Jump to content

Moto Zajednica

Šta posle Afrike Twin???

Recommended Posts

  • Teoreticar ..., 12108 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Ja dosta dugo nisam imao nameru da menjam Afriku. Vremenom, moje potrebe i zelje su se bolje profilisale i sad znam da zelim motocikl koji je udobniji i bolji za asfalt. Van asfaltne voznje se kod mene zavrsavaju na makadamu, voznje kroz blatnjave sumice i potoke me bas ne privlace.

 

Razmisljao sam neko vreme o Stromu, ali posle par voznji sam se razocarao, mozda vec razmazen ugladjenim Hondinim agregatom. Onda sam obratio paznju na Varadero i tu imam dva problema. Prvi je sto modeli sa karburatorima prilicno trose, a oni kasniji, sa ubrizgavanjem su opet prilicno skupi. U medjuvremenu mi je dosadilo i podmazivanje lanca, dosadile su mi fleke ulja na prilazu kuci. To znaci da ne zelim nista sto na sebi ima pogonski lanac. Zato sam se vratio mojoj staroj ljubavi - BMW-u. Ovog puta u nameri da jednog konacno uzmem.

 

Posto jos uvek zelim enduro, dolaze u obzir samo GS modeli, sa kardanom, sto eliminise sve F650 i F800 verzije. Ostaju tri modela 1100, 1150 i 1200. Dugo sam mastao o 1200, ali sto kaze Misa, previse je tu elektronike za mene. Servo na kocnicama mi se ne dopada, a registracija me uzasava. Poslednja recenica se odnosi i na 1200 i na 1150.

 

To znaci da ostaje samo jedan model: R1100GS. Dugo pratim cene tog modela i poslednja generacija iz 1999 moze da se nadje u Nemackoj u neverovatnom stanju (sa predjenih od 15000 do 30000km) za 5000-5500. Oko 1000e ce biti na to carina i porez pa dolazimo do cifre od oko 6000e. Nije bas mala cifra, ali zelim da kupim sebi motocikl koji necu morati dugo da menjam.

 

Sta ja cenim na tom modelu? Kao prvo legendarni bokser motor koji trazi minimalno odrzavanje. To sto trazi mogu ja da mu pruzim u mojoj garazi, sa zadovoljstvom. Ima najvece sediste koje sam imao prilike da vidim, mislim da je vece cak i od 1200GS sedista. Ima ubrizgavanje goriva sto mi se jako dopada, ipak smo u 21 veku. ABS je jedna od stvari koja je obavezna na mom buducem motoru.  Uklapa se u 1100 kubika kategoriju za registraciju. Ima zicane felne, alternator 700W. Ima samo jedan far u koji cu da postavim HID. Nema lanac koji prlja sve oko sebe. Interesantno je da nema plastike - skoro da nema sta da se polomi kad padne, uz dobar crashbar i protekrore rucica ostaje mi da se brinem samo za sebe u slucaju pada :) Dopadju mi se paralever i telelever vesanja prednjeg i zadnjeg tocka - nema pobadanja motora pri jakom kocenju. Svidja mi se sto zadnji tocak mogu da skinem za pola minuta, bilo gde, motor serijski ima centralni stalak. Svidja mi se sto fabricki ima ugradjene grejace rucica i uticnice 12V - neko je ovaj motor predvideo za putovanja i tako ga opremio. Taj isti je predvideo ovaj motor za osobe sa vise od 180cm visine i tome ga prilagodio. Svidja mi se jeziv obrtni momenat - u petoj, uzbrdo, sa dve osobe, das gas i on odleti! I tako dalje i tako dalje...

 

Jager, ako gledas logiku, ni ti nemas bas neki izbor. Imas 40 godina, ozbiljan si covek, uklapas se potpuno u profil prosecnog vlasnika BMW GS-a. Znajuci tebe i tvoje potrebe, moje misljenje je da je i za tebe 1100GS pravi izbor. Ako je suma koju sam naveo prevelika, imas mnogo veci izbor u godistima 1995-1997. Onda ces se zaustaviti na oko 4000-4500 kod nas, na SU table. :)

 

BMW se ne kupuje slucajno, kupuju ga ljudi koji znaju sta zele. Ili sta ne zele.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 423 postova
  • Lokacija: Pancevo
  • Motocikl: Yamaha FZS 1000 , Beverly 250 ie

A sta fali mojoj Africi za mnogo manje para a nadzivece sve postojece motore. Treba izabrati neku oko 95 godista sa malo predjenih km iz Nemacke ili Svajcarske. Za Afriku je malo oko 70.000 km tek se razradila a odrzavana je extra u pomenutim zemljama. Znaci neces nista postici kupovinom Afrike oko 2000 god osim pucanje para. Svi znate moj motor i nisam siguran da li bi ga menjao za 10 god mladji a losije ocuvan i sa vise km, a razlika 4000 evra.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4834 postova
  • Lokacija: Kosjeric
  • Motocikl: enduro

Kao prvo legendarni bokser motor koji trazi minimalno odrzavanje.

To sto trazi mogu ja da mu pruzim u mojoj garazi, sa zadovoljstvom. Ima najvece sediste koje sam imao prilike da vidim, mislim da je vece cak i od 1200GS sedista. Ima ubrizgavanje goriva sto mi se jako dopada, ipak smo u 21 veku. ABS je jedna od stvari koja je obavezna na mom buducem motoru.  Uklapa se u 1100 kubika kategoriju za registraciju. Ima zicane felne, alternator 700W. Ima samo jedan far u koji cu da postavim HID. Nema lanac koji prlja sve oko sebe. Interesantno je da nema plastike - skoro da nema sta da se polomi kad padne, uz dobar crashbar i protekrore rucica ostaje mi da se brinem samo za sebe u slucaju pada :) Dopadju mi se paralever i telelever vesanja prednjeg i zadnjeg tocka - nema pobadanja motora pri jakom kocenju. Svidja mi se sto zadnji tocak mogu da skinem za pola minuta, bilo gde, motor serijski ima centralni stalak. Svidja mi se sto fabricki ima ugradjene grejace rucica i uticnice 12V - neko je ovaj motor predvideo za putovanja i tako ga opremio. Taj isti je predvideo ovaj motor za osobe sa vise od 180cm visine i tome ga prilagodio. Svidja mi se jeziv obrtni momenat - u petoj, uzbrdo, sa dve osobe, das gas i on odleti! I tako dalje i tako dalje...

 

Nista vece odzavanje motora ne trazi ni Varadero.

Nista manje udobno sediste nema ni Varadero.

Direktno ubrizgavanje ima i Varadero.

U grupu do 1100 ulazi i Varadero.

Uz crashbar i protekrore rucica nema sanse da se povredi ni Varadero.

Nema nista losiji far ni Varadero.

Ne vidim prednost zicanih feni ako ne ides u gudure i potoke.

Prednost kardana ima i svoje mane.

Grejace i priljucak imai Varadero.

Centralni stalak ima i Varadero.

Skidanje tocka je za par minuta vise kod Varadera.

Obrtni moment ima i Varadero.

Krajnu brzinu ima i Varadero.

 

I za kraj, Varadero ne ostavlja na putu kao GS. ;D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12108 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Dobro Kepo, to je tvoje misljenje, imao si BMW pa znas vrlo dobro kakav je na putu. To sto si ti imao problem sa tvojim nije pravilo i kod ostalih, uostalom, covek kod koga je sada tvoj bivsi motor je bez problema sa njim nedavno prosao Albaniju.

 

Ne bih se nikako slozio da je odrzavanje Varadera podjednako jednostavno kao odrzavanje 1100GS, ali to je moje misljenje - moguce je da sam ja jedini koji ne zeli jedan sat pripremnih radnji da bi zamenio svecice. Ni oko drugih stvari se ne bih slozio ili bih imao prigovor, (recimo serijska oprema na Varaderu) ali ta diskusija je za neki astal sa picencetom, a ovde bi predstavljala samo off.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4834 postova
  • Lokacija: Kosjeric
  • Motocikl: enduro

Laki naprotiv,

bas mislim da bi trebalo ovde da  procaskamo izmedju ova dva modela.Odavno nije bila lepsa prilika.

Najlakse je da uzdignemo BMW i tacka.

Sa onim sto se ne slazes vezano za moje misljenje, reci, i mene interesuje verovatno mozda i gresim!

Ja sam imao problema sa mojim, a imali su i ostali.

Za Varadera se i nisam nesto naslusao losih iskustava.

To sto je GS otisao do Albanije, ili bilo gde par hiljada kilometara, to nije nikakav raper za pouzdanost. To su ljudi obilazili i sa skuterima.

 

Inace, i ja se vec neko vreme lomim oko ova dva modela za neke duze ture u dvoje, pa sam zato i zapoceo pricu da bih dosao do pravih zakljucaka.

 

Laki udri u klin, a ja cu u plocu, pa da vidimo gde smo, drugacije ne mere. ;)

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 423 postova
  • Lokacija: Pancevo
  • Motocikl: Yamaha FZS 1000 , Beverly 250 ie

Tema je super. I mene interesuju ture po Evropi sa suvozacicom. Ali da nemesamo stvari hajde da podelimo kategorije po ceni. Do 5000 Eura do 8000 i preko osam ili kako se vec dogovorimo. Zelje cestitke pozdravi nam ne daju sliku. Ja bi voleo R 1200 GS Adventure, al sta da radim kad ne mogu zbog para.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 655 postova
  • Lokacija: Predsednik FREE WHEELS-a VEL.PLANA
  • Motocikl: XL 1000 V Varadero, crni

Dobro Kepo, to je tvoje misljenje, imao si BMW pa znas vrlo dobro kakav je na putu. To sto si ti imao problem sa tvojim nije pravilo i kod ostalih, uostalom, covek kod koga je sada tvoj bivsi motor je bez problema sa njim nedavno prosao Albaniju.

 

Ne bih se nikako slozio da je odrzavanje Varadera podjednako jednostavno kao odrzavanje 1100GS, ali to je moje misljenje - moguce je da sam ja jedini koji ne zeli jedan sat pripremnih radnji da bi zamenio svecice. Ni oko drugih stvari se ne bih slozio ili bih imao prigovor, (recimo serijska oprema na Varaderu) ali ta diskusija je za neki astal sa picencetom, a ovde bi predstavljala samo off.

IRIDIJUM SE MENJA NA 40000 km!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4834 postova
  • Lokacija: Kosjeric
  • Motocikl: enduro

U principu svi se vrtimo oko cifre od 5.000 - 6.000 eur.

U toj cifri imamo i GS, i Vradero, a ko se odluci za nesto vecu sumu opet je isto, samo noviji modeli.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • IRON WILL, 972 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Voleo bih da imam motor

Ako mogu da dodam... za te novce... bolje Varadero. Za bilo kakve duze ture je jednostavno pravljen, nije za akanje po gradu, moze ali nije za to. Na Varadera se nisu zalili oko odrzavanja a i nije los za registraciju. Ali ako volis BMW... dzaba ti sva prica, ja sam imao ekstra ponudu za svoju AT ali... ne zelim da ga dam, resio sam da u njega sprcam jos gomilu tesko stecenih novaca, a za off cu uzeti neko magarence pa da se lomim. Samo moras da jaako budes iskren prema sebi i da odlucis za sta ti tacno treba motor. Resenje ce se nametnuti samo ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2143 postova

GS laksi za grad od Varadera - barem tako tvrede ljudi koji su vozili i jednog i drugog.

 

Nisam vozio dugo, ali stekao sam isti utisak. Ovo se odnosi i na najnoviji Varadero i GS 1200 Adv. Za razliku od GS-a, Varadero osim sto je ogroman,  ima i dosta visoko teziste i kad krene nema sile koja ce ga zaustaviti. Najcesci padovi su pri brzini 0, parkiranje i manevrisanje gde trazi maximalnu paznju inache ode dok kazes keks. Vidjeno vishe puta.

 

;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4834 postova
  • Lokacija: Kosjeric
  • Motocikl: enduro

Mislim da ga brdo aerodinamicne plastike cini ogromnim, a kada bi se to poskidalo, pitanje da li je bas tako u odnosu na GS-a.

I ADV izgleda kao autobus.

 

Sto se tice manervisanja i padova u mestu, mislim da je tu GS malo bolje izbalansiran i da ga je lakse odrzavati u vertikali.

Verovatno zbog nizeg tezista masine i onih "balansero" cilindara. I ako padne, nije ga problem podici, jer se osloni na cilindre ili barove.

 

Zar im nije priblizna visina sedista?

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2143 postova

Vara 835. GS 840-860 (podesivo)

 

Lalajko, pises za GS 1100 ?

 

Takodje, za GS-a ima brdo razlicitih podesivih, "breathable" i ostalih sedista (Touratech, Wunderlich,i slicno)

 

Pre neki dan smo sedeli Zlaja i ja na Gaginom Varaderu starom 2 meseca, poslednji model -jako udobno, a i bilo je mesta da sedne jos Arakis na primer ili neko mrshavije zensko (sa vecim grudima)

 

:o

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • drkadzija, 1223 postova
  • Lokacija: novi sad
  • Motocikl: njemac tisuca za na koleno, talijansko prdekalo za grad, debeli nindza

A Aprilia Caponord? 1000cm3 , 95ks, široko i udobno sedište, žičane felne za tubeless gume, V agregat iz aprilie mille sa gomilom obrtnog momenta, i niskom cenom u Srbiji zahvaljujući našoj naklonosti japancima??

Po mom skromnom mišljenju dostojan naslednik  kontinenta za čoveka koji želi da putuje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4834 postova
  • Lokacija: Kosjeric
  • Motocikl: enduro
  • Drug član, 1480 postova
  • Lokacija: Bratunac, Earth
  • Motocikl: R1200C, GS, DRZSM

A Aprilia Caponord? 1000cm3 , 95ks, široko i udobno sedište, žičane felne za tubeless gume, V agregat iz aprilie mille sa gomilom obrtnog momenta, i niskom cenom u Srbiji zahvaljujući našoj naklonosti japancima??

Po mom skromnom mišljenju dostojan naslednik  kontinenta za čoveka koji želi da putuje.

Slazem se da je vrlo zanimljiv motor. Od par iskusnijih bajkera sam cuo samo dobre stvari. Ako se Pedja sa Sokoca ukljuci u pricu, prenijece vam njegov utisak o ovom motoru. Kaze da nista ludje nije probao tog koncepta, ide kao sumanut. Dizajn je odlican, cijena je niska. Otvoreno je pitanje (a nas to veoma interesuje, zar ne) koja je cijena odrzavanja, naravno polovnih i raubovanih primjeraka. Takodje, kao i KTM-u, nedostaje mu test vremena-citaj decenija ;D, jer smo nazalost uglavnom osudjeni na polovnu robu.

 

Samo se sa jednim ne slazem: niti je dostojan naslednik kontinenta, a mislim da se nije ni pretendovalo na to. Prednji tocak je 19...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • drkadzija, 1223 postova
  • Lokacija: novi sad
  • Motocikl: njemac tisuca za na koleno, talijansko prdekalo za grad, debeli nindza

 

Ja sam malo po gradu probao ovog što imamo u frimi i oduševio se, lako se vozi, dobro koči i još bolje ubrzava, ozbiljno razmišljam o njmu.....samo da bude para....

 

Otvoreno je pitanje (a nas to veoma interesuje, zar ne) koja je cijena odrzavanja, naravno polovnih i raubovanih primjeraka. Takodje, kao i KTM-u, nedostaje mu test vremena-citaj decenija , jer smo nazalost uglavnom osudjeni na polovnu robu.

 

Nažalost održavanje je kao i za sve ostale motore čupavo, makar u Novom Sadu i okolini, majstora i delova nema ni za neke mnogo popularnije proizvodjače i modele nego snalaženje za delove i sam svoj majstor ili kod majstora motor pa u crkvu da se upali sveća a potom u banku po kredit da bi se "majstor" platio i kod lekara po uput za psihijatra jer ćeš još makar jednom ići kod tog istog "majstora" na reklamaciju (reč majstor je namerno pod navodnicima). A naravno da pričamo o polovnim modelima - pa retko ko od nas na forumu i razmišlja o novom , nemamo mi tih para (nažalost).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 58 postova
  • Lokacija: Tu i tamo

KEEEPOOOO - idi bre na spavanje! Vreme vec brate kasno.

 ;D ;D

 

OT - kasno sam video temu pa i nisam ucestvovao u diskusiji.

 

Pitanje je veoma tesko - sta posle Afrike? Ne ma bas velikog izbora. Nije pitanje udobnosti u duzoj voznji. Ako neko kaze da afrika udobna sa serijskim sedistom onda sere.

Po meni do danas posle afrike nije nijedan motor napravljen isto kvalitetno. Po gotovu ranije modele. Drugo - ako hoces da vozis po evropi gde imas na svakih 10km servis BMW uzimas GS. Ako hoces da ides na "drugu stranu" sveta uzimas nesto kao afriku. Mogucnosti modifikacije i pouzdanost su maksimalne.

Ne znam kako ce ispaliti nova Tenere? Je'l neko zna nesto o njoj?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 726 postova
  • Lokacija: Zemun

Da kažem samo hmm, jerbo sam je vozio, samo u obliku trkalice...Ovde je u pitanju drugi prenos ali bez obzira ostaje previše prostora za brzinu u odnosu na snagu. Sa 100HP, znaći skinuto 20 od Aprilie Mille  možeš poleteti ako imaš klempave uši. Izgleda da taj motor nije namenski dobio agregat već pozajmica od Mille a to je ond previše živahno. Taj greške ne prašta....

Svi bi mi sa Afrikama bili više nego srecni jer šta fali dizajnu 07, samo lepše boje i 15 konja više....ma ni brzina mu ne treba samo malo snage i šire sedište koje kod Bobana izađe cca 50e!!

Niko ne bi pominjao ostale, pogotovo što sa 3-4000e možeš pazariti osrednji primerak a ne za 5-6000e!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • drkadzija, 1223 postova
  • Lokacija: novi sad
  • Motocikl: njemac tisuca za na koleno, talijansko prdekalo za grad, debeli nindza

Jbg pa kontam da svaki aluminijski ram puca kad ga dižeš na zadnji i bacaš dole ko sekiru, za pucane rama su optuživali mnoge moderne R-ove zaboravljajući da su ti motori pravljeni da se voze na 2 točka, da imaju što je manje moguće kila i što je više moguće konja  :-\.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja