Jump to content

Moto Zajednica

Kako povezati obrtomer na motor koji fabricki nema isti

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 117 postova
  • Lokacija: Prokuplje
  • Motocikl: Honda VFR800 FI

Cao kolege, naiso sam na jedan problem.....

Naime kada sam uzeo motor (Honda CM 125) od bivseg vlasnika on je kupio i stavio druge cajgere (km sat i obrtomer) e sad, km sat nije radio te sam ga ja odmah popravio (kupio sajlu :)) ali obrtomer nije radio.... Moja Honda fabricki se nije proizvodila sa obrtomerom i jednostavno nemam gde da povezem postojeci. Na poledjini istog se nalazi mesto gde bi trebalo da se zasrafi neka sajla kao kod km sata ali ja i da imam sajlu nemam gde da je ubodem u samu masinu da vrti i pokazuje obrtaje.

 

Trazim pomoc od vas, da li postoji neko resenje neka stvarcica koju mogu da kupim/napravim da bih mogao da povezem tu sajlu da bi citala obrate..... Da bi ste lakse razumeli evo i slika....

 

 

IMG_20220827_154926.jpg

IMG_20220827_154908.jpg

IMG_20220827_154922.jpg

Promenio član DRCvetko

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12376 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Obrtomer na sajlu se vezuje obicno negde na menjacu gde je predvidjen neki mehanicki prikljucak. 

Mislim da ukoliko nemas prikljucak na menjacu neces uspeti da pokrenes obrtomer. 

Moze i to da se sredi ali treba ti pretvarac impulsa sa bobine na neki procesor koji bi upravljao drajverima za step motor koji bi vrteo neku sajlu ubodenu u obrtomer ;)

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 488 postova

Slazem se, nema sanse, najbolje je ugraditi elektronski, ili ukoliko hoces da zadrzis isto kuciste mozda samo elektronski mehanizam slicnih dimenzija da se ubudzi.

Povezivanje ti je prosto, dovedes plus negde sa kontakta, masu i trecu zicu vezes na ulaz bobine.

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 117 postova
  • Lokacija: Prokuplje
  • Motocikl: Honda VFR800 FI

@Arakisto nije loša ideja ali mi deluje kao skupo rešenje, motor je star 40 godina tako da mislim da ni ne vredi da u to i ulažem, uskoro planiram da ga menjam, pa onda neću ni da se cimam mnogo....

Nego znate li gde se nalazi taj priključak od prilike, mozda postoji ali je negde sakriven? 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 117 postova
  • Lokacija: Prokuplje
  • Motocikl: Honda VFR800 FI

@MarkoMotoslažem se sa tvojom idejom, ali opet je nekakvo brčkanje po struji (što ja ne znam)

Ako ima neka alternativa, voleo bih da je iskoristim a ako ne onda nista, vozim se godinu dana bez njega, mogu još jednu dok ga ne prodam

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 156 postova
  • Motocikl: Himalajac
  • Svrati ponekad, 156 postova
  • Motocikl: Himalajac

Da, pogresio sam. Mozda bi mogao da iskoristi signal koji se salje u svecicu da broji obrtaje, jedan cilindar - jedno paljenje - jedan obrtaj. U struju se vise ne razumem tako da nemam pojma kako bi to skarabudzio. 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja