Jump to content

Moto Zajednica

kupih i ja neki aparat

Recommended Posts

  • Zainteresovan, 550 postova
  • Lokacija: Lajkovac
  • Motocikl: Nemam ništa :(

pre neki dan mi iskoči povoljno kombinacija za ovaj model ja se malo raspitao svi mi rekli da je skroz ok za početnike i za moje potrebe,a sad me interesuje dal je još neko imao ovakav model i da mi se malo pojasni ostale opcije za slikanje na analognom točkiću ima vazda nekih programa za neke znam za neke ne,pa me interesuje dal ima user manual ili tako nešto gde je sve to detaljno objašnjeno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 228 postova
  • Lokacija: Beograd

To je super aparat,fotkao sam njime godinama.Krasi ga odlican fujijev senzor od 5mpx, koji se dobro ponasa cak i u losim svetlisnim uslovima,i fantastican objektiv koji ima opticko uvecanje od 10x i jednu manu a to je da krece od 38mm.Ovu manu ne pokusavaj da resis nikakvim predlecima za prosirenje slike(ja imao fujiyama wide lens 0.45x)jer je rezultat preveliko vinjetiranje i flerovi pri ulazu malo jace svetlosti.Ergonomija aparata je odlicna,lepo lezi u ruci,milina je slikati sa njim.Autofokusni sistem sa jednom tackom je precizan,ima prihvatljivu brzinu.Postoji i opcija manuelnog fokusiranja ali je to vec gimnastika sa dva dugmeta koja treba pritiskati odjednom i kontrole ostrine preko malog displeja tako da tu opciju bolje zaboravi.

Manuelni tockic i njegove funkcije:pri dnevnoj svetlosti u eksterijeru aparat se snalazi fantasticno i zato za ovakve uslove preporucujem program AUTO.Tvoje je da kadriras i uostris.Fotografije ce biti lepe i imace lepe boje bas kao sto je aparat zamislio.Sledeci dosta automatizovan program ima oznaku P.U ovom modu aparat sam odredjuje otvor blende+brzinu zatvaraca(ekspoziciju) a ti mozes da zabiberis neke parametre po svom izboru npr. balans belog ili iso osetljivost.Ovaj program sam najmanje koristio i najslabije ga poznajem.Ozbiljniji program za rad nosi oznaku A.Ti odredjujes otvor blende a aparat duzinu ekspozicije.Ekspoziciju mozes kompenzovati,odnosno produziti je ili smanjiti za tri koraka u odnosu na onu koju je preporucio aparat tako sto ces kaziprstom desne ruke pritisnuti desni od dva tastera koji se nalaze na gornjoj strani aparata kod okidaca i na taj nacin aktivirati kompenzaciju ekspozicije a palcem desne ruke je korigujes tako sto pritiskas strelice levo-desno sa zadnje strane foto aparata.Ova opcija je laka i zgodna za koriscenje i veoma je korisna.Ovaj mod je kreativan i dozvoljava pored ovoga odredjivanje balansa bele,iso osetljivosti,nacin merenja svetla ...

 

moram sad da palim na posao, u nastavku modovi S,M i zakljucak

pozz

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 228 postova
  • Lokacija: Beograd

Mod S je mod u kojem prioritet ima brzina zatvaraca,ti odredis kojom brzinom zelis da fotografises a aparat odredjuje blendu,sve ostalo je kao u modu A.Ovaj mod je koristan ako zelis da postignes efekte kao sto su zamrzavanje kadra ili da naglasis pokret na slici.

Mod M,u ovom modu svi parametri su u rukama fotografa.Brzina zatvaraca se menja pritiskanjem strelica gore dole a blenda isto tako samo se jos pritisne kaziprstom desni taster pored okidaca,deluje komplikovano ali nije.Na zalost za odredjivanje balansa bele i iso osetljivosti mora se uci u meni.Aparat sa zadnje strane ima jedno sivo dugme na kojem je slovo f,pomocu njega odredjujemo tonalitet fotografije bira se izmedju normalnog,hrom i monohromatskog.To je najbolje da drzis na normalnom,na hrom ce boje biti prenaglasene u vecini slucajeva mada ima situacija u kojima ce ova opcija dobro doci.Monohromatski mod je mod u kojem dobijamo crno belu fotografiju i koji pruza mogucnost gledanja fotografije koju cemo snimiti preko displeja(prednost digitalnog fotoaparata) i na taj nacin olaksava snimanje ovakvih fotografija.

Licno najvise sam voleo da fotkam ovim aparatom pri otvoru blende 5.6.Brzina zatvaraca se krece od 15s,sto je dovoljno za nocnu fotografiju,pa do 1/2000s sto je opet dovoljno da se uhvati talas koji se razbija od stenu.Iso se krece od 64 do 1600 ali slike su potpuno ostre samo do iso 200.

Aparat je za danasnje standarde skromnih karakteristika medjutim uz pazljiv rad mogu da se dobiju ozbiljni rezultati(pogledaj pobednicku fotografiju na temu cvetic).Ono sto bi trebao da dokupis kao dodatnu opremu je stativ ne samo zbog toga sto aparat nema stabilizaciju slike vec zato sto je u stanju da napravi ozbiljnu nocnu fotografiju i polarizacioni filter koji ce uciniti letnje snimke atraktivnijim.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 550 postova
  • Lokacija: Lajkovac
  • Motocikl: Nemam ništa :(

ovo je predobro koji je bio iso u drugoj slici a i prva je bruka sa obzirom da sam ja moj aparat platio 50e sa 2gb xd karticom svaki dan sam sve više zadovoljan evo jedne slike od pre neki dan kada je padala kiša inače je slikano sa moje terase?

post-3925-0-67290400-1311542077_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 228 postova
  • Lokacija: Beograd

ovde je bio iso 64,blendu sam stavio na srednjih 5.6 a sve sa idejom da dobijem sto duze vreme eksponiranja,odnosno najduze od 15 sec jer sam lovio tramvaj koji ide preko mosta,to je ova bela crta na mostu,on se zapravo krece citavih 15 sec po mojoj fotografiji.

 

inace sto niza iso vrednost pri slabom svetlu to manje suma ali to produzava vreme ssnimanja jer je senzor manje osetljiv na svetlo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 228 postova
  • Lokacija: Beograd

Jos nemam aparat za koji mogu da kazem da je stao na mesto fujija s5600.Posle njega sam imao canon 400d,to je vec ozbiljniji foto aparat i bio je besprekoran jer mu je jedini vlasnik bio moj drug koji ga je koristio za slikanje porodice ali zbog njegove glomaznost cesto ga nisam imao kraj sebe kad mi je trebao i vrlo brzo sam ga prodao.Inace i jedan i drugi aparat sam oglasio na forumu ali sam ih prodao na foto berzi i krivo mi je sto ih nije kupio neko koga poznajem jer su bili besprekorni.Sad sam kupio canon sx230hs,to je sjajan turisticki fotoaparat ali mi jos uvek nije prirastao za srce.Ovih dana mu kupujem stativ pa idem na more da fotkam,tema ce biti Bokokotorski zaliv videcemo sta moze,pozz.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 550 postova
  • Lokacija: Lajkovac
  • Motocikl: Nemam ništa :(

da to je strasno dobar aparat kupio ga moj drug i čini mi se da pravi bolje slike od mog il mi se čini što ima bolji displej

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6281 postova
  • Lokacija: Hameln, Germany
  • Motocikl: Africa Twin CRF1000

Ja sam imao 5600-tku i bio sam više nego zadovoljan. Nemam pojma sa fotografijom i njegova automatika je odradila fantastičan posao u 99.9% slučajeva.

Prodao sam ga jedino zbog svoje veličine, nije praktičan za nošenje na vožnje, a pogotovo za slikanje u vožnji. Za moje totalno amaterske potrebe je ovaj aparat čak i previše, zameniće ga neki od maleckih džepnih modela.

Ako ti njegova veličina ne predstavlja problem, kupio si aparat bez i jedne moguće mane, s obzirom na cenu. Uzgred, pošto si ga kupio?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 5723 postova
  • Lokacija: Žabalj-NS
  • Motocikl: Aprilia Atlantic 500ie / CF Moto 450 MT-u dolasku

ovo je predobro koji je bio iso u drugoj slici a i prva je bruka sa obzirom da sam ja moj aparat platio 50e sa 2gb xd karticom svaki dan sam sve više zadovoljan evo jedne slike od pre neki dan kada je padala kiša inače je slikano sa moje terase?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6281 postova
  • Lokacija: Hameln, Germany
  • Motocikl: Africa Twin CRF1000

Nisam primetio :D Sorry :D

Paaaaa... BADAVA je bio. Moj je otišao zimus sa 512k karticom za 120e ! :) Dakle, kupovina IPO!!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 228 postova
  • Lokacija: Beograd

ne mogu da verujem kako si ga udomio,ja nudio moj na forumu sa torbom i predlecem za 60evrica nije niko hteo da ga pogleda,na kraju otisao na foto berzi za 70 evrica

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja