Jump to content

Moto Zajednica

Rok trajanja ulja?

Recommended Posts

  • Vlasnik sajta, 5340 postova
  • Lokacija: Beograd, Srbija
  • Motocikl: BMW R1200 GS Adv, S1000RR; Beta 350RR

Jel' neko zna sta se desava sa rokom trajanja sintetickog, polusintetickog i mineralnog ulja? Imaju li ulja svoj rok trajanja?

 

Pitam jer sam skoro zamenio ulje i na kantici sam video neki datum, recimo 15 Jul 2006. Malo sam se zamislio dal je taj datum kada je kantica napunjena ili je to datum trajanja ulja... :?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2625 postova
  • Lokacija: Sr.Mitrovica
  • Motocikl: FJR 1300 , TTR 600 / SM

Imao sam slicnih razmisljanja ,pa sam se dopisivao malo sa Motulvim i Castrolovim info centrima. Kao prvo , prijatno su me iznenadili sto su odgovorili u roku odmah i poslali X varijanti najcescis pitanja i odgovora.

Sve u svemu, ulje neraspakovano moze duze da stoji. U agregaru do godinu dana , vozio ili ne. Oksidacija i svi ostali procesi se desavaju u svakom slucaju. Zanimljivo je objasnjenje zasto intervali zamene ulja kod automobila stalno rastu a kod motora je to do 6000km. Veliki obrtaji i gomila benzina koja usled svega toga dospeva do ulja.

Ako nadjem gde sam zaturio kompletno pismo, doturicu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vlasnik sajta, 5340 postova
  • Lokacija: Beograd, Srbija
  • Motocikl: BMW R1200 GS Adv, S1000RR; Beta 350RR

Super, al sta znaci datum na kantici? :)

 

Gledao sam kantice raznih proizvodjaca ulja i vecina ima samo taj jedan datum, al ne znam koji je to datum - proizvodnja ili rok trajanja?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4229 postova
  • Lokacija: Ванкувер, Британска Колумбија
  • Motocikl: Дукати '97 748, '08 848, '09 1198S, '12 1199С, 2020 РСВ4 1100 Фактори, 2021 РСВ4 1100 Фактори

Koliko ja znam ulje dok je novo u pakovanju nema rok trajanja(ako gresim neka me neko isparavi).Taj datum je dan proizvodnje.......e jedino kad je ulje u motoru i radilo neko vreme tad se preprucuje maksimalno 6 meseci

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 24 postova
  • Lokacija: BANJA LUKA

Mislim da ulje ima maximano vremensko trajanje kad je zapakovano godinu dana. Neka me neko ispravi volio bih i ja biti siguran. Znaci bez obzira ulje stari ikad je zapakovano u ambalazi. Medjutim stvarno sam i ja u zadnje vrijeme poceo obracati paznju na to i kad okrenem ambalazu na njoj je utisnut datum i mjesec proizvodnje e sad cega , dali ambalaze ili ulja. Medjutim cinjenica je da ulje kojem istekne rok trajanja recimo castrol ili neko drugo nama salju na ovim prostorima, to cete primjetiti po naljepnicama na ambalazi. Necete ih na njihovim sajtovima ili prodavnicama naci iste. :roll: :roll:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 205 postova
  • Lokacija: Prijedor

Modrièin "agent" kaže da hermetièki zapakovana ulja nemaju tako kratak rok upotrebe a period od preporuèenih 6 mjeseci ako je ulje otpakovano, opet zavisi da li se mašina prži ili ne. Evo da uzmemo da æemo najmanje pogriješiti ako gledamo boju i broj preðenih kilometara. Ako je ulje starije od 6 mjeseci, crno kao ugarak onda nije dobro u svakom sluèaju.

Datum se odnosi na dan proizvodnje.

Bilo je svakakvih prièa o uljima ali izgleda da je i tu mnogo mitomanije.

Pravia za pile nisu jednaka za frezaèice i td.

 

Uh jeb....... zamalo zaboravih. Deklarisani rok je rok u kojem ulje podnosi i maximalnu torturu pa je zato tako kratak. U principu sint je predviðen za veæe obrtaje, mineralno za manje.... .

Ako se ulje koristi u svrhu za koja je deklarisano rok upotrebe ja jednak odnosno isti. Proizvoðaè predpostavlja da æe sint u pili vrištati do zaprljanja a za svaki sluèaj se ogradio i rokom.

 

Tako nekako zakljuèismo mi iz Raškovèkoj bajkeskog klana. :roll:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vlasnik sajta, 5340 postova
  • Lokacija: Beograd, Srbija
  • Motocikl: BMW R1200 GS Adv, S1000RR; Beta 350RR

Ok, super. Znaci onaj datum je datum punjenja, tj. proizvodnje.

 

Jedino, ni na jednoj kantici nisam nasao nikakav vek trajanja. Koliko onda godina sme takvo ulje da stoji? Pretpostavljam 1-2 godine...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 205 postova
  • Lokacija: Prijedor

Nemoj da povratiš,ali ja .... dok sam radio u vojsci , dobijao sam ulja koja su bila stara preko 20 godina. Niko se nije žalio da ne rade.

Hm, a danas ima mnogo proizvoðaèa èiji je radni vijek ispod 20 godina tako da se i ne zna koliko æe njihova ulja trajati. Misli da nema brige sa neotpakovanom ambalažom jer nema èaði i budalaština koja oksidiraju maziva u konzervi, kantici, flaši, epruveti, buretu itd.

O uljima za konzervaciju neæu ni prièati, ali što ona znaju da trajuuuuu!!!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1110 postova
  • Lokacija: Tvrdos
  • Motocikl: ZUNDAPP KS 750
Koliko ja znam ulje dok je novo u pakovanju nema rok trajanja(ako gresim neka me neko isparavi).Taj datum je dan proizvodnje.......e jedino kad je ulje u motoru i radilo neko vreme tad se preprucuje maksimalno 6 meseci
potpuno tacno svaka cast

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 24 postova
  • Lokacija: BANJA LUKA

E ovako da ne bih i ja lupao i pretpostavljao provjerio sam od prave i strucne osobe informaciju kolika je starosna granica za ulja koje je pravilno zapakovano i skladisteno. Minimum 3 GODINE ako su ovi uslovi ispostovani. Ovu sam informaciju dobio od osobe koja je glavni tehnolog u proizvodnji ulja u Modrici. Znaci moze i vise i odnosi se podjednako i na sinteticka i mineralna. :D:D:D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 205 postova
  • Lokacija: Prijedor

Ajde Zozone tako ti frizure da nam provjeriš na koji se parametar odnosi ta procjena. Koliko ja znam od nekih 15 parametara na koji se dalje deklaracija a ne samo na osnovna dva 15-50. Meðu bitnijim faktorima je otprnost na: pregrijavanje,isparavanje,èaðenje, pjenušanje, rasipanje, zaptivne katakteristike. specifiènu teèljivost teèljivost itd jer taj tehnolog to mora znati. Ja veæ duže vremena ne mogu da pronaðem deklaraciju na bilo koja ulja. Mislim da je jedino ovaj naèin da nebi naklapali i lupali.

Ove podatke su èuvali kao poslovnu tajnu a evo ni ovaj tvoj nije rekao gornju granicu èuvanja pri idealnm uslovima skladištenja i opet nije rekao ništa taèno i egzaktno nego podjednako a to je opet pa na isto - lupanje. Ajde ljubi te brat, budi drug pa nam iskopaj deklaraciju po svim parametrima za bar dve vrste koje se inaèe najviše prodaju a specijalno za njihovo ulje Racing Mototaktol 15-50 i Magnum full Synthetic 0-40. Naprijed zemo! ( Mada sam pesimista )

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1320 postova
  • Lokacija: okolica Osijeka, RH
  • Motocikl: Tuareg 660
Jel' neko zna sta se desava sa rokom trajanja sintetickog' date=' polusintetickog i mineralnog ulja[/b']? Imaju li ulja svoj rok trajanja?

 

Pitam jer sam skoro zamenio ulje i na kantici sam video neki datum, recimo 15 Jul 2006. Malo sam se zamislio dal je taj datum kada je kantica napunjena ili je to datum trajanja ulja... :?

 

Mirno spavaj, rok trajanja ulja nije kao mleka, u zapakiranoj ambalaži

3 godine ne treba brinuti. Taj datum koji si vidio je datum punjenja.

Nemojte se zamarati oko takvih sitnica.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja