Jump to content

Moto Zajednica

Ulja-osnovni saveti prilikom odabira

Recommended Posts

  • Drug član, 2822 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: CBF 1000

 

O uljima netreba trositi puno reci.Tacno je da dobar deo trgovaca pokusava da izvara musterije,ali nemogu da shvatim da ulja koja su pravljena za automobile mogu biti ista kao i za motorcikle!Sta je sa aditivima za kvacilo?Svi znamo da nijedan auto osim starih Morisa nema kvacilo u istom ulju.Postoje proizvodjaci koji samo proizvode ulja za motorcikle,poput IPONA SILKOLAINA BEL RAYA PJ1ipar drugih koji jasno u dokumentaciji navode nacin izrade.Ester dupli ester i koji se aditivi jos dodaju.Najveci deo ulja za automobile su ulja HidroKrekovana sa dodatcima opet raznih aditiva sto nisu dobri za motorcikle.

Zbog toga postoje API klasifikacije koje daju proizvodjaci motora.u velikom broju manuala nema drugih standarda sem API

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 249 postova
  • Lokacija: cacak

 

Ja stvarno ne zelim nikoga da podcenim,ali lose si o uljima obavisten.Sta znaci API?Uprevodu Americki Petrolejski Institut koji testira ulja i daje sertifikate raznim proizvodjacima ulja.JASO jeJapanski MB ,WV50000 Nemacki itd.To neznaci ako na nekoj boci nema nekoga od navedenih da je ulje lose!Nema ljutnje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2822 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: CBF 1000

Neljutim se ja samo trazim pravu informaciju od svih majstora prijatelja i forumasa najbolja informacija za odrzavanje motora se dobije od Knjige Manual,a tamo kao u mom postu japanci napisali API specifikaciju,a n3e JASO sto bi bilo lokal patriotski.Iz toga zakljucujem da i oni priznaju API i opet pitam dali to znaci da je isto ulje za auto i za motor ako ima istu API klasifikaciju.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Aktivirao se na času, 3277 postova
  • Lokacija: Suburbia, blok 45
  • Motocikl: 1 Litar Honde

Možda je taj manual nastao pre JASO-a?

http://www.bikenomads.com/wiki/index.php/Do_not_use_car_oil_in_bikes

Jedan od stavova o uljima.

Seti se kakva su ulja bila tih godina kada je nastao Dominator, a kakva su sada. M900 jeste u pravu, ali definitivno postoje modeli koji bolje i lošije trpe auto-ulje. Jednocilindrične frktalice 20+ godina stare, sigurno se neće buniti šta god da im sipaš, kao što im neće smetati ni Motul, IPONE, Motorex i ostale ''namenjene'' firme. E sad, jedan 636 '06 god verovatno neće isto da odreaguje, al' to je već...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2822 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: CBF 1000

Saglasan sam sa tim ali i u nekim novijim manualima sam video API specifikacije doduse ne ove kao kod mene posto su te za polusintetikunego neke druge .I po nekim informacijama koje imam proizvodjaci nesmeju da favorizuju proizvodjaca ulja za motor nego moraju da daju standard ulja i navedu sta je prva ugradnja,a korisniku se ostavlja izbor sta ce da koristi.Zato i postoje instituti koji nezavisno koliko je to moguce prave standarde

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Skuteras, 3631 postova
  • Lokacija: Ivanjica
  • Motocikl: Suzuki Burgman 250

Pa ako u manualu pise da odgovara API to i to ne vidim onda zasto bi to bio problem. Neko je sigurno razmislio pre nego je to stavio tu. Znaci to API S(X) ili neko novije. I taj ko je u manualu za motor napisao API valjda zna da je API za automobile

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 537 postova
  • Lokacija: Virovitica
  • Motocikl: 916 SPS; M900;A35 AML Racing

Možda je taj manual nastao pre JASO-a?

http://www.bikenomads.com/wiki/index.php/Do_not_use_car_oil_in_bikes

Jedan od stavova o uljima.

Seti se kakva su ulja bila tih godina kada je nastao Dominator, a kakva su sada. M900 jeste u pravu, ali definitivno postoje modeli koji bolje i lošije trpe auto-ulje. Jednocilindrične frktalice 20+ godina stare, sigurno se neće buniti šta god da im sipaš, kao što im neće smetati ni Motul, IPONE, Motorex i ostale ''namenjene'' firme. E sad, jedan 636 '06 god verovatno neće isto da odreaguje, al' to je već...

 

Tu si potpuno u pravu  ;)

 

Saglasan sam sa tim ali i u nekim novijim manualima sam video API specifikacije doduse ne ove kao kod mene posto su te za polusintetikunego neke druge .I po nekim informacijama koje imam proizvodjaci nesmeju da favorizuju proizvodjaca ulja za motor nego moraju da daju standard ulja i navedu sta je prva ugradnja,a korisniku se ostavlja izbor sta ce da koristi.Zato i postoje instituti koji nezavisno koliko je to moguce prave standarde

 

Nađi ulje sa JASO MA4 specifikacijom i siguran si da je za četverotaktni motor sa kvačilom u uljnoj kupki i da isto ulje podmazuje i mjenjač .

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 1 post

Dobar dan svima. Ja u moju virago 250 sipam rimula r4 10/40 inace ulje za kamionske dizel motore posto to imam u dovoljnoj kolicini menjam ga svake sezone. Oko 5000km. Preso do sad 50000km nista mu ne fali nista mu ne lupa i dalje radi ko sat. I nemam nameru da kupujem tamo neka fensi ulja samo zato sto je na flasi nacrtan motocikli.... Pozdrav

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • IF YOU THINK ADVENTYRE IS DANGEROUS TRY ROUTINE ...IT IS LETHAL, 999 postova
  • Lokacija: Bor
  • Motocikl: Honda ST 1100 Paneuropean
Pre sat vremena, Sasa gecin je napisao:

Dobar dan svima. Ja u moju virago 250 sipam rimula r4 10/40 inace ulje za kamionske dizel motore posto to imam u dovoljnoj kolicini menjam ga svake sezone. Oko 5000km. Preso do sad 50000km nista mu ne fali nista mu ne lupa i dalje radi ko sat. I nemam nameru da kupujem tamo neka fensi ulja samo zato sto je na flasi nacrtan motocikli.... Pozdrav

Ako kvacilo radi dobro.... teraj

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja