Jump to content

Moto Zajednica

Spustanje prednjeg dela

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 321 postova
  • Lokacija: Žagubica
  • Motocikl: XT

Pozdrav, uskoro pocinjem sa sredjivanjem mog srada 750, ono sto me trenutno zanima da li je moguce spustiti prednji deo na stapovima i kako? Nisam nikad skidao stapove zato i pitam, ne znam kako su fiksirani za trougao, da li imaju neke proreze za klinove i slicno? Hvala

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 51 postova
  • Lokacija: subotica

Poz....ja sam na mojoj k1-ci skidao stapove i jednostavno je skroz...mozes ga lako spustiti,popustis sarafe na mostovima i na ruckama i uvuces na gore...nema nikakwih proreza...samo popustis i to ti je to...bar je mn tako.ima ukupno oko 8 sarafa ja mislim..videces sta ti drzi stapove i to popustis...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1318 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: Uljara 1127cm i tetejac 600cm

Moze,na skoro svakim USD stapovima postoji odgovarajuci precnik fabricki oko 4-5 cm ,i za toliko se moze pomerati gore dole.

 

Ja sam na mom yzf-u spustio prednji kraj za 3-4 cm,na stapovima.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2110 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: Suzuki GSX-R 1000 L1 SBK; MV Agusta F4 1000 S; Ducati 996 S; Aprilia RSV4 RF; Suzuki GSX-S 1000 M0; Suzuki GSF 1200 N

5mm pomeraj stapova znace puno u geometriji. Ne znam sta hoces u stvari time da dobijes.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6345 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

Vizuelno.... :staa:

Samo da znas da ce posle jedne takve "estetske" intervencije bajk mnogo drugacije da se ponasa i da se to obicno radi da bi se poboljsala upravljivost.

Samim tim,kao i sva druga podesavanja,negde se dobije,drugde izgubi,pa je verovatno da ce stabilnost,narocito pri velikim brzinama da bude prilicno kompromitovana.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 51 postova
  • Lokacija: subotica

zasto jednostavno ne podignes rep...tako sam shvatio twoj pokusaj za spustanjem motora na stapovima...mnogo je bolje i nista nije vezano za ponasanje motora na putu...:D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2110 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: Suzuki GSX-R 1000 L1 SBK; MV Agusta F4 1000 S; Ducati 996 S; Aprilia RSV4 RF; Suzuki GSX-S 1000 M0; Suzuki GSF 1200 N

mnogo je bolje i nista nije vezano za ponasanje motora na putu...:D

 

Uopste. <_<

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12265 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Evo mog ličnog iskustva, nije za R već Transalp enduraču ;)

 

Zbog visine TA spustio sam prednje štapove za nekih 10 mm. 'ajde što me više tuče vetar zbog spuštenog prednjeg kraja nego što je u krivinama vrlo neobičan i opasan, malim kaunterstiringom motor naglo "pada" i pravi mnogo manji polukrug i lako se može desiti da izletiš sa puta ;). Osim toga, pomeraš težište motora ka napred i guvernal postaje osetno teži i komplikovaniji za brza vijuganja. Pošto TA ima dosta mekane prednje štapove pri svakom naglom kočenju prednjom udari u graničnike što se ranije nije dešavalo dok su štapovi bili na svom mestu.

 

Znači, sve može ali ja lično, iz svog iskustva, nikako ne bih preporučio.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2110 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: Suzuki GSX-R 1000 L1 SBK; MV Agusta F4 1000 S; Ducati 996 S; Aprilia RSV4 RF; Suzuki GSX-S 1000 M0; Suzuki GSF 1200 N

ne mogu da podignem rep, ne prati mi liniju.... Jel vi pricate iz iskustva ili teoretski, da ce to uticati na stabilnost motora?

 

Do sada sam podesavao ogibljenje na tridesetak razlicitih motocikala. Uglavnom, ako si kafe-rejser i drzis samo do izgleda motora onda dalja prica bas i nema smisla.

 

Ako, pak, volis zesce da poteras motocikl, sve finese dolaze do izrazaja. Skoro sam imao slucaj sa Ducatijem 748, koje je "bezao" iz krivine, a uzrok je zadnja guma koja je dimenzija 190 umesto 180, pa smo to kompenzovali podizanjem zadnjeg kraja.

Poenta: Da, izvlacenjem stapova docice do osetnih promena u ciklistici, ali su one na nivou "losih guma" ili kako bih ti vec objasnio. Neces dobiti bas trotinet, ali takvim smanjenjem predtraga ces negativno uticati na ponasanje motocikla.

Ocekuj reaktivnije upravljanje (motor sam "zavija" u krivini) i smanjenu stabilnost na pravcu. Jos ako je setup viljuske los, moze doci do podrhtavanja i cimanja upravljaca.

I jos nesto- sta god radio, nemoj stapove izvlaciti vise od dvadesetak mm. Srecno!

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2110 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: Suzuki GSX-R 1000 L1 SBK; MV Agusta F4 1000 S; Ducati 996 S; Aprilia RSV4 RF; Suzuki GSX-S 1000 M0; Suzuki GSF 1200 N

Mozes.

 

Samo da ne mesamo podesavanje tvrdoce i podesavanje visine! Podesavanjem tvrdoce opruge utices na visinu motocikla, ali u toj meri kojom bi trebao da kompenzujes sa sopstvenom tezinom (tj. da se vrati na predvidjenu kada ti sednes na motocikl). Podesavanje visine je nesto drugo.

 

Osim Ducatija i MV Aguste, nisam video da je neki proizvodjac (fabricki) ostavio polugu za podesavanje visine zadnjeg kraja, iako to trkaci cesto praktikuju. Video sam da se na internetu prodaju skracene/produzene donje poluge hvatista ("dog bone") kojima regulises visinu. Ovo je za mene ne popularan nacin i ne preporucujem ga.

 

Mnogo profesionalniji pristup je postavljanje podloske pod gornje hvatiste amortizera. Samo imaj na umu da je podloska od 1mm ekvivalentna 2-2.5 puta vecem uticaju na pretrag od spustanja viljuski (znaci, kao da si ih ispustio za 2-2.5mm za trouglove).

Ako se odlucis za ovu varijantu, javi da ti dam sastavnicu za tvoj model motocikla i uputstvo da se ne mucis nepotrebno.

Pozdrav!

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 321 postova
  • Lokacija: Žagubica
  • Motocikl: XT

Mozes.

 

Samo da ne mesamo podesavanje tvrdoce i podesavanje visine! Podesavanjem tvrdoce opruge utices na visinu motocikla, ali u toj meri kojom bi trebao da kompenzujes sa sopstvenom tezinom (tj. da se vrati na predvidjenu kada ti sednes na motocikl). Podesavanje visine je nesto drugo.

 

Osim Ducatija i MV Aguste, nisam video da je neki proizvodjac (fabricki) ostavio polugu za podesavanje visine zadnjeg kraja, iako to trkaci cesto praktikuju. Video sam da se na internetu prodaju skracene/produzene donje poluge hvatista ("dog bone") kojima regulises visinu. Ovo je za mene ne popularan nacin i ne preporucujem ga.

 

Mnogo profesionalniji pristup je postavljanje podloske pod gornje hvatiste amortizera. Samo imaj na umu da je podloska od 1mm ekvivalentna 2-2.5 puta vecem uticaju na pretrag od spustanja viljuski (znaci, kao da si ih ispustio za 2-2.5mm za trouglove).

Ako se odlucis za ovu varijantu, javi da ti dam sastavnicu za tvoj model motocikla i uputstvo da se ne mucis nepotrebno.

Pozdrav!

 

Sad nesto razmisljam da spustim 2m na stapovima i toliko da spustim i zanji deo a da ne izgubim performanse odnosno upravljivost ako je to moguce...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2110 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: Suzuki GSX-R 1000 L1 SBK; MV Agusta F4 1000 S; Ducati 996 S; Aprilia RSV4 RF; Suzuki GSX-S 1000 M0; Suzuki GSF 1200 N

Fabricki rep neces moci mnogo da spustis, samo da ga podignes...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Cuore Sportivo, 1337 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: KTM LC4 620, KTM 790 Adventure

E sad mi ništa nije jasno ! :stabre:

 

 

Ja sam spustio motor na štapovima za 24 mm.

 

Rezultat ?

 

U mestu mi je mnogo lakše da manevrišem.

 

U vožnji, oće da se desi da malo "poklekne" pri obaranju u krivini al to ja rešavam oštrijim dodavanjem gasa...

 

:neznam: Očigledno da sam napravio sranje..... Ili ima puno teoretičara (sorry Lalajko)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2110 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: Suzuki GSX-R 1000 L1 SBK; MV Agusta F4 1000 S; Ducati 996 S; Aprilia RSV4 RF; Suzuki GSX-S 1000 M0; Suzuki GSF 1200 N

E sad mi ništa nije jasno ! :stabre:

 

 

Ja sam spustio motor na štapovima za 24 mm.

 

Rezultat ?

 

U mestu mi je mnogo lakše da manevrišem.

 

U vožnji, oće da se desi da malo "poklekne" pri obaranju u krivini al to ja rešavam oštrijim dodavanjem gasa...

 

:neznam: Očigledno da sam napravio sranje..... Ili ima puno teoretičara (sorry Lalajko)

 

Ja sam podigao korman na kultivatoru, i sad mi je lakse da skrecem kad je natovarena prikolica, ne moram sa sedista da ustajem.

 

Spusti 24mm viljusku na R i dobijes bliski susret sa blatobranom na prvom pravom kocenju, ako ti prethodno ne iscupa ramena.

 

No, ode ovaj teoreticar a vi se sigrajte kako vam je volja...

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Cuore Sportivo, 1337 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: KTM LC4 620, KTM 790 Adventure

Što se duriš ?

Malo sam se šalio na Lalajkov račun..

 

Ja sam nakon spuštanja prešao oko 7000 km.

 

Ništa nisam primetio :neznam:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2996 postova
  • Lokacija: Obrenovac
  • Motocikl: K5Tan600A

MAKI vrati se, sVe ti je oprosteno......

:zdravo:

 

Da ukratko prenesem moje skromno iskustvo sa upustanjem stapova.....

Pod predpostavkom da je OGIBLJENJE pravilno podeseno..... :stabre:

CROSS motor sa upustenim stapovima je upravljiviji, okretniji.... Isto tako pri VECIM brzinama NERVOZNIJI...

Pri neravninama zna da zatrese.... Znaci ako je STAZA spora upusteni stapovi!!!

Ulicni motori, upusteni stap je okretniji, lakse obara, a pri neravninama TRESE,

vise je sanse za WOBLING itd..... Gubi se na STABILNOSTI pri ubrzanju i velikim brzinama!

Poenta moje PRICE je da se razlike osete prlikom AGRESIVNE i BRZE voznje na limitu,,,, :moto3: :moto3: :moto3:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Cuore Sportivo, 1337 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: KTM LC4 620, KTM 790 Adventure

Ok sad sam shvatio poentu,

 

Kod mene od woblinga ni traga, na auto putu pri 160-180 nista al bas nista nisam primetio, kao ni na brzim i krivudavim deonicama. :neznam:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1854 postova
  • Lokacija: NBG

evo jedno pitanje... ja sam shvatio da se ovo što maki i rboban pričaju odnosi na motocikle novije generacije koji su na ciklistici već fabrički postavljeni da budu oštriji i okretniji. šta se dobije npr ako se na mojoj kamili upuste štapovi? po nekoj logici onda bi trebao da dođe bliže nivou novijih motora (ako izuzmemo težinu). ili je priča unoverzalna?

 

nekako mi je teško da poverujem da bi moja jamaha postala nervozna pri većim brzinama i preterano sklona padanju u oštrim krivinama... :neznam:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja