Jump to content

Moto Zajednica

Procureli amortizeri - glupo pitanje

Recommended Posts

  • U prolazu, 4 postova
  • Lokacija: Subotica
  • Motocikl: Honda VFR1200XD Crosstourer 2013

Pozdrav,

 

Oba prednja amortizera su mi procurela, i onda sam gledao po netu sta bi mogao biti problem. Uglavnom, planiram da svucem gumicu za prasinu i onda ispod gumice koja drzi ulje da zavucem parče plastike i "iskopam" prljavštinu. Gledao sam tutorijale i izgleda obećavajuće.

 

Medjutim, moje konkretno pitanje. Kako se zovu te gumice, na srpskom to jest, da mogu naći delove ukoliko mi trebaju, ukoliko su pokidane a ne samo prljave, i gde se generalno kupuju delovi za motor (izvinjavam se na potpuno retardiranom pitanju, nov sam u moto svetu).

 

Na engleskom su "fork oil seal" i "dust seal", a na našem...samo, gumice?

 

Slika problema u priloženom, hvala na svakom savetu i pozdrav!

IMG_20240210_134754.jpg

IMG_20240210_134806.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6819 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

Nisu gumice nego semerinzi. Nemačka reč. Zaptivka.

 

Treba da zameniš semeringe, prašinare, nove osigurače i još neke delove u sklopu. Ne mogu da ti kažem koje jer ne znam kakav tip vile imaš. Za delove Honda Srbija.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 4 postova
  • Lokacija: Subotica
  • Motocikl: Honda VFR1200XD Crosstourer 2013

Hvala prijatelju...semering, i za delove Honda Srbija.

 

Znaci nije dovoljno samo ta 2 dela vec mora i sve ostalo iznutra. Našao sam nacrte i brojeve delova proizvodjača pa cu dalje skontati. Ovi sto sam pominjao su broj 51490MGE003.

 

Sve najbolje, hvala jos jednom!

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 936 postova
  • Lokacija: Шумадија
  • Motocikl: KTM SuperDuke 1290 GT

Sjebaces nesto ako radis ovo prvi put sam, ne daj boze da zagrebes sjajni deo na vili, ili ostetis nesto "cisteci". Ili se propisno edukuj i korak po korak kako da zamenis semeringe (zbog njih ti curi ulje jer su propali), ili iskesiraj bednih 100 eura nekom majstoru da ti resi ovo za jedno popodne.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8427 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Da, moze "Delta Motors" za narucivanje po kat. broju ali zasto da platis 5x skuplje semeringe koje mozes kupiti u npr "motocrossteam" radnji iz Kraljeva, ili jos bolje "Moto-Bike" iz Kaca, daj oznaku motora , godiste i reci sta ti treba.

Odgledaj par snimaka, nabavi potrebni alat i nekog drugara koji je (po mocustvu)  vec radio slicno kao ispomoc.

 

Ti nisi reper Dobrica kojim slucajem?

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 373 postova
  • Lokacija: Stara Pazova
  • Motocikl: Kymco VisaR 110, Honda VFR1200XD

Obzirom da je brat sa Crosstourer-om u pitanju, spreman sam sa pomognem ako nisi nikad skidao viljuške. Ulje unutra je 5w gradacija, trebače promeniti ako nisi do sada.

  • Sviđa mi se 2
  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6819 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

Ja bih stavio original. Za većinu japanskih motora radi ih firma NOK pa su možda tako jeftiniji. SKF hvale, nikad ih nisam koristio. Nije nešto komplikovano da se zameni ali ako nemaš uslove ili nisi radio oko vozila bolje nemoj.

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3975 postova
  • Lokacija: CH-HR-BiH
  • Motocikl: 2002 K1200RS-1989 XTZ 750 Chesterfield- 1989 XTZ 750 FarawayBlue

SKF Racyng semeringe uzmi, oni imaju zelenu boju.


Gesendet von iPhone mit Tapatalk Pro

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 4 postova
  • Lokacija: Subotica
  • Motocikl: Honda VFR1200XD Crosstourer 2013
Pre 1 sat, Paljevina je napisao:

Sjebaces nesto ako radis ovo prvi put sam, ne daj boze da zagrebes sjajni deo na vili, ili ostetis nesto "cisteci". Ili se propisno edukuj i korak po korak kako da zamenis semeringe (zbog njih ti curi ulje jer su propali), ili iskesiraj bednih 100 eura nekom majstoru da ti resi ovo za jedno popodne.

Da se razumemo, svakako mi nije cilj da sjebem nešto, naravno da bih prvo dobro promislio kako i šta, i da li uopšte, raspitao se i edukovao. Ako uvidim da je nešto vam mojih psihofizičkih mogućnosti, definitivno neću cackati sam nego nosim majstoru.

 

Naravno, nije mi problem da iskeširam majstora, da mi je žao para ne bih vozio motor, na kraju krajeva tako će verovatno i biti, ali želja da naučim sam da radim na svom motoru, i da malo proširim znanje (makar spoznajom o tome gde se kupuju delovi 😂) na taj način nece biti uslišena.

 

Jednog dana kad svi budu programatori a majstora nigde, ko ce onda motor da mi popravlja?🤣

 

Meni je problem to sto ne znam prevod imena delova na srpskom jer sve sto gledam i guglam na internetu radim na engleskom, pa samim tim i moj moto vokabular, Nažalost (da naglasim), nije mnogo širok.

 

Hvala svima na savetima i informacijama, pametniji sam za nijansu sto je napredak u odnosu na jutros!

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 936 postova
  • Lokacija: Шумадија
  • Motocikl: KTM SuperDuke 1290 GT
pre 39 minuta, JovicaDobrica je napisao:

programatori a majstora nigde

Sta mi fali, posao mi je programator a hobi majstor, sam sve svoje motore sredjujem. 😊

 

A ako vec hoces sam da se zezas, prvo nadji service manual za tvoj model, ako baratas dobro engleskim, dosta ce da ti znaci. Menjanje semeringa nije kvantna fizika, ali sve je zeznuto prvi put kad radis, savetujem ti da imas nekog ko se barem malo razume u materiju pored tebe. 

 

Odgledaj i neki video poput ovoga, da skapiras otprilike o cemu se radi, i kako se radi (ne mora da znaci da tvoja vila, ili fork izgleda isto kao na videu, ili ima istu sadrzinu): https://www.youtube.com/watch?v=mm2F08Ys_zU&t=2441s

 

Imena delova mozes da pohvatas kako se zovu, i sta je sta ovde npr. za tvoj model: https://www.motorcyclespareparts.eu/en/honda-parts/2013-vfr1200x-motorcycles/f-11-front-fork

 

Delove mozes i da trazis po njihovom OEM broju (Part No.) po internetu, najpre ces da nadjes tako stvari na eBay-u, a ako kupujes kod domacih prodavaca, najlaksa ruta je pozoves MotoCross Team Kraljevo (https://motocrossteam.rs/kontaktirajte-motocrossteam/), dobar dan - dobar dan, trebaju mi semerinzi i prasinari vila za Hondu tu i tu, godiste to i to. Pogledas u service manualu i gradaciju ulja za viljuske koje ide, pa narucis i to usput (uglavnom ide od 5W do 10W, primer ulja Motul Factory Line Fork Oil). 

 

Eto, sad imas jos malo vise informacija.

 

 

  • Sviđa mi se 2
  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 646 postova
  • Lokacija: Rakovica
  • Motocikl: Sashac XJR 1300 black demon.
Pre 7 sati, Paljevina je napisao:

Sta mi fali, posao mi je programator a hobi majstor, sam sve svoje motore sredjujem. 😊

 

A ako vec hoces sam da se zezas, prvo nadji service manual za tvoj model, ako baratas dobro engleskim, dosta ce da ti znaci. Menjanje semeringa nije kvantna fizika, ali sve je zeznuto prvi put kad radis, savetujem ti da imas nekog ko se barem malo razume u materiju pored tebe. 

 

Odgledaj i neki video poput ovoga, da skapiras otprilike o cemu se radi, i kako se radi (ne mora da znaci da tvoja vila, ili fork izgleda isto kao na videu, ili ima istu sadrzinu): https://www.youtube.com/watch?v=mm2F08Ys_zU&t=2441s

 

Imena delova mozes da pohvatas kako se zovu, i sta je sta ovde npr. za tvoj model: https://www.motorcyclespareparts.eu/en/honda-parts/2013-vfr1200x-motorcycles/f-11-front-fork

 

Delove mozes i da trazis po njihovom OEM broju (Part No.) po internetu, najpre ces da nadjes tako stvari na eBay-u, a ako kupujes kod domacih prodavaca, najlaksa ruta je pozoves MotoCross Team Kraljevo (https://motocrossteam.rs/kontaktirajte-motocrossteam/), dobar dan - dobar dan, trebaju mi semerinzi i prasinari vila za Hondu tu i tu, godiste to i to. Pogledas u service manualu i gradaciju ulja za viljuske koje ide, pa narucis i to usput (uglavnom ide od 5W do 10W, primer ulja Motul Factory Line Fork Oil). 

 

Eto, sad imas jos malo vise informacija.

 

 

Izvinte, ja bih da postanem programator, ne mogu vise da masiram gola dupeta...Imas neki tutorijal kako da postanem?:pisac:

  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 373 postova
  • Lokacija: Stara Pazova
  • Motocikl: Kymco VisaR 110, Honda VFR1200XD

@JovicaDobrica koja je mogućnost da 5 dana nakon tvoje objave, i meni procuri prednja vila!? 🤔

Eno ugledah upravo u garaži flekicu od leve vile, zamastilo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja