Jump to content

Moto Zajednica

Plan za veeeliko putovanje - 16.000km

Recommended Posts

  • Călător motocicleta, 2361 postova
  • Lokacija: Novi Sad / Mlecni Put
  • Motocikl: Bez... jednog dana ponovo :)

Poceo sam da planiram veliko putovanje za 2008 godinu. (za sada samo plan pa cemo videti za realizaciju)

 

Put bi bio oko 16.000km ( Madjarska, Slovacka, Poljska, Litvania, Latvia, Rusija, Ukrajna, Bugarska, Turska, Grcka, Italija, Francuska, Spanija, Portugal, Spanija, Francuska, Belgija Holandija, Nemacka, Ceska, Austrija, Slovenija, Hrvatska)

 

Put bi trajao oko 55-60 dana voznje t.j oko 3-4 meseca sa svim zaustavljanjima.

 

Naravno da bi se ovako nesto ostvarilo, treba imati ili mnoooogo para ili sponzore.

Smestaj bi bio najmanji problem, i to bih resio uglavnom besplatno. Najveci trosak su gorivo i servisi. Po nekoj racunici gorivo bi po motoru bilo negde oko 1000eur.

 

Ima li neko nekih iskustava, ili zna li neko nekoga ko ima iskustva sa ovakvom vrstom sponzorisanja. Mislim na nesto kao : Pivara, Knjaz Milos, NIS,.......

 

E sad, verovatno ce se mnogi smejati, ali to je jedan san koji bih zeleo da ostvarim, i ostvaricu ga. Ako ne 2008-e, onda neke 20xx-te godine.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 130 postova
  • Motocikl: BMW R1200GS, Ex BMW R1150GS, Ex Honda NX500R Dominator

Onaj politicar sto je neki funkcioner u BG vladi a vozi Varadero,prosle godine je bio sa drugom do juga Spanije ako se ne varam.Isli su motorima kroz nekoliko zemalja(HR,I,FR,E) mozda i jos neka i kazu da je put kompletno kostao oko 2000 eura.Imajte na umu da nocenje u sezoni pa i van nje u priobalju nije lako naci za samo jednu noc.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 837 postova
  • Lokacija: Mladenovac
Svi bi mi to voleli da ostvarimo ali tesko je odvojiti se 2 meseca od posla...

Toliko volis da radis? :D

 

Pa sad... Zavisi sta ti je posao... :wink:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2245 postova
  • Lokacija: Beograd
Onaj politicar sto je neki funkcioner u BG vladi a vozi Varadero' date='prosle godine je bio sa drugom do juga Spanije ako se ne varam.Isli su motorima kroz nekoliko zemalja(HR,I,FR,E) mozda i jos neka i kazu da je put kompletno kostao oko 2000 eura.Imajte na umu da nocenje u sezoni pa i van nje u priobalju nije lako naci za samo jednu noc.[/quote']

 

Posto mi je to, aj' da ga tako nazovem, nesto izmedju poznanika i drugara, da te ispravim u par stvari:

Bio je politicar i bio je funkcioner. Povukao se iz politike. Sada je 'samo' advokat. Bili su do Portugalije i ne vozi Varadero (njega je vozio njegov kum koji je isao sa njim) nego BMW 1200GS.

 

I jos nesto, taj put NI U LUDILU nije kostao samo 2000EUR

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 130 postova
  • Motocikl: BMW R1200GS, Ex BMW R1150GS, Ex Honda NX500R Dominator

Ja tog coveka ne poznajem vec samo prenosim ono sto sam kao zapamtio iz casopisa u kom je on opisao put do Portugala.Verovatno sam napravio gresku ali mi se cini da je cena koja je pomenuta bila oko 2000.Moguce da je greska.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2245 postova
  • Lokacija: Beograd
Verovatno sam napravio gresku ali mi se cini da je cena koja je pomenuta bila oko 2000.Moguce da je greska.

 

Nisi napravio gresku. Stvarno je rekao da je toliko potrosio, samo sto je to onako....cifra za novine :wink:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 593 postova
  • Lokacija: Vracar, Singidunum,Legio IIII Flavia Felix
Nisi napravio gresku. Stvarno je rekao da je toliko potrosio' date=' samo sto je to onako....cifra za novine :wink:[/quote']

 

SIGURNO nije greska. Doticni gospodin je od troskova imao....bese....fuka & pivo na par mesta. Serbise politicari imaju JAKE sponzore :lol: :twisted: :lol::lol: :twisted:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Călător motocicleta, 2361 postova
  • Lokacija: Novi Sad / Mlecni Put
  • Motocikl: Bez... jednog dana ponovo :)
Onaj politicar sto je neki funkcioner u BG vladi a vozi Varadero' date='prosle godine je bio sa drugom do juga Spanije ako se ne varam.Isli su motorima kroz nekoliko zemalja(HR,I,FR,E) mozda i jos neka i kazu da je put kompletno kostao oko 2000 eura.Imajte na umu da nocenje u sezoni pa i van nje u priobalju nije lako naci za samo jednu noc.[/quote']

 

Smestaj resavam na sasvim drugi nacin, t.j. preko hospitalityclub-a, to je ogroman broj ljudi dobre volje koji nude smestaj besplatno za 1,2,3,... noci, a zauzvrat se nadaju da ce i oni na svojim putovanjima naci isto tako smestaj. Imao sam iskustva ves sa time i kao gost i kao domacin. Jako dobra stvar, kako za ustedu tako i za upoznavanje ljudi i sticanje prijatelja iz celog sveta. Probajte, pa cete videti.

 

A sto se tice troskova sa kojima racunam, to su : gorivo po motoru oko 1000-1200 eur i vize po glavi 500-700 eur. Plus svega toga 3-5 servisa, neplanirani kvarovi, hrana i pice. Do tada bih trebao da imam vec neki pristojan motor koji bih doterao do poprilicno pouzdanog i udobnog stanja za takav put. Sve u svemu mislim da bi oko 5000 eura po coveku bilo dovoljno. Ako bih polovinu toga uspeo da finansiram iz sponzorskih izvora to bi bilo odlicno, a ostatak bih do tada sakupio. Naravno zauzvrat sponzorima bih odradio web prezentaciju sa banerima, reklamama i slicnim stvarima, motor bih mogao da odradim u nekoj MB, Apatinskoj ili vec nekoj slicnoj varijanti, neka zastava na motoru, MB pivo u bisagama (jedna flajka za reklamu), neka minimalna medijska podrska pri polasku i dolasku, povremeni izvestaju nekom casopisu ili slicno,...

 

Postoji mnogo mogucnosti. Ako neko ima nekih predloga i sugestija,... sve prihvatam! Imam godinu i po dana za planiranje i prikupljanje sredstava. Ako to ne bude dovoljno, odlozicu za 2009. Videcemo kako ce biti.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1689 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R1200C , BMW R1200GS, Yamaha TDM900,Kove 500X, KYMCO S200 People, Suzuki Burgman 650 executive, Tomos Automatic

I to misliš da izvedeš kojim motorom?.....naime jedna od važnih stvari ti je i servisna podrška (rezervni delovi ) za tvoj motor.......

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Călător motocicleta, 2361 postova
  • Lokacija: Novi Sad / Mlecni Put
  • Motocikl: Bez... jednog dana ponovo :)

Pa sigurno ne bih sao ovimsa avatara. Vec sada se pripremam za kupovinu,... necega. Verovatno ce biti uvoz sa zapada. Pa cu do tada da ga doteram u vie nego pristojno stanje. Jos ne znam sta ce biti

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1335 postova
  • Lokacija: okolica Osijeka, RH
  • Motocikl: Tuareg 660
Poceo sam da planiram veliko putovanje za 2008 godinu. (za sada samo plan pa cemo videti za realizaciju)

 

Put bi bio oko 16.000km ( Madjarska' date=' Slovacka, Poljska, Litvania, Latvia, Rusija, Ukrajna, Bugarska, Turska, Grcka, Italija, Francuska, Spanija, Portugal, Spanija, Francuska, Belgija Holandija, Nemacka, Ceska, Austrija, Slovenija, Hrvatska)

 

Put bi trajao oko 55-60 dana voznje t.j oko 3-4 meseca sa svim zaustavljanjima.

 

Naravno da bi se ovako nesto ostvarilo, treba imati ili mnoooogo para ili sponzore.

Smestaj bi bio najmanji problem, i to bih resio uglavnom besplatno. Najveci trosak su gorivo i servisi. Po nekoj racunici gorivo bi po motoru bilo negde oko 1000eur.

 

Ima li neko nekih iskustava, ili zna li neko nekoga ko ima iskustva sa ovakvom vrstom sponzorisanja. Mislim na nesto kao : Pivara, Knjaz Milos, NIS,.......

 

E sad, verovatno ce se mnogi smejati, ali to je jedan san koji bih zeleo da ostvarim, i ostvaricu ga. Ako ne 2008-e, onda neke 20xx-te godine.[/quote']

 

Zašto bi ti se netko smijao ???

Do para kao sponzorstvo je dosta teško doæi, iako ne i nemoguæe. Uglavnom sponzori daju neki potrošni materijal. Ako imaš neku dobru vezu u nekoj jakoj firmi - iskoristi ju! Najbolje da napraviš neku brošuru sa toènu ucrtanom rutom koju misliš obiæi i u toj brošuri naprièaj puuuno toga - kada sa takvim materijalom doðeš negdje izgledati æe uvjerljivije. Tako je napravio i vaš sugraðanin Žarko Anðeliæ kada je planirao put za Vladivostok - koliko je skupio i da li uopæe je - ne znam. Posveti se tome - napravi neki kvalitetno tiskan materijal. Nadalje - zemlje koje misliš obiæi su uglavnom skupe i ne bash jako atraktivne za sponzore - oni vole nešto "in", neku vukojebinu i nedoðiju... Ja nikada nisam išao na put od 16.000 km, najveæi je bio 10.000 km 2001. godine. U svakom sluèaju kad ti putovanje bude izgledno javi se - sve što ti mogu obeæati jest da æeš dobiti gume za put - malo, no ipak maaali problem manje :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 130 postova
  • Motocikl: BMW R1200GS, Ex BMW R1150GS, Ex Honda NX500R Dominator

Za takvo putesestvije mislim da je napouzdaniji bajk BMW u GS varijanti(1100,1150,1200).Vozices udobno i neces imati problema oko servisa itd.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • In memoriam, 884 postova
  • Lokacija: Beograd

Par komentara, nadam se korisnih:

 

1. sto se tice kilometraze - veoma hrabro.

2. Toskovi puta - hospitality club je sjajna stvar, medjutim ja se ne bih pouzdao samo u to. U svakom slucaju pomnozi taj deo sa 1,5 tj dodaj jos 50% za svaki slucaj.

3. Za vize ne znam, ali nije samo pitanje cene, vec i dali ces mozi da ih dobijes. Verovatno ce biti 20% zemalja gde ce ti se javiti manji ili veci problem sto se toga tice.

4. Motor: ja na taj put ne bih krenuo ni sa kakvim motorom koji je proizveden pre vise od recimo 5-6 godina, a NIKAKO nekim oldtajmerom. To je najkraci put da ti se putovanje zivota pretvori u nocnu moru zivota.

5. Troskovi (dnevni izdaci) po navedenim zemljama su osetno veci nego kod nas. Jedna stvar je ziveti na hlebu i pasteti 3-4 dana a sasvim druga voziti svakodnevno 300-400 ili vise km i tako dva meseca. I tu bih pomnozio troskove sa 2... sem ako ne planiras da se krisom usunjavas u svaki drugi muzej, turisticku atrakciju itd itd.. Prosto, steta je obici sve te gradove a stedeti na apsolutno svakom dinaru i pola stvari preskociti jer - nije bilo para.

6. Sponzorstvo - ovo je vec moj domain tj profesionalni reon, pa evo free-of-charge consultinga: NEMA SANSE. Prvo zato sto se sponzorise nesto egzoticno i daleko, srugo zato sto sponzor realno nece sebe povezivati sa putovanjem po evropi sa polovnim motorom, trece zato sto nisi poznata glumacka ili politicarska ili kakva god druga faca (nisi?) pa stoga ni tu nema interesa da radi brand recognition na taj nacin, i konacno zato sto mu je cost-benefit koeficijent veoma losh: dao on tebi 500 ili 1000 evra korist mu je relativno mala, eventualno nekakav foto i video putopis ali to onda opet porazumeva dogovor sa nekom TV stanicom o koprodukciji, a to opet trazi profi snimatelja, kameru itd isl... Da ne smaram, firmi se vise isplati da za te pare uzme 4 bilborda u beogradu na mesec dana i gotova stvar. Zao mi je ako ti kvarim planove, ali zelim da te uverim da ne racunas na takvo sponzorstvo osim ako imas neku izuzetno jaku vezu pa da pare dobije po privatnoj liniji.

 

konacno, bez obzira na sve, cestitam na fenomenalnoj hrabrosti i odlucnosti. Ako ipak budes uspeo da priremis put - count me in, ja bih ti se rado pridruzio ( a i moja devojka ce ti cestitati sto me se ratosiljala na 2 meseca, "da joj se dusa odmori" ) :wink:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Călător motocicleta, 2361 postova
  • Lokacija: Novi Sad / Mlecni Put
  • Motocikl: Bez... jednog dana ponovo :)

Hvala svima i na podrsci i na kritikama. U svakom slucaju znam da nije i nece biti ni jednostavno ni lako, ali islim da nece biti ni nedostizno. Zato sam sebi dao minimalan rok bar godinu i po dana, a ako ne legne sve na svoje onda malo vise.

 

Sto se tice troskova, imam iskustva, da kakav god posao pocnes oko kuce, biznisa,... uvek sa moze racunati sa koeficijentom 2. Naravno nisam iskljucio ni mogucnost nekekvog honorarnog posla uz put, fizikalisanje ili bilo sta. Nikad se nisam plasio da radim. Zato sam i dao sebi ne 2 meseca nego oko 3-4 za ceo put.

 

Naravno moguce je i da se sve to ispomera za koju godinu, posto postoji tu jos nekih planova koje bih pokusao da ostvarim (kao recimo odlazak iz ove drzave, da se okusam negde drugde u nekom privatnom ili poluprivatnom biznisu), pa zavisi kako ce se i to odvijati.

 

Mislim da ce sledeca godina biti neki manji test, manja ruta, manja kinta i pokusaj da se nadje neko manje sponzorstvo.

 

Mnogo planova a malo vremena!!!

 

U svakom slucaju, grubi plan za put postoji, sledi detaljna razrada, mnogo razmisljanja, priprema, vijanja kojejakvih sponzora, pa ko zna !!! Naravno ako dodje do bilo kakve realizacije, svako ko hoce da se prikljuci bar na deo, dobrodosao je da se vozi sa mnom ili sa nama.

 

Sve u svemu mislim da je posle 30 godina vreme da ucinim nesto samo za sebe, pa cu da se smirim za narednih 30 godina a onda opet neki novi plan.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Aktivirao se na času, 3277 postova
  • Lokacija: Suburbia, blok 45
  • Motocikl: 1 Litar Honde

Andrej je malo preterao u realnosti! Mislim da on nije ni svestan šta sve jedan BAJKER oæe i može da pretrpi zarad ostvarenja vakog cilja.VEEEEELIKA je razlika izmedju Long way round-a i ovog madness-a što ga Quasar cilja. 100% imaš moju podršku BAJKERE.

P.S.Znaš motor 2-3 meseca star (po moguæstvu Goldwing) pa sponzorstvo od Toyote i Sinalca zajedno u unlimited opciji i negde tamo u Tokiju da se taj motor utovari u Space shuttle da ode na mesec... Jel može tako...? :x

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • In memoriam, 884 postova
  • Lokacija: Beograd
Andrej je malo preterao u realnosti! Mislim da on nije ni svestan šta sve jedan BAJKER oæe i može da pretrpi zarad ostvarenja vakog cilja.VEEEEELIKA je razlika izmedju Long way round-a i ovog madness-a što ga Quasar cilja. 100% imaš moju podršku BAJKERE.

P.S.Znaš motor 2-3 meseca star (po moguæstvu Goldwing) pa sponzorstvo od Toyote i Sinalca zajedno u unlimited opciji i negde tamo u Tokiju da se taj motor utovari u Space shuttle da ode na mesec... Jel može tako...?

 

Pa moze i tako :wink:

 

Salu na stranu...pazi Deki, ja sam napisao par komentara trudeci se da budem maksimalno realan, a ne da covek stice laznu predstavu o cenama u inostranstvu. Evo da dam primer:

 

Engleska: ulaz u Madam Tusseaud 20 funti (>30 evra), ulaz u Legoland 20 funti (>30 evra), ulaz u Kew Gardens 15 funti (23 evra) itd itd. Big Mac obrok 10 funti (16evra), a sve drugo je skuplje..

 

Pariz: Ulaz u Disneyland zavisno od doba dana i statusa posetoca 20-40 evra, ulaz na Eiffelov toranj 20-100 evra itd itd..

 

Ulaznica za ma koji prosecan evropski zamak koji je open-for-public 10-20 evra. Ulaznica u ma koji bolji muzej 10 evra pa na gore, sem British Museum i jos par njih u UK gde je to besplatno.

 

Izlazak uvece: pice 5-15 evra osim ako ce da se stoji ispred dragstora, hrana isto to x2, o posecivanju nekih pozatijih mesta / klubova / kabarea ili cega god da i ne pricam... ja recimo ne bih mogao da idem u Pariz a da ne posetim Moulin Rouge, ili Crazy Horse, a tu je show ticket 50 evra...

 

Da ne nabrajam dalje, tvrdim da nisam nista preterao, sem, opet ponavljam, ako ce da se preskoci 80% turistickih atrakcija koje se naplacuju... Lepo je slikati se na Venecijanskom Trgu za dzabe, ali je jos lepse videti Louvre ili Metropolitan, ali to mora da se plati. To ti je otprilike kao da neko kaze: "znas moze da se ode u Las Vegas za 1200 evra, karta 800 plus provod i hrana 400"...Pa MOZE, ali da ne vidis nista, ne kockas nista, ne vozis nista, ne probas nista i ne jebes nista. E jebes ti takav put! :D

 

A sto se tice sponzorstava - TVRDIM da je sve kako sam napisao. Lakse je dobiti sponzorstvo od 50K evra za nesto masivno i veliko / znacajno nego 500 evra za neku privatnu bikersku avanturu, verujte da znam sa pricam.

 

Evo moze Djura ili neko ko je isao po inostranstvu da potvrdi - racun je veoma prost: najjeftinija varijanta br.dana x 50 evra, najskuplja varijanta br.dana x 100 evra. As simple as that.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2245 postova
  • Lokacija: Beograd
Andrej je malo preterao u realnosti!

 

Bogami, jeste!

 

 

Jedna je stvar ako putujes negde na 10-20 dana, pa bi da ceo put prozivis punim plucima, ne gledas svaki cent, cesto se opustas....a drugi ovo sto Quasaar hoce da uradi. To je put gde ti mnoge stvari bude manje bitne nego sto bi ocekivao. Meni nekako ova cifra od 5 soma, izgleda izvodljivo. Spartanski, ali izvodljivo.

Ovde postoji jedna kvaka...vrlo nezgodna. Mozda se ispostavi da tih 5000 stvarno bude dovoljno, ali na put NE SMES da krenes bez izvesne rezerve u vidu nekog blekshteka, za nedajboze. 10000mi je jebeno veliko rastojanje i nezeljene stvari koje mogu da ti se dogode, pravazilaze moju mastu.

 

A sto se tice muzeja, dvorova, Disneylanda, kurvi i ostalih mamipara....ja kada bih isao na takav put, bolelo bi me za sve gorenabrojano. Dvorovi su manje-vise iznutra svi isti i uglavnom sa vrlo malo zanimljih stvari. Mnogo je lepse gledati ih spolja a obilazak iznutra se, bar kod mene (cak se i moja zena sa tim slozila) cisto gubljenje vremena (ima izuzetaka, naravno, da me neko ne bi napusio sto nije video, recimo, Vatikan iznutra zato sto mu je Djura rekao da tamo nema nista :shock: )

 

I jos nesto, to uvek govorim ljudima u ovakvim i slicnim situacijama: ko hoce - nadje nacin (put), ko nece - nadje izgovor

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1335 postova
  • Lokacija: okolica Osijeka, RH
  • Motocikl: Tuareg 660

Sto se tice troskova...

 

Glede troškova ja bi ti preporuèio slijedeæe - nabavi jednostavan ali

pouzdan motor, npr. XT600E ili Dominator ili slièno. Može biti star i

15 godina i sa 100.000 km, bitno je da je u solidnom stanju. Onda

ga pripremiš u roku godinu dana, staviš sav potrošni materijal nov,

od guma do lanaca i lanèanika i uradiš servis. I onda ti ostaje da u

tih 16.000 km samo dva puta promjeniš ulje i filter. Nema svrhe ako

nisi pri lovi kupiti noviji i skup motor - bolje razliku u cijeni staviti u

džep i imati više para za put. Osim toga, u cijelom putu si u civilizaciji

i gdje god da se što desi, neki dio za takav singl motor æeš nabaviti

brzo i jeftino, servisa ima u tim državama koliko hoæeš, a ti motori su

svugdje jako zastupljeni. Ja bi na tvom mjestu tako razmišljao :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 837 postova
  • Lokacija: Mladenovac

Citajuci ovo sto ste napisali izvlacim zakljucak da ste bas svi po necemu u pravu ali Andrej ipak lepo kaze sto se tice cena ulaznica itd.

Jebes ti sto cu ja da se vozim 16 000km kroz inostranstvo a necu videti nista vise osim puteva, onoga sto vidim sa motora i satora ili neke bedne sobe u kojoj cu da spavam. I onda kad dodjem svi bi me pitali gde si bio sta si video a ja kazem: put i bedan smestaj! :oops: :evil: :cry: :x

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1571 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1100RT

Retko mesto gde su svi u pravu ::) Po mom misljenju naravno... Meni cela prica deluje suludo, ali naravno izvodljivo. Ja nisam taj tip, spartanski, pa zato. Inace planiram tur d Italijanska obala sledece godine, ne sam naravno, pa meni licno TO deluje mnogo lepse. Ali razliciti smo naravno. Nemam sta da dodam, Sto se tice sponzora slazem se sa Andrejem, mislim da je tu mrka kapa bez veze. Ovo sto AnteK kaze za XT i Dominatora stoji, oba sam vozio, i to ne 5 minuta, odlicni su i pouzdani, ali brate , nisu za dug put i za prelazenje mnogo km/dnevno, Jednostavno spori su, drndaju i smaraju!

 

Uzmi brate V stroma i idi u nedodjiju. Okiti ga koferima a sebe sa 3 steka pod majicom za nedaj boze.

 

To nije samo ogromna tura, to je stil zivota, sloboda..... svaka cast...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 130 postova
  • Motocikl: BMW R1200GS, Ex BMW R1150GS, Ex Honda NX500R Dominator

Sto se tice sponzorstva,slazem se da je tesko da neko danas da tolike pare zarad necije zelje da se provoza Europom.ALI,ako ja dobijem sedmicu na LOTO-u,quasaar,dajem ti pare za tu avanturu,kupujem R1200GS i idemo zajedno sa jos nekim(andrejp i ko se javi) da malo obidjemo Europu i znamenitosti.Po onome sto je andrejp rekao,treba ti 100 eura po danu,za tri meseca-otpr. 9000 eura,racunaj 10000.Mislim da bi ti isplativije bilo da trazis donaciju od po stotinak evra od raznih firmi i tako nakupis bar pola para,jer imaljudi koji bi mozda tako nesto i dali.Vredi probati ali moras biti 100% nacisto da ces to ostvariti,da ne bude,skupio nesto para pa nista.Za vize ce ti trebati oko 300 eura,za benzin si rekao 2000,za hranu za tri meseca(40evra x 90dana=3600),za servis u najboljem slucaju 500 evra,putarine i ostalo 300 evra i smestaj ne znam ni sam,ali za 10000 sigurno ces imati dobru avanturu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • In memoriam, 884 postova
  • Lokacija: Beograd
Meni nekako ova cifra od 5 soma, izgleda izvodljivo. Spartanski, ali izvodljivo.

 

Sorry sada sam pazljivo procitao proslu stranu postova, meni je nekako ostala cifra 2000 u glavi, valjda od necijeg komentara.. da, slazem se, 5000 po coveku bi trebalo da bude dovoljno - ko sto Djura rece, spartanski ali dovoljno... ALI!! Da vidimo:

 

 

na put NE SMES da krenes bez izvesne rezerve u vidu nekog blekshteka, za nedajboze. 10000mi je jebeno veliko rastojanje i nezeljene stvari koje mogu da ti se dogode, pravazilaze moju mastu.

 

E upravo je ovo bitno - dakle jos 500 ili cak 1000 evra preko 5000 mora da se ponese, ili jos bolje da se ima na kreditnoj kartici. Zasto? Evo par razloga:

 

1. Saobracajna kazne za ovo ili ono, neka se desi dva puta u dve drzave, to moze da ide od 100 € pa do 500-600 ili vise €.. zavisi sta napravis odnosno za sta te okrive da si uradio. Ne zaboravi da u stranoj zemlji nisi bas u poziciji da se nesto posebno cenjkas, bar ne uvek i ne sa svakim.

 

2. Ne daj boze desi se udes, dakle ne neka manja steta nego UDES. Pretpostavimo da, nasrecu, nema ozbiljnijih povreda, ali je steta na motoru velika, plus dodatni troskovi nastali time... imagine.

 

3. Neko se razboli. Sve je to lepo sto ima hospitality club i pomoc prijatelja i sve, ali ja ne bih racunao na osiguranje koje placamo u Delti, kad je nesto hitno onda je hitno...

 

4. sve ostalo sto vam pada na pamet..

 

 

A sto se tice muzeja, dvorova, Disneylanda, kurvi i ostalih mamipara....ja kada bih isao na takav put, bolelo bi me za sve gorenabrojano. Dvorovi su manje-vise iznutra svi isti i uglavnom sa vrlo malo zanimljih stvari. Mnogo je lepse gledati ih spolja a obilazak iznutra se, bar kod mene (cak se i moja zena sa tim slozila) cisto gubljenje vremena (ima izuzetaka, naravno, da me neko ne bi napusio sto nije video, recimo, Vatikan iznutra zato sto mu je Djura rekao da tamo nema nista

 

Po meni, ovo je besmislica - nije poenta da li su svi dvorovi isti iznutra (a nisu), nego je poenta da nekom ko nije recimo nikad bio u Madamme Tusseaud (muzej vostanih figura) mogu da kazem da svakako treba da ga poseti... Otici u Vatikan i ne uci u Sikstinsku Kapelu je blago kretenski.. nadam se da kapirate sta hocu da kazem. Dakle kako god da obrnes, u svakom mestu ima ovo ili ono da se vidi, pa pomnozite to sa brojem dana i meta i dobicete prilicnu cifru. Ako nista drugo, ja prvi bih potrefio to putovanje da posetim Imot sajam, ili npr Frankfurtski ili Pariski Salon automobila ili recimo da posetim Ferarijev, Lamborginijev ili Mercedesov ili BMWov muzej.. itd itd...

 

ko hoce - nadje nacin (put), ko nece - nadje izgovor

 

Potpuno tacno, a ja uvek govorim da je bolje spreciti nego leciti, odnosno da je priprema majka puta. Mozda ja jesam detaljista i mega-planer, ali vise puta se potvrdilo da uvek moras da imas nekakav "Plan B", kakav god on bio. U datoj situaciji, najbolji Plan B bi bio imati rezervu para, recimo na nivou 20% od ukupne sume odnosno 1000€, po mogucstvu na kartici, ili makar pola pola.

 

Jebes ti sto cu ja da se vozim 16 000km kroz inostranstvo a necu videti nista vise osim puteva, onoga sto vidim sa motora i satora ili neke bedne sobe u kojoj cu da spavam. I onda kad dodjem svi bi me pitali gde si bio sta si video a ja kazem: put i bedan smestaj!

 

Ovo je poenta svega. Dakle lepo je gledati borovu sumu i planine u daljini kao i asfalt koji promice pod tockovima, ali ipak slozicete se ima i drugih stvari koje treba videti. Ja razumem Djurino stanivoste s obzirom na to da je u inostranstvu svako malo, kao i da je video puno tih gradova ne jednom nego 5, 6 ili vise puta. Po meni, takav put treba planirati kao da se vise nikad neces tamo vratiti, dakle videti sve sto mozes, pa i preko toga.

 

Ako se posle vratis.. jos bolje!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja