Jump to content

Moto Zajednica

Honda CB 500, kakav je ovo motor?

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 208 postova
  • Lokacija: BG

Znaci sto vise tudjih iskutava me interesuje vezano za ovaj motor... Kakav je za voziti po gradu, na otvorenom, kakav je za servisiranje, potrosac, znaci sto vise informacija...

Hvala...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 585 postova
  • Lokacija: Beograd

Nemam iskustva sa tim motorom ali mi i ne treba da bi rekao sledece:  kao i ostatak klase(Suza gs500,Kawa er5) gabaritno je mali,za odrzavanje lak(zato se i pravi dugo godina sa ne puno promena). Tehnicke podatke mozes lako naci na netu. U principu ako ti odgovara po velicini,izgledu i potrebama po kvalitetu ce ti sigurno odgovarati

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 254 postova
  • Lokacija: bijela,montenegro

imao mi ga je drug pa sam ga par puta vozio pa mogu da ti kazem slijedece: konkretno ovaj je 83 godiste i uz normalno odrzavanje i dan danas radi kao sat i nikakvih servisa osim zanjene ulja i prije dvije godine zamijenjen lanac distribucije a tek sad na proljece mu je zamijenio pogonski. motor je gabaritno mali(ja sam 1,90 pa je to diskutabilno) , ima solidno snage, redni dva cilindra motor daje prijatan zvuk pod dupetom, solidno okretan i lak za upravljanje... s obzirom na godiste i tadasnje rijeci tehnike motor je dobar mozda i vrlo dobar i mislim da je prava varijanta za pocetnika ili nekog ko prelazi na ovu neku srednju klasu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 93 postova
  • Lokacija: Banovo Brdo

Vozim CB 500 95 god. presla 33k km i prezadovoljan sam motorom, kad sam je uzeo bila je malo zapustena, al sam sa vrlo malo para i rada sve doveo u red. Odrzavanje je jeftino i osim toga na ocuvanijem primerku ne treba nista drugo ni da radis. Trosi oko 6l, u motor staje 3.1l ulja, 2 iridijumske svecice kostaju oko 25e i miran si mnogo km.

Ako te jos nesto zanima pitaj slobodno ili ako hoces svrati da vidis kako izgleda.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Super heavyweight, 641 postova
  • Lokacija: Nis
  • Motocikl: BMW F700 GS

 

Evo ,4 meseca od kako sam kupio Hondu cb500 i sta da vam kazem, jedva sam cekao da neko pita kakav je to motor, postoji samo jedna rec za njega - Perfektan.Prosao sam za ovo malo vremena koliko ga imam oko 5.000.km Isao na put od 700km i extra sam zadovoljan. S obzirom da vozim motore vec 17 godina i da imam dovoljno iskustva na raznim mashinama za Hondu cb 500 mogu da kazem da je odlicna za grad, udobna za  duzzi put i lagana za voznju. U klasi 500ccm je lider vec dugi niz godina,Honda je daleko  veca i snaznija od gpz-a i kawe er-5, fabricki model ima 57ks, moja je nesto pojacana i ima oko 80ks . Ima visinu skoro kao TDM , siroka je i lako upravljiva u svim uslovima, podjednako se dobro snalazi i na kaldrmi i na off road stazama, a na auto-putu je car, ipak joj najvise odgovaraju planinski prevoji i krivudavi putevi i duge shumske staze ili ja najvise volim da je vozim tamo...I tako bi ja pisao dugo i lepo o mom ljubimcu jos dugo ,dugo jer sam mu bezgranicno zahvalan i mnogo ga volim(zaljublen sam u Hondu ;D)

ali ima Honda i po koju manu, vrlo malu ali treba da se kaze: 1. fali joj napred dupli disk promera 320mm i pozadi bi moglo malo bolje kocnice ma da kod fabrickog modela verovatno resavaju stvari i 2. zastita od vetra na brzinama preko 160km/h je slaba tako da je vetar problem a samim tim i velike brzine od preko 200km/h mogu da se postignu samo u idealnim uslovima.Putna brzina ili ti krstareca u 6 stepenu prenosa je oko 140km/h i tada je potrosnja oko 5l, u ekstremnijim uslovima moze potrositi i preko 10l /100km/h.

Osnovne informacije:

zapremina motora:      499 ccm

snaga motora:              57ks

vrsta morora:              cetvorotaktni(dve bregaste osovine u glavi motora i 4 ventila po cilindru.

napajanje:                    2 Mikuni karburatora

guma:  prednja            110/r17

            zadnja              130/r17

kocnice : napred          1 x disc 280 mm

              pozadi            do 1996 dobos od 1997g. disc

max brzina :                  195 km/h

masa motora :              190/210 kg

hladjenje:                      specijalni antifriz za aluminiumske mashine i hladnjake(2l)

napajanje:                    12V

svecice:                          2x ngk cr8eh-9 ili ngk cr9eh-9

                                      nippondeso u24fer9 ili u27fer9

ulje :                              4l sintetickog multigradnog ulja sa oznakom API Service Classification SE,SF,SG.

podmazivanje:                prinudno uz pomoc ulja

prenos :                          manuelni menjac sa 6 stepeni prenosa

To su uglavnom karakteristine Honde cb 500,koja sa pokazala kao izuzetno izdrzljiv i veoma kvalitetan model koji ima sve do danas naslednike i skoro se u nepromenjenom obliku  izradjuje i danas pod nazivom cbf 500, i cbf 500 ABS i jedan je od najprodavanijih motora u klasi 500ccm.

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 208 postova
  • Lokacija: BG

Meni se svidjaju motori sa 2 cilindra, to pre svega a zatim all around koncept, nije preveliki za gradsku voznju, nije mali i neudoban za dugacke relacije, i meni ne tako nevazno, ne pati se kada ide 120 km/h... Ogromna prednost je sto se relativno mladi mogu naci za male pare u Italiji, jos ako je slupan, time i bolje (znam dobrog lika koji ispravlja ramove, samo neznam da li je cevasti ram ili aluminijumski - delta)...

Nego kako si iz njega izvukao 80ks?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Super heavyweight, 641 postova
  • Lokacija: Nis
  • Motocikl: BMW F700 GS

Ram je cevasti, dodata su dva Mikunijeva karburatora vecih razmera leptira i promenjen je izduv, ostalo je sve fabricki. :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1854 postova
  • Lokacija: NBG

Ram je cevasti, dodata su dva Mikunijeva karburatora vecih razmera leptira i promenjen je izduv, ostalo je sve fabricki. :)

 

i sa tim si dobio povećanje snage od 40 posto, jeste ali u k...cu. kad bi to samo išlo tako....

 

Hondu cb500 ,

 

a na auto-putu je car,

 

molim te, o čemu ti pričaš, pa ovo ne može da stoji u istoj rečenici ni u ludilu.

 

 

 

e sad, da ne pomisli neko da kažem da je cb500 sranje, ja lično mislim da je motor odličan. jedno je sigurno a to je da je ova honda bezbedna investicija, ne kvari se, nije skupo održavanje i minimalan pad cene kad ga budeš prodavao.

 

a postove ovih zaljubljenika u hondu stvarno ne mogu da svarim.

 

i još jednom, ova hondica je mnogo dobar motor!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Super heavyweight, 641 postova
  • Lokacija: Nis
  • Motocikl: BMW F700 GS

Ram je cevasti, dodata su dva Mikunijeva karburatora vecih razmera leptira i promenjen je izduv, ostalo je sve fabricki. :)

 

i sa tim si dobio povećanje snage od 40 posto, jeste ali u k...cu. kad bi to samo išlo tako....

 

Hondu cb500 ,

 

a na auto-putu je car,

 

molim te, o čemu ti pričaš, pa ovo ne može da stoji u istoj rečenici ni u ludilu.

 

 

 

e sad, da ne pomisli neko da kažem da je cb500 sranje, ja lično mislim da je motor odličan. jedno je sigurno a to je da je ova honda bezbedna investicija, ne kvari se, nije skupo održavanje i minimalan pad cene kad ga budeš prodavao.

 

a postove ovih zaljubljenika u hondu stvarno ne mogu da svarim.

 

i još jednom, ova hondica je mnogo dobar motor!

Vozis taj kawasaki pa pisi o njemu i nemoj da mi popujes ako nemas veze sa Hondom,uostalom JA vozim tu HONDU a ne ti.

Ja ovde pokusavam da pomognem coveku koji je otvoirio temu , u detaljnom opisu motora i njegovih performansi.

I ako ne mozes da svaris postove Hondasha a ti preskaci nashe postove .

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 208 postova
  • Lokacija: BG

E ljudi o ukusima ne vredi raspravljati...

Nego palo mi nesto na pamet, ova moja jamaha ima samo (po meni) i mojim iskustvima 2 mane, a to su, slab motor-za mene i moje potrebe, i sto je vazdusnjak pa se na semaforima greje, a jako puno kilometara predjem u gradu...

E sad ono sto mi je palo na pamet, nije cigla  :) nego postoji li mogucnost da zbambusam masinu od CB 500 u moj ram? Po slikama deluje moguce, ali bih morao da proverim uzivo, bar okvirno... Sto se tice kocnica i gibanja, o tome cu kasnije razmisljati, za pocetak samo da li da razmatram zamenu masina ili ne...

Jel bi mogao negde u BG da pogledam ovu makinu?

Unapred zahvalan...

Pozz

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 264 postova
  • Lokacija: Banovo Brdo

Moj savet.Kupi ovaj motor dobar je,kvalitetan,ne kvari se,"ne prejebiv".Naravno,ako zelis da uzivas u voznji.Na nekim normalnim brzinama.Ako kupujes,samo fabricko stanje.Nikakve prepravke.Ipak vise verujemo"glupim japancima",nego nasim "inzinjerima"budzadzijama. ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 208 postova
  • Lokacija: BG

Pazi ovako, ja dinara (skoro) ne dobijam od keve i caleta za motor, sve od dzeparca... Sto znaci, parola snadji se... Znaci dobio sam ovaj motor, ne zato sto mi je cale hteo kupiti motor, nego sto je bio jeftin!!! I tako ja postade "pravi" bajker... pravi - preko 50ccm a da nije skuter (moja definicija)...

 

Prodajem ga nekih 6 meseci, mozda i vise, i u nadi da kad ga prodam (trazim somce za njega), skupim nesto malo, iscedim iz keve i caleta koliko mogu (ako je to uopste moguce, cale dekintiran, keva ne gotivi motore  :() i da uvezem CB 500, preko vredan oko 1000e, znaci ovde oko 1500e (carina, porez, prevoz)... Ali za mog ljubimca niko ni da pozove a kamoli da dodje i pogleda  :(

Tako da bih recimo kupio jednog slupanog sa netaknutim motorom, i probao da ubacim u moj ram, ako je to moguce, ako nije, u delove ili ga skrpio kad prodam moj... Za sta bude prilike... *ebi ga, to sto je...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1854 postova
  • Lokacija: NBG

Vozis taj kawasaki pa pisi o njemu

 

i pišem naravno! ako te zanima pogledaj temu "mane vašeg motora".

 

aki555 druže nemoj da se uvrediš, drago mi je kad vidim da neko ima takvo mišljenje o svom motoru, to znači da je pronašao ono savršeno za sebe što mu odgovara po svim parametrima i trebali bi svi da se osećamo tako u vezi sa svojim motorom ali ti si u onom postu odvalio par gluposti da je to strašno, ja nemam ništa protiv honde cb500, imam samo protiv tako neobjektivnog pisanja.

 

za skaki-a: buđenje ti se nikako ne isplati iz nekoliko razloga, prvo to je sve skupo za uraditi, drugo to je sve skupo za održavanje (na takvim projektima se dešavaju nezamislive stvari), treće sa tim si se zarobio i ne možeš nikome prodati ni po približnoj ceni koliko je tebe koštalo.

 

po mom mišljenju takvi radnje treba preduzimati samo ako si zaljubljenik u mehaniku, imaš viška novca i vremena. ovu sezonu se odvozaj sa svojim motorom i skupljaj pare a sledeće ga prodaj za koliko možeš pa uzmi nešto drugo. tvoj bajk je prilično mator tako da mu godina više ne pravi problem.

 

srećno za šta god se odlučio!  :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Super heavyweight, 641 postova
  • Lokacija: Nis
  • Motocikl: BMW F700 GS

Evo jednog kompletnog testa sa sajta:

http://www.pestridge.com/transport/cb500.html

 

Owned, run & sold May 2002 by Tim Pestridge

 

 

Honda CB500

I became the owner of one 1994 Honda CB500 at the start of the year, as an interim measure to guarantee I could take my IAM test on my own bike having sold a Honda VFR750. The funny thing is, I have grown quite fond of the humble Honda, and although it is a considerable downsize from previous bikes such as ZZR1100's, GSX1100's and other ultra-speed behemoths, it has proven to be much more than just a stepping stone to my next bike. So much so that I haven't found anything to beat it as an all rounder quite yet! (Only a matter of time though.)

Below are my first impressions of the bike after a few days of ownership.

 

First Impressions

I could hardly believe the bike had ever been out of the garage, such was the bikes overall cleanliness. The owner had bought it to teach his wife to ride a bike, and had consequently put very few miles on it all having purchased it from Poole Motorcycles. It actually originates from a Honda local dealer in nearby Exmouth. One thing worth noting is that you are likely to find a much sturdier bike with regards build quality if you can trace a pre-1995 CB500, as they were the only models built in Japan. The later ones were built with less quality control and suffer the horrors of winter roads very badly.

 

So what's it like to ride? Astoundingly light and agile in truth, weighing in at a lithe 177kg. On the motorway, the CB500's twin pot motor spins up to 70-80mph quite quickly at 6000-6500rpm, and is capable of cruising easily with much larger bikes. Whether you have the muscle to cope with seeing the revs rise anything above that is another matter, as things get a little strained in the neck department at over 80mph, and if the pace hots-up, you're friends on faired machines will leave you trailing on faster roads. Top speed, quoted by Honda as 125mph, is reckoned to be around 110-115mph in the real world.

 

I came off at the next junction and found myself a dry A road, wound the pace down a little, adjusted my shoulders and let the CB carry me at it's own pace. The motor pulls comfortably up to a wind-blast free 55mph, and I was soon enjoying it's light weight handling characteristics. The front tyre is keen to chew up the bends, and the bike's got a really pleasant chuckable feel. Things don't ever seem to get out of shape, partly because unlike on faster machines you're never fooled into going faster than you think.

 

The suspension is something I'm currently experimenting with, at the rear at least, as the forks are unadjustable. Compared to a more solid bike, the CB doesn't seem to soak up the bumpy Devon back roads quite as well as I would hope. Words like 'plush' and 'armchair-like' are not CB language, think more 'feedback' and 'snappy'.

 

Economy has worked out at between 49 - 70mpg depending on road speeds and conditions, but 69-70mpg is my weekly average, and perfectly possible on a run on normal A-roads respecting the UK national speed limits. I was delighted that my bike could prove so frugal, and is proof that it is possible to own a motorbike which possesses both a reasonable turn of speed and the welcome ability to sip fuel rather than gulp it. Tank range is a little over 230 miles between fill ups with normal use.

 

The CB has a low and wide seat which features a novel rear-hinging action to reveal a large cubby hole capable of carrying a disc-lock, bungee net and a pair of waterproof trousers with ease. Pillions find the whole experience agreeable, thanks to well-placed footrests and a sensible seat. Carrying a friend will affect performance more markedly than on a larger machine, the CB's just not big enough to mask the extra weight, but I can forgive it that.

 

With the bike showing a paltry 5400 miles in September 2001, a pair of new tires were fitted to the Honda mainly because the original ones were now over six years old. I chose Bridgestone BT35's of the dual compound variety. These have so far provided an increase in grip levels both in the dry and wet over the OE fitment, and cost a mere £132 for both - fitted and balanced. Recommended. Also fitted are a pair of M & P heated grips, a snip at only £20 from their website (www.mandp.com) and a F14 touring screen to relieve my aching neck muscles. £40 from the above. Both these modifications are a doddle to fit, and improve the CB's practicality.

 

Insuring the Honda for me has been a delight too. My premium dropped from £275 per annum to a welcome £110, including the ability to ride other bikes, and own up to four myself.

 

I miss having a bike which has real 'visual appeal' both to onlookers and myself. No-one buys a CB500 because they were wowed by it's looks in the showroom! But there's more to keep you attracted if you look under the skin. For some it will only be a step-up, but for me it's been a downsize with a difference. I still like it, but suspect I may end up being seduced by the looks of a Ducati Monster or the shaft drive of a BMW R1100R.

 

 

 

Would a Honda CB500 suit you Sir?

 

I wrote this as a bit of fun, to try and persuade myself to keep the Honda as it was proving so pratical. See if you fit the profile by examining the statements below. If you agree with the 'yes's' then you might want to consider one..if not, then go for a Hyabusa. This is, of course, all in my humble opinion. Bear in mind you are taking the advice of someone who has never found the perfect bike!

 

Yes, it would...

1. If you like lightweight bikes

2. If you want a low maintenance bike

3. If your bike must be able to withstand a UK winter

4. If you want to scratch with bigger bikes on A/B roads

5. If you like a bike that's easy to pop to the shops on

6. If you enjoy pootling around the lanes

7. If good fuel consumption is important to you

8. If you want a bike where running costs aren't exorbitant

9. If you want a change from heavy motorbikes

10. If you like a tank range of 200+ miles, not 100

 

No, it wouldn't...

1. If you like being able to hold 90-100mph into a headwind

2. If you regularly commute a long way on motorways

3. If you like a bike to have real 'presence' on the road

4. If you want a bike to chase GSXRs down to Spain on

5. If your bike must be the envy of all your mates

 

Other CB500 webpages:

The UK Honda CB500 Owners Club

CB500 website (in French)

 

CB500 owners website

 

 

 

Passing the IAM test on the Honda

On the 16th March 2001 I was delighted to pass my IAM Advanced Motorcycle test on the little CB500, riding from Newton Abbot in Devon onto the A38 to Totnes, and then back out again towards Newton Abbot.

The examination took about 30 minutes in the pouring rain, which meant my progress was on the safer side of quick. (Apparently anyone taking this test should pray for rain, as it means you should ease off the pace a little because of the conditions.)

 

 

 

Mr John Truelove, an IAM examiner as well as a Honda MAC trainer, was most helpful and considerate, and made sure I was relaxed and fully aware of what the test involved before we undertook the ride. It started at 11.30am with me proving good machine control by riding several figure of eight's at walking pace, after which we headed out into the Devon traffic. John had told me to ride as if he wasn't there, so I would be able to make progress as a solo rider without worrying whether John would be able to follow me on an overtake.

 

I found the whole examination very helpful, I learnt even more as John gave me a rundown after the test of various hints and tips on the art of riding technique, including using the road for best forward observation and positioning yourself correctly at traffic lights. He was happy to comment that my ride had been "exactly what they look for, a good clean ride.." which cheered me up no end and took my mind off my freezing cold hands! I had initially felt quite nervous, and you can't underestimate how riding under observation can increase your stress level, and likelihood of making a silly error.

 

I must also praise the excellent training I received from IAM Advanced Observer Laurence Beckford (see above with his Bandit 1200), who spent many of his valuable weekends voluntarily training me for my test over much of last year. I am certainly convinced now that the IAM's method of riding is by far the safest way of staying alive on two wheels.

 

Further information:

IAM website

Devon Advanced Motorcyclists website

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 6 postova

Prijatelji hitno mi je potrebna pomoc. Danas sam isao gledati jednu hondu cbf 500 1995 godiste. Fino radi, ali joj lanac zveci kao lud. Dakle trebalo bi ga promjeniti. Da li neko moze da mi kaze kakav je taj fazni lanac i spaner faznog lanca ? I da li je automatski ili manuelni spaner faznog lanca ? Koliko kosta i jel problem za zamjenuti. Veliki pozdrav.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 2 postova

Zelim da kuoim hondu cb 500 2007 godina. Motor odlicno izgleda i lepo vuce ali ima na satu 70000 kilometara. 

Da li je to problem ili ne ? 

Potreban mi je savet . Hvala

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 2 postova
On 23. 3. 2013. at 16:06, destruction5 je napisao:

Prijatelji hitno mi je potrebna pomoc. Danas sam isao gledati jednu hondu cbf 500 1995 godiste. Fino radi, ali joj lanac zveci kao lud. Dakle trebalo bi ga promjeniti. Da li neko moze da mi kaze kakav je taj fazni lanac i spaner faznog lanca ? I da li je automatski ili manuelni spaner faznog lanca ? Koliko kosta i jel problem za zamjenuti. Veliki pozdrav.

Koliko je presla?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hronični Motociklopata, 7185 postova
  • Lokacija: Severna Bačka
  • Motocikl: Banditos 650

@vukasin1307 druže, to je post od pre 11 godina :D

70.000km nije nikakav problem za tu mašinu, to prelazi još toliko bez frke

Promenio član Disko Nindža

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja