Jump to content

Moto Zajednica

Oznaka P - obeležavanje motocikala

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 86 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki Ninja 400 '20

Tražila temu, nisam našla ali evo dok sedim pod ćebetom po ovom depresivnom kišnom danu, razmišljam o kletvi zvanoj - obeležavanje motocikala P oznakom.
Da, naravno, mogu uvek da je makar napred seljački zalepim selotejpom ali sam eto htela da vidim da neko nema neko prefinjenije rešenje xD Za pozadi apsolutno nemam ideju, razume se xD

Dajte predloge, dajte mudrosti, dajte rešenja, dajte inspiraciju :Mina:


Also, ćansre žićbo i vano nagodi svima!:happy: 

Promenio član zarumi
  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 936 postova
  • Lokacija: Шумадија
  • Motocikl: KTM SuperDuke 1290 GT

Po onome što kaže "Zakon o bezbednosti saobraćaja na putevima", član 182., "Motorno vozilo, kojim upravlja vozač koji ima probnu vozačku dozvolu, mora biti označeno posebnom oznakom „P”, koja mora biti na vidljivom mestu sa prednje i zadnje strane vozila."

 

Kod nas u Kragujevcu do sad još nisam video da neko nosi P, poznajem ih dosta sa probnom dozvolom, i policija ih je zaustavljala, nije bilo problema. Mislim iskreno da je to jedan od zakona koji se ne praktikuje, baš eto, što nije lepo definisan.

 

Ako baš želiš da zakačiš, opcija napred je da se stavi na vizir, ali da se napravi mala pregradica od neke plastične kesice, i to se sve lepo zalepi selotejpom i eto.

 

Pozadi mi jedino pada na pamet neki nosač da se napravi pored tablice, ne znam kako bi se drugačije izvelo.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6321 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

Otprilike dve su opcije.

Logičnija, prednja, na vizir....ali ne direktno, jer će njeno uklanjanje svakako biti zanimacija, nego recimo u kakav najlon pa selotejpom okolo, samo po bokovima. Poliranje vizira ne gine, ali u ovoj drugoj verziji bude malo jednostavnije..

...i pozadinska, da se nalepnica prvo prilepi na nešro čvršće, komad pleha, plastike čega već i zapopuje, recimo u nastavku donje ivice tablice.

 

p.s ako zaklanja mačije oko ne vredi...onda recimo bočno, koliko god da izgleda bez veze.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 936 postova
  • Lokacija: Шумадија
  • Motocikl: KTM SuperDuke 1290 GT
pre 1 minut, grafigo je napisao:

Mislim da je @nafetS cak i kaznu platio jer je bio bez te oznake.

 

Nemam pametnu ideju kako da se to postavi na motor.

Ja što više slušam i čitam iskustva, shvatam da je policija kod nas u Šumadiji med i mleko. Bre, niko nas nikad ne dira. :neznam:

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 4884 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Triumph Daytona 1000
Pre 1 sat, zarumi je napisao:

Da, naravno, mogu uvek da je makar napred seljački zalepim selotejpom ali sam eto htela da vidim da neko nema neko prefinjenije rešenje xD Za pozadi apsolutno nemam ideju, razume se xD

Dajte predloge, dajte mudrosti, dajte rešenja, dajte inspiraciju :Mina:

P oznaka je samolepljiva i lepi se sa unutrašnje strane (bar za automobile). Zalepiš lagano jednu napred na vizir ali pri vrhu, da bi kasnije mogla lakše da je skineš i očistiš površinu, uputstvo i hemikalije (https://registracija-vozila.rs/105-uncategorised/614-uputstvo-za-skidanje-registracione-nalepnice-kako-se-skida-registracione-nalepnica) Nema potrebe za lepljivim trakama i sl. Ja sam na sve svoje R motocikle lepio na vizir, nikad problem. Ako je kojim slučajem samolepljiva sa spoljne strane onda zalepiš malo niže spolja na vizir, iz istog razloga (da bi kasnije mogla lakše da je skineš i očistiš površinu)

Pozadi mora se napravi nosač od tanjeg (ali ne mnogo tankog) lima, izmeri se i izbuše se rupe i postavi se na mesto šrafova koji drže nosač tablice. Samu nalepnicu prekriti recimo nekim tankim providnim pleksiglasom ili leksanom (da bi bila zaštićena od vremenskih neprilika), izbušiti 4 rupice i fiksirati ih šrafovima za limeni nosač.

 

 

 

 

2018-Ninja-400-Pics-Black-2.jpg

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2455 postova
  • Lokacija: NS
  • Motocikl: Versys 650 Kiklop
2 hours ago, Paljevina said:

Ja što više slušam i čitam iskustva, shvatam da je policija kod nas u Šumadiji med i mleko. Bre, niko nas nikad ne dira. :neznam:

Sine kao druga država da je... 

Što više ideš ka severu to više glume Austrijance. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 364 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: Kawasaki GPX500R, Yamaha SR125, Suzuki GS500E

Treba tom koji je smislio da se P nosi na motoru, naredi da ga stavi na čelo i na zadnjicu jedno pola dana a da ne odleti

 

Znači ko vozi naked, gde da stavi, a da ne odleti?

 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 86 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki Ninja 400 '20

ali šalu na stranu da, za prednji deo me ne buni toliko iako se nadam da ću uspeti da nađem neki način koji nije toliko ružnjikav kao stavljanje u celofan/foliju/džep pa onda lepljenje toga na vetrobran.

A zadnja.....nosač. Domaće izrade i radinosti. Pod uslovom da uopšte smislim nešto pametno što takođe neće biti neka skalamerija i da ne smeta ničemu/ne pokriva ništa i da je stabilno i da je dovoljno čvrsto.

Tugica.
 

Pre 3 sati, MOTOM je napisao:

P oznaka je samolepljiva i lepi se sa unutrašnje strane (bar za automobile). Zalepiš lagano jednu napred na vizir ali pri vrhu, da bi kasnije mogla lakše da je skineš i očistiš površinu, uputstvo i hemikalije (https://registracija-vozila.rs/105-uncategorised/614-uputstvo-za-skidanje-registracione-nalepnice-kako-se-skida-registracione-nalepnica) Nema potrebe za lepljivim trakama i sl. Ja sam na sve svoje R motocikle lepio na vizir, nikad problem. Ako je kojim slučajem samolepljiva sa spoljne strane onda zalepiš malo niže spolja na vizir, iz istog razloga (da bi kasnije mogla lakše da je skineš i očistiš površinu)

 

 

 

 

 

I nalepnica/lepak se skidao bez problema sa tim uputstvima sa linka? Ovo je naravno najlakše rešenje i najrazumnije koje nije da mi nije palo na pamet [mada bih je ja u svakom slučaju refleksno lepila niže bilo da je lepim spolja ili unutra i zakomplikovala sebi život u nekom scenariju, tako da hvala za precizne informacije] ALI iskreno htela sam da vidim predloge za neko rešenje koje možda nije toliko trajno ili bolje rečeno stalno :/

A što se tiče tvojih saveta za zadnju stranu....šrafovi nosača tablice su popriiilično dobar predlog 8)  Takođe lim mi jeste pao na pamet samo sam ja to videla sa dodatkom neke skalamerije kojom ću potencijalno nakačiti taj lim negde oko tablice haha ali šrafovi će vrv olakšati stvar. A za zaštitu od elemenata.....uh ne znam gde da nađem plexiglas da fituje da to sve izgleda kako treba ali svakako planiram i da overim hc štamparije koje prave reklamne materijalne za spoljnu upotrebu, pa ćemo da vidimo :jee: Hvala!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 364 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: Kawasaki GPX500R, Yamaha SR125, Suzuki GS500E

U Velikoj Britaniji (čitaj bolesno ostrvo), imaju isti zakon osim što je kod njih tabla L (learning = učenje) dosta veća od našeg P motorcycle-l-plates.jpg.814ce7d18b5ea29137ab13bd4239a826.jpg478897354_motorcycle-l-plates(1).thumb.jpg.1c75640636f33945a8cc2b4ab53f8366.jpgcbt-bikes-364x182.jpg.6c47130241805bad4d1bcfed644ee79b.jpg

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 619 postova
  • Lokacija: Temerin
  • Motocikl: TDM 850, DKW RT175

Obzirom da je poenta te tablice povecanje svesti i tolerancije prema vozacima sa probnim dozvolama, mora biti vidljiva. Nisam siguran koliko bi ta na viziru bila vidljiva (osim ove britanske) jer smo sa fronta totalno neuocljuvi, samim tim mi ni nema smisla. Sa zadnje strane, ima razlicitih opcija. Limic koji ce se frafiti na nosac tablice.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1244 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Suzuki Strom 650A, Yamaha XJ600S
Pre 17 sati, grafigo je napisao:

Mislim da je @nafetS cak i kaznu platio jer je bio bez te oznake.

 

Nemam pametnu ideju kako da se to postavi na motor.

platio sam jer je našiljio da mi piše bilo šta, a nisam hteo da mu dam crvenu. Onda se iznervirao i pisao u 22.55...
u 23.05 sam upalio motor, pa je hteo i to da mi piše, al nije stigao da stane ispred motora da me zaustavi opet. ("Nisam bežao, ako na to mislite", najnormalnije sam se udaljio, imao je vremena dok sam vraćao dokumenta u džep, kaciga, rukavice)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 364 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: Kawasaki GPX500R, Yamaha SR125, Suzuki GS500E
pre 27 minuta, nafetS je napisao:

platio sam jer je našiljio da mi piše bilo šta, a nisam hteo da mu dam crvenu. Onda se iznervirao i pisao u 22.55...
u 23.05 sam upalio motor, pa je hteo i to da mi piše, al nije stigao da stane ispred motora da me zaustavi opet. ("Nisam bežao, ako na to mislite", najnormalnije sam se udaljio, imao je vremena dok sam vraćao dokumenta u džep, kaciga, rukavice)

Problem je što u policiju uglavnom idu iskompleksirane budale, čisto da bi se osećali bitnim

 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1244 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Suzuki Strom 650A, Yamaha XJ600S
pre 10 minuta, Tošbo je napisao:

Problem je što u policiju uglavnom idu iskompleksirane budale, čisto da bi se osećali bitnim

 

Ne generalizujem i ne etiketiram, obično mi je ok iskustvo sa policijom, ovaj jedan.. nebitan je lik.
Posle toga, u februaru me je u S.Mitrovici zaustavio policajac, samo da pita kako mi nije hladno na motoru, i da odem u kafanu 200 metara dalje i kažem da me je poslao saobraćajac Zaboravio-Sam-Ime i da popijem čaj da se ugrejem, on će regulisati.

  • Sviđa mi se 4
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 4884 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Triumph Daytona 1000
Pre 13 sati, zarumi je napisao:

I nalepnica/lepak se skidao bez problema sa tim uputstvima sa linka?

Da, naravno. Ako nema sunca, onda fen za kosu odlično posluži.

 

Pre 13 sati, zarumi je napisao:

A za zaštitu od elemenata.....uh ne znam gde da nađem plexiglas da fituje da to sve izgleda kako treba ali svakako planiram i da overim hc štamparije koje prave reklamne materijalne za spoljnu upotrebu, 

Malo parče ti treba, nalepnica je 100mm x100mm čini mi se, znači malo više od toga. Oni sigurno imaju neke parčiće, zamoli ih...

 

 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 936 postova
  • Lokacija: Шумадија
  • Motocikl: KTM SuperDuke 1290 GT
pre 53 minuta, nafetS je napisao:

obično mi je ok iskustvo sa policijom

Moram da se nadovežem malo na ovo. Meni je zabavno kad me zaustave pa krenem da se sprdam, šalim, dižem ruke u vis i itd, odmah idem na neki humor i zajebanciju s njima. Redovno im mašem, kao javljam se :D, (saobraćajcima) kad prolazim pored, i stvarno mogu da kažem da me stvarno ne diraju niti zaustavljaju.

 

Doduše. 

 

Kada bi brojao i pravio neku statistiku, onako internu u mom mozgu, zaključio bi da su me najviše puta zaustavili, proverili i itd. dok sam vozio touring motor/naked, i još plus ako imam suvozača pozadi.

 

Na R motoru su me zaustavili jednom, i to 2013-te godine, i to da vidi motor. :happy:  

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 364 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: Kawasaki GPX500R, Yamaha SR125, Suzuki GS500E
pre 23 minuta, Paljevina je napisao:

Moram da se nadovežem malo na ovo. Meni je zabavno kad me zaustave pa krenem da se sprdam, šalim, dižem ruke u vis i itd, odmah idem na neki humor i zajebanciju s njima. Redovno im mašem, kao javljam se :D, (saobraćajcima) kad prolazim pored, i stvarno mogu da kažem da me stvarno ne diraju niti zaustavljaju.

 

Doduše. 

 

Kada bi brojao i pravio neku statistiku, onako internu u mom mozgu, zaključio bi da su me najviše puta zaustavili, proverili i itd. dok sam vozio touring motor/naked, i još plus ako imam suvozača pozadi.

 

Na R motoru su me zaustavili jednom, i to 2013-te godine, i to da vidi motor. :happy:  

Misle da ćeš bežat haha

 

Al iskreno meni se svaki susret s policijom završavao kaznom, uvek nađu nešto, gume starije od 5 godina, gde ti je prva pomoć, prljave tablice, ovde u vojvodini baš nisu tolerantni

  • Tužan 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1077 postova
  • Lokacija: Leskovac
  • Motocikl: Honda CBF 1000A ABS '07
pre 17 minuta, Paljevina je napisao:

Na R motoru su me zaustavili jednom, i to 2013-te godine, i to da vidi motor. :happy:  

Kad su me zaustavili mesec dana po polaganju, prva reakcija je bila "Le-le, devojče! Kako voziš ovol'ki motor? 'Ajde begaj!" :D

Verovatno sam im bila interesantna jer je i nov motor u gradu, ovakvih FS kao moj nema, samo jedan siv, ostali su F4i sa banana sedištem, njih ima 2-3. 

Da ne idem u off, ja ni na jednom motoru nisam videla P oznaku kod nas. :zbunjen:  A znam više njih koji su početnici.

Nosač ispod tablice mi deluje kao ok rešenje. Ja bi trebala na isti način da postavim katadiopter, pošto nemam fabrički podrep sa nosačem tablice.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 936 postova
  • Lokacija: Шумадија
  • Motocikl: KTM SuperDuke 1290 GT
pre 8 minuta, Tošbo je napisao:

gume starije od 5 godina, gde ti je prva pomoć, prljave tablice, ovde u vojvodini baš nisu tolerantni

A to je već iživljavanje... Razumem sve i sve, kazni ove što piju, kazni kad neko ugrožava bezbednost, ali da cimaš čoveka samo da bi ga cimao, to ne razumem...

 

Imam ja više sreće nego pameti, ni u kolima me niko nikad ne dira, jednom su me zaustavili od kad vozim, a dobro i jednom sam platio kaznu za prekoračenje, imam i foto dokaz! (obrati pažnju na datum) :D

 

image.thumb.jpeg.65ce61924f158008882b7414f9b48b38.jpeg

 

EDIT: Otišao sam u off previše, dosta od mene u ovoj temi. :D

Promenio član Paljevina
  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 641 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Tdm 900

Ja sam malo preko polovine roka za nosenje te oznake ali je nikada nisam nosio. Zaustavljali me par puta kod Ušća kad su bile one akcije i nista za to nisu rekli. 

 Obzirom na to da se oznaka "P" ne odnosi na vozilo nego na vozaca nije obavezno da stoji stalno na vozilu pa bih ja napravio neke nosace ili stipaljkice kojima bih nakacio tu oznaku samo dok vozim.  Nikako ne bih lepio. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 86 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki Ninja 400 '20

E pa da, dobro me i podsetio @tibor da sam zapela za to stavljanje oznaka [posebno pozadi] primarno zbog drugih vozača, a potpuno sekundarno zbog pandura. Tačnije najviše zbog sebe, da iz bilo kog razloga ja ne ”stresiram” druge pa da onda oni ”stresiraju” mene :rolleyes:

 

Pre 11 sati, Tošbo je napisao:

U Velikoj Britaniji (čitaj bolesno ostrvo), imaju isti zakon osim što je kod njih tabla L (learning = učenje) dosta veća od našeg P motorcycle-l-plates.jpg.814ce7d18b5ea29137ab13bd4239a826.jpg

znam da vrv nije bilo upućeno samo meni ali MORAM da se nadovežem - apsolutno znam koliko je bolesno, živela tamo 4 godine :lol3: ali ruku na srce nisam tada nisam ni obraćala mnogo pažnju na obeležavanje motora, a zapravo sad kad malo bolje razmislim ne mogu ni da tvrdim da sam u Londonu (centar) uopšte i viđala motore (da, sigurno jesam, posebno skutere i kafe rejsere, ali toliko malo da se ni ne sećam) :stabre:  Što opet i kapiram zašto.
Aaaali odlutah od teme, hvala za fotke...doduše ovo prednje ”bočno” obeležavanje im je poprilično bizarno haha

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 86 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki Ninja 400 '20
Pre 1 sat, salem je napisao:

Ja sam malo preko polovine roka za nosenje te oznake ali je nikada nisam nosio. Zaustavljali me par puta kod Ušća kad su bile one akcije i nista za to nisu rekli. 

 Obzirom na to da se oznaka "P" ne odnosi na vozilo nego na vozaca nije obavezno da stoji stalno na vozilu pa bih ja napravio neke nosace ili stipaljkice kojima bih nakacio tu oznaku samo dok vozim.  Nikako ne bih lepio. 

Zanimljivo za tvoje iskustvo zaustavljanja i koliko se svačije razlikuje :ups: 
Uuuuuu....štipaljke!


OKEJ onda je REŠENO ZA ZADNJU, lim + plexi/neka zaštita od elemenata pa na nosač tablice. A za prednju ću videti, možda je i izignorišem neko vreme, da vidim kakvo mi je raspoloženje na proleće haha

Promenio član zarumi
  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja