Jump to content

Moto Zajednica

Kupiti Afriku 750 godine 2023. ?

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 259 postova
  • Lokacija: NBG
  • Motocikl: R1150GS

Pozdrav ekipo,

 

Značilo bi mi da čujem mišljenja ljudi koji imaju iskustvo u sadašnjem vremenu vezano za posedovanje Afrike 750. Koji RD nije presudno.

 

Desetak godina sam vozio Transalpa '89. I prešao fin broj kilometara na njemu uz vrlo malo problema. 

Dobio klinca, došla Korona i frka sa poslom a Trandži stiglo vreme za ozbiljnija ulaganja. I tako ga ja prodam drugovom drugu bez skrivanja mana koje je motor imao,naravno.

I sad polako dolazi da se vraćam na dva točka, fala Bogu.

Ograničena sredstva i prethodno vrlo pozitivno iskustvo mi nameću logiku da je Transalp ponovo najbolje rešenje za mene,samo ovaj put 650.

Eeeeee, ALI, uhvatio sam sebe da dok mi levo oko prati oglase za TA, desno krišom gleda u AT.

"Biće moja makar u staračkom domu" sam nekad znao govoriti za neke nedostižne.

Izvinite na ovolikom uvodu da bih postavio naizgled prosto pitanje:

Da li je racionalno kupiti Afriku danas,da li je patnja sa delovima,da li su delovi preskupi (kao i sama Afrika,ali ne bih sad o tome).

Logika viče iz sve snage " kupi Trandžu, jeftiniji je, manje troši, manja registracija, bar 10 godina je manje eksploatisan od Afrike,manje su šanse da ga je neko lomio po putu lošem i nikakvom..." Al srce boli uvo šta kaže glava koja će da boli kupim li nešto sa čim ću da se mučim.

 

Kupiti Afriku danas,godine 2023. Ili 2024., Da bude pristojnom stanju  podrazumeva se, pametno ili egzibicija ?

Promenio član ironhorse
  • Sviđa mi se 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 240 postova
  • Lokacija: Kikinda
  • Motocikl: VN1500A 88 Clasic

Dok cekamo odgovore mudrih koji znaju sta pricaju i poznaju materiju

Ce ti reknem spiritualno gledano :D

 

Bolje da se kajes zato sto jesi nego zato sto nisi :D

Posle ces da vozas Transalpa,vrtis oglase i kukas sto nisi afriku uzeo...A ako odmah uzmes sta guza zeli kukaces samo zbog popravki :D

 

Zamisli sednes na Transa odes u sumu na kafu i uhvatis sebe kako vrtis afrike na oglasima.... :D

 

 

 

Nego,cekaj majstore...da ne bi posle dok pijes tu kafu mene  spominjao :D :D

  • Hvala 1
  • Haha 4
  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2829 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Super Tenere 750

Ja ipak da zadrzim svoje misljenje za sebe, jel de

Послато са Redmi Note 8 помоћу Тапатока

  • Haha 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1028 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: Aprilia Atlantic 500 Classic

Mislim da stvarno treba da rasčistiš u glavi da li ti to treba... Nije sarkazam, objasniću:

Ako imaš novca da sebi SADA priuštiš RD03, RD03 ili RD07 i da je propisno održavaš i središ kad to dodje na red (možda i odmah) onda - zašto da ne - imaćeš klasika kome cena više neće padati.
Ako nemaš kapaciteta za to a želiš da se voziš onda zaboravi. Prepusti to onima.koji su u situaciji.

Recimo za cenu pristojne Afrike možeš kupiti dobrog TDM koji je moderniji i trenutno lakši za održavanje.

  • Hvala 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 374 postova
  • Lokacija: Stara Pazova
  • Motocikl: Kymco VisaR 110, Honda VFR1200XD
38 minutes ago, Mirkic said:

Bolje da se kajes zato sto jesi nego zato sto nisi :D

Potvrđujem 

  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 259 postova
  • Lokacija: NBG
  • Motocikl: R1150GS
pre 4 minuta, Bokes je napisao:

Mislim da stvarno treba da rasčistiš u glavi da li ti to treba... Nije sarkazam, objasniću:

Ako imaš novca da sebi SADA priuštiš RD03, RD03 ili RD07 i da je propisno održavaš i središ kad to dodje na red (možda i odmah) onda - zašto da ne - imaćeš klasika kome cena više neće padati.
Ako nemaš kapaciteta za to a želiš da se voziš onda zaboravi. Prepusti to onima.koji su u situaciji.

Recimo za cenu pristojne Afrike možeš kupiti dobrog TDM koji je moderniji i trenutno lakši za održavanje.

Pa biće da si u pravu.

Ja sam baš taj-mogao bih ga sada priuštiti ali mom džepu ne bi nikako prijala neka daljnja ozbiljnija ulaganja (pored servisa i pretresa,guma, registracije).

Hvala na preporuci za TDM,ali u tom slučaju bih radije odabrao Transalpa.

To su neki zaključci koje je i moj racio izveo.

Iskreno,nadao sam se da će saveti biti da održavati TA i AT nije previše različito u smislu kinte. 

Ok,ovaj odgovor trezni,Aj da čujemo još.

Fala

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6301 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

Pa i nije previse različito, ako ti se svidja kupi, bar uvek mozes da je prodas i ne izgubis mnogo na ceni, ako uopšte i izgubiš

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 259 postova
  • Lokacija: NBG
  • Motocikl: R1150GS
pre 3 minuta, aca-pn je napisao:

Pa i nije previse različito, ako ti se svidja kupi, bar uvek mozes da je prodas i ne izgubis mnogo na ceni, ako uopšte i izgubiš

I to zvuči vrlo tačno.

Da li je Afrika komplikovana za održavanje u smislu dostupnosti delova?

Ima svega i sve može da se nađe?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6301 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L
pre 20 minuta, ironhorse je napisao:

I to zvuči vrlo tačno.

Da li je Afrika komplikovana za održavanje u smislu dostupnosti delova?

Ima svega i sve može da se nađe?

Isto kao za transalp, može 

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 259 postova
  • Lokacija: NBG
  • Motocikl: R1150GS
Pre sat vremena, Bigor je napisao:

Ja ipak da zadrzim svoje misljenje za sebe, jel de emoji23.pngemoji23.pngemoji23.png

Послато са Redmi Note 8 помоћу Тапатока
 

Eto dobre ideje za temu, Super Tenere 750 VS Africa 750. ;)

Al to neko koga bolje znaju ovde,ne bih etiketu nekog trola koji zavađa ljude-trebaće mi ovaj forum u životu :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • MiNistrY oF SillY WaLkS, 2060 postova

Iz ugla nekoga ko 11 godina vozi isti primerak AT, evo nekih odgovora, naravno ne moramo se složiti.

Pitao si:

 

1.Da li je racionalno kupiti Afriku danas?

2. Da li je patnja sa delovima?

3. Da li su delovi preskupi?

 

 

1. Kupovina motocikla nikada nije racionalan potez, uglavnom se kupuje srcem.

U momentu kada sam kupovao svoju, ja sam znao da će duže vreme biti kod mene, čekao sam dobar primerak i kada se pojavio, bio je moj. Čak nisam pregovarao o ceni, cena je bila ta koja je, toliko sam i platio, bez dileme. Dobio sam motor kakav sam hteo i kod mene je 11 godina, bez greške, uz redovno (normalno i podrazumevajuće) održavanje, naravno.

 

2. Sve je dostupno, od najmanje podloške do najkrupnijih delova. Potreban ti je katalog delova sa Hondinim šiframa (lako je dostupan, imaš na netu) Šifre potrebnih delova šalješ mailom na upit u CentarS (npr.) Od njih dobijaš predračun i znaš odmah cenu unapred. Ako ti odgovara, potvrdiš i platiš ili odustaneš. Ako delovi nisu trenutno kod njih na lageru, stižu u Srbiju za 7~15 dana (obično, a nekad i brže) I neće ti često trebati delovi, da te umirim. Jedino ako uzmeš neki komad koji je zapušten, ali to nema veze direktno sa AT, jer svaki neodržavan motor ''moli'' za pomoć.

 

3. Pitanje na koje je teško odgovoriti jer ne znam da li je nešto ''preskupo'' u odnosu na šta? Ili šta tebi nije preskupo, šta bi tebi bilo normalna cena nečega? Znaš svoj džep i prema njemu se ravnaš svakako. Ono što ti možda znači kao info je da kao vozač AT nikada nisam otkazao nijedan upit CentruS preko kojih sam nabavljao delove jer, eto, volim svoj motor a to što sam kupovao nije ništa (meni) skupo.

 

Usreći sebe, kupi ono na šta ti srce igra, šta god to bilo.

Nema veze da li je AT ili nešto drugo. Da li je 2023. godina ili neka druga...

To je jedino bitno, da ti srce zaigra...

 

Srećno

Promenio član Libero
slovna greška
  • Sviđa mi se 10
  • Podržavam 10

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2829 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Super Tenere 750
Eto dobre ideje za temu, Super Tenere 750 VS Africa 750.
Al to neko koga bolje znaju ovde,ne bih etiketu nekog trola koji zavađa ljude-trebaće mi ovaj forum u životu
Taman posla, to samo nenormalni prime k srcu i zavade se. Ako prelistas temu vidjeces koliko duhovitih posalica ima, pa na sta bi licilo rivalstvo bez toga i naravno bez pive uz svu tu lovacku pricu
Vecina tih ljudi se znaju i druze, cak i ja trpim neke Afrikance al sta cu kad mi takav horoskop

Послато са Redmi Note 8 помоћу Тапатока

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 259 postova
  • Lokacija: NBG
  • Motocikl: R1150GS
pre 17 minuta, Libero je napisao:

Iz ugla nekoga ko 11 godina vozi isti primerak AT, evo nekih odgovora, naravno ne moramo se složiti.

Pitao si:

 

1.Da li je racionalno kupiti Afriku danas?

2. Da li je patnja sa delovima?

3. Da li su delovi preskupi?

 

 

1. Kupovina motocikla nikada nije racionalan potez, uglavnom se kupuje srcem.

U momentu kada sam kupovao svoju, ja sam znao da će duže vreme biti kod mene, čekao sam dobar primerak i kada se pojavio, bio je moj. Čak nisam pregovarao o ceni, cena je bila ta koja je, toliko sam i platio, bez dileme. Dobio sam motor kakav sam hteo i kod mene je 11 godina, bez greške, uz redovno (normalno i podrazumevajuće) održavanje, naravno.

 

2. Sve je dostupno, od najmanje podloške do najkrupnijih delova. Potreban ti je katalog delova sa Hondinim šiframa (lako je dostupan, imaš na netu) Šifre potrebnih delova šalješ mailom na upit u CentarS (npr.) Od njih dobijaš predračun i znaš odmah cenu unapred. Ako ti odgovara, potvrdiš i platiš ili odustaneš. Ako delovi nisu trenutno kod njih na lageru, stižu u Srbiju za 7~15 dana (obično, a nekad i brže) I neće ti često trebati delovi, da te umirim. Jedino ako uzmeš neki komad koji je zapušten, ali to nema veze direktno sa AT, jer svaki neodržavan motor ''moli'' za pomoć.

 

3. Pitanje na koje je teško odgovoriti jer ne znam da li je nešto ''preskupo'' u odnosu na šta? Ili šta tebi nije preskupo, šta bi tebi bilo normalna cena nečega? Znaš svoj džep i prema njemu se ravnaš svakako. Ono što ti možda znači kao info je da kao vozač AT nikada nisam otkazao nijedan upit CentruS preko kojih sam nabavljao delove jer, eto, volim svoj motor a to što sam kupovao nije ništa (meni) skupo.

 

Usreći sebe, kupi ono na šta ti srce igra, šta god to bilo.

Nema veze da li je AT ili nešto drugo. Da li je 2023. godina ili neka druga...

To je jedino bitno, da ti srce zaigra...

 

Srećno

Realno, shvatam sad da je pitanje da li je nešto za motor "(pre)skupo" malko (pre)glupo.

Dakle delova ima. Ako se ubode dobar primerak,nema mnogo brige sa te strane. Hvala.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1028 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: Aprilia Atlantic 500 Classic

Mogu opet ja malo da uzburkam mirnu vodu?
Libero je u pravu, što se tiče održavanja Afrike i Trandže. Sreću kvari kupovina dobrog primerka, teže je naći dobar peimerak sada nego pre 10-ak godina... Ali zadovoljstvo nema cenu.
Čini mi se da je Kaligula najskorije sredjivao svoju kraljicu i sa njom odvozio Maroko, pa bi mogao da kaže svoje iskustvo, ako vidi temu.

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 259 postova
  • Lokacija: NBG
  • Motocikl: R1150GS
pre 31 minuta, Bokes je napisao:

Mogu opet ja malo da uzburkam mirnu vodu? emoji4.png
Libero je u pravu, što se tiče održavanja Afrike i Trandže. Sreću kvari kupovina dobrog primerka, teže je naći dobar peimerak sada nego pre 10-ak godina... Ali zadovoljstvo nema cenu.
Čini mi se da je Kaligula najskorije sredjivao svoju kraljicu i sa njom odvozio Maroko, pa bi mogao da kaže svoje iskustvo, ako vidi temu.

Da,čitao sam,odličan putopis inače.

To beše ono gde je Afriku mučila pumpa a Trandžu ništa ? :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 259 postova
  • Lokacija: NBG
  • Motocikl: R1150GS
pre 15 minuta, Disko Nindža je napisao:

A što ne uzmeš Transalp 700? Zlatna sredina.

Da, opcija je i TA 700. Mada bih više voleo 21 napred, ali nisam ja baš neki profi off roader da bi mi pravilo veliku razliku. Često siđem na makadam i vozim 40, to je to.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 573 postova
  • Lokacija: Bg-Ar
  • Motocikl: Africa Twin CRF1000L, Kymco Xciting 250

Koliko vidim izmedju redova tema ide ovako:

"Vozio sam TA a sada bih voleo da vozim AT"

 

Svaki odgovor na tvoj post se svodi na objasnjenje da je sve ok sa AT, ima delova, nije preskupo, itd...

 

Prema tome tu nema dileme. Jedina stvar koja ti preostaje je da sedis i cekas da iskoci bas "tvoj" motor u oglasima...

 

Govorim kao neko ko je promenio nekoliko motora a uvek u oglasima gledao "onaj", dok mi nije pukao film...

 

Nemoj da ti pukne film, kupi ono sto zelis onda kad pozelis.

  • Sviđa mi se 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2405 postova
  • Lokacija: Subotica
  • Motocikl: Beverly 250

imao trandzu, presao na afriku, prodao zbog nedostatka vremena a i planova koji su se ostvarili. Trenutno sam na bevu samo za po gradu, gospodja mi svaki put kaze kako joj fali afrika. Nedeljno par puta udjem na oglase da vidim sta se nudi od afrika. S obzirom da nam je naslednik na putu, u narednih par godina nece tu biti vremena za vozanje motorom, al da mogu sad bih opet kupi afriku rd07. Ne znam da li ce me zanimati za 10god i dalje, al volem staru afriku mnogo i moj glas ide da uzmes afriku. Nebo i zemlja je naspram transalpa. Makar meni licno, mnogo vise i bolje mi je legla afrika, al je i stara trandza je vrhunski motor

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 259 postova
  • Lokacija: NBG
  • Motocikl: R1150GS
Pre 8 sati, drmilan_ je napisao:

imao trandzu, presao na afriku, prodao zbog nedostatka vremena a i planova koji su se ostvarili. Trenutno sam na bevu samo za po gradu, gospodja mi svaki put kaze kako joj fali afrika. Nedeljno par puta udjem na oglase da vidim sta se nudi od afrika. S obzirom da nam je naslednik na putu, u narednih par godina nece tu biti vremena za vozanje motorom, al da mogu sad bih opet kupi afriku rd07. Ne znam da li ce me zanimati za 10god i dalje, al volem staru afriku mnogo i moj glas ide da uzmes afriku. Nebo i zemlja je naspram transalpa. Makar meni licno, mnogo vise i bolje mi je legla afrika, al je i stara trandza je vrhunski motor

Mogu onda samo misliti kakav bi meni utisak ostavila Afrika (nisam je nikad vozio),kad sam ja čak i ful natovaren i sa suvozačem bio presretan sa Transalpom. 2018. Sam sa današnjom suprugom prešao skoro 4.000 km po Grčkoj na Trandži.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 259 postova
  • Lokacija: NBG
  • Motocikl: R1150GS
Pre 10 sati, lestra je napisao:

Koliko vidim izmedju redova tema ide ovako:

"Vozio sam TA a sada bih voleo da vozim AT"

 

Svaki odgovor na tvoj post se svodi na objasnjenje da je sve ok sa AT, ima delova, nije preskupo, itd...

 

Prema tome tu nema dileme. Jedina stvar koja ti preostaje je da sedis i cekas da iskoci bas "tvoj" motor u oglasima...

 

Govorim kao neko ko je promenio nekoliko motora a uvek u oglasima gledao "onaj", dok mi nije pukao film...

 

Nemoj da ti pukne film, kupi ono sto zelis onda kad pozelis.

Rešen sam da budem strpljen maksimalno. Logika mi nalaže da je najpametnije da sačekam jesen ili možda zimu. Verovatno će se na kraju sezone pojaviti dosta motora jer niko neće da proda u sred sezone, a i mene čeka već isplaniran odmor sa porodicom pa ništa od mene nema do kraja Avgusta.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 169 postova
  • Lokacija: valjevo
  • Motocikl: africa twin rd07a

Vozio sam trandzu 3 god a Afriku od 2016god pa se smatram kompetentnim da se javim u temi. Nema potrebe da mnogo duzim i mudrujem kada je Libero po meni pogodio centar. Mimo svega navedenog rekao bih samo da je Afrika dosta ozbiljniji motor, skoro pa da nisu za poredjenje... Mnogo sam Afrika video i uverio se da je cak ni lose odrzavanje ne moze unistiti. 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6829 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

Mislim da je to više lična procena i odluka.

 

Stara Afrika je odavno klasik sa apsolutno zasluženom reputacijom i mestom koji zauzima u istoriji motociklizma.

 

Kada je taj motocikl konstruisan i sklapan u fabrici, proizvođači su se vodili drugačijom filozofijom nego danas. Kvalitet i pouzdanost su bili na prvom mestu. Ti motocikli se i dan danas voze.

 

Nažalost zub vremena je prisutan kao i nemar vlasnika. Kome ne treba pregršt konja, da se juri sa drugima natovaren po krivinima, Afrika još uvek ima šta da pruži vlasniku. Pogotovo ako se radi o primerku o kojom se vodilo računa. Pre će vlasnik da krepa od kilometraže nego mašina. No opet kažem, održavanje tog motocikla nije više samo redovno. Treba tu menjati sajle, šelne, creva, itd. No opet, održavan primerak je i dalje koristan i motor za respekt. Još ako se usput modifikuje boljim oslanjanjem, nekim lepim felnama, to je meni lepše i bolje od novih motora.

 

 

 

 

Vidi ovu lepotu.

WWW.XRV.ORG.UK

Interesting things have been happening down here in the New Forest over the past couple of months. Mel and I have been converting our @s into something a bit...

 

Promenio član Alekre
  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja