Jump to content

Moto Zajednica

TDM Srbija

Recommended Posts

  • I'm the fear addicted, a danger illustrated !, 3919 postova
  • Lokacija: Lyon
  • Motocikl: Klx650,a Tdm u srcu.

:D:lol3:

 

Imamo mi srece sto je Branko covek, mlad duhom, uvek za salu, inace....

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan ko mlad majmun!, 894 postova
  • Lokacija: Ljubiš Donji.
  • Motocikl: Uvijek Japanski!

Samo jedna mala kostatacija koja vazi kako za ventile u glavi motora, tako i za pogonski lanac, a to je: Bolje da je labavije nego pretegnuto. ;):)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • moto merkat °°, 4839 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Yamaha TDM 3VD

Kada sam kupio motor imao sam taj zvuk na prednjem lancaniku,razlog-neko pametan nije imao odgovarajuci pa je stavio za lanac 530.

Eto probaj proveriti oznaku na prednjem,mada bi se videlo po njemu tj lanac bi ga sastrugao ali eto,mozda.  :neznam:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I'm the fear addicted, a danger illustrated !, 3919 postova
  • Lokacija: Lyon
  • Motocikl: Klx650,a Tdm u srcu.

Primetices da je viljuska asimetricna,ja nisam uspeo naci referentnu tacku,centrirao po crticama , i na oko sto bi se reklo. Ako nadjes sistem,javi..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I'm the fear addicted, a danger illustrated !, 3919 postova
  • Lokacija: Lyon
  • Motocikl: Klx650,a Tdm u srcu.

Pazi, uzeo sam iz Louisa DID lanac i lancanike po specifikaciji sa sajta. Oni ne pisu da li je 520, 525 ili 530, ali pisu broj linkova i za koliki je broj zuba, a to je 16/43. To sam i uzeo.

 

A na lancu mi i pise 525 VX

Taj lanac imam i ja.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan ko mlad majmun!, 894 postova
  • Lokacija: Ljubiš Donji.
  • Motocikl: Uvijek Japanski!

Pazi, uzeo sam iz Louisa DID lanac i lancanike po specifikaciji sa sajta. Oni ne pisu da li je 520, 525 ili 530, ali pisu broj linkova i za koliki je broj zuba, a to je 16/43. To sam i uzeo.

 

A na lancu mi i pise 525 VX

 

Ne pisu zato sto je lanac 4TX-a 42E, a sto je u odnosu na lanac za 4CM jeftinije za 92E kod kojeg sve pise. Pa ti sad vidi sta si kupio. ;)  :)

 

HALmxGq.jpg

7DguGNK.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • moto merkat °°, 4839 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Yamaha TDM 3VD

Pazi, uzeo sam iz Louisa DID lanac i lancanike po specifikaciji sa sajta. Oni ne pisu da li je 520, 525 ili 530, ali pisu broj linkova i za koliki je broj zuba, a to je 16/43. To sam i uzeo.

 

A na lancu mi i pise 525 VX

 

Oznaka prednjeg lancanika je JTF520.16 za lanac 525,kod mene neko stavio lancanik 525 pa je lanac sedao knap na lancanike,kod tebe ne bi trebalo biti posto si uzeo set ali proveri ti cika Luisa,za svaki slucaj.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • 8-bit, 1830 postova
  • Lokacija: Beočin
  • Motocikl: KTM690 Freeride 250R

 

Primetices da je viljuska asimetricna,ja nisam uspeo naci referentnu tacku,centrirao po crticama , i na oko sto bi se reklo. Ako nadjes sistem,javi..

 

Pazi, da imam dva lasera ona kineska mala mogao bih da uradim sistem za centriranje pomocu referentnih tacki i malo geometrije, samo da oslobodim jedan (jedini) zid u garazi. Mozda odem do kineza danas da vidim koliko kostaju ti lasercici

 

Crtice na zadnjoj osovini TDM-a su tolerancije plus minus jebemliga.

Ako zadnji točak nije centriran, bar meni se dešavalo, kad se umorim krenem da pravim male osmice po putu.

To je u oštrijoj vožnji neprimetno, ali na pravcu zna da veoma nervira i zamara.

Takođe u krivinama, ako je neravan put, zadnji kraj pleše.

Isto u krivini prilikom obaranja mora da se vrši korekcija jer prednji kraj suviše ulazi u krivinu.

Sve ovo, ako vam se dešava, se reši "optikom" zadnjeg točka.

 

Ne trebaju nikakvi laseri, već običan konac i šubler - ili ti metar.

Dakle motor se stavi na štender. Sa prednje strane se veže konac (onaj šnajderski, tanak) za nešto teže, recimo stolicu.

Pruži se do zadnjeg točka - oko zadnjeg točka, pa pored prednjeg i veže za drugu stolicu, na nekih metar od motora.

Konac bi trebao da bude horizontalan i da dodiruje samo zadnji točak.

Pomeranjem stolica postavimo konac da tek ovlaš dodiruje prednju ivicu zadnjeg točka. I leva i desna strana.

Time smo dobili pravac zadnjeg točka.

Šublerom merimo rastojanje od konca i prednje i zadnje ivice prednjeg točka (4 dimenzije).

Zakretanjem prednjeg točka podesimo da imamo sa leve strane isto rastojanje od gume do konca i napred i nazad (merimo samo prednji točak).

Dalje se izmeri i sa desne strane. Ove 4 dimenzije moraju biti iste. Ako je desna strana dalje od konca od leve, zadnji točak se mora okrenuti u levo, i obrnuto.Potrebna preciznost je - recimo 1 mm.

Posle svake korekcije moraju se podesiti i stolice.

 

Ako je nekom komplikovano, nek se provoza do NS-a. Cena - sitnica  :cirka2::cirka1:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Dođu tako vremena, kada pamet zašuti, budala progovori..., 3301 postova

Naime, napisao sam negde, a pojma nemam gde. Lanac mi je bio pretegnut.

 

Ja sam covek jednostavan (gnusna laz), bukvalista, i kad neko napise da se chain slack meri tako sto pritisnes lanac na gore, pa na dole i premeris razliku, ja sam lepo shvatao to kao da zalegnem na lanac i vidim dokle moze. Naravno, nije tako. Tako da sam ja sve svoje motore vozio sa lancem zategnutim na gornjoj granici, a poslednjih 2-3 nedelje mog TDm-a sa bas pretegnutim lancem.

 

Sada kad sam to odradio kako treba da se odradi (stvarno bi bilo lepo da je fabrika napisala kojom silom u recimo kg/cm2 pritisnuti lanac), nestali su skoro svi moji problemi. Pistanje na potezu od 3000-4000 rpm, zujanje kad u voznji pritegnem kvacilo, zadnji tocak koji se lose vrti kao da ga zadnja kocnica koci, traljavost pri ubrzavanju, lenjost u velikim brzinama.

 

Jedino sto nije nestalo jeste krckanje kod prednjeg lancanika kada zagrejan i ugasen motor guram. Lanac je dobar, nema mrtve linkove, obilato je podmazan, lancanici su kao novi. Zadnji tocak sam centrirao po onim zarezima na.... "swingarm". Ne znam nas izraz. Medjutim kako to cesto nije precizno probacu danas drugom metodom da proverim zadnji tocak. Posto sam jedan covek razni konci i slicno nece biti opcija, lajsne ne posedujem, tako da cu videti da merim od zadnje osovine do neke referentne tacke napred.

 

Ako neko ima bolju metodu, recite, ili ideju zasto ovo krcka, jerbo cu da izludim

 

 

 

Hvala na paznji :oda2:

 

Ja centriram zadnji tocak tako sto mjerim shublerom duzinu sarafa spanera, tj. koliko su izasli van plocice na kraju viljuske, koliko je i to tacno. ;)

 

cqT33YX.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • 8-bit, 1830 postova
  • Lokacija: Beočin
  • Motocikl: KTM690 Freeride 250R

Pravilan način je meriti rastojanje od zgloba viljuške (ili kako se već zove) do osovine točka.

Prave ljudi i posebne dodatke za ovo, na primer:

 

Po meni je najpreciznija "konac" metoda.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Dođu tako vremena, kada pamet zašuti, budala progovori..., 3301 postova

@thepainkiller

 

I ja sam kupio TDM za jednu sezonu ( 2010. ), pa je kod mene vec sest godina. ;):)

 

Ajde TDM-asi nadjite jenu dobru prednju gumu 110/80x18 za moj TDM. Znam da je rijetka pojava, ali se mozda moze naci. :zbunjen:  :moto3:  Naravno da kupim, a ne na poklon. ;)

 

Znaci nigdje nema da se nadje jedna prednja guma za moj TDM. :jok:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I'm the fear addicted, a danger illustrated !, 3919 postova
  • Lokacija: Lyon
  • Motocikl: Klx650,a Tdm u srcu.

Branko jel juris polovnu ili novu?? Novu mogu pitati tamo gde sam ja kupio, a polovnu, to ce malko teze ici..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • :), 5943 postova
  • Lokacija: Nova Pazova!
  • Motocikl: Bicikl

 

@thepainkiller

 

I ja sam kupio TDM za jednu sezonu ( 2010. ), pa je kod mene vec sest godina. ;):)

 

Ajde TDM-asi nadjite jenu dobru prednju gumu 110/80x18 za moj TDM. Znam da je rijetka pojava, ali se mozda moze naci. :zbunjen::moto3:Naravno da kupim, a ne na poklon. ;)

Znaci nigdje nema da se nadje jedna prednja guma za moj TDM. :jok:

oces polovnu
  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Doživotno lud i zbunjen !, 241 postova
  • Lokacija: NBgd Vamos - U Romingu Tamos
  • Motocikl: 1250 Triple Black...Vel.ki baš !!!

:care:  :care:  :care: Bravo Bokili,CARE........ :jee1:  :jee1:  :jee1: .Tako rade pravi. :BMW2:  :BMW2:  :BMW2:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Dođu tako vremena, kada pamet zašuti, budala progovori..., 3301 postova

 

 

@thepainkiller

 

I ja sam kupio TDM za jednu sezonu ( 2010. ), pa je kod mene vec sest godina. ;):)

 

Ajde TDM-asi nadjite jenu dobru prednju gumu 110/80x18 za moj TDM. Znam da je rijetka pojava, ali se mozda moze naci. :zbunjen::moto3:Naravno da kupim, a ne na poklon. ;)

Znaci nigdje nema da se nadje jedna prednja guma za moj TDM. :jok:

oces polovnu na poklon,a nije cak ni losa

 

 

Hvala Boki, cim prvi put naidjem na tu stranu vidimo se. :takoje::)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 32 postova
  • Lokacija: Banja Luka
  • Motocikl: XT1200Z

Pozdrav za društvo!!!

 

Pređoh i ja iz KLE sekte u TDM. Kupio sam meni zaista lijep primjerak TDM-a 900 g.p. 2002. i za sada sam prilično zadovoljan. Pročitana je kompletna tema (nije bilo lako :) ) . Neću biti previše pričljiv jer nemam šta pametno za reći ali sam gotovo svakodnevno na temi. 

 

Imam i malu molbicu. Da li neko zna koje lule idu za mog TDM-a? Kod nas ne mogu da se kupe, u HR košta jedna 15 evra pa bih naručio iz Louis-a ali ne znam koje odgovaraju.

 

Toliko za sada i pozdrav još jednom.

 

post-18618-0-47798100-1468825410.jpgpost-18618-0-04135400-1468825411.jpgpost-18618-0-57848000-1468825411.jpg

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja