Jump to content

Moto Zajednica

Problem sa krivinama

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 323 postova
  • Lokacija: Lovcenac - Budva - Novi Sad

E ovako, imam jedan problem tokom voznje, barem mi se tako cini.

 

Vozim isti motor vec 6 godina, u pitanju je kruzer Sportster 1200. Navikao sam se na njega i ne bi ga menjao, posto cesto vozim po grdskoj guzvi a navikao sam na njega i provlacim se kao sa biciklom sto je malo neocekivano za ovaj tip motora ali verujete mi da se jako lako vozi. Motor je dosta kratak u odnosu na druge kruzere, i sedi se dosta visocije od standarda, noge su ka napred, a motor je dosta tezak.

 

E sad, gde je problem.

Kao sto sam vec rekao, navikao sam na njega i gradskoj voznji nema problema. Na otvorenom putu drzim lagani tempo oko 120km/h i sve je OK. Sa kocnicama nisam prezadovoljan ali navikao sam na njegove mogucnosti pa ne preterujem. Brze-blage krivine idu bez problema.

Ali cini mi se da imam problema sa sporim i zahtevnijim krivinama. To sam zakljucio po tome sto kada vozim u grupi, cesto ne mogu da odrzim tempo kada dodjemo od spleta takvih krivina (kakvih po CG ima mnogo). Drugo sto sam primetio a primetili su i vozaci iza mene, jeste da ne obaram motor dovoljno u krivinama.

Ne znam u cemu je problem, nisam neki pocetnik ali nisam ni profi. Prelazim dosta km svake godine ali najcesce putujem sam pa nemam taj osecaj da "presporo" ulazim u krivine ili da slabo obaram motor posto mi odgovara lagana voznja.

Izgleda da sam tako naucio u startu i sada nikako da prelomim da li uopste smem da oborim motor jos vise posto je i motor specifican i nije bas pogodan za krivine zbog svoje tezine, tankih guma i visokog sedenja. Mozda nisam upravu ali mi je potreban savet pa da malo popravim svoju tehniku. Najlakse bi mi bilo da sam imao priliku da gledam ispred sebe nekoga na slicnom motoru ali nisam imao takvu priliku.

 

Iskreno , meni ne smeta da idalje ovako vozim ali mi malo smeta kada sam u grupi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 203 postova
  • Lokacija: beograd
  • Motocikl: honda cbf 500

http://www.bjbikers.com/data/books/Keith.Code-A.Twist.Of.The.Wrist.Volume.II.pdf

procitaj to minimum 10 puta i vezbaj to sto tu pise! 

tu je sve objasnjeno, a ako te ne mrzi, ti nadji i dvd A twist of the wrist II koji je nedavno izasao, pa ce ti to biti i vizuelno objasnjeno...

e vo i trailer za isti filmic cisto da zagolica mastu!!!!...

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 203 postova
  • Lokacija: beograd
  • Motocikl: honda cbf 500

evo pogledaj i ovo..... iako je reklama, mozda te zainteresuje da posetis skolu! kursevi se odrzavaju dva puta godisnje u serrres-u (grcka), pa posto sad ne trebaju vize.........

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5540 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: XT1200Z Super Tenere

Mozda je za pocetak dobro da probas sa nekim da se zamenis sa motorm, kao i da neko vreme ti vozis ispred,a neko vreme drugi vozac. Tu cete videti razliku kako ko vozi i kako se ponasaju razliciti motori u slicnim situacijama.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2265 postova
  • Lokacija: Stara Pazova

Generalno kod kruzera, nije problem sto on ne moze, nego sto ti u krivini ne pruza dovoljan osecaj sigurnosti, i na taj nacin ti pravi izvesnu barijeru.

 

Da li je do ovoga problem, ili do same konstrukcije konkretnog modela, ne bih znao. Takodje volan ima znatnog uticaja u krivini, odnosno mogucnosti kontrole, pa mozda i u ovome lezi deo problema, al opet ne znam kakav je na tvom motoru. U principu volan na kome su rucice blize smeru prednje viljuske pruza mnogo bolju kontrolu i polozaj, u odnosu na volan koji je vise povijen ka nazad.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 323 postova
  • Lokacija: Lovcenac - Budva - Novi Sad

Generalno kod kruzera, nije problem sto on ne moze, nego sto ti u krivini ne pruza dovoljan osecaj sigurnosti, i na taj nacin ti pravi izvesnu barijeru.

Da li je do ovoga problem, ili do same konstrukcije konkretnog modela, ne bih znao. Takodje volan ima znatnog uticaja u krivini, odnosno mogucnosti kontrole, pa mozda i u ovome lezi deo problema, al opet ne znam kakav je na tvom motoru. U principu volan na kome su rucice blize smeru prednje viljuske pruza mnogo bolju kontrolu i polozaj, u odnosu na volan koji je vise povijen ka nazad.

 

Mislim da si dao najbolje objasnjenje mog problema.

Moj korman (guvernala) se nalazi ekstremno visoko cak i za kruzere, sto dodatno otezava kontrolu. Gume su takodje jako tanke za ovaj tip motora.

Fazon je sto sam vozio i druge motore, kruzer mi najvise odgovara zbog mnogo stvari ali jedino kod njega imam problem u krivinama. Druge motore sam nekako samouverenije i lakse obarao, nakako sami legnu. Dok sam ovim kojeg vozim 6 godina ni dan danas nemam tu slobodu, tesko je objasniti ali kao da postoji neka psihicka barijera.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1260 postova
  • Lokacija: Chicago

Kad sam poceo da vozim imao sam takvu psihicku barijeru (kao da je sada nemam  ;D)

Misa-pei mi je dao dobar savjet - Opusti se i plesi sa svojim motorom

Meni je taj savjet pomogao, pa ga dajem i tebi  ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2265 postova
  • Lokacija: Stara Pazova

Malo karikirano, i hipoteticki receno:

 

Ako stavis tri prosecna vozaca na 3 ista kruzera i posaljes ih da se trkaju medjusobno, nece pobediti onaj koji mozda bolje vozi, nego onaj koji ima veca muda. ;D

 

Pokusaj da nabavis i stavis volan koji je nizi i otvoreniji, ali ne i presirok, ili previse udaljen od tebe. Recimo da si blago nagnut u odnosu na vertikalni polozaj tela, i blago naslonjen skoro ispruzenim rukama.  Verovatno ces izgubiti malo na izgledu motora, ali ce upravljanje biti znatno kvalitetnije, cak ti se mozda obaranje i dopadne.  ;)

 

 

Na primer, nesto poput drugih odozgo sa ove slike:

handlebars1.jpg

 

Uostalom, mozes i da pravis i da se igras sa kastomizacijom tj.  oblikom kako zelis, dokle god su rucice na odgovarajucem mestu u odnosu na tebe i prednju viljusku.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

-Pozoves prijatelja (ili dvojicu) i nagnete motor do maximuma da ne grebe s nicim.

-Onda izmjeris koliko je fuzic od asfalta (ako fuzic prvi pipne, to je idealno)

-Odes na neki veliki parking (prazan)

-Ako je fuzic najistureniji (prvi dira zemlju pri nagibu) onda samo spustis malo vrh cizme (par cm) nize od fuzica i nagnes se do cizme.

(Ako nije, onda dodas jos razliku do najisturenijeg dijela)

-To ce ti na pocetku mozda izgledati extremno, ali je daleko od maximalnog nagiba.

-Onda kad dobro izgulis cizme, spustas jos nize...ako ti bude potrebno, pa gulis fuzice

-Jesu ti preklopni fuzici?  ;D

...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 323 postova
  • Lokacija: Lovcenac - Budva - Novi Sad

Moja guvernala je jos visocija nego ta prva na slici. Fazon je sto sam ja dosta radio na kastomizaciji motora i dosao sam do polozaja koji mi najvise odgovara (mada je nekome taj polozaj cudan posto su ruke dosta visoko).

 

Meni ne predstavlja problem da i dalje ovako vozim ali mi smetaju dve stvari. Prvo je grupna voznja u kojoj ne pratim tempo na odredjenim deonicama, a drugo je sto nekada moram nege i da pozurim ali jednostvno onda taj "hendikep" dolazi do izrazaja i jako me usporava. Mada dobro bi bilo da unapredim tehniku i izbog izbegavanja prepreka u krivinama.

Upoznao sam bajkere koji imaju pozamasan staz i ozbiljnu kilometrazu a voze kruzere. Bas sam se od njih nadao da cu nesto nauciti na ovu temu kda smo isli u zajednicuku voznju ali sam video da rade isto sto i ja sto mi je bilo cudno, ocekivao sam da vidim nesto novo. Njihovo objasnjenje je da su tako navikli i da tako voze ceo zivot, malo cudno, ja ipak zelim da napredujem i nije me sramota da pitam sto ne znam :-\

 

Sto se tice predloga za vezbanje na parkingu. Mislis da nisam probao  ;D Ali jednostavno izgleda da nemam petlju da se spustim ispod odredjene granice. To otprilike izgleda ovako, motor spustam do odredjene granice a nakon toga samo telom idem prema dole ali motor ostaje u istoj poziciji.

Mislim da bi najbolje bilo kada bi nasao nekoga ko je imao slican problem ali sa istim tipom motora pa da se malo zajedno provozamo...

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 550 postova
  • Lokacija: Lajkovac
  • Motocikl: Nemam ništa :(

evo ovako tvoj motor je dužine 2.5 metara i normalno je da uzimaš mnogo veći luk u krvini ja sam imao tih problema dok sam vozio kruzera i probaj u krivinu sa većeom brzinom i bolje će ući jer je tvoj motor težaki lakše se ponaša pri većim brzinama

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5540 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: XT1200Z Super Tenere

Necu otkriti nista novo, ali mozda ima smisla da pomenem...counter steering...imas svuda na netu dosta na ovu temu, pocevsi od ovog foruma, preko You tube-a, pa dalje. Neki moji drugari kad su culi za to i svesno poceli da primenjuju, dosta su napredovali.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 323 postova
  • Lokacija: Lovcenac - Budva - Novi Sad

Znam za counter steering i cesto koristim tu tehniku. Sto se tice brzih krivina, vec sam naveo da tu nemam problema, meni su problem spore i ostre krivine.

Sto se tice visokog volana, nemam problema kod kocenja.

 

Bas sam danas malo vezbao posto je pocetak sezone, ali dodjem do odredjene granice i gotovo. Hteo bih nekako da idem i dalje, brze, nize... ali...  :-\

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 204 postova
  • Lokacija: Karaburac

Da ne ispadne da se pravim pametan, ali ti nisi ni prvi ni zadnji koji nije zadovoljan sa svojim uglom naginjanja. Pre jedno iljadu godina je moglo da se kupe dve žice za grebanje i vežbanje.

 

Sprave rade ovako. Po jedna žica koje je relativno čvrsta ali na gornjem kraju ima jednu spiralu kako bi se tu napravlio elastičnije mesto, se montira na svaku stranu zadnje viljuške pod nekim uglom. Zamisli ih kao pomoćne točkove na biciklu.

 

Vežba je da voziš i obaraš motor dok ne čuješ grebanje. Posle nekog vremena malo pomeriš žice da grebu pri većem obaranju i tako sve dok ne budeš zadovoljan. Često kod pravih kruzera dođe do toga da vozači počnu da grebu hodastere pre nego što motor gubi na bočnoj trakciji. Čini mi se da su dva kruzera, koje sam zadnje gledao, oba imali rgebače za zamenu na donjem delu platformi za noge.

 

A ako se i drugima dešava što i meni, ima dana kad vozim dupetom a ima dana kad vozim volanom - iliti mnogo slabije obaram motor. Ali taj problem sam imao i sa kajakom pa se nikada nisam uzbuđivao.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1558 postova
  • Lokacija: Mlecni put, Zemlja, Beograd, Zvezdara
  • Motocikl: Cigareta skraćuje život za 2 minuta, buteljka vina za 4 minuta, a jedan radni dan skraćuje život za 8 sati !!! Ah, da KLE 500

Gledao sam svojevremeno nesto, a nisam imao prilike da podelim sa sirim auditoriumom... Pre nekih godinu dana, vozio sam burazera na vidikovac da pokupi njegov kineski kruzercic, od nekog satro strucnjaka, spustamo se ka Miljakovcu od filmskog grada kroz sumu, dosta ostre krivine, idem iza njega kolima, nailazi leva krivina, obara motor, pocinje da se priblizava bankini, ja iza u cudu, sto ga jos ne obori, do grebanja fudastera je imao 15-20cm, tras u bankinu, zamalo ostade na tockovima, onda mu je levi fudaster zapeo za ivicu asfalta,okrete se kao shestarom, i sljis na asfalt...

Stradao je na srecu samo retrovizor, ja ga pitam u cudu, sto ga ne obori vise, rece: cinilo mi se da ne moze vise... 150cc... ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Cuore Sportivo, 1337 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: KTM LC4 620, KTM 790 Adventure

Kad vozim moj motor on je u krivini ispod mene ocu da kazem guram ga tezinom svog tela, e sad kod R masina sam gledao položaje koje ja ni u ludilu ne bih smeo da izvedem da svojim telom faktički vučem motor na dole i da se naslonim kolenom na asfalt .

 

A što se tiče ugla obaranja motora to možeš videti i na gumi koliko ti je ostalo fore da ne predješ ivicu gaznog sloja i ja sam imao ozbiljnih problema u glavi s tom pričom al sam malo po malo (smelije) sve jače obarao motor i došao do neke moje granice. Al moram da priznam da one krivine na putu VA-Požega u kojoj voziš u prvoj i moraš ozbiljno da oboriš motor i dalje kost u grlu kao i tebi..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • hoochie coochie man, 1239 postova
  • Lokacija: BG/ZG
  • Motocikl: Harley Davidson Road King Classic '07 & Honda CB750K '81

Vozis HD koji je predvidjen za dugacke/blage krivine i pretezno pravolinijsko kretanje, tj. pravce.

kad dodje do malo "zahtevnijih" krivina, nema ti druge nego da drasticno usporis i lagano udjes u krivinu.

 

nemoj da te cudi to ;) Sto neko reche, probaj da provozas neki drugi tip motora i vidi kako leze u krivini pa ce ti sve biti jasno ;)

ILI skupi muda, udji brze nego inace pa sta bude ... :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 323 postova
  • Lokacija: Lovcenac - Budva - Novi Sad

Vec sam pisao da sam imao prilike da isprobam i druge tipove motora i bukvalno posle par krivina mogu da ih oborim daleko bolje nego moj motor. Taman se ohrabrim kako cu sada i moj tako da vozim ali cim sednem u taj totalno drugaciji polozaj i udjem u prvu krivinu pa vidim da je osecaj totalno drugaciji opet ne mogu da prelomim i spustim ga ispod odredjene granice  >:(

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Lord Sidious Tamni, 4841 postova

Vec sam pisao da sam imao prilike da isprobam i druge tipove motora i bukvalno posle par krivina mogu da ih oborim daleko bolje nego moj motor. Taman se ohrabrim kako cu sada i moj tako da vozim ali cim sednem u taj totalno drugaciji polozaj i udjem u prvu krivinu pa vidim da je osecaj totalno drugaciji opet ne mogu da prelomim i spustim ga ispod odredjene granice  >:(

 

Odveo sam nekada davno jednog svog prijatelja kod mog bivseg instruktora da nauci da vozi i polozi za A.

Medjutim taj prijatelj je imao veliku frku da nagne motor i instruktor je sjeo iza njega rekao mu da vozi u krug

(mali krug precnika nekih 4-5 metara). I tako su njih dvojica kruzili i instruktor je sve vise i vise obarao motor,

dok u jednom trenutku nije poceo da ore asfalt sa roll-barovima. (ovaj se naravno prepao do bola)

 

Sjedim ja pored, gledam i ne vjerujem...rekoh, daj ja da probam. Oborim ga skroz, sve vise i vise, 10 krugova ali barovi ne doticu.

Onda sam se naljutio, "what one man can do, any man can do" i po cijenu zivota i loma svih kostiju sam odlucio da zaorem ili da crknem.

I zaorao sam, a nisam crkao.

 

Dakle prihvati pad i kreni, sta ti moze biti? Imas opremu, mala brzina...Reci sebi sad cu da padnem pa sta! I vidjet ces da neces...  ;)

 

edit: Ovo se odnosi samo na "tjelesnu" stetu. Motor zamotaj u nesto.

  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1480 postova
  • Lokacija: Bratunac, Earth
  • Motocikl: R1200C, GS, DRZSM

Taj motor (generalno, ni drugi tog tipa) jedostavno i nije stvoren za kratke uzastopne zahtjevne krivine. Pogotovo sto si dodatno povisio korman i time omogucio osjetnije uvijanje citave upravljacke osovine koja se proteze od rucica do osovine tocka. Ciklistika, raspored tezine i tvoje iskustvo ti i govore da ne ides dalje u obaranje. Poslusaj ih i vozi go granice dokle se osjecas sigurno ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja