Jump to content

Moto Zajednica

Dakar 2010

Recommended Posts

  • Drug član, 3618 postova
  • Lokacija: Kovin

Dakar: Lopez i Peterhansel najbrži

 

Čileanac Francisko Lopez kod motiklista i automobilista Stefan Peterhansel bili su najbrži na osmoj etapi 31. Dakara, vožnoj od Antogafaste do Kopijapa.

 

Lopez, na Apriliji, je do druge etapne pobede na ovogodišnjem izdanju najprestižnijeg relija na svetu došao u vremenu od 5:22.37 posle preveženih 472 kilometra. Drugo mesto zauzeo je prošlogodišnji pobednik Dakara Mark Koma iz Španije na KTM motoru i Norvežanina Pal-Andersa Ulevalsetera, takođe na motoru austrijskog proizvođača.

 

Od specijalnog izveštača B92 sa Dakara Vladice Šljivića.

 

Vodeći u generalnom plasmanu Dakara Siril Despre zauzeo je peto mesto na etapi, dok je jedini predstavnik Srbije u Argentini i Čileu Gabor Sagmajster trenutno 70, jer nisu svi takmičari prošli kroz cilj. Sagmajster je na kraju etape imao zaostatak od skoro dva sata i 50 minuta, a do poslednjeg dela, u kojem su se nalazile dine, je bio oko 46. pozicije.

 

U subotu je na Dakaru bio slobodan dan, ali je daleko od toga da je u Antogafasti bilo mirno jer je Koma dobio kaznu od šest sati jer je Despre tražio od organizatora da se pregledaju gume na motoru koji je Španac vozio u petak. Utvrđeno je da je on an sredini etape promenio gume i zbog toga je gotovo sigurno ostao bez šanse da odbrani titulu.

 

Posle osam etapa u plasmanu vodi Despre, s prednošću od jednog sata i 20 minuta u odnosu na Ulevalsetera, dok Sagmajster zauzima 62. poziciju.

 

Kod automobilista na osmoj etapi najbolji je bio Francuz Stefan Peterhansel u BMW-u, ispred petorice vozača Folksvagena Kalosa Sainca iz Španije, Amerikanca Marka Milera, Žinijela de Vilijea iz Južnoafričke republike i Nasera Al Atijaha iz Katara.

 

Zahvaljujući tome što je etapu završio ispred Al Atijaha Sainc je povećao prednost u odnosu na najbližeg pratioca i ona sada iznosi više od 14 minuta.

 

Najprestižniji i najteži reli na svetu nastavlja se u ponedeljak kada je na programu 547 kilometara duga etapa, od kojih 338 čini brzinac, koja će biti vožena od Kopijapa do La Serene.

 

Izvor B92, evo i linka.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 349 postova
  • Lokacija: Lazarevac/Beograd

moze li da mi neko pojasni shta se radi kad se nekome probushi guma u sred etape?na automobilima i kamionima stavljaju rezervni tochak..

a motor ili voze na felni ili uprte na ledja...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1740 postova
  • Lokacija: JAGODINA
  • Motocikl: Tomos 14M BMW R 26 BMW R 65 BMW R1150R

moze li da mi neko pojasni shta se radi kad se nekome probushi guma u sred etape?na automobilima i kamionima stavljaju rezervni tochak..

a motor ili voze na felni ili uprte na ledja...

 

prosle godine vozili na felni....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 628 postova
  • Lokacija: Nis
  • Motocikl: crf 1000

Tacno se zna sta se sme ,a sta ne.

http://www.dakar.com/2010/DAK/presentation/docs/concurrents/reglement_moto_us.pdf

Koga mrzi da cita ,nema pomoci na specijalu u smislu novih delova,gume ili slicno, sem ukoliko ti deo ne pokloni neki drugi takmicar.Cudi me da Koma nije i gore prosao.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1740 postova
  • Lokacija: JAGODINA
  • Motocikl: Tomos 14M BMW R 26 BMW R 65 BMW R1150R

Tacno se zna sta se sme ,a sta ne.

http://www.dakar.com/2010/DAK/presentation/docs/concurrents/reglement_moto_us.pdf

Koga mrzi da cita ,nema pomoci na specijalu u smislu novih delova,gume ili slicno, sem ukoliko ti deo ne pokloni neki drugi takmicar.Cudi me da Koma nije i gore prosao.

 

 

i mene ?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 398 postova
  • Lokacija: Bački Petrovac
  • Motocikl: Honda Transalp 600V

moze li da mi neko pojasni shta se radi kad se nekome probushi guma u sred etape?

 

Sto se tice motociklista, ako se probusi guma, mislim da imaju mogucnost da probaju da je sami poprave odnosno  napune penom i nastave, a ako je guma  skroz iscepana,  preostaje da cekaju svoje vodonose, da ''pozajme tocak'', ili cak ceo motor(nisam siguran), onda da dobiju tocak od kolege a da kolega ostane u problemu, a poslednja opcija je da cekaju svoj servisni kamoin ili automobil naravno ako ga imaju....Takodje i voznja na felni je opcija.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 365 postova
  • Lokacija: SUBOTICA
  • Motocikl: Ferdinand

Sto se tice motociklista, ako se probusi guma, mislim da imaju mogucnost da probaju da je sami poprave odnosno  napune penom i nastave, a ako je guma  skroz iscepana,  preostaje da cekaju svoje vodonose, da ''pozajme tocak'', ili cak ceo motor(nisam siguran), onda da dobiju tocak od kolege a da kolega ostane u problemu, a poslednja opcija je da cekaju svoj servisni kamoin ili automobil naravno ako ga imaju....Takodje i voznja na felni je opcija.

 

Ceo motor ne mogu da preuzmu, samo delove sa njega tj da im neki takmičar da. Obično se uzimaju delovi sa motora svojih "vodonoša" tj klupskih kolega kojima je uctvari cilj da vodeći završi trku sa najvišim plasmanom.

 

Druga varijanta je da se skine sa oštećenog motora koji više nije u mogućnosti da završi trku. Ovo je prošle godine pokušavao Boža ali mu nažalost nije uspelo.

 

 

Koliko se sećam rečeno je da ram nesme da se menja ni u bivacima, a ostalo tzv fabrički vozači maltene svakog dana menjaju sve. Tako da svakoga dana voze novi motor, dok je ram ostao isti. Ostali koji nemaju toliko para a ni neiscrpan izvor rezervnih delova menjaju samo ono što je najneophodnije.

 

Prošle godine je Gabor ostao bez rezervnih delova kada je klubski kamion "odustao".

 

U toku specijale nema menjanja ništa ni sa zvaničnim servisima, dok ih naravno vide

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3618 postova
  • Lokacija: Kovin

Sagmajster: „Oprezno u nastavku“

 

Posle jednodnevne pauze u nedelju je nastavljen 31. Dakar reli, a brzinac dug 472 kilometara jedini srpski predstavnik Gabor Sagmajster završio je kao 39.

 

Dan pauze Sagmajster je proveo u snu i samo se na trenutke budio da bi nešto prezalogajio, ali ga je već narednog dana čekao težak posao. „Znao sam da organizator još uvek ne želi da spusti tempo na Dakaru, naprotiv. Posle pauze pripremio nam je izuzetno zahtevan brzinac, tako da nisam želo da srljam, već samo vozio oprezno“, rekao je Sagmajster.

 

Od specijalnog izveštača B92 sa Dakara Vladice Šljivića.

 

Kada su takmičari dodrnuli Ikike, kao najseverniji deo Čilea, organizator je karavan okrernuo na jug, tako da je Kopiapo još jednom došao na red. Sagmajster je ispit odradio za osam sati 18 minuta i 32 sekunde i ukupnom plasamnu motociklista je sada 63.

 

„Mogao sam verovatno pola sata ranije da prođem kroz cilj, ali nisam želeo da rizikujem. Ovo je tek osmi dan, a do Buenos Airesa ima još da se vozi. Ostaju nam još dva dana u Čileu, pa tek onda prelazimo u Argentinu“, naglasio je Sagmajster.

 

Devetog dana itinerer vodi put San Lorena, još jednog grada na obali Pacifika, kojeg sa tri strane grli čudno lepa i surova Atakama. Po rečima samih takmičara, mnogi jedva čekaju da se dokopaju pampi u Argentini, jer im je peska preko glave.

 

Izvor B92, evo linka.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 373 postova
  • Lokacija: Buenos Aires, Argentina
  • Motocikl: BMW F650GS

Evo jednog linka sa predivnim fotografijama koje su dusu dale za background

http://www.ewrc.cz/ewrc/fotogalery.php?events=1076&fotograf=2&all=1

 

E to su slike... a ne ove brljotine sto sam ja okacio...

moram da pazarim nesto mnogo bolje...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 719 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: KTM ima

Evo jednog linka sa predivnim fotografijama koje su dusu dale za background

http://www.ewrc.cz/ewrc/fotogalery.php?events=1076&fotograf=2&all=1

 

E to su slike... a ne ove brljotine sto sam ja okacio...

moram da pazarim nesto mnogo bolje...

 

  Ne zajebavaj, tvoje su fotke fantastične i mogu se videti samo na BJB! A kada pazariš nešto bolje biće još bolje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 398 postova
  • Lokacija: Bački Petrovac
  • Motocikl: Honda Transalp 600V

Evo i prvih vesti sa danasnje etape: Na 30-om kilometru   Gabor Saghmeister zauzima 64. mesto, zaostatak 12'59'' , a  Čileanca  Lopeza  “Chaleco-a”  jos nema  na prvih 30 km etape!

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja