Jump to content

Moto Zajednica

Istina ili ne o xenonu!!!!

Recommended Posts

  • U prolazu, 48 postova

Ne stavljaj Xenone na motor ni u kom slucaju. Zamutice ti se stakla farova, a mozda i ogledala istih - 100%!!! :aha:

definitivno je samo do tvog primera a to kazem zato sto je moj cale meni i mom bratu ugradio na nasim motorima i evo moj brat na njegovoj hondi vec 3 godine vozi bez ikakvih problema!! ja na mome 1 godinu celu .......mom ortaku je isto ugradio na kimka 500 max.skuteru i on vec 3 godine vozi na istom xenonu i nije zamutilo farove znaci definitivno nisi u pravu vec je samo konkretno to kod tebe slucaj bio....... :neznam:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hronicar Svakodnevnice, 97 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Brod i to onaj prekookeanski :D

ksenoni su ubedljivo najbolja dodatna oprema koju . za 40-50 eura koliko moze da se nadje mozemo opusteno reci jeftino, a da se ugradi nista lakse. jedino neko problematicno iskustvo je gde 'sakriti' balaste, ali opet nije to sad kao problem. normalne sijalice i ksenoni: dupe i glava. to za magljenje cuda muda prvi put cujem.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 4333 postova
  • Lokacija: Voždovac
  • Motocikl: Honda X-ADV 750

Ne uzbudjujte se preterano.

Lose uglavnom govore ljudi koji ih nikad nisu imali na svojim vozilima, realno i ja sam mislio da je to bacanje para i da ne sluzi nicemu narocito. Onda sam ih ugradio na tadasnji Beverly 125 kom je i fabricki far odlican bio - preporodio sam se!

Progledao sam u mraku, a niko mi nikad nije rekao da mu smeta ili da ga zaslepljuje, tako da su to ciste gluposti.

Cim pocne sezona ugradicu ih i na ovaj skuter, jednostavno savrsena stvar.

Na Bev-u 125 sam imao 8000K, tako da cu gledati da nadjem opet takve, odlicna osvetljenost gde god da sam se nasao,

Svaka preporuka za Xenone!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 154 postova
  • Lokacija: kocani MKD-Sandhurst UK
  • Motocikl: suzuki gsx,svasta

Kakava su iskustva kad ksenon ostari godinu-dve?

Na yamahi htz750 sam imao ksenone tako i prodao motor,stavio na auto mazda6,u pocetku osetno bolje sveti,ali posle godinu dana,mnogo slabije,da ne spominjem da je jedan balast izgoreo,promenjen.

Razmisljam da vratim halogene sijalice,ispalo promasena investicija :D

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 231 postova
  • Lokacija: Šabac/Beograd, Srbija
  • Motocikl: Nekad bilo: V-Strom 1000 2014, Fazer 600 S2 '09, V-Strom 650 '05, CBR 600RR '06; Suzuki GS 500F '04, Kymco Agility Sport 50

Tako je. u pravilniku o tehnickim ispravnostima vozila u clanu 120 pise da je zabranjena naknadna ugradnja svetala sa hladnim izvorom svetlosti na vozila koja nemaju uredjaj za pranje farova.

Xenon je hladno svetlo, pa ti se npr sneg koji pada na far ne bi topio kao sa halogenom sijalicom jer razvija mnogo vecu temperaturu. U principu, izmisljaju oni toplu vodu. Xenon je mnogo bolje resenje i zato se danas fabricki ugradjuje na sva vozila, ali je problem sto ima seljaka sto ne znaju da podese farove pa zbog takvih kruze price kako xenon izbija oci.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 178 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Aprilia leonardo 250

Nemam xenon ni na kolima ni na motoru planirao sam da ih stavim ali mi novac uvek ode na nesto trece, sto se tice zaslepljivanja nije mi nikada smetalo ali zato kada vidim slepca da vozi sa dugim svetlima i ne obara ih dok mu ja ne upalim duga pomisljam kako bih voleo da imam neka svetla od kojih bih ga sprzio :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 286 postova
  • Lokacija: NBGD
  • Motocikl: BMW F800ST Honda NX 250

Voleo bih da dobijem neki predlog (čitaj: savet) za ugradnju xenona na TDM TX4 koji ima razdvojene farove za dugo i kratko svetlo a u faru kratkog svetla nalazi se fabrički ugrađeno rasplinjujuće sočivo.

 

Fabrička halogena svetla su počela da me nerviraju, mislim da su osetno slabija u odnosu na xenone koje imam na automobilu.

 

Voleo bih da tamo gde pazarim svetla mogu i da ih ugradim, a imam dilemu kako bi to trebalo sada da funkcioniše: 2 bixenona (u svaki far po jedan) pa oba fara istovremeno daju kratko odnosno dugo svetlo, ili po jedna xenon sijalica u svaki far, pa da jedan far ostane za kratko a jedan za dugo svetlo (ova opcija mi se više dopada).

 

Od Novog Sada do Kragujevca mi ništa nije daleko, a živim u Beogradu ;)

 

Unapred Hvala.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12242 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Pošto već imaš sočivo u levom faru za kratko svetlo najbolje da umesto halogene sijalice ugradiš xenon i da taj far stalno radi kao kratko svetlo a desni far je malo "problematičan" :) Ukoliko ugradiš u njega xenon zapamti da mu treba reda desetak sekundi od uključenja da dostigne nominalnu jačinu svetla tako da je problem i sa blicanjem i sa vožnjom pod dugim svetlom :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 286 postova
  • Lokacija: NBGD
  • Motocikl: BMW F800ST Honda NX 250

Da, otprilike tako nešto sam i kontao, međutim nešto sam načuo o nekim "boosterima" koji ubrzavaju aktivaciju xenona dugog svetla. A iskreno, možda se i varam :zvizduk:

 

Kako je to rešeno fabrički?

 

Opcija je da za dugo svetlo postavim neku ozbiljnu i kvalitetnu halogenu sijalicu, i tu bih molio neki predlog i iskustvo...:popovanje:

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12242 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Ugradnja projektora sa klapnom pomoću koje imaš i kratko i dugo svetlo - zavisno od položaja klapne je jedno od rešenja. A na "booster"- e zaboravi, samo smanjuju trajnost sijalice.

 

Osram NightBreaker ili Philips NightVision su odlična rešenja za halogene sijalice.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 548 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: gilera runner 50/piaggio x9 500

pojavili su se neki fast balasti, koji brze startuju sijalicu, ali je pitanje kako to radi u praksi..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 286 postova
  • Lokacija: NBGD
  • Motocikl: BMW F800ST Honda NX 250

Ugradnja projektora sa klapnom pomoću koje imaš i kratko i dugo svetlo - zavisno od položaja klapne je jedno od rešenja...

 

A da li smatraš da bih onda morao da menjam i staklo fara?

 

Na desnom faru staklo je "rebrasto"...

 

Iskreno, dosta sam čitao o ovoj problematici i stalo mi je da to rešim na kvalitetan način uz što manje kompromsa.

 

Ukoliko je opcija zamene stakla bitna, onda bih se verovatno odlučio za opciju xenon+kvalitetan halogen.

 

A takođe bih zamolio i za kontakt nekog od električara sa iskustvom u ovakvim poslovima. Ja sam mehaničar druge vrste ;)

 

 

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12242 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Očigledno si litao dosta o ovoj "problematici" :)

 

Zbog rebrastog stakla desnog fara ne ide projektor, ostaje ti samo opcija xenona ili kvalitetne halogene za dugo svetlo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 206 postova
  • Lokacija: Kikinda

Xenon kompleti se dosta lako ugradjuju ukoliko planiras opciju xenon za kratko a halogena za dugo svetlo tj da ne menjas staklo fara.Xenon sijalicu ubacis u socivo a sve ostalo se spaja dzek na dzek.Obrati paznju da u faru sa socivom imas dovoljnu dubinu za xenon sijalicu, balast fiksiraj na neko zgodno mesto i to je apsolutno cela majstorija.Ja se slabo razumem u elektriku ali sam bez problema ugradio xenon. Balast uzmi slim, onaj malo kvalitetniji, boju biraj sam ( po meni najbolje 4300k ) i uzivaj u noćnoj voznji :zdravo:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 286 postova
  • Lokacija: NBGD
  • Motocikl: BMW F800ST Honda NX 250

Hvala.

 

Da, u opciji xenon za kratko svetlo i halogen za dugo, apsolutno nemam blokadu da sam napravim te male prepravke na instalaciji.

 

Već za projektor bih tražio ozbiljnijeg majstora :)

 

4300K je i moja opcija, međutim prvi put čujem da je slim balast kvalitetniji?

 

Mislio sam da je samo manji i zgodniji za montažu...

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja