Jump to content

Moto Zajednica

Suzuki Freewind 650

Recommended Posts

  • Drug član, 1665 postova
  • Lokacija: Cacak
  • Motocikl: XF650 Zrakoprc :)

Mislim da se gume mogu upakovati i u 150, Dmitar je skoro kupovao obe K60. Ulje dodje tako od 800-1100, zavisi sta sipas, a za diskove ne znam koja je cena, to moze biti stavka, za koji god motor da kupujes.

 

U zdravlju da pazaris dobar primerak i pridruzis se ekipi ;)

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 641 postova
  • Lokacija: Mataruska Banja-Klina Metohija
  • Motocikl: MZ ETZ150,Suzuki Bandit 650N

 

Comp 4 15W50 - 3x 843 din Silkolene sintetic

filter MANN-1x633 din

 

Ovo ja menjao.

 

Gume nove obe Hidenau otprilike do 200€ 

Prednja 100/90 19

Zadnja 130/80 17

 

Gde ima da se kupi ovo ulje po toj ceni od 843 dinara???

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1242 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Yamaha Tracer 700 Traveler 2

Hvala na odgovorima. :)

Još uvek razmatram situaciju. Tek treba da polažem, a dok se to desi verovatno će Dosta vremena da prođe, pa bi prvo valjano druženje (sa motociklom :)) bilo tek kad se prolepša vreme. To mi stvara veliku dilemu. Da imam dozvolu i da nije kraj sezone verovatno bih tu dilemu vrlo lako rešio u korist kupovine... :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1665 postova
  • Lokacija: Cacak
  • Motocikl: XF650 Zrakoprc :)

Poslednje sto ti sad treba jeste da kupis motor i murija te nahvata bez dozvole. Sezona je svakako na isteku, strpi se malo, vrebaj dobar primerak i dobre cene.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1242 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Yamaha Tracer 700 Traveler 2

Ma ni u ludilu ne bih vozio bez dozvole, šta ti je. :D Nisam nestrpljiv, samo ne bih da neko drugi pokupi primerak koji sam našao, pošto je baš dobar... :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1242 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Yamaha Tracer 700 Traveler 2

Tako će najverovatnije i biti. :)

 

Mada, moram da priznam da raspoloženje za kupovinu varira kako vetar dune. Ne vetar, kiša. :D

 

Videćemo, biće valjda... :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1242 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Yamaha Tracer 700 Traveler 2

I dočekao si ih! :D

 

E, pa tako, da javim svima, od utorka sam i ja vlasnik jednog primerka Freewind-a iz 1999. godine. :) Zahvalio bih se drugu @kosooki koji mi je pomagao oko nekih sitnih nedoumica bitnih prilikom kupovine. :)

 

Kao što rekoh, motor je 1999. godište, prešao je 56 000km, i izuzetno je dobro očuvan. Papire smo uglavnom sve završili istog dana, i ostalo je samo da mi pošalje potvrdu o odjavi i staru saobraćajnu, što će najverovatnije biti danas.

 

Sličice i više detalja o motoru ću objaviti kada sakupim malo više vremena. :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1242 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Yamaha Tracer 700 Traveler 2

Inače, malo po malo petljam oko motora. Prvo sam skinuo i oprao kofer, pošto je iznutra bio jako prljav. Inače je u pitanju neki kinez. Na tom koferu je prethodni vlasnik ugradio crvenu LED traku koju je povezao na stop svetlo. To deluje okej, ali jedan mali deo trake i središnjem delu ne radi, pa mi to pomalo smeta, te ću možda skinuti sve to, ili bar promeniti traku. Inače, kablovi su jako lepo provučeni kroz kofer, ali mi je to i pravilo problem dok sam skontao kako je sve rešeno i kako jednostavno skinuti kofer a ne napraviti novi problem. :D

 

Sledeća stvar koju sam gledao je ono što ranije nisam primetio, a preksinoć jesam - stop svetlo se ne uključuje pritiskom prednje kočnice, već samo pritiskom zadnje. To ne valja, i moram to obavezno da sredim pre nego krenem da ga vozim. Utvrdio sam gde je problem - u samom prekidaču na ručici kočnice. Sinoć sam ga skidao, i navodno popravio, ali opet se desi da zeza. Probaću da ga očistim lepo danas popodne, pa ako i dalje zeza, definitivno kupujem nov. Da li znate gde bih to mogao da nađem ovde u Srbiji? Gledao sam online, našao sam da poručim iz inostranstva za neke sitne pare (na Aliexpress-u za oko 1,5$, a ima i nekih skupljih, oko 7-8$). Čitao sam da je taj prekidač mahom univerzalan, pa sam naručio taj najjeftiniji sa Aliexpress-a. Ako ne bude radio kako treba, lako ću ga zameniti nekim kvalitetnijim. :)

 

Što se prekidača tiče, rekoh da sam ga skidao i rastavljao (mada, sam se otvorio, pa bih rekao da je već bilo ovih problema kod prošlog vlasnika...). Prilično jednostavna stvar:

 

1_tmb_164380157_Capture.PNG
 
Inače, moram da ti priznam, nisam mogao da odolim iskušenju malopre (a trebalo bi, pošto je trenutno još uvek nemam dozvolu, ali je obuka u toku), pa se provozah malo. :jee: Mislim, bilo je to više u svrhu obuke. Odgurao sam motor do jednog velikog i praznog 'parkinga' na nekih 150m od kuće, i tamo sam najpre učio polazak, a onda sam radio malo i manevrisanje i slično. Jedno 15ak minuta sam pravio osmice, sve u prvoj brzini. Nakon toga sam pravio neke krugove tu po tom parkingu, a onda i dva malo veća kruga oko zgrada, i tu sam isprobao promenu brzina - polazak, ubrzavanje, prebacivanje u drugu brzinu, održavanje brzine, kočenje motorom, pa kočenje pred raskrsnicom (i tu sam šaltao u prvu - možda je trebalo da spustim najpre u prvu, kočim neko vreme motorom, pa tek onda kočnica?), pa onda polazak itd. Generalno, mislim da se dobro snalazim. Motor mi se ugasio svega 2-3 puta na samom početku, i to dok sam skontao gde hvata kvačilo i koliki gas mu je potreban i posle toga jednom kad sam spustio ćopu dok je radio (iako sam znao da će to da uzrokuje gašenje, od uzbuđenja sam zaboravio na to...). U vožnji je posle sve bilo u redu. :)
 
Imate li neki savet? :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1242 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Yamaha Tracer 700 Traveler 2

Inače, dobio sam jednu kacigu na poklon od forumaša @Astral. Za sada će da završi posao dok se uvežbavam, a kasnije kad krene sezona svakako planiram da kupim novu full-face kacigu. Pored toga, diplomirao sam skoro, pa su prijatelji došli na ideju da mi kupe jedne rukavice. Više o tome možete da pročitate ovde: http://forum.bjbikers.com/index.php?/topic/116139-moto-rukavice-koje-i-gde/page-6#entry1916172 A budite slobodni i da udelite neki savet. :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2288 postova
  • Lokacija: Podravska pripizdina u HR
  • Motocikl: egzotični GSXR750 K88

Mislim da zakonom nije zabranjeno van puteva vežbati vožnju.

Drugo postoji jedan univerzalan savet da se ne koči preterano motorom, uvek bolje pouzdanim kočnicama jer su jeftinije od mašine.

Ja to primenjujem, tek vrlo malo kočim mašinom. Neki opet ne.

A vežbanjem vožnje svog motora izuzetno se napreduje i vrlo je korisno.

Ne sviđa mi se što je štop svetlo u koferu ako nije rešeno lako skidanje kofera. Ja ga često skinem na kraće relacije, nekako mi lepši.

Slikaj bre, sad ti telefoni, čuda....

Taj "univerzalni" savjet postoji samo kod 2T motora ... ;) 

 

kod 4T nema tih problema i čak je u velikom broju slučajeva bolje i sigurnije kočiti mašinom ... u određenoj mjeri naravno ... ;) 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1242 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Yamaha Tracer 700 Traveler 2

Mislim da zakonom nije zabranjeno van puteva vežbati vožnju.

Drugo postoji jedan univerzalan savet da se ne koči preterano motorom, uvek bolje pouzdanim kočnicama jer su jeftinije od mašine.

Ja to primenjujem, tek vrlo malo kočim mašinom. Neki opet ne.

A vežbanjem vožnje svog motora izuzetno se napreduje i vrlo je korisno.

Ne sviđa mi se što je štop svetlo u koferu ako nije rešeno lako skidanje kofera. Ja ga često skinem na kraće relacije, nekako mi lepši.

Slikaj bre, sad ti telefoni, čuda....

 

Što se zakona tiče, zaista nisam siguran. Ali da, definitivno mi je to bio problem, jer bih inače već prvog dana izašao tamo da vežbam. :) Bio mi je cim da izađem i vežbam, jer je blizu kuće servis koji serivisira između ostalog i vozila policije, pa stalno prolaze tu policijska vozila koja nekako unose nervozu povodom ovoga. :D

Što se tiče kočenja, dobro je da si mi preneo taj savet. Ja sam mislio da je ipak preporučljivo kočiti i motorom, pa sam se trudio da usvojim to, iako mi je kočenje samo kočnicama bilo znatno lakše.

Rešenje sa koferom se ni meni baš ne sviđa. Mada, nije ni to toliko teško. Postoje redne kleme sa kojih se raskače žice, i onda se samo žica izvuče i to je to. Lako se i vraća nazad. Nego, problem je bio dok sam sve to otkrio, jer je sve stvarno lepo spakovano. :)

 

Što se slika tiče, imam samo jednu:

 

1_tmb_51016004_0-02-05-9a6cc59867f341da8

 

Za više čekam malo više vremena, pa da napravim lepe sličice. :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1242 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Yamaha Tracer 700 Traveler 2

kod 4T nema tih problema i čak je u velikom broju slučajeva bolje i sigurnije kočiti mašinom ... u određenoj mjeri naravno ... ;)

 

E pa sad! Kome da verujem? :D Svakako sam kočio umereno, možda sam nekih par sekundi otpuštao gas, a tek onda kvačilo i kočnica.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1665 postova
  • Lokacija: Cacak
  • Motocikl: XF650 Zrakoprc :)

E pa i ovde da cestitam, a ne samo na PP :). Drago mi je ako samo pomogao kakvim savetom, tim pre sto si omladinac i sto imamo moralnu obavezu da te pravilno usmerimo.  A ti da poslusas svaki savet, jer su vecinom ispravni, dobronamerni i iz iskustva izvuceni.

 

A sad malo o temi. Kocenje svakako kocnicama, tome i sluze. Jeftinije je zameniti plocice nego slomiti nesto u agregatu, iako je to tesko postici. Motorno kocenje moze da ti pomogne u nekim snaznijim kocenjima, jer su manje sanse da dodje do proklizavanja zadnjeg tocka (trkacka tehnika), ali ja bih to zbog menjaca izbegavao. Uvek je bolje kocici kocnicom, a saltati nizu sa medjugasom (to sobodno vezbaj), jer time zupcanici trpe mnogo manje udarce i drasticno im se smanjuje habanje.

 

Skini, rastavi, operi i impregniraj far, imas od mene detaljno uputstvo na nekim ranijim stranama na ovoj temi.

 

U zdravlju da teras, isto tako da te sluzi, sto vise opreme na sebe i nemoj mnogo da se drkas sa voznjom bez dozvole, da ne bi prevremeno ostao bez iste, iako je jos ni nemas ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2288 postova
  • Lokacija: Podravska pripizdina u HR
  • Motocikl: egzotični GSXR750 K88

Imam dva 2T motora i jedan 4T. Jasne su mi razlike baš iz prakse.

Univerzalni savet mislim na forume i moto škole na engleskom govornom području. (nije baš svo znanje na ovim prostorima).

U suštini kočenje mašinom u 4T koristim u vrlo malom opsegu da se skoro i ne može zvati kočenje nego mala pomoć kočenju kočnicama.

A o ceni kočnica i sistema koji je opterećen kad se koči motorom da i ne govorim.

moje "znanje" se temelji isključivo na teoriji koju sam pročitao po forumima ... sorry što sam nesmotreno uletio među iskusne ..  :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1242 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Yamaha Tracer 700 Traveler 2

Skini, rastavi, operi i impregniraj far, imas od mene detaljno uputstvo na nekim ranijim stranama na ovoj temi.

 

U zdravlju da teras, isto tako da te sluzi, sto vise opreme na sebe i nemoj mnogo da se drkas sa voznjom bez dozvole, da ne bi prevremeno ostao bez iste, iako je jos ni nemas ;)

Šta bre? :jee: Šta bi mu bila impregnacija? Da, da, neću da se opuštam sa vožnjom, svestan sam toga. Bolje da mi bude cim, nego da napravim problem. :D

 

Inače, sredio sam prekidač. Kontakti su bili loši, i potrebno je bilo samo rastaviti ga, ošmirglati malo kontakte, i ja sam dodatno naprskao to sa wd-40, čisto da povuče malo vlagu i pre ponovnog sklapanja sve lepo prebrisao. Evo nekih sličica toga:

 

1_tmb_51017048_DSCN1403.JPG   1_tmb_51017048_DSCN1400.JPG

 

1_tmb_51017048_DSCN1401.JPG   1_tmb_51017048_DSCN1402.JPG

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1665 postova
  • Lokacija: Cacak
  • Motocikl: XF650 Zrakoprc :)

Šta bre? :jee: Šta bi mu bila impregnacija?

Impregnirati znaci mesto sto je rastersito, podlozno tarenju.... ojacati i pricvrstiti za podlogu :)

 

Socivo fara je napravljeno od odlivka nekog materijala koji se prilicno kruni u sitan talk kada mu se narusi povrsinski zastitni posrebreni sloj. Ta prasina u dodiru sa vlagom se lepi za socivo i staklo i dobijas zamuceni far kao sto je slucaj kod tebe, kao i kod velikog broja windova koje sam video.

Sashac je uspeo da opere far, ali time samo privremeno resio problem. Prasina ce mu se ponovo pojaviti pre ili kasnije,zavisno od oljustene povrsine.

Ja sam far skinuo, rasklopio, ocistio zalepljeni talk, bezbojnim zenskim lakom impregnirao sve ostecene povrsine i far je evo vec godinama kao nov

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1242 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Yamaha Tracer 700 Traveler 2

Drugari, hvala puno. Bolji da kupite! :) Drago mi je da sam obavio dobru kupovinu.

 

Kosooki, sada mi je jasno na šta misliš. Iskreno, nisam ni primetio da je far prljav. :D A inače mi se to došavalo i na autu, a pranje je pomagalo.

 

Svakako, planiram da krenem sa čitanjem ove teme ispočetka, pa ću već da dođem do toga. :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1665 postova
  • Lokacija: Cacak
  • Motocikl: XF650 Zrakoprc :)

Meni pranje fara nije pomoglo. Vlasnik pre mene ke socivo sa odlomljenim nosacima pokusao holsrafom da pricvrsti i onda em je ostetio posrebru sociva em je pustio vlagu unutra. To se toliko speklo da sam jedino krpom mogao da skinem. Probaj da operes, to ti nije veliki posao, pa ako se prasina vrati, a najverovatnije hoce jer je i sad imas, onda rasklapaj i saniraj ostecenja.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja