Jump to content

Moto Zajednica

Skidanje i stavljanje sajle gasa

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 160 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Ducati 848evo

Naime, juce mi je pukl;a sajla gasa pa posto se nikad nisam bavio tom rabotom, zamolio bih nekog dobrog kolegu forumasa-bajkera da mi pomogne ukoliko moze.

 

Znaci da je skinemo, odnesem do zike ili bilo gde moze najbrze da se uradi i da je vratimo nazad...

 

motor se trenutno nalazi na NBGu kod Hyatta....

 

 

Pozdrav!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12095 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

To je toliko prosta rabota da sam siguran da ces se sam snaci.

 

Pa nisam siguran da je bas tako prosto. Ja sam to dva dana radio na mom motoru, kad sam radio prvi put, jer mi je to bi prvi dodir sa mehanikom motocikla u opste. Da kazem da se na Africi mora skinuti: sa obe strane prednji i zadnji oklop, sediste i rezervoar, samo u tom slucaju se moze pristupiti kraju sajli do karburatora. Bar ja ne znam drugi nacin.

 

Elem,

 

Prvo moras da znas kako da je skines, narocito ako se prvi put susreces sa sajlama na motociklu. Na Africi postoji jedan zavrtanj za zatezanje svake sajle, koji se nalazi neposredno iznad mesta gde sajle idu na karburator. Kazem sajle jer vecina ozbiljnih motocikala ima dve. Na tom mestu treba prvo opustiti sajle(u). Zatim se otkace sajle sa samog karburatora. Onda treba otvoriti zavrsetak kod rucice gasa, a tu je i najkomplikovanije. Treba zapamtiti tacne putanje kojim sajla klizi. Postoji jedan plastican slajder preko koga klize obe sajle i ukoliko se ne postavi pravilno, zaglaljivace ili prilikom dodavanja gasa, ili se nece vracati nazad kad se oduzme gas (moj slucaj). Sva tezina posla je u tome da se ovde sve namesti kako treba.

 

Naravno, pre postavljanja sajli treba podmazati retkim uljem same sajle, ili koristiti namenske sprejeve. Kad se nameste krajevi kod rucice gasa, povezuju se krajevi koji idu na karburator, gde takodje treba voditi racuna o putanjama sajli. Ja sam sve ovo pomno fotografisao pre pocetka rada. Konacno kad se i taj kraj pricvrsti pomocu onog zavrtna sa pocetka price, a koji sluzi za zatezanje, zategnuti obe sajle. Sajla se ne zateze previse vec se mora ostaviti bar 10% hoda sajle slobodno tako da se recimo, broj obrtaja motora na leru ne menja kada se korman okrene iz jednog krajnjeg polozaja u drugi. Aco, jel' tako da ovo nije bas jednostavno?? :)

 

Normalno da je ovo sve dosta jednostavnije ukoliko motocikl poseduje jednu umesto dve sajle. U tom slucaju se moze zavrsiti za dan :)

 

Evo u prilogu kako izgledaju krajevi sajle do karburatora, na istoj slici se na svakoj sajli vidi zavrtanj za zatezanje sajle. Na druge dve slike je slajder iz rucice gasa.

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6310 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

Ja sam skidao sajlu za gas (ne za vracanje gasa) i nista nisam morao da skidam sa motora sem rucice gasa. Ne secam se da sam se nesto namucio, a prvi put sam je skidao, 15 min posla.

 

P.S.Al je ta Afrika komplikovan motoooor :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12095 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

U centralnom delu prve slike se vidi zavrtanj sa plasticnom glavom koji sluzi za podesavanje broja obrtaja u praznom hodu, ili leru. :) Uz malo srece, sa sitnijim rukama i dugim prstima (a ne ovim mojim tutuskastim) se moze dohvatiti i bez skidanja rezervoara. Da je pristupacno, nije, ali sta da se radi. Takodje sam zaboravio u prvom postu, prilikom postavljanja sajli voditi racuna o trasi kuda ide da ne dolazi do nepotrebnih savijanja ili ostrih uglova, znaci vratiti onako kako je bilo. Ja sam prilikom skidanja razvukao crveni konopac po trasi kuda je sajla isla i isto tako vratio.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12095 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Ja sam skidao sajlu za gas (ne za vracanje gasa) i nista nisam morao da skidam sa motora sem rucice gasa. Ne secam se da sam se nesto namucio, a prvi put sam je skidao, 15 min posla.

 

P.S.Al je ta Afrika komplikovan motoooor :D

 

ZNAO si da postoje DVE sajle, znao si kako se skida i gde, i za prvi put si potrosio 15 minuta tako da ti je nick sasvim opravdan. :)

Afrika jeste nepristupacna za takve stvari, a ja sam zaista Newbee jer je ovo moj PRVI motor, nikad ranije to nisam radio. Zato i imam fotografije! :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja