Jump to content

Moto Zajednica

Blokiranje kocnice

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 383 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki Vstrom 1050 XT

Proslog vikenda sam se vozio do Topole. S obzirom da je bilo hladnije jutro primetio sam da mi jedan od prednjih diskova malo blokira (desni).

Misleci da ce se to srediti u voznju nastavio sam.

Elem da skratim pricu, desni disk koci, ali otpusta sa malim kasnjenjem.

Motor dobro koci, ne trese, samo prilikom prikocivanja malo drzi i posle par sekundi otpusti..... Isto je i kad se stane, malo drzi i posle par sekundi otpusti.

 

S proleca sam servisirao kocnice i zamenio ulje u sistemu.

 

Sta moze da bude kao problem.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 383 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki Vstrom 1050 XT

Vodjice su OK, razradjene i podmazane, probacu da ispustim vazduh, ali najvise sumnjam na creva. Stara su 10 godina i mozda se smanjio protok....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 217 postova
  • Lokacija: Necu da ti kazem celavi!!!
  • Motocikl: GPZ 500S

Proslog vikenda sam se vozio do Topole. S obzirom da je bilo hladnije jutro primetio sam da mi jedan od prednjih diskova malo blokira (desni).

Misleci da ce se to srediti u voznju nastavio sam.

Elem da skratim pricu, desni disk koci, ali otpusta sa malim kasnjenjem.

Motor dobro koci, ne trese, samo prilikom prikocivanja malo drzi i posle par sekundi otpusti..... Isto je i kad se stane, malo drzi i posle par sekundi otpusti.

 

S proleca sam servisirao kocnice i zamenio ulje u sistemu.

 

Sta moze da bude kao problem.

 

Kad vidis da ti kocnice ne funkcionisu kako treba,voznja se ne nastavlja.

Mogao bih jos i da razumem da ti se to desilo u povratku,ali ako si tek krenuo i vidis da ti kocnice nisu ok,onda je krajnje neodgovorno sa tvoje strane sto si nastavio dalje sa neispravnim kocnicama.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Çelebi, 2415 postova
  • Lokacija: Beograd - Vuk
  • Motocikl: Imam

Posle 10 godina menjaj creva i ako lepo koči. To mu dođe redovno održavanje na desetogodišnjem nivou. A oće da se razbalave creva unutra pa sporije vraća ulje to jest, sporije odpušta pritisak i zato ti možda kasnije pušta čeljust.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • skuter-servis, 406 postova
  • Lokacija: Vojvodina
  • Motocikl: dr mr

Mucim muku sa kocnicom na postaru, juce sam sve povadio iz njega i stavio na radni sto, i krenulo lagano, nabacio prvo druge gumice u kocioni cilindar, i sipam dot3 u posudu, kocioni izbaci ulje,zavrnem crevo i celjust, dole curi "nikako" jako slab pritisak, drukam ko debil i vrlo malo izadje ulja. Stavio sam druge celjusti posto su na proslima klipovi koso troseni, drugi disk al pritiska ni malo. Sumnjam da me to crevo zahebava da je dosao dan za menjanje, smanjio se dotok i slab pritisak... druge mu nema samo crevo jos nije zamenjeno

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Çelebi, 2415 postova
  • Lokacija: Beograd - Vuk
  • Motocikl: Imam

@Damir91

 

Šta reći? Malo skuplja metoda otkrivanja kvara ali konačno vrlo tačna  :)

Po mom skromnom mišljenju, kočnice su deo vozila na kome treba vrlo retko ili nikako štedeti u smislu "koJ ga hebe, može to još". Ako već primetiš da nešto tu nije kako treba, menjaj sve što se potrošilo preko razumne granice odnosno, što više nije "kao novo" u pravom smislu te izreke. Ako već menjaš sve što si zamenio, jeste trošak al promeni i creva. Sigurno te neće boleti glava na putu, veruj mi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8766 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

@Damir91

 

Ako sam dobro razumeo ti nisi uspeo "da dobijes kocnicu"? Sto ce reci da i pored drukanja nisi ozracio sistem.

Ispusti sve i ulje puni kroz sisicu, kada izadje u lonce koliko treba istu zavij. Ovakvim punjenjem nije potrebno ozracivanje.

 

Pozdrav Nenad.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Çelebi, 2415 postova
  • Lokacija: Beograd - Vuk
  • Motocikl: Imam

A može i tako. Naprava je krajnje jednostavna. Crevce i bočica iz koje možeš da pumpaš ulje uzbrdo. Ako opet nema kočnice, ondaK vidi crevo. Mada, moje iskustvo sa klještima na zadnjoj kočnici na BMW-u je sledeće:

 

Sipam ulje u čantricu, pustim da iscuri kroz sisicu i onda skinem klješta sa viljuške i okrenem ih tako da mi je sisica najviša tačka na klještima. Građa klješta na BMWu je ista za prednje i zadnje kočnice. Na prednjoj viljuški stoje tako da im je sisica u nivou sa holenderom creva. Pozadi je holender iznad sisice, jer tako su okrenuta klješta i onda se redovno zadrži mehurić negde između creva i sisice. Kad okrenem klješta i sisica ode na gore, redovno izađe još taj jedan mehurić. Aj jednom, aj dva puta pa da kaže čovek, desilo se. Ali tako je na dva motora, redovno i uredno, svaki put kad menjam ulje ili gumice.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Çelebi, 2415 postova
  • Lokacija: Beograd - Vuk
  • Motocikl: Imam

Da dopunim...

Poklopac lonceta i dijafragma moraju biti skinuti dok punis "odozdole".

 

Pozdrav Nenad.

 

Što? Baš bude lepa fontanica kad probije kroz rupicu na poklopčetu  ;D ;D ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8766 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Hhh... ;D.

Nemoj da kolega pomisli da stvarno treba biti zatvoreno, ulje odozdole gura ispred sebe vazduh koji mora negde otici.

Jednostavnije od bocice je veliki spric i crevce od sistema za infuziju (mozes kupiti u svakoj apoteci).

 

Nadam se da sam bio od pomoci, Nenad.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Çelebi, 2415 postova
  • Lokacija: Beograd - Vuk
  • Motocikl: Imam

Ma naravno da bude otvoreno, nego nisam izdržao da ne lupim  ;D

 

E, i pazi da ti kočiona tečnost ne kaplje i curi preko farbe. Oće da skine farbu. Pranje je vrućom vodom i ako treba, malo sapuna pa opet vruća voda. Ništa benzin, nafta... samo vruća voda. Aj pa javi šta si uradio.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • skuter-servis, 406 postova
  • Lokacija: Vojvodina
  • Motocikl: dr mr

Ha, opasni ste, hvala vam u svakom slucaju, nije mi ovo prvi put i prvi motor, bilo ih je dosta, a jos ozracivanja, dok ruka ne utrne ali uspesno odradjeno, medjutim ovo moje sokocalo zahebava da sam digo ruke,stoji smeta,prebacuje se iz jednog u drugi kraj radionice, niko ne vozi-ponekad se upali-provoza, nego od drugih nemam vremena za svoje. Videcu prvo to crevo i polugu, da mozda ona ne glavi pa ne dobije novo ulje u cilindar i ne pravi pritisak, otom-potom kad dodje na red javljam vam. Inace ulje za kocnice je super melem za ruke i farbu, kad se zamaste ruke, budu kao da su bile pola sata u vodi  :D gricka li gricka  :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Çelebi, 2415 postova
  • Lokacija: Beograd - Vuk
  • Motocikl: Imam

Pa kad je skoro čist glikol-etar, mora da brčka kožu jer vuče vlagu iz nje.

 

A to opet znači i da vuče vlagu iz vazduha što nikako ne valja jer mu se snižava tačka ključanja. A to znači da se pre pojave mehurići pare i opada mu sposobnost da prenosi pritisak. A to znači da vremenom sve kilavije koče kočnice. Nego, da ne tupim više, dosta je  ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 383 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki Vstrom 1050 XT

Kao sto bokilic rece, da malo proverim klesta.

U pravu si bio druze, klesta tj.klipovi u njima su blokirali zbog gumice za prasinu koja je bila prljava.

Sada sam to sve ocistio, razradio i vise nema problema....

 

Kao sto rece Djenka, klesta gosp. Maksimilijan, klesta..........

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja