Jump to content

Moto Zajednica

friziranje ts250

Recommended Posts

  • Drug član, 4879 postova
  • Lokacija: Beograd - Karaburma
  • Motocikl: Honda CBR 1100 XX, Honda XL 1000 Varadero, MZ ETZ 251

Rade to naši majstori ovde pa možeš da dobiješ sve informacije. Pitanje je da li ti treba baš za trke ili za svoju dušu a razlika je velika.

 

Postoji i Tuning za MZ-a, ima literature, samo ipak treba znati oko toga...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1306 postova
  • Lokacija: Nish
  • Motocikl: MZ-ts 250/1 (custom)

Konkretno za MZ nemam, ali postoji na netu (skidao sam je)" two stroke's  handbook" . U njoj ima finih objasnjenja o tuniranju dvotaktasa uopste sto je primenjivo naravno i na TS-u.

Napomenuo bih da pored motora posvetis paznju kocnicama (obavezno disk napred i pozadi), zatim da olaksas sami ram (poskidas sve bezpotrebno), naravno paljenje sa magnetom bez akumulatora, moras "ucvrstiti" vesanje, i napred postaviti "sponu" izmedju teleskopa. Pored svega polozaj vozaca treba da bude takav da obezbedjuje maksimalnu aerodimaku.

Naravno ne govorimo o motoru za civilnu voznju, jer je pre svega jer je i zivotni vek dobro "nabudzenog motora" dosta kraci.

 

I ja jos uvek u glavi imam viziju jednog trkackog TS-a ali me u tome sputavaju finansije i nedostatak vremena, a opet mi je ts koga trenutno vozim neophodan za putovanja pa ne bih eksperimentisao sa njim.

 

Inace, smatram da TS-250  ima najbolji ram za ovakve stvari , od svih ostalih modela (da se ne uvrede vlasnici ETZ-a).

 

Rado bih da malo pokrenemo ovu temu i ucinimo je "vrucom". Potrazicu po nekim zaboravlenjim  diskovima mozda nadjem neko zanimljivo uputstvo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 12 postova

Ovako,temu sam otvorio da razmenim iskustva s ostalim mehaničarima koji se bave MZ-ama. Dolazim iz Hrvatske i motor pripremam za takmičenje MZ kup koje se odvija u sklopu prvenstva Hrvatske. Dozvoljene su sve prepravke na mašini samo vanjski oblik motora (cilindar,blok) mora biti serijski. Lamelarni usis je zabranjeni. Naravno tu su i prepravke na rami, druge vilice (od modela etz ili Yamahe rd) s diskom, svetla i sva elektro oprema se skida itd. Kakva su vaša iskustva s felgama i gumama? Na kojima vam je bolje voziti? 16" ili 18"? Najbolje bi bilo nabaviti 17" od nekog supermota i staviti prave gume 110-17 i 140-17 samo što je to puno novaca

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 12 postova

Meni je bar najbolja kombinacija 18 napred 16 nazad kao ETZ 251...Nikad nisam probo sa 17'' pa ne mogu reći jeste ili nije bolje!

Ipak mi se čini da je najvažnija dobra guma bez obzira na obruč...guma 140 je mislim preširoka .A gde će da se voze te trke?

 

Ja mislim da je 140 zadnja sirina da ide u MZ vilice. Ove godine se vozila  Županja, Grobnik, Nova rača (20km od Bjelovara), Križevci, Novi Marof (15km od Varaždina),Oroslavje ( 50km od Zagreba).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 45 postova
  • Lokacija: NBG

Ovako,temu sam otvorio da razmenim iskustva s ostalim mehaničarima koji se bave MZ-ama. Dolazim iz Hrvatske i motor pripremam za takmičenje MZ kup koje se odvija u sklopu prvenstva Hrvatske. Dozvoljene su sve prepravke na mašini samo vanjski oblik motora (cilindar,blok) mora biti serijski. Lamelarni usis je zabranjeni. Naravno tu su i prepravke na rami, druge vilice (od modela etz ili Yamahe rd) s diskom, svetla i sva elektro oprema se skida itd. Kakva su vaša iskustva s felgama i gumama? Na kojima vam je bolje voziti? 16" ili 18"? Najbolje bi bilo nabaviti 17" od nekog supermota i staviti prave gume 110-17 i 140-17 samo što je to puno novaca

 

Imao sam nekada TS150 i na njemu sam imao 18''/18" al iskreno ne secam se sirine mislim da je prednja bila 3.00 a zadnja 4.10

Isao ko lud sa tim

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I Love The Smell Of Two Stroke In A Morning, 1839 postova
  • Lokacija: Svilajnac
  • Motocikl: MZ ETZ 250 SV 01-028

Pozdrav Light, mislim da ti ovaj momak sa foruma moze dosta pomoci oko tvog problema:markovisacki, potrazi njegov profil, pa mu pusti PP. Inace momak vozi upravo trke oldtimera, ali na Jawi i CZ-u.

Puno uspeha!!!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4879 postova
  • Lokacija: Beograd - Karaburma
  • Motocikl: Honda CBR 1100 XX, Honda XL 1000 Varadero, MZ ETZ 251

Kopam po računaru...

 

Evo nešto za prvu pomoć, samo za jasniju sliku o svemu dok ne nađem nešto ozbiljnije...

post-1570-12879054697313_thumb.jpg

post-1570-12879054698114_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4879 postova
  • Lokacija: Beograd - Karaburma
  • Motocikl: Honda CBR 1100 XX, Honda XL 1000 Varadero, MZ ETZ 251

Hmm, ima tu svašta...

 

Dopadaju mi se slike samo gledam i druge stvari. Ima jedan sa dobošem što govori da su razlike između takmičarskih motora velike.

 

Mada, ako se već u to ulazi onda bi trebalo ozbiljno pristupiti poslu.

 

Ja se ne bih suviše opterećivao točkovima ako već mogu da stanu i na ove postojeće dovoljno široke gume. Prenos ćeš rešiti lančanicima pa eto značajne uštede.

 

Taj što voli doboše ima pravo na svoj izbor ali disk je disk i ja bih daleko više pažnje posvetio kočnicama, to glavu čuva...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1306 postova
  • Lokacija: Nish
  • Motocikl: MZ-ts 250/1 (custom)

Koliko sam video ovo su ozbilnjije prepravke. Dobro je to sto je data sloboda prepravki, e sad, ne znam zasto su ogranicili time da se ne sme stavljati lamelasti usis  ???  sto smatram za manju prepravku od busenja na 300ccm ?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4879 postova
  • Lokacija: Beograd - Karaburma
  • Motocikl: Honda CBR 1100 XX, Honda XL 1000 Varadero, MZ ETZ 251

Ja gledam kako da pomognemo Light-u konkretno.

 

Od tih stvari našao sam stari MF priručnik, skenirane strane, 15 MB pa nemože ovde da se stavi.

 

Da li to nešto korsiti?

 

Stara je stvar dosta, mislim da je to svima poznato i prevaziđeno a i odnosi se ukupno na 2T motore, MZ se samo usput spominje.

 

Uz to, naišao sam i na sledeći citat: ''poliranje kanala se više ne preporučuje jer je Porše 1967. godine dokazao da je bolje ako su kanali samo glatki a ne ispolirani jer to dobro utiče na mešanje goriva i vazduha.''

 

Ima dosta vremena, možda i preko 20 god. ali se sećam kao da je juče bilo kako mašina poteže sa tim poliranim kanalima. :o :o :o

 

Opet, nisam ja majstor, ne bih da se pravim pametan...

 

I druga su vremena bila, turpiju u ruke pa rokaj a danas kad vidim šta sve može na kompijutersku obradu jeza me obuzme...

 

Očigledno sve može samo 'ajd sad, šta da se radi? ??? ??? ???

 

Ono što iz svog slučaja znam to je da ga treba bušiti na 300. Ranije je najveći bio Trabantov klip, sada ima ovaj koji potpuno menja fizionomiju mašine.

 

Karike ne valjaju ništa i to je pored igličastog ležaja najveći problem.

 

Ako ide na 300 ccm onda tu ima intervancija i na glavi i na, ma 100 raznih sranja, Bokilic je radio pa može i da objasni.

 

Ipak, savetujem tih 300 ccm jer se i u najjednostavnijoj i nužnoj preradi pokazao kao mnoooogo jači i elastičniji.

 

Naravno, i Joskinu struju bih na njega, da li tiristorsku ili tranzistorsku to bih njemu prepustio.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1306 postova
  • Lokacija: Nish
  • Motocikl: MZ-ts 250/1 (custom)

Najzanimljivije bi bilo sa jawinim izumom:roto disk...igranje s uglovima je najnezahvalnije jer ako pogrešiš ode cilindar...

Zar roto-disk nije prvi put primenjen na mz model re 125 cini mi se iz '65. godine? 

post-1795-12879054767794_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • :), 5943 postova
  • Lokacija: Nova Pazova!
  • Motocikl: Bicikl

ja sm imao davno tu javorku,,,uh,,kako je to islo,,90cm,a kao da ima 150cm,,ali jako jako nabrijanih,,,e jes ono malo nezgodno uzubiti joj usisavanje... :-X :-X :-X

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1306 postova
  • Lokacija: Nish
  • Motocikl: MZ-ts 250/1 (custom)

Da... ali se isplati... Za one kojim jos nije bas najasnije evo objasnjenja:

primetili ste da kada upalite motor bez gume koja ide u kuciste filtera za vazduh, da iz karburatora izlazi benzin (odnosno rasprsena smesa). To je zbog toga sto kada klip ide na dole on vraca smesu u karburator. Kod MZ-a usis zatvara sam klip, jer je usis na samom zilindru, medjutim da bi otvor bio potpuno zatvoren klip mora da dodje na nekih (ne znam tacno ali priblizno) oko 20mm posle gmt, a za to vreme se smesa vraca u karb.

Ako stavite ruku na usisa karburatora dok motor radi videcete da karburator "dise", uvlaci i izduvava. Kod roto diska(ventila) karburator samo usisava, i ne nalazi se na cilindru(stublini) vec na samom karteru (kod radilice) sa strane.  Pored toga ovo omogucava znatno vece prelivne kanale jer je cilindar rasstereceniji za jednu rupu(usis).

 

E sad kad procitam sta sam pisao ni meni nije jasno, al sta cu kad nisam bas pretan u objasnjavanju :-\ mozda neko ipak razume.  ::)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja