula, nema ga 3-4mm, nema glave, pojela se/polomila. Probacu i sutra da mi urade od celika 10.9 i okale glavu. Ali bi najbolje bilo da ipak bude sraf sa cementacijom.

 

Što se tiče pravljenja, moram da napomenem, nemoj ga cementirati , ipak su tu udarci u igri a cementirano oće da se kruni. Samo dobro kaljenje i normalizacija. Ako već nemaš materijal za tu akrobatiku , zaobiđi 10.9 , uzmi šraf od glave sa golfova dvojki ili BMW , proverene dizele kojima su sigurno stavljali do bola dobre šrafove :takoje:

 

Grnca, hvala puno na dobroj volji i savetima!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vinyl rider, 784 postova
  • Lokacija: Зрењанин, хоме оф тхе ДАНИ ПИВА
  • Motocikl: VFR 800fi INTERCEPTOR the big red bee ; ДОНГО - руска машина - дрвена осовина

SLUŽIMO NARODU !!!:Hitman:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 952 postova

Mnogo filozofirate, ako su ventili pravilno naštelovani nema tu nekih udaraca u suprotnom ce se sjebati svaki materijal. Prekontrolisi kad odradi malo, koliko da se zagreje motor pa za koji dan opet dok površine ulegnu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 617 postova
  • Lokacija: Obrenovac
  • Motocikl: Yamaha SR250 Honda NTV650

Mnogo filozofirate, ako su ventili pravilno naštelovani nema tu nekih udaraca u suprotnom ce se sjebati svaki materijal. Prekontrolisi kad odradi malo, koliko da se zagreje motor pa za koji dan opet dok površine ulegnu.

 

Bih ja to rado, samo da imam sa čim da ih naštelujem. Kako da se našteluju ventili kad nema trećine šrafa za štelovanje? Zato i tražim šrafove.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vinyl rider, 784 postova
  • Lokacija: Зрењанин, хоме оф тхе ДАНИ ПИВА
  • Motocikl: VFR 800fi INTERCEPTOR the big red bee ; ДОНГО - руска машина - дрвена осовина

Mnogo filozofirate, ako su ventili pravilno naštelovani nema tu nekih udaraca u suprotnom ce se sjebati svaki materijal. Prekontrolisi kad odradi malo, koliko da se zagreje motor pa za koji dan opet dok površine ulegnu.

 

Naravno da nema filozofije, mašinstvo nije kvantna fizika. Hoćeš tvrdo a krto - cementacija , hoćeš žilavo - kaljenje , hoćeš kombinovano - cementacija pa kaljenje (u ulju, vodi , emulziji ... )

Nije problem cementirati šraf ali pošto je je na navoju najslabiji tj najtanji materijal tu će dobiti i previše ugljenika (mnogo više nego na čelu gde je i NAJPOTREBNIJI ) i onda kad ga kališ može doći do prekaljenja (ako se u toku same cementacije ne okrnji navoj - tada će (pregoreće navoj zato što je sitan korak)) i kad krene bregasta da tuče navoj pucka sitno i podmuklo i eto problem dok si rekao ŠRAF.

Rešenje je jedino da se u procesu cementacije navoj nekako zaštiti kako bi ostao ceo ili čak možda još bolje - napraviti šraf bez navoja, uraditi cementaciju pa tek onda narezati navoj (materijal još uvek nije tvrd) pa tek onda uraditi kaljenje. To bi bila dobitna kombinacija. Provereno.;)

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 952 postova

Ne sumnjam u tvoje poznavanje materije nego tvrdim da je cela priča nepotrebna. Nema cementacije na tim šrafovima, bar ja nisam video fabrički, cementiraju se klackalice i redje bregovi ovo ne. Ako nema trećine jer je otpao navoj to je zato što je pretegnut a previše krt, ako se pohabao na jabučici ili mestu gde dodiruje ventil, zavisno od konstrukcije, to je posledica prevelikog zazora. Može da bude od dijamanta samo će utucati deo na koji se oslanja. Stavi taj od juga, pravilno podesi, kad malo odradi prekontroliši i ako se nešto desi ja ču ti sledeči put raditi za džabe.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 617 postova
  • Lokacija: Obrenovac
  • Motocikl: Yamaha SR250 Honda NTV650

Može da bude od dijamanta samo će utucati deo na koji se oslanja. Stavi taj od juga, pravilno podesi, kad malo odradi prekontroliši i ako se nešto desi ja ču ti sledeči put raditi za džabe.

 

@ratboy, sve si u pravu, ali ovaj od juga mi je tako obradjen da je sveden na 5.5mm, landara i zato ne paše. Odneo sam sinoć strugaru štel šraf od bube, koji je deblji, da danas pokuša da mi od njega svede na meru. Ako ne uspe da ga uhvati kako treba u velikom strugu (26mm duzine svodi na 20) napravice mi od nekog dobrog šrafa od automobila i okaliti vrh(tako mi reče).

Pitao bih te da li bi smeo da mi napravi taj šraf možda od tela nekog starog ventila? Da ne bude pretvrd?

A inače, ako neko ima, i dalje bih kupio te šrafove, pa da stavim originale bar kod sledećeg štelovanja ventila, ako ne uspem sad.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vinyl rider, 784 postova
  • Lokacija: Зрењанин, хоме оф тхе ДАНИ ПИВА
  • Motocikl: VFR 800fi INTERCEPTOR the big red bee ; ДОНГО - руска машина - дрвена осовина

Može da bude od dijamanta samo će utucati deo na koji se oslanja. Stavi taj od juga, pravilno podesi, kad malo odradi prekontroliši i ako se nešto desi ja ču ti sledeči put raditi za džabe.

 

@ratboy, sve si u pravu, ali ovaj od juga mi je tako obradjen da je sveden na 5.5mm, landara i zato ne paše. Odneo sam sinoć strugaru štel šraf od bube, koji je deblji, da danas pokuša da mi od njega svede na meru. Ako ne uspe da ga uhvati kako treba u velikom strugu (26mm duzine svodi na 20) napravice mi od nekog dobrog šrafa od automobila i okaliti vrh(tako mi reče).

Pitao bih te da li bi smeo da mi napravi taj šraf možda od tela nekog starog ventila? Da ne bude pretvrd?

A inače, ako neko ima, i dalje bih kupio te šrafove, pa da stavim originale bar kod sledećeg štelovanja ventila, ako ne uspem sad.

 

 

 

Ako hoćeš da praviš od ventila onda jedino da brusiš navoj, jako je ljut ventil.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motoras, 2353 postova
  • Lokacija: PECINCI
  • Motocikl: BMW '73. zderac kilometara // TOMOS APN 4/deva //Gpz900r Ninja // VULCAN VN1500

Tesko ces napraviti tu glavu da valja. Najbolje da nadjes da je glava ispravna,sa dimenzijama koje ti odgovaraju,a navoj mozes da napravis kako hoces. Mislim da tu ne treba neka posebna nauka sto se tice samog navoja i kontra-matice. Bitno je da bude u kvalitetu,da ne pravis navoj od armature ili slicno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 617 postova
  • Lokacija: Obrenovac
  • Motocikl: Yamaha SR250 Honda NTV650

Strugar mi je napravio tri šrafa u traženim dimenzijama, od nekih jakih automobilskih šrafova. Pasuju odlično a glave je okalio. Kako će to da radi videću, nadam se danas, ostavio sam u Laboratoriji šrafove pa ću videti kada našteluju ventile.

Sa druge strane poslao sam mail sa upitom za ove 'deliće' (šrafovi+matice) sa njihovim fabričkim šiframa u Yamaha Plattner Beograd. Na moje veliko iznenađenje odgovorili su mi u roku od 2-3 sata, nemaju ih na stanju ali mogu da se poruče sa rokom isporuke 3-4 nedelje. Poručiću a u međuvremenu se nadam da će ova pravljena varijanta da radi svoj posao bar za nekoliko narednih nedelja.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja