Jump to content

Moto Zajednica

Yamaha Super Tenere XTZ 750

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 172 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: Kawasaki Zephyr 550, Yamaha XTZ750 SuperTenere

Ljudi, ovako. Stavljene nove svecice, karbovi rastavljeni i detaljno pregledani, ocisceni i vraceno, ustelovano(treba jos da se dosteluje ali kad se resi problem), nivo goriva dobar. Naizgled, karbovi i delovi u njemu dobri, jedna glavna dizna je bila malo zapusenija ali ocisceno sve detaljno. I opet isti problem, ne radi jedan cilindar. Proverio sam baca li varnicu na svecice, baca. Skinuo sam bobinu, izmerio struju, primarna strana je u granicama, 2,9kOma(granica je 2.38-3.2), sekundarna strana mi ne pokazuje nista, trebalo bi od 12kOma do 18kOma. Tako da sumnjam na bobinu, da je taj sekundarni krug u problemu. Ima li neko iskustva u ovakvom problemu, da se desavalo nekom isto? I da li ima neko ispravnu bobinu?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 88 postova
  • Lokacija: Zagreb
  • Motocikl: Ducati GT1000; Yamaha XTZ 750 Super Tenere

Pozdrav kolege!
Kolko vam troše Tenerke po gradu i općenito u kojim je okvirima prihvatljiva potrošnja po gradu?
Ne znam je li važno, ali gume su Mitas E-07+


Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2819 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Super Tenere 750

Vala trosi ponajvise, nekada zna i skoro i do 7l pogotovo u dvoje. Autoput do 140 oko 6.5, a magistrala oko 6,

Послато са Redmi Note 8 помоћу Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1046 postova
  • Lokacija: Wien
  • Motocikl: CRF 1000 Africa Twin sd06

 koliko sam primetio ide za svo gorivo koje potrosi. Ja polako kruzirao krivinama,kolega na teneri iza mene,ja malo u stranu i on prodje, ja nastavim njegovim tempom i ostao u cudu sa kojom lakocom prolazi krivine i kako lepo potegne na izlazu iz njih. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 172 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: Kawasaki Zephyr 550, Yamaha XTZ750 SuperTenere

Pozdrav ljudi,

Potrebni saveti, jer nemam ideje vise sa moze da bude. Karbove skinuo, detaljno ocistio, pregledao, nije mi nista izgledalo sumnjivo sto bi mogli da prouzrokuje da jedan karb ne radi. Pregledao bobinu, i ona mi je bila sumnjiva. Nabavim drugu od Elvisa iz Zajecara, stavim, proverim varnicu, odlicno baca na obe. Stavim nove svecice, opet puca, i jedan cilindar nista, mrtav. Evo slike svecica nakon ciscenja i stelovanja karbova, naravno, uzmite u obzir da moze jos da se usteluje ali kada proradi jebeni cilindar. Leva je levi cilindar, desna desni.IMG_20220703_114918.thumb.jpg.25b3fc555dc9c0c5164cdaf1def5cc3f.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2819 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Super Tenere 750

Prvo prekontrolisi plovak i nivo goriva u loncetu, treba da je 5.1 do 6.1mm od linije koja je na loncetu.
Drugo ako to naravno ne bude rasturi karb izvadi ovaj cep sa slike, pa vidi da nije zaprljana ova razvodna komora ispod cepa. Mislim da nista nije strasno samo je negdje zapeo dovod goriva, ono bi bilo najbolje sve otvoriti i ocistiti ali ima tu fino posla.04f6b67d0451193629fab2f1c418fa2e.jpg

Послато са Redmi Note 8 помоћу Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1684 postova
  • Lokacija: Sremska Mitrovica
  • Motocikl: Yamaha Super Tenere XTZ 750
3 hours ago, Lazar93 said:

Stavim nove svecice, opet puca, i jedan cilindar nista, mrtav.

A kaži mi ovo, meni od prvog trenutka deluje da je desni cilindar dobar a levi samo nije dobro podešena smeša. Na videu kad mu odvrneš gas, ne zvuči kao da radi 1 cilindar, vrti se u visoke obrtaje, samo nešto traljavo radi na leru i nižim obrtajima. Imao sam problema sa radom na 1 cilindar i ne zvuči tako motor, jedva da možeš u neke obrtaje da ga odvrneš, i nikad nije pucao iz auspuha, što bi pucao ako jedan cilindar radi dobro a drugi uopšte ne?

Isproveravaj smešu na levom cilindru, na koliko okretaja je šraf, da li je ispravan/čitav, da li motor uopšte reaguje na promenu okretaja, da nešto nije tu začepilo kanal pa cilindar ne dobija vazduh/gorivo.

 

I naravno ako se ispostavi da je radio na 1 cilindar, proveri nivo ulja, prisustvo benzina u ulju i naravno menjaj odma sve ako treba.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 172 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: Kawasaki Zephyr 550, Yamaha XTZ750 SuperTenere
Pre 5 sati, Bigor je napisao:

Prvo prekontrolisi plovak i nivo goriva u loncetu, treba da je 5.1 do 6.1mm od linije koja je na loncetu.
Drugo ako to naravno ne bude rasturi karb izvadi ovaj cep sa slike, pa vidi da nije zaprljana ova razvodna komora ispod cepa. Mislim da nista nije strasno samo je negdje zapeo dovod goriva, ono bi bilo najbolje sve otvoriti i ocistiti ali ima tu fino posla.04f6b67d0451193629fab2f1c418fa2e.jpg

Послато са Redmi Note 8 помоћу Тапатока
 

Nivo goriva sam gledao, ali ispregledacu opet.

A ovaj kanalcic se ne secam da l' sam cistio. Provericu svakako ovo sto si mi preporucio pa cemo videti.

 

Pre 3 sati, el classico je napisao:

f49d1282e56e6599bbdc53d8564c65ea.jpg


daf0fd1e4a64ce235a0ac7650eceba88.png



Poslato priko Ténéré

Pregledacu i ove stavkice oko fals vazduha.

Zahvaljujem puno.

 

Pre 2 sati, Novola je napisao:

A kaži mi ovo, meni od prvog trenutka deluje da je desni cilindar dobar a levi samo nije dobro podešena smeša. Na videu kad mu odvrneš gas, ne zvuči kao da radi 1 cilindar, vrti se u visoke obrtaje, samo nešto traljavo radi na leru i nižim obrtajima. Imao sam problema sa radom na 1 cilindar i ne zvuči tako motor, jedva da možeš u neke obrtaje da ga odvrneš, i nikad nije pucao iz auspuha, što bi pucao ako jedan cilindar radi dobro a drugi uopšte ne?

Isproveravaj smešu na levom cilindru, na koliko okretaja je šraf, da li je ispravan/čitav, da li motor uopšte reaguje na promenu okretaja, da nešto nije tu začepilo kanal pa cilindar ne dobija vazduh/gorivo.

 

I naravno ako se ispostavi da je radio na 1 cilindar, proveri nivo ulja, prisustvo benzina u ulju i naravno menjaj odma sve ako treba.

Pa znas kako, iskreno pretpostavljam da radi na jednom cilindu samo zbog svecice. Nisam nikad cuo dva klipa masinu a da ne radi jedan, pa samim tim nisam siguran ali kazem ti, kad skinem svecice jedna nova brate, kao da nema nikakvog zivota u toj strani cilindra. :)

Sta vise, kada sam ocistio karbove, zamenio svecice i bobinu, sklopio sam ga i seo da provozam, ide kao mecava, ali kako pustim gas krece rafalna paljba brate. Skinucu ponovo karbove i ovaj put detaljnije sve ispregeldati i ocistiti i pregeldacu ove stvarcice sto ste mi sad rekli pa cemo videti. I naravno, stelovao sam smesu, srafcic, reaguje masina na okretanje, cak se i ugasio kad sam odvrnuo previse, ali i to cu da istestiram ponovo detaljanije.

A sto se tice ulja sam gledao nivo, sve okej, ali nisam gledao prisustvo benzina. I to cu bacim pogled.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 172 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: Kawasaki Zephyr 550, Yamaha XTZ750 SuperTenere

Da, zaboravih da dodam. Kada mu odvrnem gas i zadrzim izmedju 4k i 5k obrtaja, nista, radi, ne puca. Kako pustim, nekad pukne, nekad ne.

A varnicu sam proveravao u mraku, i zato sam siguran da je odlicna na oba kabla i cilindra. I to sam probao u nekoliko puta sa verglanjem u trajanju od 10-ak sekundi, baca odlicnu varncu u kontinuitetu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1684 postova
  • Lokacija: Sremska Mitrovica
  • Motocikl: Yamaha Super Tenere XTZ 750
1 hour ago, Lazar93 said:

Sta vise, kada sam ocistio karbove, zamenio svecice i bobinu, sklopio sam ga i seo da provozam, ide kao mecava, ali kako pustim gas krece rafalna paljba brate.

Znači ipak ide normalno, na oba cilindra, bar neko vreme, posle zamene svećica? Glavni simptom je znači pucanje iz auspuha na oduzimanje gasa i bela leva svećica?

 

1 hour ago, Lazar93 said:

cak se i ugasio kad sam odvrnuo

Pretpostavljam da si mislio "zavrnuo" jer tad bi trebao da se ugasi. Odvrtanjem pojačavaš smešu.

 

Ne znam, svećice kažeš bacaju dobru varnicu, ne verujem da je do njih.. možda ovo prevazilazi forumske mudrolije i treba neko od majstora da pogleda.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 172 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: Kawasaki Zephyr 550, Yamaha XTZ750 SuperTenere

Paaa da, zavrnem gas poteze. Nee bas kao sto je potezao, ali ide lepo. Tako je, pucanje na oduzimanje gasa i leva svecica.

Pa prvo mi je bila sumnjiva bobina, jer je bacao slabije varnicu i nekad baci, nekad ne, i kada sam zamenio bobinu, posto je bilo vece kada sam menjao, pogasio svetla u garazi i istestirao i baca odlicnu varnicu na obe strane.

To na kraju i hocu ali ne znam kod koga, tako da, dajte predloge, nisam ogranicen daljinom, imam kombi i prikolicu za prevoz. :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2819 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Super Tenere 750

Skini karburator, rastavi ga, sve dizne poodvrci ali ne rasturaj karb u dva dijela jer nema potrebe. Uzmi skini i taj cep sto sam ti pokazao prstom na slici i karburator klinerom sve isperi, sve magistrale u njemu. Vrati kako je i bilo, pilot srafove odvrni na 2¼ kruga spakuj pa probaj.
Samo radi strpljivo i ne zuri, stavi 2 posude i u jednu dijelove sa lijevog, a u drugu s desnog karba. Skoro sam siguran da je ispod tog cepa nesto upalo u magistralu koja ide prema pilot srafu.

Послато са Redmi Note 8 помоћу Тапатока

  • Sviđa mi se 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 172 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: Kawasaki Zephyr 550, Yamaha XTZ750 SuperTenere
On 3.7.2022. at 23:47, Bigor je napisao:

Skini karburator, rastavi ga, sve dizne poodvrci ali ne rasturaj karb u dva dijela jer nema potrebe. Uzmi skini i taj cep sto sam ti pokazao prstom na slici i karburator klinerom sve isperi, sve magistrale u njemu. Vrati kako je i bilo, pilot srafove odvrni na 2¼ kruga spakuj pa probaj.
Samo radi strpljivo i ne zuri, stavi 2 posude i u jednu dijelove sa lijevog, a u drugu s desnog karba. Skoro sam siguran da je ispod tog cepa nesto upalo u magistralu koja ide prema pilot srafu.

Послато са Redmi Note 8 помоћу Тапатока
 

Krenuo polako, ali ovaj cep mi bas i nije jasno kako da ga skinem. Jel se odvrce, samo skida(poput naleganja) ili kako? I za pocetak nivo goriva mi nije bio bas najbolji, tacnije na liniji je.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 172 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: Kawasaki Zephyr 550, Yamaha XTZ750 SuperTenere

Ljudi, resen problem. Mora jos da se usteluje kad se malo izvoza ali nema puca ja i ravnomeran rad. Sta je prouzrokovalo, ne znam. Hahahhaha Sve u svemu, skinuo karbove, uspeo sve da rasklopim, deetaljno pregledao, ocistio, sastabio, namestio nivo goriva, spakovao, upalio, dosetelovao, sve lepo. Nema pucanja, niti ista. Zahvaljujem vam svima na savetima i pomoci. Vidimo se na putu negde.

Promenio član Lazar93
  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1684 postova
  • Lokacija: Sremska Mitrovica
  • Motocikl: Yamaha Super Tenere XTZ 750

Što jaže Bigor, garant je nešto upalo u kanale i jebavalo smešu. Slikaj svećice posle vožnje, one će ti sve reći

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 172 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: Kawasaki Zephyr 550, Yamaha XTZ750 SuperTenere

Paaa verovatno. Poskidao sam sve i ocistio i proradio jbg. :)

Pa da, sutra planiram neku voznju pa cu vec videti tad.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1684 postova
  • Lokacija: Sremska Mitrovica
  • Motocikl: Yamaha Super Tenere XTZ 750
2 minutes ago, Lazar93 said:

Paaa verovatno. Poskidao sam sve i ocistio i proradio jbg. :)

Pa da, sutra planiram neku voznju pa cu vec videti tad.

...il si namestio smešu sad kako treba :)

  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2819 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Super Tenere 750
8 hours ago, Lazar93 said:

Krenuo polako, ali ovaj cep mi bas i nije jasno kako da ga skinem. Jel se odvrce, samo skida(poput naleganja) ili kako? I za pocetak nivo goriva mi nije bio bas najbolji, tacnije na liniji je.

Samo se skida poput nalijeganja klijestima ili necim slicnim ali nije ni bitno sada, drago mi je da si uspjeo.

Ne dolaze mi obavjestenja na TT tako da i ne vidim odma kada mi neko nesto pise.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 172 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: Kawasaki Zephyr 550, Yamaha XTZ750 SuperTenere

Skontao sam kako sam napisao komentar ovde. Izvadio, i tacno one tri rupice i kanali nisu bili ocisceni prosli put. Zahvaljujem opet na savetima i pomoci.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3966 postova
  • Lokacija: CH-HR-BiH
  • Motocikl: 2002 K1200RS-1989 XTZ 750 Chesterfield- 1989 XTZ 750 FarawayBlue

Baš isti slučaj kao kod kolege Vedrana. Neprohodni kanali u tijelu karburatora.


„Poslato“ iz dijaspore sa novog „ajpeda“

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 88 postova
  • Lokacija: Zagreb
  • Motocikl: Ducati GT1000; Yamaha XTZ 750 Super Tenere

Pozdrav kolege.
Sad kad je motor dovršen, zatvorio sam troškovnik.
Neke stavke su bile neophodne, a neke su tu jer mi se htjelo (vizir, tapeciranje sica, volan, keramika na granama, farbanje, stitnici ruku, crashbarovi).
S tubelessom sam pogriješio i na kraju stavio šlaufove.
Na kraju je dosta ispalo, ali odlučio sad da neću gledati na svaki eur i da ću motor dovesti u dobro stanje.
Generalno, mogao sam proći i 700 eur jeftinije.38a8ae4bb9f1cb65b8d646aca6ec2136.jpg

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 88 postova
  • Lokacija: Zagreb
  • Motocikl: Ducati GT1000; Yamaha XTZ 750 Super Tenere
Jel ja to dobro vidim 5500e???
Da! default_0a-smiley.gif Motor je uvoz iz SLO. Do registracije u HR je bio 3300, a ostatak na sređivanje.
Generalno, kako su ADV motori iz 90ih opet popularni, cijene su dosta otišle gore.
Na Subito.it je rijetko koja ispod 3000 eur. Okvirni budžet sam imao definiran prije kupovine, tako da nije bilo iznenađenja.
Znam, 5500eur je dosta para, ali to je motor kojeg sam sanjao kao klinjo, pa imam opravdanje.

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk


  • Sviđa mi se 3
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja