Jump to content

Moto Zajednica

Баксуз, илити како сам удахнуо нов живот на XL 600 RM

Recommended Posts

  • XL, 460 postova
  • Lokacija: Београд, југ
  • Motocikl: BMW F800GS, HONDA XL200R, HONDA SH125i

Е 'вако стоје ствари.

После срећног брака и таштиног поклона (погледај моје прве постове ;)) креће мој баксузлук...

Успешно полагање „А“ категорије је пратило први удес-тј. срећно заустављање у  голфа који је скретао преко моје траке у паркирни простор и зауставио се у мојој траци, не би ли се ту и закопао, а ја мислећи да ће ко и сваки нормалан наставити и сколонити се са моје траке, ОНА чека да се ту затечени људи лепо испричају (!!!) да би се лепо паркирала... Ја на задњу, она клиза, додајем притисак на предњи диск, он тањи од 3мм, главни кочиони цури на окцу за ниво, и 'фала Богу заустављам се у предње десно крило голфа девојке која тек што дође из New York... Остадох на ногама, улубљен у њено(г голфа :0) крило, са напрслином предњег блатобрана i кривим короманом у рукама – точак ми од тада иде мало десно... Шта ми је друго рекла, него „Који си ти баксуз, баш сам морала на тебе да налетим...“ Није помогла ни моја понуда (да поновим да сам се тек оженио) да одемо код мојих другара да је упознам мало боље,  да види какве другаре имам и то, ал' не вреди, остало је на томе да ми доплати пола за фарбање и тако оде иксел у црно. Не морам да напоменем да ми се више никад није јавила (нопмално тек пошто је исплатила дуг  ;D)...

Стиго диск, презимио прошлу зиму, офарб'о у црно и мало по мало крећу проблеми. Неко ми рече, па шта би ти, ипак је то старо 20 и кусур година (мада му у саобраћајној пише мање ). Ах да, заборави на предњи ланчаник, требало га само видети и извршити дијагнозу целог магарета – од 15 зуба 5 је било за дрва, 7 није постојало, а остатак крив!!!.

4GdTI_frontbhh.th.jpg

 

Нормално процурели и предњи амортизери, семеринзи замењени, не био велики проблем. И цена права ситница. Како сам се ослободио – ипак сам после АПН-ца сео на мало јаче магаре, и после пар јачих вожњи креће мука са уљем захваљујући мајсторима и неадекватном акомулатору. Мислио да сам решио проблем запушивши бокс филтера ваздуха, али авај, ето барице о5... У помоћ позван Антек, ево овде је објављена преписка. Како је машина дефинитивно била за отварање, почео сам да се наоружавам сервсним наводилима, момент кључевима, шпијунима и специјалним алатима – држач шпанера и кључ за одвијање копре (захваљујући једном г. Дитеру – другари ми направише ово, да се не би зајебавао са шрафцигером  ;) и ово.

Као и сваки педантан човек, кренуо сам од позади  ;D, и ту беше точак, а у точку лежајеви који се прстом не могу окренути... Након успешног одвртања матице (и успешног сјебавања исте) лежајеви се разглавише и прорадише – онај вијак што их држи био претегнут. Коуо јапански 6203 С3 2х285,00 динџи, па ће свакако да лете напоље  ;D

Прелазим на  скидање амортизера (изгледа једини на целом мотору ОК), па извлачење оног пластичног дифузора за ваздух (који је ипак завршио код пластичара, пошто се она рупа о5 провалила )...

 

Стигох и до карбуратора, и након доброг растављања, рођаци, могу да вам кажем да ми није јасно како је уопште и радио ::)!!! Онај примарни је толико био штрокав, да су из лончета само жабе фалиле да вире из oнe жабокречине... Добиће ту један филтерчић за гориво, дабоме... ;D А онај секундарни... Па, овај, тако је добро био синхронизован са примарним да се није отварао до пола гаса... Зазор је био пола сантиметра, у сеервисном упутству стоји зазор од 0,5-1мм  ???!!! Браћо мила (а и дестре), срамота ме да сам га ја таквог и терао... Ето вам моја тужна прича. У ствари, њена са мном.  :'(  Тужна прича део први....

 

Скинут је десни декл, нормално црко семеринг курбле, 'фала Богу па их има за џаб-џабе... Ланац бреге, мало отегнут, само пар милиметра од новог!!!

Првобитна ми је намера била да јој заменим ланац брегасте, и сервисирам главу, мало упустим жљебове вентила, можда заменим лежајеве брегасте, предихтујем све и што кажу, пали брате, народњаци су закон ...  :D

И ту дође на ред вугла. Кад кренеш од свеће ка вентилу, назире се једна пукотина која се провлачи испод сица... Тренутно је у МРМ, треба да је истестирају и виде може ли то да се вари... Саркастични цитат Радета Коцке : „Да ти можда не помеша уље и воду? Зашрафи то и вози“   Не знам ни сам, ја би то заварио - откуд знам да неће да се прошири даље и да оде у q... Ланац брегасте стиг'о, пар милиметра стари дужи од новог    Шпанер ланца исполиран, и сад не даје да се врти унатраг, како доликује новом. Стигох и до цилиндра, клипан леп, деб'о, прави лала   ... А шрафови-неки смрдљиви 12-о мм, а рупе уске, види се из авиона да је невина! Пуче једна гедора, други цевасти, неће па неће... Размишљам дал' уопште да скидам то и поручујем карике. Јбга, да не платим данак неискуству, мени делује то доста добро, а ако га скинем, мораћу да мењам  карике сигурно, ако не и да обрађујем на неку специјалу... Рече ли неко игранка без престанка већ? Тражим помоћ пријатеља, права гедора решава ствар и цилиндар лети напоље... :o

 

Iqb4z_dscf8647resizegq7.th.jpg

8v5Ep_dscf8654resizedw7.th.jpg

zrtbb_dscf8648resizeae7.th.jpg

 

Не само вугла већ и клипан...  Браћо мила, а Богами и сестре, ето правог разлога оном уљу. Еј, ја сам ово возио па најмање 3 сома км са клипаном у комадићима !!!  ??? Све остало је као ново, тамо доле де се мери клип је не огребан, цилиндар и карике буквално да вратиш на место, ал клип - пропас'... Дал да јурим нов ил' половњака - почео сам да преврћем џепове са ову мазгу, а и живци већ на измаку... Паде пресек, уз помоћ Бокилиц-а и Револитион-а, поручен клипан са све карикама. Али о5 авај – нема више за иксела  клипа у продаји – само за XR-a, разликује се у ширем болцну и тањој другој карики а ширем месу који је пук'о – можда је и то био разлог пуцања тог међукаричног простора на клипу? ОК идемо до краја, сад нема стајања, идемо на 97,25мм и цилиндер оде на обраду.

Ето, пошто је све изашло к'о Светог Петра кајгана, кренух на склапање. Нов ланац брегасте, на 8 кила погонски ланчаник и ламела, десни декл са новим семерингом, ах да, ту приметим да се поајвила и рупа од ножице задње кочнице, ударала у декл и ту почело уље да слини. Однесем то код оног чувеног Јове Барбуља на Коњарник, договорим се са његовим радником шта и како треба, и сутрадан одем да преузмем, а после констатације да је декл од магнезијума – као иовако не пише на њему ВЕЛИКИМ СЛОВИМА да је исти у питању, уместо вара ода пола цм испаде 5x5 цм... Ал' 'ајде,  воду држи, ваљда ће и уље... Нормално, и после фарбања декла цури и више него што је цурело... Жао ми што не сликах да видите и обратите пажњу... Свакако ће сад да, након разраде клипа и цилиндра да добије ОСТАВ!!! Дал' сам реко' већ реч баксуз?

 

Идемо даље. Карике на клип, клип на клипњачу (на шта ли би друго – јелте? ), цилиндар на 5 кила, глава сређена (да напоминем да су успут замењене гумице вентила и две вођице), нови лежајеви бреге, , нови О-ринги за усис карбуратора, нов семеринг декомпресора, све по ПС-у, што беше главна фора у ономадној мушкој војсци (данас има и оне женске варијанте)... После правилно узупчене бреге, ставим карбоне, усис, ауспуф и да упалим, он неће из прве, па ни на саугх, истроших акомулатор, па крено на курблу. Бррррррррмммммммм упали!!!!!!!!!!! Мојој срећи краја нема. Ал' неће у лер. Како почне да се спушта испод 1800 обртаја тако почне да се гаси. Јбте, иако нисам вадио игле нити штеловао пловке, подесити рад карбуратора испаде већа зајебанција него склапање. Дизна за ваздух нормално оштећена (претегнута) и И тако већ данима. Таман успем да некако натерам на 1500, сутра иста песма. Више нисам паметан. Реко' себи, одмори ти, па кад се пролепша правац мајстор.

Ето вам рођаци па реците да ли сам баксуз...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Banned, 993 postova
  • Lokacija: kg
  • Motocikl: zx7r

Pa ti si ga ugasio...  :-\

 

Ja sam se jednom zajebao sa jeftinijim a navodno dobrim motorom i rekoh nikad vishe. Sad bolje da platim 300,400e vishe u startu ali da me glava ne boli.

 

Najgore je shto ti se nece vishe isplatiti da ga prodajesh jer cesh strashno mnogo da izgubish i samim tim si osudjen (na neki nachin) da ga duzhe vozish i da vishe para ubacujesh u njega...

 

Nek' ti je dalje zajebavanje sa srecom, izgleda da ce ti trebati...

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

  I ja sam se jednom zeznuo sa jednom masinom, baco, baco pare u njega, i kad sam video da je bunar bez dna - reko STOP. Razmislio, najpovoljnije mi bilo da ga prodam u delove sto sam i ucinio. Jes da sam puko u ono vreme nekih 500 maraka , al bolje i to nego da sam u njega ulozio jos 1000 ! A nikad ih ne bi izvukao ni prodajom ni voznjom !

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • XL, 460 postova
  • Lokacija: Београд, југ
  • Motocikl: BMW F800GS, HONDA XL200R, HONDA SH125i

  I ja sam se jednom zeznuo sa jednom masinom, baco, baco pare u njega, i kad sam video da je bunar bez dna - reko STOP. Razmislio, najpovoljnije mi bilo da ga prodam u delove sto sam i ucinio. Jes da sam puko u ono vreme nekih 500 maraka , al bolje i to nego da sam u njega ulozio jos 1000 ! A nikad ih ne bi izvukao ni prodajom ni voznjom !

 

Знам све то сад, ал' тад нисам... Што кажу, до свега тога не би дошл'о да је Перица одма' отиш'о у полицију :'(

 

О5, дао сам Хондици нов живот, а то је, по мени једна племенита машина - јес' трактор технологија, ал' ради...  ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1359 postova

e ovo nazalost treba da procitaju ljudi koji imaju nameru da rade nekog krsa jeftino kupljenog . ja sam jednom vozio ficu (prvi auto) i njega ulozio i presao sa njim kad sam posle kupio nova kola i presao istu kilometrazu svatio sam da je novo jeftinije . nazalost na greskama se uci , ali bez obzira i da mi neko rekao nemoj to raditi ja bi opet radio jer sam bio ubedjen da sam u pravu.

punu srece u voznji sredi ga sad do kraja lepo i vozi dok ide . ako si se unervozio ostavi sve sedam dana i nediraj nista oko njega , savet sam dobio davno i pali .

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2285 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Honda Sevenfifty
link=topic=31790.msg457287#msg457287 date=1235996062]

 

Sad bolje da platim 300,400e vishe u startu ali da me glava ne boli.

 

 

 

 

 

I ja ovo kazem.  :-\

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1854 postova
  • Lokacija: NBG

ja sam počeo da sanjam brusilice i kako sečem ceo motor u komade, bio sam rešio da isečem sve da ne može da se proda ni jedan deo kao polovan (i osovine točkova bi isekao na dva dela) da prodam to na kile i da kupim mz251 i da se vozim kako čovek.  -ebo sam mu mamu maminu i sve po spisku svaki put kad ga vidim u garaži...

 

napredujemo, još se ne volimo ali se poštujemo. od kad sam počeo da ga gledam kao da je -ovno postao je zahvalniji.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2969 postova
  • Lokacija: Beograd, Tresnja
  • Motocikl: CBR 1000F - Bedevija

iksel, Ra$o, verute mi, najcesce je tako. Ali, ko se ne opece...

 

Meni je na kawi Z 1000 otisla mali gumeni O-ring izmedju glave i cilindra na uljnoj magistrali. Kosta, u afektu, 0.5c. Ok, imao sam neku lovu, ko velim, kad vec otvaram da zamenim i karike, gumice ventila, lanac bregaste... Raspitam se kod prethodnih vlasnika 15 godina u nazad sta je radjeno sa motorom... svi kazu nista. Ko velim, sve je serija, porucim karike, set A i B za dihtovanje, lanac, filter.... 550e. Izvadimo masinu, a ono 2 razlicita klipa, karike stigle pogresne /nisu ni za moj motor/, sva 4 cilindra razbusena /2 na jednu meru, 2 na drugu/. Ostao ja bez love, ode Kawa u kombinaciji. Cujem da je neko uspeo da je sredi /masinu/ i da je sad neki coper. Ne zelim da znam koliko ga je sve to kostalo. Ostale mi karike, kome trebaju... cijena prava sitnica ;).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1854 postova
  • Lokacija: NBG

ja nisam imao problema sa agregatom (sad sam ga garant ureko) već kojekakve sitnice i gluposti koje su mi jele živce. jednostavno ne ide, za šta god da se uhvatim ne ide... od kad sam promenio pristup (opisano u orethodnom postu) malo je krenulo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • XL, 460 postova
  • Lokacija: Београд, југ
  • Motocikl: BMW F800GS, HONDA XL200R, HONDA SH125i

ja sam počeo da sanjam brusilice i kako sečem ceo motor u komade, bio sam rešio da isečem sve da ne može da se proda ni jedan deo kao polovan (i osovine točkova bi isekao na dva dela) da prodam to na kile i da kupim mz251 i da se vozim kako čovek.  jebo sam mu mamu maminu i sve po spisku svaki put kad ga vidim u garaži...

 

napredujemo, još se ne volimo ali se poštujemo. od kad sam počeo da ga gledam kao da je govno postao je zahvalniji.

 

;D, свака част на сновима, ја још увек сањам да ће магаре да проради како треба. Ма није ми жао ни пара - јебо паре, него само кад сам већ пој'о г... идем до краја. Управо се попех из гараже, беше поправни из карбураторике, кад сам га чистио прошли пут, нисам вадио игле, у примарном зедер беше на трећој ??? а у сервисном пише на другој одозго тртеба да буде! Ставио на другу, а сутра прелазим на секундарни карб, да видим како тамо стоји...

 

iksel, Ra$o, verute mi, najcesce je tako. Ali, ko se ne opece...

 

Meni je na kawi Z 1000 otisla mali gumeni O-ring izmedju glave i cilindra na uljnoj magistrali. Kosta, u afektu, 0.5c. Ok, imao sam neku lovu, ko velim, kad vec otvaram da zamenim i karike, gumice ventila, lanac bregaste... Raspitam se kod prethodnih vlasnika 15 godina u nazad sta je radjeno sa motorom... svi kazu nista. Ko velim, sve je serija, porucim karike, set A i B za dihtovanje, lanac, filter.... 550e. Izvadimo masinu, a ono 2 razlicita klipa, karike stigle pogresne /nisu ni za moj motor/, sva 4 cilindra razbusena /2 na jednu meru, 2 na drugu/. Ostao ja bez love, ode Kawa u kombinaciji. Cujem da je neko uspeo da je sredi /masinu/ i da je sad neki coper. Ne zelim da znam koliko ga je sve to kostalo. Ostale mi karike, kome trebaju... cijena prava sitnica ;).

 

И ја још кукам, а имам само један цилиндар...  ::)

 

Бај тхе веј, шта му то дође SW у сервисној књизи? Налазим доста често и буни ме...  ???

 

post-1644-12879022687301_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 402 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Honda VFR800F

Pa nemoj gledati to sa te strane da si baksuz... Gledaj sa te strane da sad imas motor koga znas u svaki sraf, znas da je sve sredjeno i nema sta vise da mu se desi, posle stelovanja karburatora, nadam se da ti sledi duga i bezbedna voznja tim motorm...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Aktivirao se na času, 3277 postova
  • Lokacija: Suburbia, blok 45
  • Motocikl: 1 Litar Honde

SW- standard work (ili nešto slično) u poredjenju sa inicijalnim otvaranjem (initial opening)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • XL, 460 postova
  • Lokacija: Београд, југ
  • Motocikl: BMW F800GS, HONDA XL200R, HONDA SH125i

SW- standard work (ili nešto slično) u poredjenju sa inicijalnim otvaranjem (initial opening)

 

Хвала, јаваљам се са даљим напретком  ;)

 

Edit:

 

Мада, по овој доле слици твој одговор ми баш и не делује убедљиво... По теби би требало иницијално да буде на другом зубу, а при раду да буде на четвртом  ???

 

Edit No.2:

 

А зедер игле на секундарном карбуратору се налази на 1. зубу!!!??? Данас ћу да легнем на курблу, па да видим шта сам урадио, ил' добијем поново ОСТАВ  :-\

post-1644-12879022803758_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • XL, 460 postova
  • Lokacija: Београд, југ
  • Motocikl: BMW F800GS, HONDA XL200R, HONDA SH125i

Драги моји, ево мене после трећег остава... Ко је био у војсци зна шта значи та реч. По трећи, јубиларни пут, карбови лете напоље.

Први пут је то било иницијално чишћење пловка и главних и лер дизни, други пут расклапање игала од цилиндра и намештање на (по сервисном упутству) стандардне зубе зедер осигурача...  :-\ Трећег пута дођосмо до мембране (која је узгред први пут била очишћена) али то, изгледа , није ни требало да се ради  :-[  Прањем у бензину само је добила већу порозност и неупотребљивост у даљем раду :'(

Јел има неко да шаље из Немачке делове, нашао сам мембрану за 12€ ?

post-1644-12879023761185_thumb.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1410 postova
  • Lokacija: Beograd/Kraljevo
  • Motocikl: Husaberg FE 400, Honda Varadero 1000, Honda CRF300L

Preziveo slican pakao dodushe sa mnogo jeftinijim motorom i josh plus cvajom. Jednostavno je umirao i umirao i taman kad pomislis da je sve ok krenem u voznju i cap stanem na jedno 10km od gajbe. Ni sam ne znam koliko puta sam ga gurao slepovao i slicno. Majstor me je proklinjao u snovima (inace mnogo dobar decko, ali secam se njegovog glasa kad ga nazovem :) ). Delova ne znam kolko sam kupio maltene je sve sitno zamenjeno bilo znaci jos samo agregat nije bio menjan. Inace u pocetku sam pokusavao sam da nastelujem karb, sajle, ... al taman sredim jedno ono se poremeti drugo. Al od svega je najgore sto ga uopste ne vozish, nego kao vikend ekipa koja nedeljom u rano posle podne sredjuje kola ispred zgrade.

E sad ohrabrenje: na kraju je ipak proradio :D, a ja ga prodade :(

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • XL, 460 postova
  • Lokacija: Београд, југ
  • Motocikl: BMW F800GS, HONDA XL200R, HONDA SH125i

И после пар недеља апстининирања од јахања, стиже мембрана и брм! Меџик тач, и воила. Срећа, срећа, радост и весеље...  :)

 

 

Можда и нисам баш толики баксуз... А нисам рођен у Калифорнији  ;D

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12115 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Al si ga 'opravio... svaka ti cast! :)

 

Sad bez sale, citao sam pazljivo sta si i kako radio jer volim takve teme. Mogu da mislim kako se sada osecas, kada masina ovako lepo prede.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • XL, 460 postova
  • Lokacija: Београд, југ
  • Motocikl: BMW F800GS, HONDA XL200R, HONDA SH125i

Al si ga 'opravio... svaka ti cast! :)

 

Sad bez sale, citao sam pazljivo sta si i kako radio jer volim takve teme. Mogu da mislim kako se sada osecas, kada masina ovako lepo prede.

 

Управо тако, осећај је буквално бесконачан, не само приликом вожње, већ и удахнути нови живот раги старој 23 године...  ;D

 

Баш ме занима ево, даће Бог па да поживи и овај форум и да се овакве ствари прочитају за пар деценија па да се види ко је ко, а шта је шта....

 

Само још да се захвалим свима који су учествовали а посебно Окраду, Антеку, Бокилицу, мајстор Радету званом Коцка и посебно мојој женици која ме је читаве зиме трпела...  :-*

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja