Jump to content

Moto Zajednica

Zimovanje u Sahari

Recommended Posts

  • no colors, 164 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: CRF1000 AfrikaTwin

Budimo se ujutro, nekako ni na nebu ni na zemlji. Macko standardno opušten , ja onako ko i uvek pod nekom dozom energicne tenzije. Ruta je tu , hvala Kai …

Hvalam se za mobilni da se zahvalim nasem kolegi na dva mala tocka jos jednom i vidim dal i kako se smestio. Bezbednost ranog jutra po Medini Tunisa na oko je bila uzas, realno iz mraka su se pojavila dva mracna lika oko 2:30h ujutro dok smo trazili hotel. 
Strasna stvar koju su uradili uputili nas ljubazno u hotel posto rat nase dve navigacije ce tek biti detaljno opisan. Tako da širok osmeh i zlatan zub ,)) 

Kai odgovara otvaram poruku ,(( VRATILI GA U Italiju njega i Zimmermane ma samo ih vratili na brod qq lele . Nisu imali rez povratak iz Tunisa faul i pedala bato. Jao qq čoveče mesecima je rutu planirao , nemacka preciznost je pala na testu Afrike …(ne prvi put) 

zadivljujuce kroz poruke kontam da ne krivi Tunis niti carinu, covek sebe okrivio i kaze tako je nisam se dobro edukovao i planirao.

E Germani su čudo, prosao je kao Romel 1940 i neke eto…  

Koliko srece za dva lika iz Srbije , beli papir mi u glavi. Odoh u klonju da se odmorim i razmislim malo. 
Afrika je pred nama
 

 

  • Sviđa mi se 21

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 421 postova
  • Lokacija: beograd
  • Motocikl: Royal Enfild meteor 350

Brate Macko kako si mi popravio raspolozenje nemas pojma.Putopis za uzivanje i relaksaciju.Cekam nastavak sa nestrpljenjem.Pozdrav za tebe i ekipu.Javi se kad stignes.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 201 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Kawasaki Versys, BMW R1200GS

Postoji neko nepisano pravilo da granični prelaz i procedura prilikom prelaska granice dosta govori o državi i stanju u istoj. Pošto smo do sada prelazili mnoge "tvrde" granice susret sa Tuniskim carinicima nije ostavio loš utisak, ovi u kućicama su bili cool, majfrendovi su posebna priča. Gde smo došli shvatamo par minuta kasnije, stajemo na pumpu, pitamo može kartica? 

Ma može sve, samo sipaj. Ceh 58,6 dinara, njihovih naravno. Dajem karticu a lik me pita da zaokružim na 59? kontam ne radi mu zarezna aparatu, zaokružuj prijatelju samo da što pre odem do hotela i legnem. Medin ceh oko 46 dinara a majfrend mu zaokružuje na 50, isto na karticu. Ako ništa drugo uredno je pitao. Razlika u zaokruživanju će ostati ista tokom čitavog boravka u Tunisu, Meda ima dobro srce i majfrendovi ga namirišu na kilometar, mene startuju ali brzo skontaju da ne pričamo isti jezik. Čak se dešavalo da zeznem majfrenda a on ode kod Mede da se žali i traži da mu on da ono što majfrend misli da mu ja dođem.

već je neko primetio da je do sada Meda bio glas razuma i okosnica ove avanturice. Zahvaljujući mojoj osobini da sve radim u poslednji čas nazvao sam Markonea nekih sat i po pred polazak da mi ubaci mapu Tunisa u Garmina. Markone mi je odgovorio da nije trenutno u gradu i da neće stići u tom roku da mi izađe u susret. Stvarno velika neodgovornost sa njegove strane. Tako da ulogu navigatora preuzima Meda, koji ima neki telefon sa mapama koje su još francuski osvajači uctravali dok su na kamilama osvajali pustinju. Onog momenta kad se Meda konektovao na navi glas razuma se ugasio, navigacija toliko odvlači pažnju da se percepcija menja. Još ako su mape malo out date eto ringišpila u najavi. u Italiji je bilo lako, malo jedan blene u navi malo drugi, ovde je sva muka pala na njega.  Da ne grešim dušu do Medine nas je dovela navi čas posla a onda smo se vrteli oko hotela jedno 15 minuta dok nismo likovima umalo uleteli u dvorište. Ujutru smo provalili da nas je navigacija provela kroz Bazar koji je turistička atrakcija, verovatno smo prvi koji su obišli potpuno prazan Bazar i to motorima.  

  • Sviđa mi se 19
  • Haha 9
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 201 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Kawasaki Versys, BMW R1200GS

Rano jutro oko 11h, Nedelja Tražimo kiosk sa internet karticom, ne rade nedeljom. Nema veze, lagana šetnja Bazarom, mada smo ga veče pre obišli motorima, nema neke velike razlike. Pakovanje i idemo u Chebika oaze. 

Meda pita šta da kuca u navigaciju?

Pa Chebika oaze, rekoh ti

On traži i kaže ima mesto Chebika, tu su verovatno oaze

Koliko sam video to je na jugu i blizu je Alžira

meda gleda mapu i kaže ovo nije blizu Alžira i pokazuje mi mapu uz pitenje jel to, to?

Pogledam mapu, vidim piše Chebika, druge nema na mapi, trebalo bi da je to.

Krećemo lagano, još par krugova oko hotela, čisto da navi ispuni kvotu od sinoć. Kažu da nedelja u tunisu nije pazarni dan, ne smem ni da pomislim kako je pazarnim danom kad smo se u nedelju na prvih 50 perđenih kilometara vozili kroz pijacu bar 20 km. Magistralni put i na sred magistrale pijaca, malo pored tezgi, malo sa pešacima koji su imali razumevanja i sklanjali se da nam naprave mesta, vozači kola koji su inače nenormalni i voze neopterećeni pravilima i logikom za divno čudo su na tour de pijac pravili mesta gde god su mogli da se provučemo. Ležeći policajci su ležeći sumo policajci, zdravo debeli i kad te bace ne znaš na koju stranu letiš ajde što su takvi nego ih ima hiljadu. Pre svakog pešačkog prelaya dva i posle svakog dva komada, na ulazu u mesto po 4 kom na izlazu isto plus na svako malo još po neki. Da je stvarno u pitanju poboljšanje bezbednosti saobraćaja pa da razumem ali za sve vreme vožnje kroz Tunis samo je jedna žena sa detetom prešla ulicu na pešačkom i toliko me je iznenadila da sam jedva ukočio da ih ne pokupim. Pešaci najviše vole da prelaze ulicu baš preko ležećeg policajca, tu je veća verovatnoća da se povrede od pada sa ležećeg nego da ih udari auto. Moja taktika je jednostavna, pratim Medu na tridesetak metara rastojanja i ne gledam put, gledam njega, kada on odskoči kao kauboj sa bika na rodeu imam taman dovoljno vremena da upijem ležećeg. Vremenom taj postupak postaje automatski. Palme i zelenilo ustupaju mesto maslinama, sve je više peska ali ni blizu pustinje. 

viber_image_2023-03-17_21-03-24-532.thumb.jpg.89da12bb63c542cd983ad5256722fb0a.jpg

  • Sviđa mi se 23
  • Haha 2
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 631 postova
  • Lokacija: SVILAJNAC
  • Motocikl: Honda Africa crf 1000

Bravo, svaka čast

Čitam putopis i na pola se vraćam na početak, čisto da vidim dal sam lepo video datum polaska,i kao u glavi,ma nema šanse da su krenuli za Božić,ma nisu normalni 

Mota mi se,ma smrznuce se

A 2017 sam išao na -18 za Nemačku :na_glavi:

I,da,to mi je bilo normalno :jee:

Odličan putopis,samo nastavite tako

 

 

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 201 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Kawasaki Versys, BMW R1200GS

Kako vreme odmiče sve smo bliži Chebiki a od pustinje ni P. Nije baš da sam lud za pustinjom ali ne mogu da zamislim oazu bez pustinje okolo. Izgleda da i Medu iste misli more, staje ispred nekih tezgi, postupa po onoj narodnoj, kartu čitaj, beduina pitaj.

Od svih tezgi u tom nizu mi baš stali ispred prodavnice slatkiša, nismo stigli ni da siđemo sa motora a dečak koji radi u prodavnici prilazi noseći tacnu sa kolačima i uz širok osmeh nas nudi kolačima. Skupila se ekipa, svi žele da nam pomognu, tu na scenu stupaju fantastične Medine jezičke sposobnosti, uzimam tacnu sa kolačima i sklanjam se malo u stranu da Medi dam prostora da se raspriča. Nakon par minuta situacija je sledeća. Na dobrom smo putu za Chebiku samo pravo prva raskrsnica levo i tu smo. Sad dolazi ono ali. Ali Chebika oaze nisu u Chebiki već nekih 300 km južno i pošto je već kasno popodne ne preporučuju nam da vozimo noću a nisu ni oduševljeni idejom da noćimo u nekom od mesta uz put. daju nam svoje brojeve telefona da nazovemo ako nam nešto bude trebalo i da se javimo da smo dobro stigli. Daju nam sve potrebne informacije i ispraćaju nas. Ovo nije usamljen primer gostoljubivosti Tunižana. Ulazimo u Chebiku, tražimo internet kafe, sedamo u lokal koji najbliže mogu da opišem kao da sam seo ispred seoske prodavnice. Imaju wi fi, šifra fabrička kao u 90% lokala, kad je ubodeš iz prve častiš. Na espresso i ne pomišljamo, poručujemo čaj. Čaj je bio toliko dobar da smo poručili još dva, konobar je ljubazan, potvrđuje da bi bilo bolje da spavamo negde uz more, Dilemu sus ili Monastir razrešava konobar koji je na pomen Susa coknuo kao italijan kad vidi doobru vespu. Bukiramo smeštaj u Susu, poučeni jučerašnjim kruženjem po Medini upoređujemo Google mape sa navigacijom. nije strašno, fula samo jedan blok. Tražimo na Medinoj navigaciji najbližu tačku stvarnoj lokaciji hotela. Najbliža tačka apoteka, ajde idemo, taman nešto, ne daj bože, da popijemo. Stižemo u Sus, zagazili u Mediteran sa Afričke strane i konačno smo shvatili da ipak treba malo da se pozabavimo kartama i da izaberemo lokacije pošto definitivno nemamo vremena da obiđemo sve što želimo.  

  • Sviđa mi se 18
  • Haha 1
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 201 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Kawasaki Versys, BMW R1200GS

Umalo da zaboravim, prolazeći tako kroz sela ulećemo u oblak dima koji nas je momentalno naterao da stanemo i parkiramo se pored puta. vraćamo se nazad nekih dvadesetak metara peške i gledamo jadne mrtve životinje pored puta. Dok mi gledamo životinje, gomila lokalaca gleda u nas. Jedan nam prilazi i pita nas šta hoćemo. Gledamo ga par sekundi i onda mu odgovaramo da nam donese isto što jedu lokalci sto pored nas. 

viber_image_2023-01-20_14-14-45-574.thumb.jpg.c2019a552c35b12dbdf67da5e794b350.jpg

Jagnjeća rebra na žaru, kobaje i mušala salata od sitno seckane paprike, paradajza, luka i još ponečeg isto ispečene tog momenta. I neki čudni napitak.

viber_image_2023-03-17_21-51-39-841.thumb.jpg.588aefe5683750dae9dde19d821fb3f8.jpg

Posle ove preukusne road kill klope nam više nije bilo toliko bitno što Chebika oaze nisu u Chebiki.

  • Sviđa mi se 21
  • Haha 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • no colors, 164 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: CRF1000 AfrikaTwin

Antički akvadukt nas je odveo do najbolje klope juznog Tunisa, vreme je da se posle slatkisa i zaslanimo malo. Promatramo izloge pored puta. Svako malo klaonica najlepsi komadi leševa malih jaga vise o razne tezge. Sivuple vala…. Glad je nadjačala osecaj razuma. Hajmo što da ne. Ovde je stepen komunikacije ostao na gestigulacija only …. Meni jok, Pribor za jelo zaboravi, cenovnik ups nema. Avantura 100% full. 
donose nam Mesano meso i mecuaja salatu. 
Ukus fantazija , Gastro Bajker samo smeskom ispod brka odobrava ovu mislenovu zvezdicu … afrički obrok No1 savrsen. A kad je trebalo da se plati , konzilijum, ceo ansambl zaposlenih ili vlasnika brace očeva i dva tri sina smišljaju racun . Stidno pokazuju 50 napisano na nekom starom papiru. Dva mesana dve salate , dva x coca cola valjda ,)) nekih 15,2 eura ceh 

3677125D-818A-4870-8CC8-17107D27CD34.jpeg

6596ACAB-AEB2-4DA8-8E62-DF3B3043835D.jpeg

EA779692-6860-4FB6-9ABD-983A33957F1A.jpeg

2785C337-1F3B-459F-B98D-542D32BA0723.jpeg

Promenio član profesor 1200
  • Sviđa mi se 22

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • no colors, 164 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: CRF1000 AfrikaTwin

Klopa je bila bukvalno prste da polizes, posto se jelte prstima i jede.))) navikli smo jos iz Turske tako da …. Za brisanje ruku Imamo maramice , voda je na stednja modu. Iako je ima skoro svuda za kupiti nekako , stedis vodu u africi. Gledao sam u filmovima da tako treba.

Promenio član profesor 1200
  • Sviđa mi se 9

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 201 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Kawasaki Versys, BMW R1200GS

Sus, hotel Soussana, dobrodržeća starina okružena novim staklenim Hotelima. Noćenje sa doručkom, sasvim dobrim doručkom, obezbeđenim parkingom za motore koje su smestili iza recepcije da im budu na oku. uz dve boce vode za dobrodošlicu sve ukupno 27 evra. a to nam je bio jedan od skupljih smeštaja.

 

Dan, jbmlg aj da sad ne tražim, neka bude dan drugi u Tunisu

Chebiku smo obišli a da nismo planirali, Oaze nismo a planirali smo, pomeramo oaze za povratak a mi meračimo Tatoine. Ovde ionako kao da smo na drugoj planeti. Proveravamo mape još jednom dva tri puta. Ležećim policajcima danas dajemo slobodno, idemo na autoput da malo odmorimo amortizere. Svraćamo u El Jem, da posetimo Rimski amfiteatar, treći po veličini na svetu a kažu da je najočuvaniji. na navigaciji ne možemo da ga lociramo, uzdamo se u turističku organizaciju Tunisa da je postavila znakove. isključenje za El jem, ulazimo u grad, naravno nigde znaka za amfiteatar. Ovo ne ide na dušu Turističke organizacije, nema potrebe za znakovima, Amfiteatar je znak, štrči iznad grada i vidi se sa svih strana, ustvari nije Amfiteatar u El Jemu već je el jem oko Amfiteatra.

 viber_image_2023-03-17_22-37-40-802.thumb.jpg.9b445a88b019d706de8423c0724f35f8.jpg

viber_image_2023-03-17_22-37-41-870.jpg

viber_image_2023-03-17_22-37-42-652.jpg

  • Sviđa mi se 21

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 201 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Kawasaki Versys, BMW R1200GS

Sedamo da popijemo čaj i uživamo na suncu i u pogledu na Amfitatar kada se odjednom pojavljuje Berber sa kamilom, ne znaš ko je veći. Kaže slikanje sa kamilom ispred amfiteatra samo 7 dinara (koji cent više od 2 evra), sreća moja pa ga ništa ne razumem, nastavljam da uživam u čaju, on spreman da odustane u poslednjem trenutku je spazio Medinu slabost u oku. Meda se nećka, konta šta je dva evra? ništa a slika je uspomena za ceo život. Pa Žika slika više naplati za sliku na svadbi u stepojevcu a nema ni kamilu ni Amfiteatar. Odlazi meda sa Berberom da ispozira sa kamilom, gazda kafane i ja se pogledamo, iz pogleda je jasno da obojica znamo šta slledi, nameštam se, spremam telefon. Nema kokica jbg.

Meda pozira sa kamilom, drži je za uzdu, Berber ga postavlja da sedne na kamilu da ga slika tako. Kako je Meda seo na kamilu tako je Berber  naterao kamilu da ustane i prošetao ih je u krug, nekih 20 metara.   

viber_image_2023-03-17_22-41-50-531.thumb.jpg.e7c962d33722d8ed765f0a5f6add03fc.jpg

nakon obrnutog kruga je kamila krenula da legne što je iznenadilo Medu i ne znam kako je uspeo da je ne nabode glavom.

viber_image_2023-03-17_22-41-50-357.thumb.jpg.5f8f7abaf5ad88852290f43d1a2c35ae.jpg 

I sad počinje predstava, glavni glumci berber i Meda, kamila je svoje odradila i otišla na zasluženi odmor.

Meda daje berberu 7 dinara.

Ovaj traži 50 dinara.

Meda mu kaže: Rekao si 7

7 je bilo za slikanje a ti si je jahao , to je 30 dinara

Pa kako onda tražiš 50, kad je jahanje 30?

viber_image_2023-03-17_22-41-49-572.thumb.jpg.ed445a50a02eb931a39a5b8de69ab276.jpg

Pa 50 je zato što mi zamalo nisi slomio kamilu, gledaj koliki si.

Meda mu odgovaraČ Šta koliki sam? gledaj sebe, veći si od mene.

Da ali ja ne jašem svoju kamilu.

viber_image_2023-03-17_22-41-50-127.thumb.jpg.2c49709c0e9781a36bf3abc1f905f912.jpg

Nekako su ispeglali situaciju i berber mrtav ladan prilazi meni i pita me hoću li da se slikam sa kamilom?

Beži od mene nesrećo, ja ako ti sednem na to kljuse stvarno ću je slomiti pa džabe ti posle i 100 dinara. 

iako sam mu ovo saopštio na srpskom shvatio je poentu, pitao je odakle smo, da utefteri od kojih se neće leba najesti.

  • Sviđa mi se 14
  • Haha 20

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 201 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Kawasaki Versys, BMW R1200GS

Da sam se kojim slučajem u El Jemu zatekao sa Batom, mojim sapatnikom sa putavanja preko Pamira u Mongoliju. Bato ne bi časio ni časa, sam bi zajahao kamilu i nastavio put kamilom umesto motorom. Neverovatno koliko je čovek fasciniran kamilama. kad god vidi kamile stane pored puta da ih posmatra i da ih slika. A kamila u pustinji k'o krava na Pešteru. Tako da je za Bata spreman jedan poklončić. Neću napisati čime je inspirisan poklon, samo ću reći da počinje sa Ka a završava se sa mila.

  • Sviđa mi se 6
  • Haha 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • no colors, 164 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: CRF1000 AfrikaTwin

Dala baba dinar da udje dva da izadje, ako pokazete minimum saosecanja prema majfrend prodaji bilo cega pa makar i slike sa kamilom očekujte neočekivano. Apsulutno nisam jahač kamila , niti sam zeleo isto. Macko ima urodjeni odbrambeni mehanizam <odjebi mod> 

za tili čas dogovor o slikanju pored kamile se pretvorio u polukruznom okretanju iste oko amfiteatra. Geometrija kamile je zeznuta stvar, jedva sam glavu (kamile) sačuvao.

NBA berber sada pokušava da unovci svoju malu prevaru. Koristi prvo svoje gabarite i ozbiljan pogled, zastrasivanje mu nikako ne prolazi (odrastao u Zemunu 90”) nisam ta fela da to moze tako, da je krenuo taktikom milog pogleda i lepih reci to bi mu mozda i proslo.  Uvek sam asertivan i daleko od agresije, pogotovo na dalekim destinacijama. Ali ovoga puta je moralo malo drugacije, ne neces dobiti 10e za jedno polukruzno okretanje na kamili pa makar se jahali ovde. Ponudio sam i ja njemu da ga slikam na mojoj kamili (crf1000) za iste pare.

Vracam se na čaj , Macko je iskoristio sve ovo vreme da skine rukavice i kacigu napravi par fotki a zajednickim snagama smo ustanovili da ovde magneta za kupiti nema. Čaj 5+

803F2C42-C37A-4486-8D12-720FCA05CD17.jpeg

0B093448-DB35-4790-B43F-3D795DED5727.jpeg

E170FEFB-A741-4663-9D87-746D9E27A4EB.jpeg

  • Sviđa mi se 15

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 201 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Kawasaki Versys, BMW R1200GS

Sad čitam Medin osvrt na događaj sa kamilom, podsetio me je na najbitniji deo priče. U jednoj rečenici je prilično precizno opisao svoj karatkter. Citiram: " NBA berber sada pokušava da unovci svoju malu prevaru. Koristi prvo svoje gabarite i ozbiljan pogled, zastrasivanje mu nikako ne prolazi (odrastao u Zemunu 90”) nisam ta fela da to moze tako, da je krenuo taktikom milog pogleda i lepih reci to bi mu mozda i proslo.  Uvek sam asertivan i daleko od agresije, pogotovo na dalekim destinacijama. Ali ovoga puta je moralo malo drugacije, ne neces dobiti 10e za jedno polukruzno okretanje na kamili pa makar se jahali ovde." i stvarno je bilo tako, vidi se i na fotkama. Ozbiljni pogledi tvrd stav, Meda na ivici samokontrole, Berber se povlači, prihvata Medino objašnjenje da nije ok, uzima ponuđeno. Meda ljut seda za sto da popije čaj, Berber pokunjen seda pored gazde lokala, dva stola od nas.

Meda još u afektu prepričava detalje rasprave, sad mu ne bi dao ni tih 7 dinara. Fenomenalan čaj ga smiruje. A Berber? Berber je izgleda studirao psihologiju, sedi u bašti pokunjen, tužni pogled u vrhove cipela. Ne reaguje na dobacivanje kolega. Čovek se smanjio u onoj stolici. Meda, koji je minut pre hteo da ga bije, ganut, me pita da mu rasitnim dinare da da još malo Berberu, žao mu čoveka. Na kraju su se rukovali, svi zadovoljni a Meda je definitivno popravio imidž Srbije u El Jemu.

  • Sviđa mi se 15

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja