Jump to content

Moto Zajednica

Promena lanca i lanèanika

Recommended Posts

  • Drug član, 1192 postova
  • Lokacija: Bg
  • Motocikl: Dominator

Juèe se ja namerim u Nacionalni Park Sebeš, dok Ðure legende, da u njegovoj garaži zamenim lanac i lanèanike. Naðemo se na omladinskom stadionu, odgledamo tugu od Zvezde protiv Ofke, i nasadimo se na VFR trolejbus (narandžasto, ali pravo...). Zapalimo do Ðuke, i ja dobijem ulogu šegrta, radno odelo i stolièicu.

 

Kako doæi do lanèanika?

 

Zadnji je boza, a do prednjeg doðeš tako što skineš levu stranu oklopa, pa onda male plastike, pa levi štender, pa hidraulièno kvaèilo, pa sajlu za kilmetar sat, pa dekl. Pa dokle više? Al ok, mi mislili da mso najteži deo posla uradili. Ja otišao po pivo, sebi uzeo Jafa keks, (nije bilo Bonžite), i onda sednemo na stolièice i krenemo da mudrujemo.

 

Problem.

Lanac je tako konstruisan da nema osiguraè. Jednostavno je komplet uzumban i nema mrdanja. Da bi ga skinuo, morao bi da u jednom momentu skineš najmanje zadnju osovinu. Ja odmah pozovem hot line za Moto kvarove i operater mi se ljubazno javi javi sa crnogorskim naglaskom: Ðe si sokole!, ja reko, Evile pomagaj, problem je taj i taj... On eskalira sluèaj na Dextera koji mi objasni da nije isto misliti i cveæe brati. Uz prepoznatljiv smešak, reèe mi nešto u stilu, Znam da æete naæi rešenje, a posle zvuènog signala ostavite poruku.. piiip. :lol: Jebiga, svaka pomoæ je dobrodošla. Shvatio ja da više nema šale, Nataša me zove da pita kada dolazimo, neko društvo nam sprema klopu oko 18:30... Sreæom, Ðura se seti brusilice, i skinemo mi lanac dok si rekao brus halter. Esktra, zamenimo lanèanike, i izvadim novi lanac, kad ono ni on nema spojku. Do kurca. Ja metnem lanac u šrafštuk, i uzmem kirner i pokušam da ostavim trag na jednom štiftu, èisto da vidim koliko je tvrd, da li može da se raznituje. Nema šanse! I onda se Ðuka i ja pomirimo sa situacijom, i krenemo... Skinemo vezu osovine i rama. Smeta toèak da bi se manevrisalo osovinom. Skinemo toèak, ne mož da ga izvadiš zbog auspuha. Skinem lonac, skinem toæak, smeta amortizer. Ne mož da priðeš amortizeru ako ne skineš plastike na repu, skidaj i to. U jedno momentu, moj motor je izgledao tako rastureno, da me je bolelo. Oslobodimo amortizer, oslobodimo sistem držanja osovine za ram i uspemo da proturimo lanac. Sve to posle dva i po sata rasturanja.

 

Pitanje?

 

Da li je moguæe da je jedini naèin montaže lanaca koji se ne rasturaju skidanje osovine i rasturanje celog motocikla. Na kutiji piše da treba upotrebiti specijalni alat, ali ja zaista ne vidim naèin da se onaj lanac prekine nikako drugaèije sem nasilno.

 

Razlika?

 

Dupe i glava, nebo i zemlja. Doduše, stari lanac je bio u kurcu, rastegnut na nekim mestima pa je sve to cimalo, treslo.. Sada, kao da vozim gliser na vodi, nema truckanja, cimanja, daš gas, linearno ubrzava, pustiš gas on koèi... Fantazija, dva razlièita motora. Rekao bih da je VFR spreman za buduæe izazove.

 

Veliko hvala Sebeškim bajkerima na pomoæi i podršci.

 

Rezime: Ruke, crno ispod noktiju, plaæeno u pivu, delovi 180E, DID X-Ring Gold lanac i set lanèanika. Vreme operacije 4 sata. Alat: Set gedora, produžeci, šrafciger ravni, krsstasti, set imbus kljuèeva, pajseri poluge, dve dizalice, tovatna mast, ulje za podmazivanje, èekiæ...

 

Namuèismo se, ali vredelo je. Temu sam postavio da vidim da li je neko od Vas imao ovoliko muke pri menjaju lanaca i lanèanika? Sa druge strane, i da onaj ko krene u ovu akciju zna šta može da ga èeka.

 

najzli

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12089 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Mozda bi bilo lakse sa onom spravicom za otvaranje lanaca koja moze da se kupi u Luisu za oko 50e? (normalno plus onih 20% :) ) U svakom slucaju vrlo zapetljan posao. Sto kaze stara narodna poslovica "Kardan je zakon!"

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1854 postova
  • Lokacija: NBG

eeee, da si imao èejn brejker iliti chain braker ne bi bilo problema. to je taj specijalan alat koji se pominje.

 

lako je skinuti lanac kad ga menjaš, može i da se iseèe ali kad montiraš onda je problem, kod nekih motora ne pomaže rasturanje pola motocikla (kao kod tebe :D ) veæ samo ova spravica.

 

u nju se stavi lanac, zatežeš jedan šraf i on tada izbija osovinicu iz osmice, isti samo obrnut proces prilikom sastavljanja.

 

evo ovde ne pomaže rasturanje

Q4mLQ_im000639abrn1rs4.jpg

 

imao sam negde sliku ovog chainbraker-a ali ne mogu sad da je naðem.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1192 postova
  • Lokacija: Bg
  • Motocikl: Dominator

Verovatno mislite na ovaj alat...

 

mpchainspliter.jpg

 

Jasno je da tehnologija postoji, ali ja nisam siguran da bi onaj lanac tako lako popustio... Stari lanac je pretrpeo i kirner i macolu, bez posledica... Ako neko ima ovaj alat, ajde da ga testiramo sa mojim starim lancem... Ja sve mislim da æe biti mrtva trka...

 

najzli

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2314 postova
  • Lokacija: Staro Selo
  • Motocikl: Yamaha XT600

Meni ovaj zavrtanj i ne deluje nesto ubedljivo.. da li se zavija kljucem ili rukom? Ako je lanac preciveo macolu i kirner, ono mi i ne deluje nesto jako, obicna stegica.. Mozda ima nesto sto ja ne znam pa vredi 50e???

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1854 postova
  • Lokacija: NBG

tooo najzli! na to sam mislio.

 

sstruja da je obièna stegica ne bi bio 50e, pravila bi to domaæa mala industrija za 200 dinara. stvar je u korišæenim materijalima to jest èeliku. mada ovako kad ga vidiš deluje prilièno neubedljivo. vidi se da je ovo šraf sa sitnim navojem,on trpi veæa stezanja koja se i lakše doziraju.

 

èekiæ i macola drugaèije deluju na osovinicu lanca-trenutnom silom, ovaj alat obezbeðuje konstantnu silu koja se poveæava zavrtanjem šrafa, ne rukom naravno. :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2247 postova
  • Lokacija: Beograd/Šumadija
  • Motocikl: Triumph Tiger 800xc
ja sam rasturio i osovinu pro link-a pa sam ga provukao.

 

sto lazes ljude da si je ti rastavio :D

nije to neki posao 4 srafa i gotovo

 

E nije èetiri veæ tri.

Prvi - osovina zadnjeg toèka, drugi - osovina koja drži zadnju vilu za ram, i treæi - donji šraf amortizera. :baeh:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 577 postova

hahah

takodje DIDov Xring 520, nigde spojnice, a ja tek sto sam stavio zadnju viljusku.

naravno, nije mi ni padalo na pamet da je ponovo skidam, bad luck 8) , pa sam brusilicom precvikao lanac, uzeo spojnicu u Gevari za 400 dindzi (nije Xring, vec Oring), i to je to.

mislim da je ovo bolja varijanta, nego da svaki put rasturam motor u delove.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1777 postova
  • Lokacija: Sibir
ja sam rasturio i osovinu pro link-a pa sam ga provukao.

 

sto lazes ljude da si je ti rastavio :D

nije to neki posao 4 srafa i gotovo

 

E nije èetiri veæ tri.

Prvi - osovina zadnjeg toèka' date=' drugi - osovina koja drži zadnju vilu za ram, i treæi - donji šraf amortizera. :baeh:[/quote']

 

hehe, znam da nije cetiri, al' reko da ne ispadne da bas nije nikakav pos'o... al kad si vec tu, onda je dva, jer zadnji tocak moras da skines u svakom slucaju da bi zameni lancanik :baeh: :finger: :baeh:

Nije na svim motorima to moguce, al' gde jeste, cini mi se mnogo boljim poslom odvrnuti dva srafa, nego stavljati spojnicku

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1320 postova
  • Lokacija: okolica Osijeka, RH
  • Motocikl: Tuareg 660

Namuèismo se' date=' ali vredelo je. Temu sam postavio da vidim da li je neko od Vas imao ovoliko muke pri menjaju lanaca i lanèanika? Sa druge strane, i da onaj ko krene u ovu akciju zna šta može da ga èeka.

 

najzli[/quote']

 

Gledaj, stvar je krajnje jednostavna - flekserica, spojni èlanak i spretna

ruka za zakivanje, tako se to radi, uradih to sebi i drugima mnogo puta. Nema ni smisla ni potrebe rastavljati pola motora zbog neprekinutog lanca, kad je isti prekinuti i opet spojiti šala. Kužiš ?? I ne treba ti onaj

"specijalni" alat ( iako nije loše ako ga imaš ), samo treba iskusna ruka. Jesi vidio kako na reliju Dakar spajaju lanac? :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1192 postova
  • Lokacija: Bg
  • Motocikl: Dominator

E, Antek, pazi.. Tvoje iskustvo mi sada treba... Kako razdvojiš lanac kada je materijal izuzetno tvrd? Kako ga posle sklopiš da bude sigurno spojen? Koji alat koristiš?

 

Imaj na umu da mi nismo imali nikakvog drugog materijala sem novog i starog lanca. Ja sam pokušao da raznitujem stari lanac, ali ne da se, materijal je mnogo tvrd... zato smo rasturali bajk.

 

najzli

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1320 postova
  • Lokacija: okolica Osijeka, RH
  • Motocikl: Tuareg 660
E' date=' Antek, pazi.. Tvoje iskustvo mi sada treba... Kako razdvojiš lanac kada je materijal izuzetno tvrd? Kako ga posle sklopiš da bude sigurno spojen? Koji alat koristiš?

 

Imaj na umu da mi nismo imali nikakvog drugog materijala sem novog i starog lanca. Ja sam pokušao da raznitujem stari lanac, ali ne da se, materijal je mnogo tvrd... zato smo rasturali bajk.

 

najzli[/quote']

 

Kako razdvojim lanac? Fleksericom izbrusim zanitani dio svornjaka,

i onda jednostavno odvojim spojnu lamelu i rastavim lanac. Za spajanje

trebaš spojni èlanak za zanitati i dvojicu - jedan pametan da sa èekiæem

i kirnerom nabije spojnu lamelu, a drugi da drži kontru s druge strane

lanca !!! Ne zaboraviti staviti O/X/whatever ringove !! I to je to. Nije uopæe

problem, al ti netko treba pokazati. Ne misliš valjda da svi uvijek imaju

alat za spajanje pri ruci u središtu Mauretanije?? :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1542 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: XLV 1000

Karlos i ja smo imali istu jebadu na njegovom (sada veæ starom) SZR... Stari lanac smo precvikali, a novi je bio rastavljen (sreæom). Provukli, zakovali nepitajèime (našli smo u garaži nešto što je bilo odgovarajuæeg preènika i dovoljne èvrstine i uuuudri èekiæem).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 577 postova
... jedan pametan da sa èekiæem

i kirnerom nabije spojnu lamelu' date=' a [b']drugi[/b] da drži kontru s druge strane

lanca !!!

 

cek malo... drugi znaci i ne mora da bude pametan? cisto da znam kad menjam lanac, koja dva druga da pozovem. :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1320 postova
  • Lokacija: okolica Osijeka, RH
  • Motocikl: Tuareg 660
... jedan pametan da sa èekiæem

i kirnerom nabije spojnu lamelu' date=' a [b']drugi[/b] da drži kontru s druge strane

lanca !!!

 

cek malo... drugi znaci i ne mora da bude pametan? cisto da znam kad menjam lanac, koja dva druga da pozovem. :D

 

Ne, nije nužno :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 148 postova
  • Lokacija: Pecinci

Gledaj, stvar je krajnje jednostavna - flekserica, spojni èlanak i spretna

ruka za zakivanje, tako se to radi, uradih to sebi i drugima mnogo puta. Nema ni smisla ni potrebe rastavljati pola motora zbog neprekinutog lanca, kad je isti prekinuti i opet spojiti šala. Kužiš ?? I ne treba ti onaj

"specijalni" alat ( iako nije loše ako ga imaš ), samo treba iskusna ruka. Jesi vidio kako na reliju Dakar spajaju lanac? :D

 

I ja sam menjao na Suzukiju K2 èekiæ i udriiiiiiiiiiiiiii :biker:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1192 postova
  • Lokacija: Bg
  • Motocikl: Dominator

I dalje mi nije jasno zašto ne prodaju nov lanac sa spojkom, nego ti moraš da pored novog lanca juriš i spojku i da se bakæeš oko razbušivanja. Nekako mi je logièno da kada kupiš lanac i daš ne male pare za njega, ti kupiš proizvod, a ne poluproizvod. Evo slike kako se skida lanac...

 

JLaX6_photo0041bm8.th.jpg

 

najzli

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1320 postova
  • Lokacija: okolica Osijeka, RH
  • Motocikl: Tuareg 660
I dalje mi nije jasno zašto ne prodaju nov lanac sa spojkom' date=' nego ti moraš da pored novog lanca juriš i spojku i da se bakæeš oko razbušivanja. Nekako mi je logièno da kada kupiš lanac i daš ne male pare za njega, ti kupiš proizvod, a ne poluproizvod. Evo slike kako se skida lanac...

[/quote']

 

Pa gleda, stvar je kranje jednostavna - kupiš otvoreni lanac i dobiješ

spojni èlanak uvijek, a zatvoreni lanac je za one koji vole rastavljati

motor i u tome uživaju :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Navigator, 1801 postova
  • Lokacija: Sremska Mitrovica
  • Motocikl: Papričica :)

pa u sustini spojka i nije tako dobra stvar. Ume da otpadne, a ondak si naebo. Ja sam obicno menjao lanac tako sto sam novi sekao, a onda na doticno mesto stavljao spojku. Najbolje bi bilo naci onu lepu spravicu, pa si miran bar sto se lance tice. Na

 

 

Na putu nista bolje od dobre stare metode: "kad ja dam znak glavom, ti udri"

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2110 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: Suzuki GSX-R 1000 L1 SBK; MV Agusta F4 1000 S; Ducati 996 S; Aprilia RSV4 RF; Suzuki GSX-S 1000 M0; Suzuki GSF 1200 N

Evo jedan koristan text o zameni pogonskog lanca:

http://www.motorcyclistonline.com/howto/breaking_motorcycle_chains/

 

 

"You've got to get the old chain off first. The vast majority of modern bikes come with endless (no master link) O-ring chains, and this type of chain requires removal of a roller pin to get the chain off the bike. (Yeah, you could remove the swingarm, but what are you, some kinda masochist?)

:lol:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1192 postova
  • Lokacija: Bg
  • Motocikl: Dominator
Evo jedan koristan text o zameni pogonskog lanca:

http://www.motorcyclistonline.com/howto/breaking_motorcycle_chains/

 

 

"You've got to get the old chain off first. The vast majority of modern bikes come with endless (no master link) O-ring chains' date=' and this type of chain requires removal of a roller pin to get the chain off the bike. ([b']Yeah, you could remove the swingarm, but what are you, some kinda masochist?[/b])

:lol:

 

E, kenjam i ja, normalno da mi je bilo zadovoljstvo da rasturam motor, iskoristio sam priliku da ga malo oèistim i podmažem. Dakle, mazohista, provereno!

 

najzli

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja