Jump to content

Moto Zajednica

Koji enduro do 500 kubika za manje od 1500 evra

Recommended Posts

  • Drug član, 1558 postova
  • Lokacija: Mlecni put, Zemlja, Beograd, Zvezdara
  • Motocikl: Cigareta skraćuje život za 2 minuta, buteljka vina za 4 minuta, a jedan radni dan skraćuje život za 8 sati !!! Ah, da KLE 500

To si u pravu, toliko dojadi ova zima, da je i komp poceo da me smara... Hocu da se vozim, BRE... >:(

 

A kude nam se deo herr Zika...?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3517 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)

Ovo vlažno vreme uopšte mi ne prija, pa trenutno nisam dobar ni sebi ni drugima. Boli me svaka koščica, a i psihički sam prilično "neupotrebljiv". Zato ovih par dana sedim u kući i ništa ne radim. Nadam se da ova vlaga neće još dugo da se zadrži jer inače ima da "pandrknem".

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3517 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)

S'a ce sunce!!! S'a ce!  :D

Ako sunce ne požuri za mene ima da bude definitivno kasno. Sav sam se "raskiso" i jedva mrdam. Plaćam ceh za mladalačke ludorije. Zdravlje treba čuvati dok ga još imate. A sa druge strane ...  .  Život je kratak i treba ga proživet punom snagom u svakom momentu. Svakako pod uslovom da na taj način ne ugrožavamo druge oko sebe.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3517 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)

S'a ce sunce!!! S'a ce!  Gde je onaj Đokić što ovo napisa pre mesec dana? Ja izmrzo načisto čekajući to sunce.

Ipak se po malo "vozikam" čim nema leda na putu. Još uvek nemam tablicu i saobraćajnu iako sam još pre desetak dana uplatio sve dažbine i predao dokumentaciju. U Nišu je naime "običaj" da prvo čekaš par sati u redu da predaš za registraciju, pa onda da ponovo dođeš (nakon 7-14 dana) i opet čekaš par sati  da preuzmeš saobraćajnu (pod uslovom da su uspeli da je za to vreme "opečate" i potpišu dozvolu).

Pre par dana sam imao priliku da u vožnji uporedim moj motor (iz 1989) sa Transalpom iz 1997 god. Taj drugi motor je bio na servisu pa sam ga iskoristio za uporedno testiranje. Utvrdio sam da moj motor (sa navodno 27 kS) ubrzava gotovo isto toliko dobro koliko i ovaj od 50 kS. Postoji veoma mala razlika u nižim obrtajima (u korist novijeg modela) ali zato nakon 6000 o/min razlika nestaje, a možda čak i malo "preteže" na stranu "starca". Mislim da bi uz malo podešavanja rezultat bio povoljniji i u nižim obrtajima. Kočnice su neuporedivo bolje kod novog modela (tri diska umesto jednog diska i jednog doboša). Druge bitne razlike praktično nema.

Ovim testiranjem sam definitivno potvrdio da je ovaj moj Transalp "uštrojen" samo na papiru (švajcarskoj saobraćajnoj dozvoli), a da u stvari ima punu snagu. Sa kolegom smo postizali ubrzanja do 100 km/h za manje od 6 sekundi i brzinu od preko 160k m/h na vrlo kratkoj stazi. Motori su mogli i mnogo brže ali nismo imali više prostora.

Nisam još uvek testirao potrošnju.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1558 postova
  • Lokacija: Mlecni put, Zemlja, Beograd, Zvezdara
  • Motocikl: Cigareta skraćuje život za 2 minuta, buteljka vina za 4 minuta, a jedan radni dan skraćuje život za 8 sati !!! Ah, da KLE 500

Dal` je moguce da tvoj kamion ima dobos pozadi...? ???

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ol' dirty bastard, 601 postova
  • Lokacija: Zvezdan
  • Motocikl: kawasaki

S'a ce sunce!!! S'a ce!  Gde je onaj Đokić što ovo napisa pre mesec dana? Ja izmrzo načisto čekajući to sunce.

 

::)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3517 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)

Juče sam  prvi put imao priliku da malo poteram motor van naselja i da se malo bolje upoznam sa njegovim osobinama. Do sada sam njime bio prešao svega dvestotinak kilometara i to uglavnom po naselju. Radi se o Transalpu 600 iz 1989 god, uvoz iz Švajcarske. Po podacima iz saobraćajne ima 19.5 kW ali po ubrzanjima je očigledno da je "blokada" skinuta ranije. Ukupno sam zadovoljan motorom osim ...

Na pređenih 82 km regionalnog puta i uz veoma "smirenu" vožnju pri brzini kretanja 60-80 km/h motor je potrošio više od sedam litara bezolovnog benzina!? Proizilazi da je potrošnja preko 8.5 l/100 km. Šta li bi tek bilo na malo oštriju vožnju?

Prethodnih dana sam sa 6,5 litara prešao svega 43 km! Međutim s obzirom da je to uglavnom bilo u lokalu i uz povremena "jača" ubrzanja i kratke deonice sa većim brzinama, a uglavnom po veoma hladnom vremenu, nisam obratio pažnu na ovakvu potrošnju (skoro 15 l/100km).

Posumnjao sam na filter za vazduh ali je isti bio potpuno čist. Skinuo sam zatim i otvorio karburatore. Na oba karburatiora su membrane (one velike što koštaju 130 E po komadu) ispucale! One male membrane (koje stoje bočno na karburatorima) su ispravne.

U svakom slučaju ovaj Transalp ostaje parkiran do daljnjeg, jer nisam u mogućnosti da ga "napojim". A čim dođem do sredstava ugrađujem plin.

A pitanje glasi: Može li uzrok prevelike potrošnje da bude neispravnost ovih membrana? Ja smatram da bi ovaj kvar svakako uzrokovao slabije performanse, ali ne znam da li bi bitno uticao na potrošnju.

Molim da mi neko ko je imao slično iskustvo hitno da savet u vezi ovog problema.

Nije mi problem da sam rasturim i sastavim bilo šta na motoru. Problem je što sam  motor nedavno kupio  pa nemam nikakvo iskustvo sa njim.

Takođe me zanima nije li mogući uzrok ovakve potrošnje loše izvedena "deblokada" mašine, odnosno loše izvršeno podešavanje nakon "deblokade". 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6313 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

Bez obzira sto ti filter vazduha izgleda cist, promeni ga. Sitna prasina koju ne mozes videti se uvukla u pore filtera, pa mu je smanjena propusnost. Pricam ti ovo zato sto sam pre par godina samo zamenom filtera vazduha smanjio potrosnju Transalpa sa 6,5 lit proseka na 5 lit proseka. Pre toga mi je takodje izgledao cist, izduvavao sam ga i kompresorom, ali nije vredelo dok ga nisam promenio.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1537 postova
  • Lokacija: Svemir 2,8342534 svetlosnih godina zapadno od Marsa

Juče sam  prvi put imao priliku da malo poteram motor van naselja i da se malo bolje upoznam sa njegovim osobinama. Do sada sam njime bio prešao svega dvestotinak kilometara i to uglavnom po naselju. Radi se o Transalpu 600 iz 1989 god, uvoz iz Švajcarske. Po podacima iz saobraćajne ima 19.5 kW ali po ubrzanjima je očigledno da je "blokada" skinuta ranije. Ukupno sam zadovoljan motorom osim ...

Na pređenih 82 km regionalnog puta i uz veoma "smirenu" vožnju pri brzini kretanja 60-80 km/h motor je potrošio više od sedam litara bezolovnog benzina!? Proizilazi da je potrošnja preko 8.5 l/100 km. Šta li bi tek bilo na malo oštriju vožnju?

Prethodnih dana sam sa 6,5 litara prešao svega 43 km! Međutim s obzirom da je to uglavnom bilo u lokalu i uz povremena "jača" ubrzanja i kratke deonice sa većim brzinama, a uglavnom po veoma hladnom vremenu, nisam obratio pažnu na ovakvu potrošnju (skoro 15 l/100km).

Posumnjao sam na filter za vazduh ali je isti bio potpuno čist. Skinuo sam zatim i otvorio karburatore. Na oba karburatiora su membrane (one velike što koštaju 130 E po komadu) ispucale! One male membrane (koje stoje bočno na karburatorima) su ispravne.

U svakom slučaju ovaj Transalp ostaje parkiran do daljnjeg, jer nisam u mogućnosti da ga "napojim". A čim dođem do sredstava ugrađujem plin.

A pitanje glasi: Može li uzrok prevelike potrošnje da bude neispravnost ovih membrana? Ja smatram da bi ovaj kvar svakako uzrokovao slabije performanse, ali ne znam da li bi bitno uticao na potrošnju.

Molim da mi neko ko je imao slično iskustvo hitno da savet u vezi ovog problema.

Nije mi problem da sam rasturim i sastavim bilo šta na motoru. Problem je što sam  motor nedavno kupio  pa nemam nikakvo iskustvo sa njim.

Takođe me zanima nije li mogući uzrok ovakve potrošnje loše izvedena "deblokada" mašine, odnosno loše izvršeno podešavanje nakon "deblokade". 

 

 

 

Jbt. Ziko pa neverovatno kako tako puno trosi?????????? Zvuci neverovatno......a kako radi, ler? kako prima gas? I recimo obrati paznju kada stojis u mestu i on radi da li se oseca miris benzina iz auspuha?????

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3517 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)

Na ler radi odlično. Na nižim obrtajima nešto malo slabije povlači, a pri višim odlično vuče. Na leru se ne oseća gorivo na izduv, a kad se doda gas oseća se miris. Premazao sam ove oštećene membrane silikonom pa sada idem do Niša i nazad (oko 70 km) pa ću da vidim kakva je situacija.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • :), 5943 postova
  • Lokacija: Nova Pazova!
  • Motocikl: Bicikl

Juče sam  prvi put imao priliku da malo poteram motor van naselja i da se malo bolje upoznam sa njegovim osobinama. Do sada sam njime bio prešao svega dvestotinak kilometara i to uglavnom po naselju. Radi se o Transalpu 600 iz 1989 god, uvoz iz Švajcarske. Po podacima iz saobraćajne ima 19.5 kW ali po ubrzanjima je očigledno da je "blokada" skinuta ranije. Ukupno sam zadovoljan motorom osim ...

Na pređenih 82 km regionalnog puta i uz veoma "smirenu" vožnju pri brzini kretanja 60-80 km/h motor je potrošio više od sedam litara bezolovnog benzina!? Proizilazi da je potrošnja preko 8.5 l/100 km. Šta li bi tek bilo na malo oštriju vožnju?

Prethodnih dana sam sa 6,5 litara prešao svega 43 km! Međutim s obzirom da je to uglavnom bilo u lokalu i uz povremena "jača" ubrzanja i kratke deonice sa većim brzinama, a uglavnom po veoma hladnom vremenu, nisam obratio pažnu na ovakvu potrošnju (skoro 15 l/100km).

Posumnjao sam na filter za vazduh ali je isti bio potpuno čist. Skinuo sam zatim i otvorio karburatore. Na oba karburatiora su membrane (one velike što koštaju 130 E po komadu) ispucale! One male membrane (koje stoje bočno na karburatorima) su ispravne.

U svakom slučaju ovaj Transalp ostaje parkiran do daljnjeg, jer nisam u mogućnosti da ga "napojim". A čim dođem do sredstava ugrađujem plin.

A pitanje glasi: Može li uzrok prevelike potrošnje da bude neispravnost ovih membrana? Ja smatram da bi ovaj kvar svakako uzrokovao slabije performanse, ali ne znam da li bi bitno uticao na potrošnju.

Molim da mi neko ko je imao slično iskustvo hitno da savet u vezi ovog problema.

Nije mi problem da sam rasturim i sastavim bilo šta na motoru. Problem je što sam  motor nedavno kupio  pa nemam nikakvo iskustvo sa njim.

Takođe me zanima nije li mogući uzrok ovakve potrošnje loše izvedena "deblokada" mašine, odnosno loše izvršeno podešavanje nakon "deblokade". 

 

 

kad su membrane lose,motor nemoze lepo da udahne,pa dolazi do male konfuzije,,,neki nece ni da rade,,,zato ti i trosi,ali moze da bude tu jos par sitnica,treba premeriti i iglu na siberima,videti nivo goriva,upariti karburatore,a mozes da probas dali ce manje da ti trosi bez filtera za vazduh,karburatori nisu bas tolko komplikovani ali su zahtevni.. :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3517 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)

Neverovatna stvar!

Sinoć sam "okrpio" membrane slojem silikona i jutros ih namontirao. Prethodno sam prekontrolisao nivoe u "lončićima", istrošenost igli i glavnih dizni (vizuelo).

U potpuno ispražnjen  rezervoar nasuto je 10,4 litara bezolovnog benzina. Motor je na leru radio kao i ranije, ali je u kretanju razlika bila očigledna! Već od najnižih obrtaja je ubrzanje bilo odlično. Prešao sam u toku dana 71 km puta (Aleksinac-Niš i nazad) ali je vožnja bila dosta "oštrija" (brzina 90-120 km/h), uz desetak kilometara po gradu (Niš). Po povratku sam istočio svo preostalo gorivo iz rezervoara i izmerio da ga ima 7.7 litara, odnosno da je potrošeno svega 2,7 litara goriva, što iznosi 3,8 litara na sto kilometara!!

Nemam više nikakav komentar na potrošnju. A "okrpljene" membrane neka potraju dok se ne nađu pare i za nove membrane, a svakako i za ugradnju plina.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1558 postova
  • Lokacija: Mlecni put, Zemlja, Beograd, Zvezdara
  • Motocikl: Cigareta skraćuje život za 2 minuta, buteljka vina za 4 minuta, a jedan radni dan skraćuje život za 8 sati !!! Ah, da KLE 500

Aj da se i ja malo umesam... Danas sam ubio 200+km Bgd-N.Sad-Bgd, starim putem, nekih 90km sa suvozacem od 100kg + 7-8 kila alata, brzina od 80-120kmh, ovako: 70km gradske voznje sam, + 40 km sa burazerom na putu 5.9l/100km, posle toga oko 45km nas dvojica, otvoren put, pa ja sam 100km, 5.1l/100km, mislim da je ok, mada bih voleo malo manju potrosnju... Do sad sam uspeo da ga nateram na 7.3l/100km mesane voznje uz dosta testiranja, tj zavrtanja... Ah, da i danas je u principu bilo dosta zavrtanja gasa... :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1558 postova
  • Lokacija: Mlecni put, Zemlja, Beograd, Zvezdara
  • Motocikl: Cigareta skraćuje život za 2 minuta, buteljka vina za 4 minuta, a jedan radni dan skraćuje život za 8 sati !!! Ah, da KLE 500

Sto? Kad sam u XT660r, posle 100km  brzih krivina sipao 4l, zamal` sam pao nasred pumpe... ;D Ocekivao sam 7-9litara...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3517 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)

Ziko sad ga pretera 3,8........a samo ti jos plin fali????????

Motor nije na prodaju da bih ga hvalio. Kako je ispala ovako niska potrošnja ne znam, ali nema greške u računici. Provereno i premereno više puta (zbog lične neverice). Možda se nešto "pogodilo" na ovom putu. Iskreno ne očekujem (ali priželjkujem) ovakvu potrošnju svakodnevno. A plin pod obavezno ugrađujem. Meni motor nije samo za "ćef" već mi je i osnovno-svakodnevno prevozno sredstvo, pa mi je trošak za gorivo vrlo bitna stavka. Dve boce po pet litara u bočnim nosačima završavaju poso.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1537 postova
  • Lokacija: Svemir 2,8342534 svetlosnih godina zapadno od Marsa

Vecu budzevinu od tog plina nisam video.......jos nositi dva kofera????????????? Jbg. onda si trebao da kupis neki motor na struju jer struja je jeftinija od plina...mislim ako tako razmisljas..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ol' dirty bastard, 601 postova
  • Lokacija: Zvezdan
  • Motocikl: kawasaki

Ma sto da ne? Ja bi probao to sa plinom.Uglavnom svi sa kojima sam pricao(van foruma) su protiv,a isti ti nisu nikad vozili motor na plin pa te razgovore i ne racunam  mnogo ozbiljno.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 56 postova
  • Motocikl: Yamaha XJ 750 Seca

Ziko, treba da znas da mi svaki motor koji dodje kod nas prvo dodro prebajemo, pa tek onda pustamo u prodaju. E, to je zbog toga tako niska potrosnja.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3517 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)

Ziko, treba da znas da mi svaki motor koji dodje kod nas prvo dodro prebajemo, pa tek onda pustamo u prodaju. E, to je zbog toga tako niska potrosnja.

A što (o istom trošku) ne prebajste onim membranama da ne budu pocepane, nego imam da "puknem" kod vašeg Saleta 260 evra za njih?

Šalim se. Svakako da niste vi krivi za ovo. Niko ne može da sluti šta je "unutra" (mislim na mašinu). Ja ću ipak morati da vozim sa "okrpljenim" membranama dok ne sakupim pare za nove, ili ću u međuvremenu nešto da "skarabudžim".

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3517 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)

"Koji enduro do 500 kubika za manje od 1500 evra"?

Pre nešto više od pet godina postavih ovu temu i uz nesebičnu i iskrenu pomoć ljudi sa ofog foruma (koji me ubediše da do 500 kubika za mene nema odgovarajuće sokoćalo) uzedoh Transalpa 600.

I za pet godina druženja sa njim pređoh 51.000 km, bez ozbiljnijeg kvara ili udesa. Bilo sitnih problemčića (probušene membrane na karburatorima, amortizer, regler. pinon brzinomera, sajla kvačila, ... ), bilo i lakših "čukanja" i padova, ali se to rešavalo brzo, lako i jeftino (u ličnoj režiji). Motor me nije nigde ostavio i gde god sam pošao sa njim i vratio sam se sa njim.

Napravljene lepe vikend vožnje po Srbiji i okolini, (BiH, Hrvatska, Mađarska, Austrija, Rumunija, Bugarska, ...). Uglavnom vožen sa saputnicom i sa komplet kamp opremom. A korišćen i svakodnevno kao osnovno prevozno sredstvo, kako leti, tako i tokom zime.

Ukratko rečeno, moj Transalp me poslužio i pružio mi u proteklih pet godina mnogo radosti i zadovoljstva, bez i jedne ozbiljne zamerke.

I onda dođe vreme za rastanak!

 

Poslednji put prebacujem nogu preko sedišta i pritiskam starter. I bez oklevanja Trandža veselo kresnu (nakon mesec dana pauze).

 

62C569BD-593D-5F47-8239-36532B901C24_thumb.jpg

Izvezoh ga iz dvorišta (suze u očima i knedla u grlu) Vezujem se i za ljude i za životinje i za stvari. Lakše mi što motor ide kod prijatelja i ostaje u mojoj blizini.

D61DBF75-3C67-F043-8AB2-2055DB5FE70D_thumb.jpg

Novi korisnik (inače je često i ranije koristio mog Transalpa), sede na motor i ode ....! Nekoliko kilometara sam BMW-om upriličio počasnu pratnju Trandži i onda se vratio kući.

A18030F2-2CF2-0648-95F6-D648F30C53AC_thumb.jpg

(Powered by frubar.net)

 

Sa ovom temom sam se svojevremeno uključio na BJB, sa ovim motorom stavio prve komentare, fotografije, .....!

Mislim da je red i da mašinu (koja mi je baš prirasla za srce), dostojno "odjavim" i ispratim, kao što sam je pre pet godina ovde predstavio.

A novom korisniku želim da ih motor služi kao što je mene služio.

  • Podržavam 21

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja