Jump to content

Moto Zajednica

Indukcioni grejač

Recommended Posts

  • Misbehave Responsibly, 1589 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: FZ6S

Da li se neko pozabavio samogradnjom ove spravice za namene u radionici ? Grejanje, tj. otpuštanje zapeklih vijaka, čaura i sl.

Neko da je vičan i na ti sa elektronikom, da se bavio tematikom pa da podeli iskustva/promišljanja sa nama koji spadamo u Dummies na tom polju.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3517 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
6 minutes ago, drs said:

Da li se neko pozabavio samogradnjom ove spravice za namene u radionici ? Grejanje, tj. otpuštanje zapeklih vijaka, čaura i sl.

Neko da je vičan i na ti sa elektronikom, da se bavio tematikom pa da podeli iskustva/promišljanja sa nama koji spadamo u Dummies na tom polju.

Krajem devedesetih sam uradio nekoliko komada indukcionog peći (snaga 8-30kW-16kHz).

Uopšte nije bilo ni jednostavno, (a ni jeftino).

Samo je cena radnih kondenzatora bila nekoliko hiljada maraka (po jednom uređaju).

Ako nisi baš mnoooogo dobro potkovan elektronikom, nemoj da pokušavaš.

Video sam da na Aliexpresu i na Ebay mogu da se kupe vrlo povoljno (sigurno višestruko jeftinije nego što bi tebe koštao materijal za izradu).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Misbehave Responsibly, 1589 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: FZ6S

Žile, sveca mu, pa neću da istopim motor  :haha1:, samo da otpustim zapekle vijke izduvne grane  :), i da se nađe u kući za slične potrebe.

 

Materijal (bez kućišta i napajanja) za ~500W je ispod 2.000 RSD.

Nego, nisam školovan za te teme pa niti umem da sam proračunam parametre, niti sa relativnom sigurnošću umem da procenim koliko su neka uputstva dobra.

 

royer_ih.png

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Misbehave Responsibly, 1589 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: FZ6S
MARKOBAKULA.WORDPRESS.COM

Project description Often I used to run onto people on 4hv asking for a simple induction heater design they could play with at home without big money investments. Since I've acquired lots of experience with Royer...

 

WWW.INSTRUCTABLES.COM

DIY Induction Heater: When you think of a way to heat up a metal object, you think of fire -right? Fire is an inefficient, old fashioned, and slow way to heat up metal objects. It wastes lots of energy as heat...

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3517 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
2 minutes ago, drs said:

Žile, sveca mu, pa neću da istopim motor  :haha1:, samo da otpustim zapekle vijke izduvne grane  :), i da se nađe u kući za slične potrebe.

 

Materijal (bez kućišta i napajanja) za ~500W je ispod 2.000 RSD.

Nego, nisam školovan za te teme pa niti umem da sam proračunam parametre, niti sa relativnom sigurnošću umem da procenim koliko su neka uputstva dobra.

 

royer_ih.png

 

 

 

Ja sam napisao ono što sam ja radio (dok sam radio) i kakvo je moje  iskustvo o tome (od pre tri decenije).

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Misbehave Responsibly, 1589 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: FZ6S

Mali Perica bi nešto nalik onome sa prvog klipa, ali u nešto skromnijoj izvedbi (1500W mislim da nije potrebno za željenu primenu).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Misbehave Responsibly, 1589 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: FZ6S

Trošak materijala, draft, za "Marko" šemu

 

image.thumb.png.afbbbd638d89fc0824ab9a19716e19ab.png

Promenio član drs

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • čeka dobru titulu, 1363 postova
  • Lokacija: Bečmen, Surčin
  • Motocikl: KTM 390 ADV, VERSYS 650, VF 750 SABRE

@zika56 Žiko, konkretno pitanje: da li bi hteo (na sumnjam da li znaš) da napraviš ovakvo nešto? I koliko parica, može i na pp? Hvala.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3517 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
3 hours ago, Nimmin said:

@zika56 Žiko, konkretno pitanje: da li bi hteo (na sumnjam da li znaš) da napraviš ovakvo nešto? I koliko parica, može i na pp? Hvala.

Ni na pamet mi ne bi palo da ulazim u takvo nešto. 

Tada sam bio vlasnik firme koja se bavila uglavnom proizvodnjom izvora napajanja jednosmernom strujom (za različite namene), regulatorima (stabilizatorima) napona, indukcionim pećima.

To su uglavnom bili uređaji većih snaga namenjeni industriji (uglavnom teški 50-1.000kg).

To što sam tada radio bila je novina i bio je izazov, (recimo da punjač baterija za elektro viljuškar, težine stotinak kilograma zameniš uređajem teškim 3-4kg, uz to potpuno automatskim), a danas je to dostupno, uobičajeno i može da se kupi vrlo povoljno.

Znači da nema svrhe cimati se sada oko projektovanja, nabavke materijala, konstruisanja i izrade mašinskih delova i konstrukcije, testiranja i podešavanja parametara, ...., kada je to već dostupno.

Zamisli da kreneš da od nule projektuješ, konstruišeš i praviš neki motocikl, a Kinez ti to već nudi za 5.000 evra.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 166 postova
  • Lokacija: Nis
  • Motocikl: Honda CN250 Helix, Kawasaki Versys 650

Ima se sad to naci za neke normalne novce. Sad sam bas hteo da okacim ovo sto je mradomir okacio u prethodnom postu. Takodje imas i ovo na kp, kompletan uredjaj a ne toliko skup. 
 

WWW.KUPUJEMPRODAJEM.COM

Indukcioni grejač KS Tools, za zagrevanje metalnih šrafova ili slično. Ispitan, ispravan i proban svaki...

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 758 postova
  • Lokacija: Donji Milanovac

moram da pitam , ukliko je zaista u pitanju samo grejanje metalnih delova . zar nije jednostavnije/jeftinije grejati brenerom , butan/propan je do 400 a jeftiniji mapp do nekih 1000 stepeni 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3517 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)

Da bi smo neki metalni predmet zagrejali induktivnim grejačem, neophodno je da ga smestimo u približni centar kalema (što za predmete koji su u sklopu nečega uglavnom nije moguće), tako da grejanje zapeklih šrafova i sličnih stvari nije moguće i za to je "brener" najbolje rešenje.

Induktivni grejač je dobar kada želimo da istopimo neki manji predmet, ili da ga samo usijamo (recimo radi ispravljanja, kovanja ili kaljenja).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 9024 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD
Pre 3 sati, bogdan je napisao:

moram da pitam , ukliko je zaista u pitanju samo grejanje metalnih delova . zar nije jednostavnije/jeftinije grejati brenerom , butan/propan je do 400 a jeftiniji mapp do nekih 1000 stepeni 

Mnogo puta se desi da ne smeš prići otvorenim plamenom, pogotovo kad je plastika u blizini.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3517 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
11 minutes ago, Satelis said:

Mnogo puta se desi da ne smeš prići otvorenim plamenom, pogotovo kad je plastika u blizini.

Ima onih industrijskih električnih feniva koji nemaju otvoreni plamen.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja