Jump to content

Moto Zajednica

Suzuki GSX 1100 E

Recommended Posts

  • In memoriam, 783 postova
  • Lokacija: Ottawa, Canada

1979_GSX1100_450.jpg

 

GSX 1100 E je i do danas moj najveci motor. Bio je zaista visok, sirok i dugacak. Onako, bas crnogorski krupan sa duzinom od cak 222cm, sto je 15-tak cm vise od danasnjih sportista. Grbonja, kako su ga zvali nije bio lep motor, ali je velicinom stojao rame uz rame sestocilindrasima tog vremena, Kawasakijevom “tristacu” i Hondi CBX. Cetiri redna cilindra su se hladila vazduhom. Svaki je imao po cetiri ventila, a stelovanje je bilo klasicno. Dobio sam ga sa Marving izduvom 4 u 1 sa nezaboravnom notom. Na niskim obrtajima je radio zacudjujuce tiho, da bi se povecanjem obrtaja pretvarao u pomahnitalu zver. Sediste je bilo dovoljno veliko i za 3 osobe, far je bio pravougaoni, velicine mini televizora, a instrument tabla je potpuno lezala na njemu. Bili su tu poluokrugli brzinomer, bazdaren do 240 i obrtomer do 12 000rpm, dok je crvena zona pocinjala na 9000. Izmedju je bio smesten pokazivac goriva, a ispod se nalazio check panel koji je pokazivao ispravnost svih svetlosnih tela, da li je copava na mestu i jos neke bazne funkcije. Bila je to stvar koju nije imao ni jedan drugi motor u tom trenutku. Prednji guma je bila nabacena na 19” tocak, a pozadi je bila tada veoma siroka 4.50x17.

 

gsx_1100_e.jpg

 

Pa da najzad krenem u voznju. Moja normalna visina od 175cm je bila dovoljna da vrhovima prstiju dodirujem zemlju. Udoban polozaj za sedenje nije bio po mom ukusu, pa sam originalni upravljac zamenio sportski oborenim koji je pomagao pri vecim brzinama, ali bio pravo mucenje u gradskoj voznji. Masina je pruzala vozacu sve sto je potrebno za zadovoljstvo. Motor je vukao lepo iz niskih obrtaja i mogao se voziti 50 u petoj brzini, bez skakutanja. Samo, ko da ga vozi tako kada je neman prema satu razvijala 140km/h u prvoj. Mnogi su smatrali da lazem kada to kazem, ali sada ZX10R razvija 175 u prvoj. Menjac je bio precizan, petostepeni i danas se secam da je prema satu, drugom isao do 180, trecom 210, cetvrtom 230, a petom je ladno zakucavao do kraja. Zakucavao je do kraja i sa 2 osobe, a po nekada i sa 3 osobe. Deklarisana brzina je bila 222km/h. Imao sam utisak da nikada ne prestaje da vuce. Ono sto kod motora nisam voleo je bio osecaj kada sam sam na motoru. Imao sam utisak da pri svakom dodavanju gasa prednji tocak jedva dodiruje zemlju. Mogao se voziti dosta brzo po krivinama, ali je trebalo paziti, jer sa dimenziom i kvalitetom tadasnjih guma gas se nije mogao dodavati kako hoces. U sporim krivinama koje su vozene drugom ili cak prvom je zadnji tocak lako proklizavao. Sa polupotrosenom gumom je proklizavao drugom na 150km/h, a to je trazilo oprez u voznji. Imao sam utisak da je masina jednostavna prejaka za ovaj motor.

 

gsx1100e_01.jpg

 

Mehanicki je bio neunistiv, a jedina mana mu je bilo glasno kvacilo. Ogibljenje je bilo podesivo. Zadnji amortizeri su se podesavali na klasican nacin sabijanjem ili opustanjem opruga, a napred je to vrseno vazdusnim pritiskom, kao na gumama. Sam motor nije bio sportski, pa se moglo udobno putovati, a potrosnja je tesko prelazila 6 litara. U gradu je moglo ici cak do 8 litara. Sa rezervoarom od 24 litra se moglo dosta voziti bez stajanja, ali je motor spreman za voznju imao oko 280kg. Ovakav model se zadrzao u proizvodnji od 79-82, ali se sa manjim izmenama proizvodio dosta dugo. Njegovu masinu je dobila i prva generacija Katane, koja je tada bila sportski motor. Za motor generalno nemam primedbe, ali mi nije prirastao za srce, kao sto je bio slucaj sa njegovim manjim bratom GS400. To je imalo dosta uticaja na moja shvatanja o motorima, jer sam video da nije sve u snazi.

 

Suzana.jpg

 

GSX 1100 E

Overall Length: 2 255 mm (88.8 in)

Overall Width: 760 mm (30.0 in)

Overall Height: 1 190 mm (46.9 in)

Wheelbase:

Dry Weight: 243 kg (535 lbs)

Engine type: Air-cooled 1 074 cc inline-4, DOHC, 16 valves. 105 ps/ 8.700 rpm, 8,7 kg-m/ 6,500 rpm.

 

Motor je imao dovoljno potencijala i za endurance takmicenja, a Bimota je isti agregat koristila u modelu SB4.

 

gsx1100.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vlasnik sajta, 5342 postova
  • Lokacija: Beograd, Srbija
  • Motocikl: BMW R1200 GS Adv, S1000RR; Beta 350RR

Cale, reci mi jos koje je godiste bio tvoj GSX? Ubacujem tekst u sajt, pa mi treba taj info...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Aktivirao se na času, 3277 postova
  • Lokacija: Suburbia, blok 45
  • Motocikl: 1 Litar Honde
Dexxter je hteo moje misljenje o ovom klasiku' date=' mada nije nista aktuelno :)[/quote']

Nije aktuelno, to je veæ ljuta klasika i egzotièno redak (oèuvan) komad kod nas. Nakon texta evo veæ prevræem oglase :kul:

IZVANREDNO 8)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja