Jump to content

Moto Zajednica

Molba za pomoc elektricara - Hornet 600

Recommended Posts

  • U prolazu, 15 postova
  • Lokacija: Čačak
  • Motocikl: XJR 1200

Pozdrav svima i veeelika molba za pomoc.

Nalazim se u Maroku, tu zivim vec neko vreme i pre neki dan sam najzad kupio motor. U pitanju je Hornet 600 '99.

Pa da krenem redom...

Pre kupovine sam detaljno procitao prirucnik za kupovinu polovnih motora, koji sam skinuo u PDF formatu... Motor sam probao i isao je super, zvuk je odlican, nije usukan, malo treba da se sredi spoljasnji izgled ali u procnipu je sve bilo OK. Juce sam ga preuzeo, i izgubio ceo dan radeci papire i prevod, i uvece kad sam zavrsio posao, probam da ga upalim - on startuje i ugasi se. probam ponovo, opet isto... i tako ko budala pokusavajuci da upalim ispraznim akomulator, i tek tad provalim da nema goriva (budala). Odem kupim kanticu goriva, naspem i on upali na prvu. valjda se akomulator dopunio malo sam. Odem da se provozam i vidim, posto je bio mrak, da mi je svetlo slabasno (u odnosu na CB 500 koji imam kuci u Srbiji)... to me malo zabrine. Vozio sam se samo par kilometara, i kad sam se vratio ispred stana, ugasim, probam da zaverglam i on nece.

Tu ja zakljucim da ne puni akomulator (bas sam bistar) ili je riknuo kineski akomulator koji je na njemu. Uguram u garazu, i danas odem da potrazim da kupim instrument (unimer) da bi to proverio. Nisam ga nasao jer u vreme pauze za rucak nista ne radi, ali ipak odlucim veceras da poskidam plastike i pogledam "ispod haube" kakva je situacija...

 

I onda shok... vidim neke zice ulepljene izolir trakom, pogledam u "service manual' (koji sam skiuo zahvaljujuci ovom forumu :) ) i vidim da su u pitanju kablovi od alternatora. Tri zute zice. I tad vidim da je jedna od njih izgorela. Ustvari sve tri zice su spojene "uvrtanjem" rukom, nema belog konektora koji bi ti trebao da bude. Dve zice izgledaju OK, a treca je razdvojena, i cim sam dotakao, vidim da je tvrda ko kamen i da je izgorela.

 

Na fotki sam obelezio ove tri zice. MOLIM vas za pomoc, jer ovde nikoga ne poznajem, pogotovu majstore, a i majstori su takvi da su verovatno oni i napravili ovo sanje. Ostaje mi da probam sam da resim problem - a sam ne umem, pa mi treba vasa pomoc.

 

Pitanje je - Sta dalje?

- da li da kulturno (spojnicama) poveze ove tri zice

- da li treba nesto da isproveravam, premerim (sutra cu da kupim unimer)

- da li moze da se pretpostavi uzrok ovog pregorevanja (neki veci kvar ili samo lose odradjeno spajanje)

- da li da skocim u okean i udavim se

 

HVALA unapred svima ...

 

evo i slike:

 

o1AHA_photo0028wh.th.jpg

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 863 postova
  • Lokacija: Negotin
  • Motocikl: @ UBER ALLES

Tri zute zice su tri faze statora. Desava se da na spoju ka regleru neka od njih zbog loseg kontakta

pregreje u odredjenoj duzini (mozda 5cm ) .

Moze a ne mora da znaci da imas konkretan kvar. Naj prostije ti je da uzmes redne - luster kleme i spojis

faze ( nebitno koja sa kojom) kao i ostale zice svaku sa svakom po boji.Posle toga uradi merenje i nadaj se

da je sve OK .  ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 15 postova
  • Lokacija: Čačak
  • Motocikl: XJR 1200

hvala na brzom odgovoru...

 

sve ostale zice su OK, i "na dodir" ne deluju da su izgorele... imaju i konektore...

 

a ova sto je izgorela - tvrda je u duzini od par cm

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I=U/R, 2061 postova
  • Lokacija: Temerin
  • Motocikl: Transalp `97

Kada sve to lepo spojis,najjednostavnije je luster klemama kao sto je i Ribolovac rekao,upalis motor i na 3-4 hiljada obrtaja izmeris napon na akumulatoru.Treba da je  od 13.5 do 15.5V i sa svetlima i bez njih.Ako je manje,moguce je da je jos negde los kontakt,ili je neispravan regler,ili neispravan alternator.

Javi rezultate,pa cemo ako bude problema(pu,pu,pu!) da objasnjavamo dalje proceduru provere.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6345 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

Strasno!

Pogledaj da li uopste imas na motoru regler-regulator napona u koji idu ta tri kabla.On bi trebalo da se nalazi sa desne strane rama (blizu broja motora) i na njega idu jos dva kabla uz ova tri koja si pomenuo.Zeleni (masa) i jedan crveno-beli.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 15 postova
  • Lokacija: Čačak
  • Motocikl: XJR 1200

Strasno!

Pogledaj da li uopste imas na motoru regler-regulator napona u koji idu ta tri kabla.On bi trebalo da se nalazi sa desne strane rama (blizu broja motora) i na njega idu jos dva kabla uz ova tri koja si pomenuo.Zeleni (masa) i jedan crveno-beli.

 

Evo sad sam otisao do garaze i proverio - IMA regler (mala crna stvar sa rebrima, hladnjakom) i imaju sve zice koje si naveo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6345 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

Sve lepo povezes,boju na boju.Bateriju veceras stavis da se puni (ili spremis novu).Sutra kupis unimer,triput se prekrstis (moze i rakijica),UPALIS i meris.Pa da vidimo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 587 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Liberty 125 Special Edition

triput se prekrstis (moze i rakijica)

 

Neće da može tamo di je čovek...kod njih "kao nema" žestine jer je AlKaida sve pića porazbijala  ;D ;D (možda kolega ima skrivenu pecaru, kuj zna)

Da ne bude sve off, nek' ti je sa srećom sa strujom i ostalom zajebancijom...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 15 postova
  • Lokacija: Čačak
  • Motocikl: XJR 1200

Evo da javim rezultate...

 

OPERACIJA USPELA :)

 

spojo sam kablove, premerio sam onako kako ste rekli i izgleda da je sve OK.

 

Ali, imace tu jos da se cacka, migavci nerade onako kako bi trebalo, a vidim da nisu fabricki vec je i to nesto budzeno, a i dugo svetlo je slabo dok je kratko sasvim normalno. Mozda je i sijalica - videcemo.

 

Uglavnom ... HVALA MNOGO svima!!!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12267 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Možda su u migavcima stavljene sijalice manje snage pa automat "brljavi"? Tu je jedina pomoć ili vraćanje originalnih sijalica ili kupovina elektronskog automata za migavce (sa releom) kojem nije bitno kakve su sijalice i kolike su snage, rele unutra "klapće" sve u 16 :D U Bgd je takav oko 500 dinara.

 

Možda ako tramo nađeš Osram H4 sijalicu"Night Breaker", daje mnogo jače svetlo nego obična H4 uz potpuno istu snagu (vuče istu struju kao i obična)?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja