Jump to content

Moto Zajednica

Dakar 2010

Recommended Posts

  • Drug član, 3618 postova
  • Lokacija: Kovin

Dakar: Etapa Despreu i Al-Atijahu

 

Francuz Siril Despre kod motociklista i automobilista Naser Al-Atijah pobednici su sedme etape 31. Dakar relija vožene od Ikuikua do Antogafaste.

 

Despre, vodeći u generalnom plasmanu, je brzinac dug 600 kilometara prešao za 6:34.14 sati, za 29 sekundi brže od Španca Marka Kome, takođe na KTM motoru, dok je treći bio još jedan Francuz, vozač Jamahe, David Fretinje.

 

Od specijalnog izveštača B92 sa Dakara Vladice Šljivića.

 

Srpski predstavnik u Argentini i Čileu Gabor Sagmajster zauzeo je 73. mesto u poretku etape, pošto je imao više od tri sata lošije vreme od Desprea, koji je i pre početka najprestižnijeg relija na svetu važio za najvećeg favorita kod motociklista.

 

Posle polovine odveženih etapa na ovogodišnjem Dakaru Despre je ubedljivo prvi u plasmanu sa više od sat vremena prednosti na Komu, dok je Sagmajster na 67. poziciji.

 

Kod automobilista Al-Atijah u Folksvagenu je do pobede došao u vremenu od 5:41.29 ispred vozača ekipe BMW Stefana Peterhansela i timskog kolege Karlosa Sainca, vodećeg u generalnom plasmanu Dakara. Višestruki svetski reli šampion na polovini Dakara ima prednost od 11 minuta u odnosu na vozača iz Katara.

 

U subotu je dan odmora na reliju, dok se 31. izdanje Dakara nastavlja u nedelju 568 kilometara dugom etapom, od kojih će 472 biti voženo u okviru brzinca, od Antofagaste do Kopijapa.

 

Evo i linka izvora.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • UruK Hai, 2083 postova
  • Lokacija: Bgd/Vozdovac
  • Motocikl: ADV

Odlicno fizicki pripremljen, odlican bike, znanje. volju, cist put ispred sebe, nema automobila i kamiona koji ga sustizu i dizu prasinu....

To je Cyril, al Gabi je nas pa je tri  puta veci heroj!

;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1098 postova
  • Lokacija: New Now
  • Motocikl: Uly

Sta taj Despre ima kad je vise od tri sata brzi od Gabora na etapi? O cemu se radi?

 

Ja mislim da je to znanje i podrska... To ga svrstava u klasu iznad, svetsku klasu, dok je nas Gabor samo amater na ovakvim takmicenjima.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12093 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Postoje li razlike u motorima? Da li im se razlikuju rute kroz bespuce? Ko Despreu projektuje rutu, ako je ima uopste? U pustinji si ipak, samo covek sa motorom, kako Despre tako i Gabor.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3618 postova
  • Lokacija: Kovin

Sagmajster: „Jedva čekam odmor“

 

Jedini predstavnik Srbije na 31. Dakaru Gabor Sagmajster poslednji brzinski ispit prvog dela najzahtevnijeg planetarnog takmičenja završio je na 73. mestu.

 

Tačno 600 kilometara sedmog specijala sa neznatnim etapnim delovim Subotičanin je odradio za 11 sati 12 minuta i 57 sekundi. Organizator ove godine, po svemu sudeći, nema ni malo milosti, tako da će jednodnevna pauza dobro doći svima, počev od takmičara, preko pratećih ekipa, pa sve do izveštača.

 

Od specijalnog izveštača B92 sa Dakara Vladice Šljivića.

 

„Jedva čekam da se odmorim i priključim ekipi koja se nalazi u hotelu gde me čeka iznajmljen apartman sa krevetom, da se malo ispružim. Dosta mi je šatora, peska i tvrde zemlje“, bio je prvi komentar Sagmajstera po ulasku u kamp.

 

Šampion Srbije ističe da je sedma, ujedno najduža etapa do sada bila teška, kao i da je ponovo imao nekoliko padova, ali bez posledica.

 

„Etapa je bila izuzetno teška, kao i sve predhodne. Više od 11 sati proveo sam na motoru kako bih odradio 600 kilometara specijalnog ispita. Naravno, i ovoga puta padovi su bili neizbežni, ali na svu sreću bez posledica. Kada sam ugledao cilj, a malo dalje i kamp, znao sam da je prvom delu relija došao kraj. Samo da se presvučem, uskočim u auto i pravac hotel, na zasluženi odmor“, rekao je Sagmajster.

 

Izvor B92, evo i linka.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1073 postova
  • Lokacija: Beograd.........Srbija.......
  • Motocikl: BMW R1200GS Adventure 2014 - Touratech oprema full + F650GS Dakar

Razlika izmedju Despre-a i Gabora.........................ogromna i to po svim osnovama.

 

Despre je profesionalac.........nas Gabi je profesionalac - amater kada se uzmu u obzir ulozena sredstva, tehnika, vreme i podrska tokom relija. Sve je

razlicito i to pravi razlike.

Te razlike su bitne i one daju vremenski rezultat na kraju svake etape.

 

Ja predlazem da ne uporedjujemo Gabora sa vodecim vozacima jer to je kao da uporedjujemo ...............nesto sto je neuporedivo.

 

Malo filozofiram, ali tako je to.............govorim iz iskustva.

 

Gabor je izuzetan momak, sa izuzetno jakom voljom, prirodno obdaren snagom ...........naravno da je odradio fizicke pripreme..........i mozemo ga svrstari u heroje ...............samo zato sto se kao prvo USUDIO da ucestvuje a i zato sto je USPEO da zavrsi prvi Dakar prosle godine.

Ne zaboravimo Bozu Ristica..............koji nazalost ove godine ne ucestvuje zbog povrede. I on je nas heroj...........ove - Reli vrste.

 

Siguran sam da ce Gabor uspeti i predvidjam mu plasman oko 50 mesta do kraja...............verujte mi, znam o cemu pricam. Nadam se da sam u pravu.

 

Voziti motocikl u uslovima koji postoje na Dakar reliju iziskuju ogromnu snagu, vestinu, odlicno pripremljen i odlicno svakodnevno odrzavan motocikl i mnogo, mnogo SRECE.

 

Pozdrav Lalajko i svim ostalim dobronamernim motociklistima.

 

Marokanac.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 373 postova
  • Lokacija: Buenos Aires, Argentina
  • Motocikl: BMW F650GS

Sad sam pricao sa Gaborom (22:05 po lokalnom vremenu), zvuci mi odlicno.

Kaze da povreda noge uopste nece biti problem. Dok god motor ide on ce da vozi. :)

 

Bravo Majstore!

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 719 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: KTM ima

  Bravo Gabore majstore, bravo šampione!!!

  Bravo i za tebe vladas-e!!!

  Bravo za Gaborove omladince!!!

  Au, al vas ima...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 423 postova
  • Lokacija: Pancevo
  • Motocikl: Yamaha FZS 1000 , Beverly 250 ie

Za mene je Gabor bio i ostao BOG medju motorciklistima iz vec opisanih razloga. I mene cudi otkud tolika razlika u vremenu , ljudi nije to mali nedostatak. Bicu sigurno medju prvima koji ce da ga docekaju u Bgd. Ja ne mogu ni da zamislim sebe da vozim od Bgd do Umaga po pesku, i tako 14 dana. Svaka im cast.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 12759 postova
  • Lokacija: Buda/Szigliget
  • Motocikl: CB 360 / . SV 650 / GSXR600(ukraden) / GSX-R 750

  Ljudi da se ne zajebavamo, Despre je Valentino Rossi za Dakar i moto rally uopšte, a Saghmeitser je hrabar, jak i

uporan amater.

  Kad se to uzme u obzir razlika u vremenu je minimalna a možda je Gabor i u blagoj prednosti.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Pobjednik motogp kladionice 4X, 5242 postova
  • Lokacija: Sokolac RS
  • Motocikl: s.f. fzr1000 crf450r cbr600rr shadow

Despre je zadnju etapu odvezao prosjecnom brzinom 97km/h dok je nas Gabor vozio oko 56km/h Razlika od nekih 40km/h u prosjeku po meni govori da nema shanse da je tolika razlika napravljena radi bolje pripremljenosti motora ili vjestine vozaca.Tu mora da su neki treci faktori bili u pitanju tipa bolje odradjene mape ili padovi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 12759 postova
  • Lokacija: Buda/Szigliget
  • Motocikl: CB 360 / . SV 650 / GSXR600(ukraden) / GSX-R 750

  Dovoljno je da je  veštiji na  boljem motoru pa da ne padne i ne zaglavi se. A ako padne ili se

zaglavi vreme curi.

  Sve jedmo poređenju stvarno nema mesta. Ko da porediš Brazil i Severnu Koreju u

fudbalu. Prvi su pukli ako ne budu prvaci drugi su pobedili ako prođu grupu.

 

Fudbal - ogledalo života  ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • bez čvaraka, 1212 postova
  • Lokacija: na severu
  • Motocikl: Naked u najavi

  Ljudi da se ne zajebavamo, Despre je Valentino Rossi za Dakar i moto rally uopšte, a Saghmeitser je hrabar, jak i

uporan amater.

  Kad se to uzme u obzir razlika u vremenu je minimalna a možda je Gabor i u blagoj prednosti.

 

 

Ovo je najpreciznije objasnjenje sa najmanje reci.

Dodao bih jos da je veoma tesko tumaciti mape, pratiti navigaciju i gledati iza krivine gde kamen vreba iz zasede i to sve pri velikim brzinama, temperaturama preko 40 "u hladu", pa prasina i stalna briga da se ne preforsira masina.... I to nekad potraje desetak sati, dan za danom.

Vecina nas stalno misli o tome dok prati Dakar i naseg Gabija, ali nisam odoleo da to ipak ne spomenem.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Pobjednik motogp kladionice 4X, 5242 postova
  • Lokacija: Sokolac RS
  • Motocikl: s.f. fzr1000 crf450r cbr600rr shadow

  Dovoljno je da je  veštiji na  boljem motoru pa da ne padne i ne zaglavi se. A ako padne ili se

zaglavi vreme curi.

 

Luka Mank,Miran Stanovnik itd....hoces reci da su nevjeshti...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 12759 postova
  • Lokacija: Buda/Szigliget
  • Motocikl: CB 360 / . SV 650 / GSXR600(ukraden) / GSX-R 750

  Pa nisu, nije ni Coma. Svakom se omakne. Radi se o konstantnom zaglavljivanju protiv konstantnog ne zaglavljivanja.

Shvatam ja patriotizam i navijačke strasti ali sad baš da poredimo Saghmeistera i Desprea... Ne može Gabor da se poredi

ni sa Stanovnikom (13. u ukupnom plasmanu pre par godina).  Nisu ista liga.

 

Inače svi dobijaju iste mape za taj dan. Nekom prosto navigacija ide od ruke + nema nikog ispred sebe da mu pravi prašinu

+ je vrhunski (svetski vrhunski) fizički pripemljen + kad završi etapu ide u hotel na spavanje ako je moguće a često je

moguće (a Gabor mora da pomogne oko motora verovatno) i što vreme više odmiče razlika u umoru je sve veća i veća.

Pri tom je Saghmeister ogroman čovek. Njemu je samo zbog toga teže u takvim maratonskim uslovima.

 

Još jednom da ponovim i više neću majke mi, smešno je porediti privatnika koji na guzove skupi pare i do pred sam

reli nije baš ni 100% siguran da će ići na rally i nekog koje izabran među najboljima od strane KTM-a, za koga radi armija

ljudi koji počinje specijalne pripreme za Dakar u avgustu sa raznim fizioterapeutima lekarima i čudesima. Da ne govorimo

o genetskim i socijalnim predispozicijama. Neki ljudi su rođeni sa osobinama koje im omogućavaju da, ako se pravilno usmere,

obavljaju najteže poslove pod najtežim uslovima sa minimalnim stresom. Da ne pričamo da dolazi iz zemlje u kojoj se roditelji

posvećuju budućoj karijeri svog deteta i imaju sredstva (bilo lična bilo od sponzora) o kojima Gabor nije mogao ni da sanja

kad je počinjao da se bavi sportom.

 

A ti Braco ako oćeš da se prepireš svratiću na proleće do Sokolca (jel to ono mesto blizu Han Pijeska?) da nastavimo u 4 oka!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Pobjednik motogp kladionice 4X, 5242 postova
  • Lokacija: Sokolac RS
  • Motocikl: s.f. fzr1000 crf450r cbr600rr shadow

 A ti Braco ako oćeš da se prepireš svratiću na proleće do Sokolca

 

Bice mi drago...

 

   (jel to ono mesto blizu Han Pijeska?)

 

Bice GS-u drago kad procita..

 

Bice mi drago kad se Gabor vrati da vidim njegov odgovor na tvoj komentar.Bas me zanima da li ce biti isti kao tvoj a ako bude onda nek se za sledeci reli prijavi kao turista iz Srbije a ne kao takmicar.

 

Vidimo se na proljece.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 25 postova
  • Lokacija: Subotica

Poz svima!!

Da se pridruzim i ja sa malo vesti o Dakaru.Nasao sam malopre interesantan izvestaj,a jedan deo glasi ovako: Nakon završene etape, Despres je uložio žalbu na stanje zadnjeg točka Marc Coma-e. Po mišljenju Despresa, nakon ovako dugačke etape, zadnja guma Come je bila u previše dobrom stanju, što je Despresa navelo na sumnju da je Coma u toku etape zamenio zadnji točak.  Ako vas interesuje ostatak price klik na

http://www.nacionalnaklasa.com/content/view/7834/8/    .A sto se Gabora tice,skidam mu kacigu,bez obzira koje mesto ce da zauzme na rally-u.A vi sa foruma,sta da kazem?Super ste ljudi!!!  :)

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 327 postova
  • Lokacija: Valjevo

Verovatno sam bas neupucen, al nije valjda zabranjeno da covek zameni gumu na brzincu ako pukne? Ja sam mislio da je na Dakaru skoro sve dozvoljeno! ;D ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 589 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki SV 650

Neki ljudi su rođeni sa osobinama koje im omogućavaju da, ako se pravilno usmere,

obavljaju najteže poslove pod najtežim uslovima sa minimalnim stresom.

Au bre, odakle ti samo inspiracija .....?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 12759 postova
  • Lokacija: Buda/Szigliget
  • Motocikl: CB 360 / . SV 650 / GSXR600(ukraden) / GSX-R 750

Neki ljudi su rođeni sa osobinama koje im omogućavaju da, ako se pravilno usmere,

obavljaju najteže poslove pod najtežim uslovima sa minimalnim stresom.

Au bre, odakle ti samo inspiracija .....?

 

;)

 

 

Edit:

Taj Despre je stvarno neviđen go#njar. Video je Cominu gumu na nekom od prolaznih ciljeva

istripovao da je ovaj upravo stavio novu (što nije dozvoljeno na tim odmorištima) i otišao do

TV ekipe da ih pošalje da snime gumu kako bi posle mogao da ga prijavi komisiji sa

dokazom. :o

Edit 2

Sad sam pogledao, na oficijelnom sajtu Dakar.com. COMA NA 83. MESTU sa 6 sati zaostatka

Izgleda da go#njar ima oko sokolovo!!

 

Pos.  N°          Name         Make  Time          Variation  Penalty

83  001  COMA (ESP)  KTM  12:34:43  06:00:29  06:00:00

 

 

Edit 3

 

Shvatio sam da je ovo greška, nije moguće da je sa 6 sati zaostatka tako nisko. Odem da proverim i

sad ga nema uopšte. Verovatno je odustao posle kazne od toliko sati

 

Edit 4

 

Sad sam ponovo pogledao i postavili ga na 24 mesto sa 7:06:50 zaostatka. Mislim da će tu i da ostane

ako ne odustane, što je u interview-u najavio kao mogućnost.

Over &  out!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3618 postova
  • Lokacija: Kovin

Sagmajster: “Ne stajem do cilja!”

 

Posle sedam etapa, na tačno polovini, 31. Dakara jedini srpski predstavnik na najprestižnijem i najtežem reliju na svetu Gabor Sagmajster zauzima 65. mesto.

 

Posle uspona i padova tokom prethodnih sedam dana za sve učesnike subota je bila slobodan dan, a to je bila prilika da sa Sagmajsterom porazgovaramo o njegovim utiscima na drugom učešću na reliju koji se vozi u Argentini i Čileu.

 

Iza srpskog takmičara je jedna teška nedelja, a uprkos problemima koji su mu se desili Sagmajster je odlučan da se za nedelju dana nađe na cilju u Buenos Airesu.

 

“Rekao sam kao i prošle godine da se apsolutno neću povući. Ako baš treba ostaću pola sata malo da se odmorim, da nekako dođem k sebi. Vidim da i ostali takmičari rade to pored staze, da se toliko umore da ne mogu da nastave dalje. Onda stanu, umiju se, popiju nekoliko energetskih napitaka ili pozovu helikopter za infuziju pa nastave dalje. Nadam se da ove godine neću imati takvih problema. Treba paziti na ishranu, poneo sam sa sobom mnoga energetska jela i nije problem da izdržim. Takođe, treba paziti i na snagu, u petak sam vozio 11 sati i na kraju je sve bilo dobro jer sam tako postupio”, rekao je Sagmajster za B92.

 

Evo linka izvora.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 25 postova
  • Lokacija: Subotica

Edit:

Taj Despre je stvarno neviđen go#njar. Video je Cominu gumu na nekom od prolaznih ciljeva

istripovao da je ovaj upravo stavio novu (što nije dozvoljeno na tim odmorištima) i otišao do

TV ekipe da ih pošalje da snime gumu kako bi posle mogao da ga prijavi komisiji sa

dokazom. :o

Edit 2

Sad sam pogledao, na oficijelnom sajtu Dakar.com. COMA NA 83. MESTU sa 6 sati zaostatka

Izgleda da go#njar ima oko sokolovo!!

 

Pos.  N°          Name         Make  Time          Variation  Penalty

83  001  COMA (ESP)  KTM  12:34:43  06:00:29  06:00:00

 

 

Edit 3

 

Shvatio sam da je ovo greška, nije moguće da je sa 6 sati zaostatka tako nisko. Odem da proverim i

sad ga nema uopšte. Verovatno je odustao posle kazne od toliko sati

 

Edit 4

 

Sad sam ponovo pogledao i postavili ga na 24 mesto sa 7:06:50 zaostatka. Mislim da će tu i da ostane

ako ne odustane, što je u interview-u najavio kao mogućnost.

Over &  out!

 

Ja se ne bih slozio.!! Bravo za Desprea i organizatora!!! Sve prevarante rigorozno kazniti,saseci u korenu.Pravila su jednaka za sve!!

Just my opinion!!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 12759 postova
  • Lokacija: Buda/Szigliget
  • Motocikl: CB 360 / . SV 650 / GSXR600(ukraden) / GSX-R 750

Ja se slažem s tvojim mišljenjem. Kad sam pisao post nisam znao ishod "suđenja". Kako su se

stvari menjale tako sam dodavao "Edit".

I dalje mi je gadan Despre ali je Coma dobio šta je tražio

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 503 postova

Ajd i od tih organizatora seronja nešto normalno da se čuje.... Ako je za sve isto, nema vaćarenja!

 

Još mi je u sećanju sranje koje su napravili sa onim jadnikom prošle godine kada čoveka nisu našli 3 dana.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja