Jump to content

Moto Zajednica

2T povecanje kompresije

Recommended Posts

  • Drug član, 1050 postova
  • Lokacija: BGD, Serbia
  • Motocikl: CBR600RR , CBR600F , Burgman400

zanima me kako da povecam kompresiju na dvotaktnom motoru , ispostavilo se da je klip oreginalni bio grbaviji od novog koji sam kupio i sad kad stavim klip u glavu sa starim staje 3cl technosti a sa novim 4cl technosti ... motor ide al ga hebe uzbrdica i naravno krajnja brzina ... elem uzeo sam komparater pa cu izmeriti kolika je trenutno kompresija , uzeo dam duzu svecicu stavio podloshke i jelte smanjio za malo kompresioni prostor taman je svecica da ne udari klip u nju ... e sad kako povecati kompresiju , nemoze tanji dihtung glave onda udara cilindar u glavu ... neko mi je rekao da zavarim tj dodam materijala u glavu i posle obradim dremelom ... a opet neko mi reche da za trke nalivaju i u karter materijal da bi proporcionalno povecali kompresiju ili shta li vec ....

 

i jel ima neko neki sajt o budzenju cvaja poshto o cvajama znam samo osnovni princip kako rade

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 204 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: CBR 954RR

pazi ovako.. imas vise nacina..

prvo mozes da podignes timinge , tj kanale .. to uradis medjuplocom ili podmetanjem vise dihtunga izmedju bloka i cilindra.. a onda za tu visinu za koju si podigao kanale skines gornji deo cilindra ...

2. mozes da smanjis squish.. to ti je spustanje glave.. izmeris koliko je ostalo izmedju klipa i gornjeg dela cilindra kada je klip u gmt.. obicno fabricki se na skuterima i cvajama stavlja dosta veliki squish , oko 1.6 mm.. smesh da idesh do 0.6 mm to je neka bezbedna granica..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1702 postova
  • Lokacija: Novi Sad

Prvo vidi debljinu dihtunga izmedju glave i cilindra.Ako je neki deblji mozes napraviti aluminijumski,tanji..

 

Ako to nije dovoljno onda treba da spustis glavu,probaj da pronadjes podatak koliki je stepen kompresije za taj motor,a inace ne bi smeo da ides preko 1:11 preko toga moze doci do samozapaljenje i pregrevanja...

 

Evo i nesto malo o zapremini i stepenu kompresije :)  Pravio sam jos davno i program za racunanje al nikako ne mogu da ga nadjem :(

 

poz

 

ZAPREMINA MOTORA

 

Definisu se tri zapremine motora:

 

*Vr - radna zapremina cilindra

-nalazi se izmedju mrtvih tacaka

-definise se po obrascu Vr=∏*D^2/4*h*z

-gde su h - hod klipa , D - precnik klipa , a z - broj cilindara

 

 

*Vk - kompresiona zapremina

-nalazi se izmedju klipa,cilindarske glavei zidova cilindra u gornjoj mrtvoj tacki

 

*Vu - ukupna zapreminacilindra

-nalazi se izmedju klipa,cilindarske glave i zidova cilindra,kada se klip nalazi u donjoj mrtvoj tacki

-dobija se sabiranjem radne i kompresione zapremine

* Vu=Vr+Vk

 

Zbir radnih zapremina svih cilindara kod visecilindricnih motora cini ukupnu zapreminu motora ili litrazu motora.

 

 

STEPEN KOMPESIJE MOTORA - je broj koji pokazuje koliko je puta sabijanjem smanjena zapremina radne materije koju je motor usisao u cilindar

 

*TO JE BROJ KOJI SE DOBIJA KADA SE UKUPNA ZAPREMINA PODELI SA KOMPRESIONOM: e=Vu/Vk=(Vr+Vk)/Vk=Vr/Vk+1

 

Sto je veci stepen kompresije to znaci da se u motoru radna materija vise sabije ,a od toga se i vise zagreva.Time se poboljsava sagorevanje,a motor daje vecu snagu uz uslov da ne dodje do samozapaljenja.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 154 postova
  • Lokacija: Kac

da. ali taj alu dihtung ima tanak sloj klingerita od gote i dole.

 

ja sam imao fabricki dihtung na ctxu, i kad sam spustio malo glavu, i stavio alu dihtung produvao mi je odma. bila prejaka kompresija, onda sam stavio fabricki dihtung. i nije bilo problema.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1702 postova
  • Lokacija: Novi Sad

alu dihtung ce da ti produva.

 

 

osavi fabricki dihtung. a glavu spusti za mm, dva.

 

odakle ti uopste to  da lupas mere kao mm dva,taj 1 mm moze da bude presudan za rad motora

 

 

i ako su obe povrsine ravne i pravilno stegnuo  nece produvati sigurno

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 204 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: CBR 954RR

pa naravno da sve mora da se premeri i da se izracuna ... i ne produva dihtung zbog velike kompresije nego zato sto nije poravnata glava ili cilindar,,

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • :), 5943 postova
  • Lokacija: Nova Pazova!
  • Motocikl: Bicikl

a zar nije najbezbolnije naci originalni klip.......neki put su se i cepovale radilice,kod tomosa itd....a glavu motora mozes spustiti nije problem,a jel ti izazi klip da vrha stubline......

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1050 postova
  • Lokacija: BGD, Serbia
  • Motocikl: CBR600RR , CBR600F , Burgman400

oreginalni klip nema nepostoji i nemoze da se nadje (da ne ulazim u detalje)

 

1.  dihtung glave je chist aluminijum oko 0.5mm debljine i nemoze da izgori

2.  klip izlazi na nulu cilindra , ili ti bez dihtunga udara klip u glavu , kad stavim dihtung squish na ivici je 0.45mm ali chelo klipa nije paralelno sa konkavnoshcu glave (mislim da je to najveci problem , nacrtacu da bude jasnije)

 

3. uzeo sam komparater pa cu izmeriti sadashnju kompresiju

 

4. ako spustim glavu za milimetar i bude mi previshe moracu da dremelom kopam po glavi malo po malo da smanjim kompresiju ...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1702 postova
  • Lokacija: Novi Sad

Ej Petre, nemoj ti meni da ja lupam! znam sta pricam. a ti se ne pravi previse pametan, ja samo kazem sta sam radio, i kako sam radio.

 

Naravno da lupas ako nekom ofrlje kazes da spusti glavu za 1-2 mm.

 

Se mi znamo?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • :), 5943 postova
  • Lokacija: Nova Pazova!
  • Motocikl: Bicikl

jesi li merio ti tezinu klipa,,to je jako bitno,,nevalja da bude prelak,dobija obrtake bez snage,i ako je pretezak,dobija malo snagu vecu/lauf/ ali gubi obrtaje,sme da bude cinimi se do 4,,5grama razlike izmedju novog i starog klipa,

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1050 postova
  • Lokacija: BGD, Serbia
  • Motocikl: CBR600RR , CBR600F , Burgman400

c7bP5_klipoy8.jpg

 

jel sad jasnije ... pitanje je da li da obradim glavu tako da bude paralelna sa klipom , pa onda da je spustim da dobijem squish 0.6mm

ili da uzmem i da navarim aluminijum u ovu rupu oko svecice i tako da smanjim kompresionu zapremunu

 

 

nemam stari klip , uzeo sam mashinu koju je neko vec otvarao , i stavio odprilike klip pri tom je toliko omashio da je cilindar otisho u elipsu jedva su uspeli da izvuku na 3cu specijalu shto bi se reklo , tj na najveci klip koji sam nashao

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • :), 5943 postova
  • Lokacija: Nova Pazova!
  • Motocikl: Bicikl

aha,,pa pa  ustvari nije ni sigurno  dali je do klipa......razbusi ti za svaki slucaj malo glavnu diznu,,,za koju desetu,,2 desete na.pr.,,,,

mozda ti uz tolki klip fali gorivo,usput pogledaj dali taj klip uopste otvara usisne to jest prelivne kanale,dali lepo otvara izduv,,,,,,,,

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1359 postova

moj savet navari pa ako nevalja obrusi i poravni glavu posle to ti je nejlakse . sto se tice dela koliko neznam tacno sta da ti kazem pokusaj da neki podatak izvuces iz formule koju je neko postavio pa se rukovodi po tim podacima.

srecno

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1702 postova
  • Lokacija: Novi Sad

Zeljko jbt koji si ti ludak  :D :D

 

 

 

I taj deo koji hoces da navaris ne bi trebalo,ima i on ulogu u radu motora,valjda nesto za brzine i kretanja gasova i neznam sad tacno sta

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1050 postova
  • Lokacija: BGD, Serbia
  • Motocikl: CBR600RR , CBR600F , Burgman400

ja mislim da samo trebas da malo klip skratis na usisnom peru. da ga nafriziras!

 

za jedno 2,3 mm. u luk.

 

ne razumem

 

sf.piston.replace1.jpg

 

ako je ovo klip ovo dole gde je prozor tj ujedeno , e to sam proshirio poshto je zaklanjalo usis i izduv poshto je jedno prekoputa drugog , zaklanjalo ga je po vertikali za 3 mm

 

ali je problem shto u donjoj mrtvoj tachki klip pokriva usis izduv po horizontali oko 1mm , tj trebalo bi da ide dole josh mm ... a koliko znam ne smem da brusim klip da ne bi izgoreo

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja