Jump to content

Moto Zajednica

Ubacivanje ispred vozila na semaforu - 7 BAMBIJA

Recommended Posts

  • Drug član, 1260 postova
  • Lokacija: Chicago

Mislim da se kacimo za nevazne stvari: bodovi za parkiranje, prebrzu voznju ili preticanje kolone- to su sve stvari koje zavise samo od mene kao vozaca, mogu da ih uradim ili ne - odluka je moja.

Mislim da su mnogo vazniji oni clanovi koji govore o odgovornosti vozaca za ne prilagodjavanje voznje uslovima na putu koje smo trebali da predvidimo iako su nevjerovatni ( prije spomenuti primjer sa blatom) ili po meni najproblematicniji clan koji govori da policijski zapisnik sluzi kao dokaz. To je nesto na sta ja ne mogu da uticem i gdje sam prepusten na milost i nemilost drugih!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 648 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: BMW K1300R

Pozdrav,

 

ne verujem da je i na krace, a kamoli duze staze, dobro ulaziti u politiku na taj nacin. Dug je dug, kad-tad stize naplata, verovatno postoje drugaciji nacini.

Slazem se, nikako politicki! Sve oni to kad-tad iskoriste.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 357 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Kawasaki Versys 1000

Mali dodatak...

Nije isto kada neko ima polozeno samo B kategoriju ceo zivot i ucestvuje sat vremena nedeljno u saobracaju i recimo neko ko ima polozeno i vozi po kategorijama vozila A,B, C, D, E !

 

Svi ovde imamo bar A i B (ja  imam 4 kategorije)  i vise (i vremenski i po predjenim km) ucestvujemo u saobracaju od drugih!

 

Mislim da to nije najbolje reseno-predvidjeno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2314 postova
  • Lokacija: Staro Selo
  • Motocikl: Yamaha XT600

Evo, pročitah nacrt zakona o ZOBSu na dan 25 februar (najsvežiji koji sam našao) i u njemu nisam video nigde da se pominje 7 poena za umetanje ispred vozila na semaforu! Citat koji sam koristio u prvom postu je iz Blica 11.4.2009. i sada sam u nedoumici - Da li je novinar Blica pogrešio ili ja ne umem da čitam! Nije mi sam čin umetanja na semaforu toliko začudio već tolika kazna za takav prekršaj... al evo sad čitam i ne vidim nigde takvu kaznu!

 

ZOBS kaže

 

10) члана 43. став 1. и 45. став 1. тачке 1, 2. и 3  - 7 казнених поена, возачу који се креће у насељу брзином која је од 51 km/h до 70 km/h већа од дозвољене,

13) члана 45. став 1. тачка 4. - 7 казнених поена возачу који се у, односно ван насеља, креће брзином која је од 51 km/h до 70 km/h већа од дозвољене,

67) члана 145. став 4. - 7 казнених поена,

 

Pomenuti članovi glase:

 

Члан 43.

 

  На путу у насељу, возач не сме возилом да се креће брзином већом од 50 km/h, односно брзином већом од брзине дозвољене постављеним саобраћајним знаком за цело насеље или његов део.

  Изузетно, на путу у насељу, чији саобраћајно-технички елементи то омогућавају, може да се саобраћајним знаком дозволи кретање возилом брзином и до 80 km/h.

 

 

Члан 45.

 

Брзина кретања возила на путевима према врсти возила ограничава се на:

1) 80 km/h - за аутобусе и аутобусе са прикључним возилом за превоз терета као и за теретна моторна возила чија највећа дозвољена маса није већа од 7.500 kg; осим на аутопуту где је највећа дозвољена брзина 100  km/h

2) 80 km/h - за моторна возила која вуку прикључно возило за становање (караван);

3) 70 km/h - за аутобусе када се врши организовани превоз деце, за зглобне аутобусе без места за стајање, за теретна моторна возила чија је највећа дозвољена маса већа од 7.500 kg и за теретна моторна возила са прикључним возилом; осим на аутопуту где је највећа дозвољена брзина 80 km/h.....

 

 

Члан 145.

 

За регулисање кретање возила по саобраћајним тракама на коловозу са више од две саобраћајне траке могу се користити семафори са двобојним светлима црвене и зелене боје.

Црвено светло је у облику укрштених линија и има значење забране кретања возила дуж саобраћајне траке изнад које се овај знак налази.

Зелено светло је у облику стрелице надоле и има значење слободног пролаза дуж саобраћајне траке изнад које се овај знак налази.

Возач не сме да се креће саобраћајном траком којом му је светлосним саобраћајним знаком из овог члана забрањено кретање.

 

 

Tako da se izvinjavam svima zbog pokretanja diskusije bez proveravanja izvora informacija. Moja je greška što sam mislio da je novinar gore pomenutog dnevnog lista savesno odradio svoj posao... Ipak, ostavljam mogućnost da isti novinar zna nešto više od mene ali samo malu mogućnost jer mi iskustvo i logika nalažu da je pogrešno protumačio član 145 stav 4 (gore podebljan).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1193 postova
  • Lokacija: Zemun

Pozdrav,

 

ne verujem da je i na krace, a kamoli duze staze, dobro ulaziti u politiku na taj nacin. Dug je dug, kad-tad stize naplata, verovatno postoje drugaciji nacini.

 

nema besplatnog rucka.....

tesko da ce se neko zaloziti za interese bajkera, eto samo zato sto nas voli...ili sto smo lepi...

stvar je procene sta se vise isplati...imamo 2 opcije ...

ili mi njih ili oni nas....mada u oba slucaja smo nahebali

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 204 postova
  • Lokacija: Karaburac

@sstruja.

 

Mislim da je novinar došao do "poslednje zadnje"  verzije koja je posle "konačne" verzije iz februara a koja je digla na  noge celokupnu "stručnu javnost" protiv sakaćenja zakona koje je izvršio MUP.

 

Na žalost ni ja ne uspevam da se dočepam verzije koja je bila na vladi. A obzirom da ne mogu ništa da izmenim, ne bih da cimam neka poznanstva samo da zadovoljim radoznalost. Za vrištanje i urlanje uvek ima vremena kad stranke dobiju predlog za davanje amandmana. (nadam se ovih dana).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2314 postova
  • Lokacija: Staro Selo
  • Motocikl: Yamaha XT600

Nemam vremena da se cimam pa da tražim tog novinara i da vidim šta je pisac hteo da kaže al mislim da je je ofrlja tumačio ili ofrlje preneo nečje reči... nije prvi put da novinari namerno ili slučajno, iz svog neznanja i nestručnosti i neprofesionalnosti plasiraju patku neistine ili deformisane i ofrljativne informacije...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1892 postova
  • Lokacija: NBGD
  • Motocikl: XRV 750

Nemam vremena da se cimam pa da tražim tog novinara i da vidim šta je pisac hteo da kaže al mislim da je je ofrlja tumačio ili ofrlje preneo nečje reči... nije prvi put da novinari namerno ili slučajno, iz svog neznanja i nestručnosti i neprofesionalnosti plasiraju patku neistine ili deformisane i ofrljativne informacije...

 

Dobices detalje samo da dodjem na posao ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1892 postova
  • Lokacija: NBGD
  • Motocikl: XRV 750

E ovako da znate:

Defibnitivno je 7 bambija za ubacivanje na semaforu >:( >:(>:( >:(>:(

 

Predlog na sajtu MUP Srbije nema nikakve veze sa onim sto je proslo Vladu >:( >:(>:(

U toku dana cu uploadovati doc file sa zakonom koji je upucen u Glupstinu ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Çelebi, 2415 postova
  • Lokacija: Beograd - Vuk
  • Motocikl: Imam

Još jedan u nizu dokaza da ova nazovi država gleda na građane kao na najgore neprijatelje koje treba istrebiti kao bubašvabe. Na žalost nazovi države, a na našu sreću i u isto vreme nesreću, ne treba nas istrebiti jer neće imati ko da im puni kasu. Zato donose ovakve zakone na ovakav način kako bi nas uništili i sveli na nivo ameba koje treba da crnče i pune državnu kasu. Oduzeće nam sva prava i baciti nas u gore ropstvo nego svi Turci i ostali koji su tutnjali ovuda. A sve to rade prodane duše koji kače zastavice Srbije i EU na revere kao znak da su dobili pare i direktive da nas potlače, opljačkaju i obesprave i tako od nas načine belo roblje za svoje potrebe.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1892 postova
  • Lokacija: NBGD
  • Motocikl: XRV 750

Evo pa citajte i naucite napamet da ne pravite kolekciju bambija ;)

 

 

Član 41.

Nasilnička vožnja je postupanje vozača koje je u gruboj suprotnosti sa pravilima saobraćaja, odnosno, prilikom koje vozač ne pokazuje obzir

prema bezbednosti ostalih učesnika u saobraćaju.

Pod nasilničkom vožnjom smatra se i:

139)         kada vozač dva ili više puta prođe svetlosni saobraćajni znak kada mu je tim znakom zabranjen prolaz, ako između dva uzastopna prolaska nije prošlo više od 10 minuta,

140)    kada vozač izvrši preticanje kolone vozila pri čemu svojim vozilom prelazi ili se kreće po neisprekidanoj uzdužnoj liniji koja razdvaja kolovozne trake po smerovima kretanja.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6285 postova
  • Lokacija: Meljak
  • Motocikl: XT600E 3TB ADV edition,KLX250S efi klot, GV 2.0 ADV edition

A ako preticem kolonu na semaforu, pri tom ne doticuci tockovima liniju izmedju kolovoznih traka, a u svojoj sam traci?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1892 postova
  • Lokacija: NBGD
  • Motocikl: XRV 750

A ako preticem kolonu na semaforu, pri tom ne doticuci tockovima liniju izmedju kolovoznih traka, a u svojoj sam traci?

 

Vidi sad malo procesljah zakon i mogu ti reci da si u pravu ;) Ima mnogo rupa kao na primer ovo:

 

 

Član 55.

Preticanje ili obilaženje vozač sme da vrši samo ako time ne ometa normalno kretanje vozila koja dolaze iz suprotnog smera kada na putu ima dovoljno prostora za bezbedno izvođenje tih radnji.

Vozač ne sme da vrši preticanje ili obilaženje kada time može ugroziti druge učesnike u saobraćaju.

Vozač ne sme vozilom da započne preticanje ili obilaženje:

154) kolone vozila,

155) ako je vozač koji se kreće iza njega otpočeo preticanje ili obilaženje,

156) ako je vozač ispred njega na istoj saobraćajnoj traci dao znak za preticanje ili obilaženje,

157) ako bi time ugrozio bezbednost saobraćaja ili ometao saobraćaj iz suprotnog smera,

158) ako po izvršenom preticanju ili obilaženju ne bi mogao da se vrati u saobraćajnu traku kojom se kretao pre toga bez ometanja ili ugrožavanja ostalih učesnika u saobraćaju,

159) zaustavnom trakom,

160) na početku prevoja, na prevoju, ispred i u nepreglednoj krivini, osim na kolovozu sa najmanje dve saobraćajne trake za kretanje vozila u istom smeru,

161) u tunelu, osim u tunelu sa najmanje dve saobraćajne trake za kretanje vozila u istom smeru,

162) vozila koje se približava pešačkom prelazu ili ga prelazi,

163) vozila koje se zaustavilo i zaustavlja radi propuštanja pešaka na pešačkom prelazu,

164) na prelazu puta preko železničke ili tramvajske pruge,

165) kolone vozila pod pratnjom,

166) saobraćajnom trakom za spora vozila,

167) na mestu gde je to zabranjeno saobraćajnom signalizacijom,

168) na način da prelazi vozilom preko neisprekidane uzdužne linije pri čemu koristi saobraćajnu traku namenjenu za kretanje vozila iz suprotnog smera.

Obilaženje zaustavljene kolone na putu je zabranjeno ako se vozač nakon obilaženja ne bi mogao bezbedno uključiti na saobraćajnu traku namenjenu kretanju vozila u smeru u kome se on kreće.

Izuzetno, obilaženje u slučaju iz stava 3. tačke 15. je dozvoljeno, kao i preticanje drugog učesnika u saobraćaju koji se kreće brzinom manjom od 25 km/h,  pod uslovima iz stava 1. ovog člana.

Vozač koji pretiče dužan je da svoje vozilo drži na potrebnom rastojanju i odstojanju od vozila koje pretiče, tako da ga ne ometa niti ugrožava druge u saobraćaju.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Safety bike, 954 postova
  • Lokacija: Beograd - Cerak
  • Motocikl: nekad RS250 i AA500

Kako su Hrvati resili pitanje putarine?

 

Kreativnoscu !!! Napravili su guzvu i eto. Odmah se sve resilo.

 

Ja sam isto da napravimo kolonu sa propisnom razdaljinom i propisnom brzinom,ali ne znam koja je minimalna brzina ( ako to uopste postoji ).

 

Ovo je stvarno previse. Dosta ljudi koristi motore bas zato sto ne mogu proci kroz grad automobilom.

 

Nista ovo ne valja. Vespasi sa nosama na glavi predlazu reflektujuce prsluke, sada cu da gutam dimcinu iz autobusa koji necu smeti da preteknem?!?!

 

Ako pogledamo nezgode, nema ih zbog provlacenja... Drugo nesto je problem.

 

Mi smo srbi stvarno zavidan narod.

 

 

 

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6285 postova
  • Lokacija: Meljak
  • Motocikl: XT600E 3TB ADV edition,KLX250S efi klot, GV 2.0 ADV edition

Pitao sam samo teoretski, jer u vrlo velikom broju slucajeva ne bismo imali dovoljno mesta pored auta koji se kretao sredinom svoje trake ili bismo rizikovali neciji retrovizor.

Znaci, moglo bi ovo ali toliko retko da se jedva isplati razmisljati o tome.

I jes' da meni ne znaci nista da se uguzim ispred svih, kad ce da me prepisaju u narednih 50 metara (sem jugica)   :)  sto mi se i desavalo svaki drugi put. Tacno mu vidim u njegovom retrovizoru facu u fazonu 'e, neces ti ispred mene' i po gasu a ja opustencija...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Safety bike, 954 postova
  • Lokacija: Beograd - Cerak
  • Motocikl: nekad RS250 i AA500

I kako saobracajac koji se nalazi pored puta moze da vidi da li ti dodirujes liniju prilikom preticanja ili ne?

 

Ma da se mi malo provozamo i svako da namesti kamericu na motor da se vidi kako automobilisti ulecu u kolonu, a posle cemo da trazimo da nas saobracajci zastite od toga.

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • NW, 2593 postova
  • Lokacija: НОВИ САД
  • Motocikl: R 1200 GS

Ima mnogo rupa kao na primer ovo:

 

Član 55.

Preticanje ili obilaženje vozač sme da vrši samo ako time ne ometa normalno kretanje vozila koja dolaze iz suprotnog smera kada na putu ima dovoljno prostora za bezbedno izvođenje tih radnji.

Vozač ne sme da vrši preticanje ili obilaženje kada time može ugroziti druge učesnike u saobraćaju.

Vozač ne sme vozilom da započne preticanje ili obilaženje:

154) kolone vozila,

155) ako je vozač koji se kreće iza njega otpočeo preticanje ili obilaženje,

156) ako je vozač ispred njega na istoj saobraćajnoj traci dao znak za preticanje ili obilaženje,

157) ako bi time ugrozio bezbednost saobraćaja ili ometao saobraćaj iz suprotnog smera,

158) ako po izvršenom preticanju ili obilaženju ne bi mogao da se vrati u saobraćajnu traku kojom se kretao pre toga bez ometanja ili ugrožavanja ostalih učesnika u saobraćaju,

159) zaustavnom trakom,

160) na početku prevoja, na prevoju, ispred i u nepreglednoj krivini, osim na kolovozu sa najmanje dve saobraćajne trake za kretanje vozila u istom smeru,

161) u tunelu, osim u tunelu sa najmanje dve saobraćajne trake za kretanje vozila u istom smeru,

162) vozila koje se približava pešačkom prelazu ili ga prelazi,

163) vozila koje se zaustavilo i zaustavlja radi propuštanja pešaka na pešačkom prelazu,

164) na prelazu puta preko železničke ili tramvajske pruge,

165) kolone vozila pod pratnjom,

166) saobraćajnom trakom za spora vozila,

167) na mestu gde je to zabranjeno saobraćajnom signalizacijom,

168) na način da prelazi vozilom preko neisprekidane uzdužne linije pri čemu koristi saobraćajnu traku namenjenu za kretanje vozila iz suprotnog smera.

Obilaženje zaustavljene kolone na putu je zabranjeno ako se vozač nakon obilaženja ne bi mogao bezbedno uključiti na saobraćajnu traku namenjenu kretanju vozila u smeru u kome se on kreće.

Izuzetno, obilaženje u slučaju iz stava 3. tačke 15. je dozvoljeno, kao i preticanje drugog učesnika u saobraćaju koji se kreće brzinom manjom od 25 km/h,  pod uslovima iz stava 1. ovog člana.

Vozač koji pretiče dužan je da svoje vozilo drži na potrebnom rastojanju i odstojanju od vozila koje pretiče, tako da ga ne ometa niti ugrožava druge u saobraćaju.

Dosta ovih tacaka se moze dvosmisleno tumaciti

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja