Jump to content

Moto Zajednica

Suvozaci?

Recommended Posts

  • U prolazu, 77 postova
  • Lokacija: BG

Vec duze me kopka sledeci crv, pa rekoh 'ajde da cujem i tudja iskustva.

Naime, od kada sam kupio Kawu gpz500s, koji mi je prvi motor, samo sam u nekoliko navrata dosao u sansu da "moram" da vozim suvozaca, sto uglavnom izbegavam.Razlog tome je sto mi je cela prica oko voznje nova, pa ne bih da ako sebe dovedem do nekog belaja, u to bude umesan jos neko. U jednom slucaju iza mene je bila moja devojka, sa kojom mi je bilo ok, jer je lagana, a valjda zna i da se ponasa kako valja na motoru.Osecao sam je malo pri kocenju i polazenju, ali nije bilo traumaticno. U ostala tri slucaja suvozaci su bili trojica povecih drugara, koje mi ni najmanje nije prijatno da vozim. Imaju kilazu, nikada se nisu vozili na motoru, bacakaju se levo-desno,tako da sam sa njima imao uzasan osecaj neravnoteze i osecaj kao da bas tog trena prvi put sedam na motor. Nije mi bilo ni najmanje prijatno, a ni motor nije isao bas pravolinijski. Razumem ja da je uzrok tome i moje neiskustvo, ali me interesuje, da li je u globalu i uvek suvozac samo "nuzno zlo", i da li jednostavno nejacki gpz500s nikako ne trpi dvoje? Dajte neka vasa iskustva i uopsteni stav o voznji u paru. Hvala!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5347 postova
  • Lokacija: Trebinje
  • Motocikl: Honda Varadero 1000 ABS

Pa do sada moje iskustvo je kada sjedem djevojku koja ne zna da se ponasa na motoru ili drugara,koji se bacaka po sjedisti,voznja prestaje da bude zadovoljstvo i postaje fizicki posao,a u slucaju da mi je suvozac brat koji zna sta i kako,ne osjetim ga na motoru,osim kad malo ostrije po kocnici,pa me kucne kacigom o kacigu!?

I mene ova tema zanima,ne znam da li je na ovome ili nekom drugom forumu cini mi se Gasho iznio pravilnik za suvozace,ali sad ne mogu to da nadjem!?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1571 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1100RT

Pitaj Copeta sto vise nece samnom da se druzi..... :evil: Malo mu brisem retrovizor, pipam ga, stsikam, skakucem, dignem se na fuzastere....nece covek vise da me vozi :D

 

Salim se, a negde sam procitao, na nekom us web sajtu, da suvozacu koji nema iskustva sa motorom jednostavno kazes da ti gleda sve vreme u vrat i da se opusti.

i da ne mrda.

 

Pa ti probaj. GPZ moze da vozi i 3je a kamoli 2je.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • - enduro sector -, 2146 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: adventure

Widi .. bajk je sprawa predwidjena za jednu osobu .. mada ima i mogucnost da prewezesh nekoga ako bash morash .. Wozio sam raznorazne likowe raznoraznih gabarita .. chak i oni koji se najsawrshenije "woze " na bajku u odredjenim situacijama osecam uwek njihowo prisustwo i remete mi sawrshen balans koji imam kad sam sam na bajku .. pri tom na predhodnim bajkowima manjih kubikaza,dimenzija i tezine sam imao i dodatni problem da kad mi sedne neko pozadi ko ima wishe od 50 kg. steknem utisak da wozim choper zato shto se sedishe i ceo zadnji deo spusti, a da ne pricham shto bajk kao da ima 50% manje snage .. + guranje na sedishtu,neudobnost,.... swe je to meni maltret ..

Tek na bajku od 1000 cc i 267 kg koji ima odwojena sedishta swi problemi tog tipa su manje wishe nestali.. ali i dalje najwishe wolim da wozim solo ..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 309 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Piaggio Beverly 200
...i da li jednostavno nejacki gpz500s nikako ne trpi dvoje?

 

Ja vozim 125ccm, pa nas vuce sasvim ok. Ali kao sto neko rece, samo suvozacice. Lagane su bre i neosecam ih. A kad mi sedne neko od ortaka, to vise nije voznja, to je maltretiranje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2247 postova
  • Lokacija: Beograd/Šumadija
  • Motocikl: Triumph Tiger 800xc
Pitaj Copeta sto vise nece samnom da se druzi..... :evil: Malo mu brisem retrovizor' date=' pipam ga, stsikam, skakucem, dignem se na fuzastere....nece covek vise da me vozi :D

[/quote']

 

Hehehe, pa kad stalno pokušavaš da se konektuješ... :)

 

Šalim se, idealni gabariti suvozaèa su: plavuša- 175 - 55 - trojka.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2247 postova
  • Lokacija: Beograd/Šumadija
  • Motocikl: Triumph Tiger 800xc
Trojka.... mislis 3 plavusse od po 175? :D

Ti i tvoje grupne fantazaije... NE BRE, sise trojka :):):)

I da dodam, vozio sam kuma koji je kao ja , i izmedju nas njegovog klinca od 5 god, a takodje sam vozio ortaka koji ima 110kg, i 2m i moram priznati da mi je bilo lakše nego sa nekim ko je daleko lakši, a ne zna da se ponaša na motoru u toku vožnje...

Ide Honda samo cepa, i pita jel ima još :):):)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 681 postova
  • Lokacija: Podgorica - MNE
  • Motocikl: BMW S1000XR

sve je super dok ne pocnu suvozaci da "ispravljaju krivine". da prevedem - ide ti krivina u desno, nagnes se desno a suvozac prkosi zemljinoj tezi i pokusava da ispravi motor... nista opasnije od tog kontriranja nema. zato izbjegavam ikoga da vozim, nemam zivaca da se natezem s ljudima da se opuste i ne razmisljaju o tome. ima par ljudi koje vozim s merakom jer ih ne osjecam, a trudim se da budu upravo kao ovi s Copetovog opisa :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2247 postova
  • Lokacija: Beograd/Šumadija
  • Motocikl: Triumph Tiger 800xc
sve je super dok ne pocnu suvozaci da "ispravljaju krivine". da prevedem - ide ti krivina u desno' date=' nagnes se desno a suvozac prkosi zemljinoj tezi i pokusava da ispravi motor... nista opasnije od tog kontriranja nema. zato izbjegavam ikoga da vozim, nemam zivaca da se natezem s ljudima da se opuste i ne razmisljaju o tome. ima par ljudi koje vozim s merakom jer ih ne osjecam, a trudim se da budu upravo kao ovi s Copetovog opisa :D[/quote']

 

Kada neko treba da mi sedne na motor, prvo ga pitam da li se vozio nekada na motoru, bez obzira na odgovor, dam mu instrukcije za ponašanje u krivinama, držanje na motoru, itd. Par puta probam suvozaèa u krivini da vidim da li je ukapirao-la, pa ako jeste, e onda mogu da se opustim i da vozim. Takodje u vožnji uvek imam par ispravki, koje se dogadjaju kad suvozaè ukapira bitne stvari, ali se posle toga opusti i poène i on da vozi :) tj. krene da upravlja težinom, i da se vrpolji dupetom levo - desno.

Uvek suvozaèu pre nego što sedne iza mene, dam par saveta jer ima pozitivno psiholiško dejstvo, a naroèito ako je neko imao strah od vožnje na motoru posle toga je opušteniji u vožnji. Zaboravi na strahove i poène savete praktièno da primenjuje, tj. da aktivno uèestvuje i vožnji :)

Imao sam situacije da se kao suvozaè gore ponaša neko ko vozi motor, nego neko ko nikada nije imao priliku da vozi dvotoèkaš...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1592 postova
  • Lokacija: Budva - MNE
  • Motocikl: Aprilia Pegaso 650 Strada

Da se ja sada ne bih pravio pametan (svega dvije godine iskustva na motociklu)

prenecu djelove teksta iz jednog casopisa koji upravo govori o tome.

Inace naslov teksta glasi UDVOJE

 

,,..., neki motociklisti nisu dovoljno svesni da cesto saputnicima nije jasno sta se zbiva s motociklom za vrijeme voznje i sta znace neke vozaceve reakcije. To je i te kako primetno kod slucajnih saputnika koji pozele svoj prvi krug na dva tocka...''

''... zato vozacu ne bi trebalo nikada da dosadi objasnjavati... ''

'' ... za razliku od motocikliste saputnika, slucajni saputnik takodje koliko-toliko opusteno sjedne, ali obicno se ni za sta ne uhvati i pri brzem startu digne vozacu noge 'za vrat' i u panici hvata se cega moze da se dohvati; pri kocenju se svom tezinom nabije vozacu na ledja; pri brzem prolazu kroz krivinu uplasi se naginjanja i asvalta koji im se priblizava, pa se dize u suprotnom pravcu - da ne bi pao: zbog toga se vjerovatno priblizava padu. A ima i onih koji se usred krivine prjemestaju i nehotice izbace motocikl iz pravca...''

 

''...Jos je najlakse (a i najprijatnije) ako je saputnik djevojka. Imace najneposredniji dodir sa vozacem ako mu se priljubi uz ledja, uhvati ga oko struka i gleda na put preko onog ramena kuda zaokrece put: krivina ulijevo - posmatranje okoline preko lijevog ramena. tako ce neposredno pratiti naginjanje, nece pri kocenju naletati na ledja vozaca i zatim se vracati nazad, a pri ubrzanju ce imati pravi oslonac i ako vozac bude poterao snazno preko ogranicenja (jer ponekad ima i toga, zar ne?) sagnuce se jednako onoliko koliko i vozac pred sve jacim udarima vjetra...''

 

''... Cesto se cuje kako se poneko zaklinje da vise nece sjesti na motocikl. Vjerovatno je taj neko bio ,zrtva' neuvidjavnog vozaca zbog kojeg je motociklizam dobio jednog protivnika vise...''

 

Onda slijedi opis te grube voznje pa komentar na kraju

 

,,... Takav nacin ne obezbjedjuje sigurnu voznju ni za vozaca ni za one oko njega. Uz sve to okolina ima priliku da jos jedanput potvrdi svoje ubjedjenje da su motociklisti drustveno zlo, opsta opasnost i da je vec poslednji cas da se ,nesto preuzme protiv njih'...''

 

Mislim da sam prenio najiteresatnije djelove teksta

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 978 postova

Nema tu puno neke filozofije, "stavi ruke na rezervoar i opusti se" je sve sto treba reci, ostalo ce uvidjeti sami. Naravno nagla ubrzanja i kocenja apsolutno nisu pozeljna sa suvozacem.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1854 postova
  • Lokacija: NBG

jednom sam vozio drugaricu, bilo je nesto na brzinu i kao nece da me uhvati oko struka vec se drzala za sipku iza sedista (pravi se pametna :x , ne znam koji joj je k..c bio)... kakav je to dozivljaj bio.. hteo sam da je :bokser: . umalo me nije srusila, ja levo ona desno, ja napred ona nazad, motor ide svuda samo ne pravo i tamo gde treba. sreca nismo isli daleko. e tad sam doneo odluku da onaj ko nece da me drzi oko struka ne moze ni da se vozi.

ima ljudi koji sednu prvi put na motocikl bez ikakvih objasnjenja i sve ide ok, a ima i onih kojima je kao sve jasno, sve znaju, a kad krenemo `svadjaju` se sami sa sobom.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1571 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1100RT
Nema tu puno neke filozofije' date=' "stavi ruke na rezervoar i opusti se" je sve sto treba reci, ostalo ce uvidjeti sami. Naravno nagla ubrzanja i kocenja apsolutno nisu pozeljna sa suvozacem.[/quote']

 

da.da..zaboravismo na ovaj detalj...ima vozaca koji se zaborave pa smaknu putnike ili ih voze kao da zele da im kazu da vise ne zele da ih voze.... Ovo je u najmanju ruku isto toliko opasno koliko i nervozan suvozac....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 426 postova
  • Lokacija: Beograd

Moram priznati da mi nije sve jedno kada treba nekog da vozim, pa izbegavam to da radim. Ne zbog toga sto mogu da mi prave probleme u voznji (sve ih dobro upozorim sta smeju, a sta ne da rade) nego zato sto u tim trenucima osecam bas preeeeveliku odgovornost i imam strah od losih stvari koje mogu da se dese... :?

 

Inace, par puta sam bio suvozac... i to (ubedjen sam) jedan od gorih :lol:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • MK. Sirius - Srbija, 806 postova
  • Lokacija: Pancevo
  • Motocikl: KTM Supermoto T 990 '11, Piaggio Beverly Tourer 250ie '08

Ja kao vozac nikako ne umem da se vozim s drugima.. I primetio sam da je i kod drugih vozaca takav problem..

 

A ne volim da vozim nikoga,osim kad ne moram,pre svega zbog ponasanja motora,a i zbog odgovornosti..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 77 postova
  • Lokacija: BG

Dosta odgovora mi je malko ohladila savest , jer sam ipak bio ubedjen da je to sve posledica samo i iskljucivo neiskustva. A da ima onih kojima suvozaci ne smetaju toliko-ima. Moj drugar, koji nije bas mali , vozi zx-9, koji isto tako nije lagan, i kaze da mu ne predstavlja apsolutno nikakav problem da me vozi, sto se i primecuje iz njegove voznje, koja deluje veoma sigurnom.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2247 postova
  • Lokacija: Beograd/Šumadija
  • Motocikl: Triumph Tiger 800xc
Moj drugar' date=' koji nije bas mali , vozi zx-9, koji isto tako nije lagan, i kaze da mu ne predstavlja apsolutno nikakav problem da me vozi, sto se i primecuje iz njegove voznje, koja deluje veoma sigurnom.[/quote']

 

Pa pravilo je da što je teži motor, to je lakši suvozaè...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 116 postova
  • Lokacija: Beograd

Meni su ipak ubedljivo naj uzasnije devojke koje imaju ihaha kilometra u svom slatkom dupencetu, a ti bi da im objasnis ukratko pravila... A onda sednu i kada je malo ozbiljnija voznja namestaju kosu, podizu farmerice jer im se vidi tanga(kao pa da je bitno da se nesto drugo vidi! :wink: ), masu... ma jebem li ga sta pokusavaju, steknem utisak da hoce da polete... E onda namerno navrnem gas i kada pocnu da te stiskaju nogicama dobijes efekat kao da si im objasnio pravila. Mada nema bolje zastite nego kada ti se jaka trojka priljubi uz ledja!

 

Kada skines nekog ortaka koji nezna da se vozi i ti nastavis dalje sam imam osecaj kao da sam bacio dzak s' ledja. Naravno da ima i osoba koje se "ne primecuju" u voznji, maltene zaboravis na njih, pa kada stanes i pokusas da sidjes(podignes nogu) ijuuuuuu... odkud vi?... :lol:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja