Jump to content

Moto Zajednica

Kada GUBIMO prava iz osiguranja iako smo osigurani

Recommended Posts

  • Drug član, 1571 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1100RT

Retko spominjana tema, uglavnom kada ljudi dobiju regresni zahtev Osiguravajućeg društva.
 
Postoji 7 razloga zbog kojih se može dogoditi da vozači koji su skrivili SN izgube prava iz osiguranja na način da O. Društvo isplati štetu oštećenom licu a potom se regresira od štetnika, ne samo za naknadu, već i troškove postupka i kamatu. Ovo sve i pored uredno zaključenog ugovora o osiguranju od odgovornosti za štetu pričinjenu trećim licima.
 
Malo sam čačnuo temu u shortu, biće cela emisija sa par kolega ovih nedelja.
 
Osim u zakonu ovi osnovi su sadržani i u Opštim uslovima osiguranja koji su sastavni deo Polise (pročitajte polednjinu polise). Niko ih nije pročitao, zar ne.

Nakon što isplati štetu oštećenom, Vaš osiguravač po polisi AO se obraća Vama da vratite isplaćen novac.

Osim što se može raditi o velikim štetama, postoji mogućnost višegodišnjeg plaćanja mesečne rente na ime gubitka zarade zbog trajne povrede, tudje nege i pomoći i sl.
 
Evo i kratkog shorta kao uvod.



 
 
Sent from my iPhone using Tapatalk
  • Sviđa mi se 8
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 490 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: Harley-Davidson SuperLow 1200T

@Endurac hvala ti na ovome, 

 

Lepo je što se neko setio i nas mučenika koji isplaćujemo štete da nam bar malo olakša posao :) 

Bez šale izuzetno korisna tema za obradu i treba je pažljivo ispratiti. 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1571 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1100RT
@Endurac hvala ti na ovome, 
 
Lepo je što se neko setio i nas mučenika koji isplaćujemo štete da nam bar malo olakša posao  
Bez šale izuzetno korisna tema za obradu i treba je pažljivo ispratiti. 

Da da sad ce polako da udjemo u ovo, zaista se ljudi uzasno neprijatno iznenade, jer osiguranje uglavnom ne obaveštava osiguranike. Na žalost, svi razlozi se uglavnom taču nas samih a možemo ih sprečiti, a posledice su evidentne a mogu biti i dugoročne.


Sent from my iPhone using Tapatalk
  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 490 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: Harley-Davidson SuperLow 1200T

Osiguranje je u obavezi da obavesti regresnog dužnika i to se radi slanjem dopisa poštom. 

Dešava se često da naša pošta zakaže i ne dostavi ljudima obaveštenja i onda se stvarno gadno iznenade kad ih pozovu iz regresne službe. 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 425 postova
  • Motocikl: Kymco Downtown 300i

Zaista, hvala na ovim informacijama!

Mislim da je svako od nas iole normalnih :) upoznat da pod dejstvom alkohola mozemo da budemo tuženi od Os. drustva za nastalu štetu. To je ujedno i najcešći razlog, zar ne. Posle alkohola, neposedovanje opreme (zimske gume za auto) je čest razlog. Ostalih 5 razloga su, koliko je meno poznato, minorni u smislu da se u praksi desavaju.

U svakom slučaju, zeleo bih da čujem kakva je advokatska praksa o ovome :)

:mobilizator:

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1571 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1100RT

Praksa je raznolika i tice se tumacenja zakonskih odredbi u pojedinim situacijama npr bas ovo sto kazes da li je nezgoda prouzrokovana letnjim gumama podvedena pod neispravnost vozila, da li se tolerise alkohol ispod granice, da li visina stete pravilno obracunata, da li regres nastaje ako ima alkohola ili samo ako je prisustvo alkohola u uzrocno posledicnoj vezi sa nastankom nezgode, od kada se racuna kamata, kad pocinje da tece zastara i sl.

Sto se razliga tice oni su nabrojani u clanu 29 zakona o obaveznom osiguranju u saobracaju a obicno prepisani i u Opstim uslovima osiguranja koji su sastavni deo polise (ugovora o AO).

Ono gde postaje opasno je povreda lica ili smrtni ishod. Neciji trajni invaliditet moze biti opasan mesečni udar na dzep a sve zbog ne naseg propusta u vezi nastanka nezgode, a koji je rizik pokriven polisom, vec zbog postupanja suprotno odredbama cl.29.

Prema Zakonu o osiguranju osiguravac ima pravo da utvrdjuje odgovornost za nezgodu i regulise stetu.

HVALA za ideju za gume, ostavicu za emisiju na yt odlicno pitanje, kao i ideja za sudsku praksu.

AKO neko ima pitanja ili nedoumice, napisite sve cemo ih obradiri nas troje kolega i advokata i zastupnika osiguranja na sudu.

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Sviđa mi se 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • 4_tocka_i_karoserija, 1581 postova
  • Lokacija: N44 37.451 E20 22.527
  • Motocikl: -
On 31. 12. 2023. at 20:10, Endurac je napisao:

...a sve zbog ne naseg propusta u vezi nastanka nezgode, a koji je rizik pokriven polisom, vec zbog postupanja suprotno odredbama cl.29.

 

Ovo me živo zanima.

Kako je ovo moguće?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6819 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

Mene je gospođa udarila uredno parkiranog. Imala je ćelave zimske gume pa proklizala. Ja sam sugerisao ali policiju to nije zanimalo jer je priznala krivicu. Samo im je bio bitan alko test i dokumentacija.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1571 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1100RT
On 2.1.2024. at 12:22, Alekre je napisao:

Mene je gospođa udarila uredno parkiranog. Imala je ćelave zimske gume pa proklizala. Ja sam sugerisao ali policiju to nije zanimalo jer je priznala krivicu. Samo im je bio bitan alko test i dokumentacija.

Tako je. Tebe ne zanima jer ce ti osiguranje naplatiti stetu. Ali bi osiguranje jedva cekalo da je policija to unela u zapisnik a da je to uzrok nezgode jer bi imali regres prema njoj kad plate tebi stetu za sve sto su platili.

 

Znaci osnovi su propisani u zakonu, namerno prouzrokovanje stete, alkohol i supstance, ne posedovanje dozvole za tu kategoriju, napustanje lica mesta bez da ste ostavili podatke, neregistrovano i neispravno vozilo.....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja