Jump to content

Moto Zajednica

Piaggio mp3 500 hpe problem

Recommended Posts

  • Integrisan, 8436 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Prica je sledeca,
drugar (clan je foruma) pazario 2021 godiste piaggio mp3 500, presao 11000km, generalno u dobrom stanju (vizualno perfektnom sta vise).

Problem sa startovanjem odmah prvo jutro posle kupovine, odneo sam svoj akumulator (sigurno dobar, odgovarajuce amperaze), lenjo vergla, upali na 3-4 sekunde i ugasi se.
Na tabli nema prijavljene greske nikakve.

Uradio sam sledece (van osnovnog servisa tecnosti/kocnica), skinuo svecice, nisu po manualu, jedna crna, druga kao da nije ni palila, obe suve.
Odvijenu kapicu svecice zavio, VN kabl svecice skratio za 3mm, postavio odgovarajuce svecke.
Oprao kutiju filtera vazduha, totalno je bez ulja, prozorcic prazan i cist, sundjerasti filter sam oprao, osusio i namastio namenskim uljem.
Dalje, skinuo diznu, ocistio, pritisak na crevu dizne 3bara (regulator pritiska znaci ok), proverio omski cetvoropinski senzor temperature na bloku, u toleranciji, punjenje/namotaj ok.

Skuter je jedan dan kod mene bio, celi dan sam ga pljkao i vozio, dosao vlasnik, upalio na dodir i odvezao se, vozio (ide vrhunski, 150kmh bez problema, od dod. opreme original akrap).


Jutarnje paljenje opet cvrc, upali na 3 sekunde, radi na 900-1000 obrtaja i ugasi se.
Kada posle nekog vremena konacno upali i podigne obrtaje, celog se dana vozi i startuje bez problema.
Ja za komplikovanije radove nemam ni uslova niti alata, je li imao neko slican problem?

Kompresiju/ventile sam zbog godista i predjene kilometraze otpisao. Moj je predlog da se prvo paljenje isproba uz akumulator sa auta, da se doda na kleme osnovnog!

Ako ni to ne uspe, sumnja je na pumpi goriva ali me buni to sto kada upali on ide do kraja, goriva ne nedostaje.

Sledece je uzubljivanje i ventili, pa na kraju klapna gasa koja na svom telu nosi ECU, ima u temi o satelisu 400 gde sam na takvom cistio step motor ler gasa ali to nije preporuceno kao servisna radnja i svakako na tudjem skuteru cackao ne bih!
Savet da saslusamo, ako je neka sitnica da proverimo... 
Znaci, kada upali ide i radi kao sat, celodnevno paljenje dobro, prvo jutarnje problem.

Anlaser mozda? 

Hvala drugari.

hj.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 1906 postova
  • Lokacija: Beograd. Bele Vode
  • Motocikl: ex.Liberty 125 & Scarabeo 400i, Kawa ER-5

1. Kvar, lenjo vergla, baterija / masa-struja kontrola / anlaser.

2. Kvar, kada upali radi traljavo. Kao da nema dovoljan pritisak goriva u startu, možda kasnije dobija jači, tj. odgovarajući.

Kada proradi, ide odlično. Mislim da sve ostalo ne treba ni gledati...

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8436 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Sistemom eliminacije radim iskljucivo svoje motore, eksperimentisanjem (eventualna kupovina pumpe, pa da nije to) trosim resurse vlasnika a to nije pametno... 

Da sacekamo ako je neko slicno doziveo od ovog modela, ako nista u servis!

Odrzavan je u "Stojanovu" koliko sam razumeo...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 1906 postova
  • Lokacija: Beograd. Bele Vode
  • Motocikl: ex.Liberty 125 & Scarabeo 400i, Kawa ER-5

Nešo, ne mislim da je loša pumpa, da bi je menjao. Sam si rekao da je pritisak dobar. Ne sećam se kada sam vadio moju na Skarabeu i menjao zapušen filter, da li ima neki nepovratni ventil. Možda u tih par sekundi nema dovoljnu količinu goriva...

Ne verujem ni da je filter loš na toj kilometraži.

Ali, koliko sam shvatio, kada proradi, radi normalno.

Opet, sve to nema veze sa slabim verglanjem...

Ovo je sve nagađanje, čekamo Dareta da se javi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8436 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Probace on nekog jutra sa jakim akumulatorom, kilometraza je takva da za sta god se uhvatis deluje kao novo, servis su radili na 10000km, stavljen i nov akumulator tada (BS marka).

Mozda nema dovoljno udarne struje...

 

A kada radi vrti se samo tako, bas sam se iznenadio, Srdjan je vidim odradio sediste, ima i neki varijator drugi (nisam otvarao taj deo).

Pravo da vam kazem, nisam zeleo ni da rasturam bilo sta, tek je kupljen, pojma nemam sta ce u buducnosti biti pa da ne bude "vi ste to tamo radili i tako to...".

Kabliranje je dobro, kontakti zdravi... Masu sam i sa agregata odvio pa ponovo pritegao, konatakt sprej koristim kvalitetni "eco service co910".

Ako ima neki poznati problem, to me zanima.. Prilicno je nov model. Dve svecice na cilindru, model dizne je sa jednim crevom desno.

Pumpa obicno kada zeza to radi kada se zagreje a na hladno pumpa, ovde je kontra... Jedino onaj klip unutar ECU-a ako se zaprljao, on kontrolise broj obrtaja. Mada opet, kako nekada radi (posle prvog uspesnog startovanja taj dan ceo radi normalno) a nekada ne?!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8436 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

U Novom Sad-u je kupljen inace, prethodni vlasnik izgleda (po ugradjenim delovima sudeci) da nije stedeo, bas sve deluje kao novo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3075 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Kymco Agility+ 300

Nešo, ne da ja znam nešto. Al ovde ima service manual:

WWW.MANUALSLIB.COM

View and Download PIAGGIO MP3 500 i.e. SPORT service station manual online. MP3 500 i.e. SPORT scooter pdf manual download.

 

Po opisanim simptomima, piše, možda bude potreban Throttle valve position signal reset (TPS reset) operacija, na primer. A i za to treba dijagnostički uređaj. Ja ne bih to terao u ovlašćeni servis, da ga bocnu na aparat.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8436 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

To je manjak alata o kome pisem, i sa satelisom 400 su mi bile ruke vezane bez dijagnostike.

Kada bar ne bi radio skroz pa da se preduzima nesto :D, nego se po celi dan vozi a ujutru zeza...

Sve se nadam da je do akumulatora i udarne struje.

Sve javljam sta otkrijemo, ovih dana bas imam puno obaveza a van motora.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3075 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Kymco Agility+ 300

A novi modeli, puni su elektronike i senzora, jako je teško bez dijagnostike. Sve rade u nameri da nas upropaste.

A ja po rezonu - čim se nešto nelogično ponaša i prkosi normalnosti, onda je elektronika ;) 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 1906 postova
  • Lokacija: Beograd. Bele Vode
  • Motocikl: ex.Liberty 125 & Scarabeo 400i, Kawa ER-5

Pravda za kurblu, i karburator !

 

Izvini Nešo, morao sam...:)

  • Haha 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8962 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD

Sve mi mirise na propuštanje antifriza u cilindar.

Imao takav slučaj na X8, pisao u temi.

Ujutru odvi svećicu, stavi prs na rupu i zaverglaj na kratko.

Ako vidiš antifriz na prst sve ti jasno za dalje.

Ako nisi siguran, ispusti sav antifriz i izduvaj vazduhom pod pritiskom pa probaj paljenje.

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8436 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Nije kod mene skuter, sve ce to vlasnik isprobati.. Osetio bih antifriz, poznajem mu miris kada sagoreva.

Ali 11000km predjenih, pih bas glupo bre!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 22 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Piaggio MP3, Peugeot Vivacity 3

Da se i ja javim, jer ovo je moj skuter. 

 

Pojavio se jos jedan simptom, poceo je da se gasi i u toku voznje, kad stanem na semafor, dodam gas, desi se da se ugasi, naravno ne svaki put. 

 

Probacu danas da vidim ima li antifriza. 

 

Hvala jos jednom svima. 

Promenio član djole_kg
  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3075 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Kymco Agility+ 300

Piaggio HPE modeli su imali mnogo muke po izlasku. 300-tka gutala ulje, 400-tka se gasila u vožnji zbog problema sa EFI sistemom, bilo je opoziva... i ovaj MP3 500 je negde iz tog perioda. Ovako laički rečeno, izbacili su ih prerano zbog Euro5 normi, neispeglane na tržište.

A tada je sve moguće.

Promenio član boza_kg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8436 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---
pre 21 minuta, djole_kg je napisao:

poceo je da se gasi i u toku voznje, kad stanem na semafor, dodam gas, desi se da se ugasi. 

Mnogo je prasine kod tebe u ulici, nalepila se u sundjer i ako je ne vidis, skini filter vazduha, operi (ponovo) i vrati. To ce resiti gasenje...

 

P.S. Jesi li probao startovanje sa dodatnim akumulatorom i sta se desilo?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8962 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD
Pre 1 sat, N.F.S. je napisao:

Nije kod mene skuter, sve ce to vlasnik isprobati.. Osetio bih antifriz, poznajem mu miris kada sagoreva.

Ali 11000km predjenih, pih bas glupo bre!

Tad kad osetis miris agregat je mnogo u problemu.

Dovoljno je kap dve da pusti tokom noći i eto problema ujutru, taj miris se ne može osetiti kad je pustanje u pocetnom stadijumu.

 

Nakaciti manometar i ispratiti rad pumpe goriva ma da mislim da nije tu problem.

Takodje nakon gasenja izvaditi diznu iz ležišta, postaviti salvetu ispod nje i videti ujutru dal je kapnuo benzin na nju.

Ako jeste, dizna nije dobra, ne zatvara dobro tj ne sme da propušta gorivo i eto problema ujutru.

 

Takodje probati prvo paljenje sa dva kratka zaverglaja  2-3sec , na treći bi trebalo da upali.

 

Svećica što je jedna crna , druga kao da ne radi je normalna pojava jer ta druga je tu samo zbog euro normi.

Moze se isključiti iz rada i nista se neće promeniti nit desiti.

 

Kompjuteri jesu problematicni, hoće da se gasi motor iz čista mira.

Nov je skup do bola, polovan je mačka u džaku.

  • Sviđa mi se 2
  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3075 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Kymco Agility+ 300

ZA HPE 400, pisao je svojevremeno kolega, rekli su mu u servisu da je workoround za gašenje u vožnji da uvek rezervoar bude pun preko pola. Nemam pojma zašto i kako, ali probaj i to, ne košta mnogo.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 22 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Piaggio MP3, Peugeot Vivacity 3

Samo da javim, motor je od ponedeljka u ovlascenom servisu, cekam njihov odgovor sta bi moglo biti uzrok problemima. 

 

Procitah dosta tema na modern vespa forumu, i postoji brdo problema vezanih za prvo paljenje novijih Piaggio modela, velika vecina njih nije objavila da je problem resen. 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 22 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Piaggio MP3, Peugeot Vivacity 3

I dalje je u servisu, cekam diznu da stigne, nije prijavljivala gresku, ali po recima servisera, u pojedinim momentima ne radi kako treba.

 

Osim toga uradjen je update softvera. 

 

Sto se svega ostalog tice, sve je 10/10, stanje motora je zaista shodno kilometrazi i godistu. 

 

Kad dobijem motor nazad i kompletan servisni izvestaj napisacu sve ovde na forumu. 

 

Takodje, dobio sam savet da vratim fabricki varijator, na motoru je trenutno JCosta.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja