Jump to content

Moto Zajednica

Rila_Pirin_Rodopi_Bugarska '22 leta Gospodnjeg

Recommended Posts

  • Drug član, 2070 postova
  • Lokacija: Borca - Greda
  • Motocikl: V-Strom 1050 XT

Ni blizu a ni daleko. Sad kako kome ali se mora odrapiti po 350 km auto puta u oba pravca kako bi se doslo na zeljenu lokaciju koju cu probati da predstavim.

Ideja je da se prodju Nacionalni park Rila, Nacionalni park Pirin i Nacionalni park Rodopi (Bugarska strana)

 

Mapa Rute_Bugarska_Rodopi_2022.png

  • Sviđa mi se 9
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2070 postova
  • Lokacija: Borca - Greda
  • Motocikl: V-Strom 1050 XT

Veoma vazan detalj je da je cena goriva u Bugarskoj 32 -34 BGN.

Druga vazna stvar nismo vozili ovu rutu ni u segmentima.

Treca vazna stvar predvidjena temperatura 16 - 22 C.

Glavni krivci su tu:

 

B1.jpg

  • Sviđa mi se 5
  • Haha 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2070 postova
  • Lokacija: Borca - Greda
  • Motocikl: V-Strom 1050 XT

Dan prvi:

Dok cekamo da nam se pridruzi Zoki iz Novog Sada, lagano se kuvamo pod rano jutarnjem hladu pumpe kod BIP-a.

Ne gine nam kuvanje na autoputu. Kazu bice 28 C. Lazu 32 C je.

Clanovi karavana su Zoki, Kosta, Djole i mojih 120 kg.

 

IMG-801e704259b7f4bf782863cac865a891-V.jpg

  • Sviđa mi se 5
  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2070 postova
  • Lokacija: Borca - Greda
  • Motocikl: V-Strom 1050 XT

Kosta pokusava da nam ubaci crv i da skrenemo sa plana rute i podjemo preko Vitose.

Ma to je super, samo to je jos par sati voznje i koji kilometarcic na vec isplaniranih pet stotina kilometara.

Cek bre da prvo predjemo granicu i dodjemo do Sofije.

Bez problema stizemo do granice (13 h kod nas ali 14 h kod bugara).

To nije problem. Problem je da stojimo skoro sat vremena na bugarskoj strani. Smena.

Gledam tamo prema Slivnici i cini mi se da se nesto crni.

Samo sto prodjosmo granicu kad ono opet kolona. Radovi na putu (izrada autoputa) i propustanje vozila na smenu zatice nas u sred prasincine koja sa pluskom postaje blatiste. 

Blato i ulje koje iz nekog razloga curi iz kamijoncuga zaslepljuje. Ali ne za dugo. Izlasklaskom iz Sofije bezimo od kise ali i odustajemo od voznje preko Vitose. Previse izgubljenog vremena. Jedimo je dobra bila Ljiljina pita.

 

20220602_140653.jpg

  • Sviđa mi se 4
  • Hvala 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2070 postova
  • Lokacija: Borca - Greda
  • Motocikl: V-Strom 1050 XT

Bilo bi glupo da se ne ode do Rilskog manastira. Ko nije bio videce kad dodje.

Inace put od mesta Rila do manastira je predivan  (citaj krivudav sa dobrim asfaltom u ladovini cetinarske sume).

Nesto pre manastira se nalazi mehana Magija u hladu i pored reke Rile, u koji mi naravno nismo svratili zbog piva.

Nevozim kad pijem pivo.

 

  • Haha 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2070 postova
  • Lokacija: Borca - Greda
  • Motocikl: V-Strom 1050 XT

Velik manastir. Ja licno bi izdvojio veliku fresku - ikomopis Svetog Save.

Sve o manastiru ima na internetu.

No, osvezenje, pis-pus pauza je gotova te nastavljamo opet onim predivnim delom puta do Rile.

Malo nezavrsenim autoputem malo ponovo odlicnom putem od Smitlia penjemo se u Bansko. Oseca se da smo u planini.

Zatvara se ventilacija. 

20220602_182751.jpg

20220602_182807.jpg

20220602_183007.jpg

  • Sviđa mi se 7

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2070 postova
  • Lokacija: Borca - Greda
  • Motocikl: V-Strom 1050 XT

Bansko, lepo mesto ali nekako pusto. Dve kafane rade a mi izabrali najskuplju. Zbog piva.

Savet, bolje je naci kafanu negde po putu za jelo. Pivo moze i iz konzeve. Ovi hoce da deru.

Dobro zavrsenu dvevnu voznju nazdravili smo sa "PUKOVNIKOM"

20220602_202502.jpg

20220602_202536.jpg

20220602_202528.jpg

Dan 1.png

  • Sviđa mi se 13

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2448 postova
  • Lokacija: NS
  • Motocikl: Versys 650 Kiklop

...taj kanjon od Sofije ka Kulati je prelep. I Bugarska je bajkerski raj, prošao sam većinu magistralnih puteva, voleo bi i lokalne... Poprilično je pusto bilo...

PS. Preporuka za klopu, u  povratku u Sofiji, onaj veliki kružni tok ka našoj granici, motel Simona, čuveno kamiondžijsko stajalište. Klopa dobra, a ima svega... Priča se da ima da se plate neke tete da prave društvo u sobi... Ne znam, tako mi pričali ;)

  • Sviđa mi se 1
  • Haha 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Astro Puki krsi sva pravila!, 853 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1200 RS , Kymco Agility 50

Nisam usao u Bugarsku 5 godina,a i tada kolima svaki put,mada sam shvatio odmah da treba doci motorom. Znaci motel Simona... Bruno je stabilna ličnost, te tete su za nas labilne koje poroci poput preljube mogu da nadvladaju.:P

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5486 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: XT1200Z Super Tenere

Uh baš lepa tura! :takoje:

I ja prodjoh Rodope pre neku godinu i ostaše mi u najlepšem sećanju i trajnom planiranju kako da ih ponovo uklopim u neku "produženi vikend turu".

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2070 postova
  • Lokacija: Borca - Greda
  • Motocikl: V-Strom 1050 XT

Da se prvo ispravim, svaku dnevnu turu smo zavrsavali sa Djeneral a ne sa pukovnikom.

A sto se tice "dranja" prvo su nam lepo doneli veceru sa pivom a onda i racun na panju zaheftan nozekanjom.

Ali mi smo im pokazali zube ili barem ono sto je ostalo od njih.

IMG-1a8ed1d961947fe4ad341f8b0515b658-V.jpg

IMG-ee0146012636de2649bb91aef8280c62-V.jpg

  • Sviđa mi se 2
  • Haha 8

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2070 postova
  • Lokacija: Borca - Greda
  • Motocikl: V-Strom 1050 XT

 Kad u letnjem periodu odem do nekog skijaskog centra kao na primer Kopanik ili Jahorina uzasnut sam koliko ruzno izgledaju.

Kao propali nezavrseni projekti.

Za Bansko to nemogu da kazem. Prilicno je urbano i leposredjeno. I ulice i trotoari kao i svi objekti. Bas mi krivo sto nemam fotke.

Prosto zablentavio sam se dok su "gimnasticarke" izvodile svoje jutarnje aktivnosti bas tu dok se pakujem.

Nisam hteo da ih snimam da me ne optuze za sexualno uznemiravanje. 

A dok se savijaju okrenute nam ledjima, to nije uznemiravanje?

Kad smo vec u Banjskom steta bi bilo da se ne odvezemo do vrha, dole ima puta.

Nesto uzi ali ne tako los put uz reku Damjanjicu vodi nas kroz gustu cetinarku sumu do gornje gondole na hiljadu sedamsto i kusur metara.

Kad vidi sta? Gore nas ceka bugarski supermen. Nismo mu odoleli.

 

IMG-9385fb6112a833d563b99c9081751e8b-V.jpg

IMG-6217710c9a657e23ecdcb97a1dd3735e-V.jpg

  • Sviđa mi se 5
  • Haha 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2070 postova
  • Lokacija: Borca - Greda
  • Motocikl: V-Strom 1050 XT

Pomenuo sam planinsku reku Damjanicu. Projurismo pored mesta gde je put prelazi i odmah je ostavila utisak na nas.

Previse je usko i zbog bezbednosti odlucismo da se u povratku zaustavimo.

Kakva je to moc planinske reke u prolece na Pirinu. Potpuno je bela koliko se peni. A od jacine huka skoro da se necujemo u njenoj blizini. 

Ja sam inace proverio. Moze da se pretera preko.

20220603_094407.jpg

20220603_094428.jpg

20220603_094505.jpg

20220603_094544.jpg

  • Sviđa mi se 8

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2070 postova
  • Lokacija: Borca - Greda
  • Motocikl: V-Strom 1050 XT

O slike sa trase puta necete videti jer nismo posli da slikamo vec da se vozimo. A mnogo volimo da se vozimo po krivinama i kroz sume i pored reka.

Prvo odusevljenje je put 84 do Velingrada koji prolazi sa jedne strane tek procvetalom bagremovom a sa druge cetinarskom sumom. Joj sto mirise. Ne spustamo vizire.

Krivine za postovanje. Malo uzbrdo malo nizbrdo. 

Od Velingrada prema Dospatu put 843 dugacke i blago krivudav put. Vozis kroz zelenu dolinu oivicenu cetinarskom sumom.

Voznja svaler gasom samo da sto duze traje.

Iako su ova dva puta planinska ni na jednom nismo primetili ni rupu ni zakrpu. Ima neke zute rizle ali to je nije strasno.

 Interesantna je cinjenica da cim se priblizimo nekom vecem selu ili gradicu put postaje losijeg stanja. Pukotine, rupetine i zakrpetine kvare utisak. To je valjda neka politika na relaciji drzava - opstina.

Ispred Dospata je veliko jezero istog imena koje je inace i vodozahvat i rezervat.

Pored ovog jezera ce mo proci jos jednom ali u drugoj ruti.

Predeo od Dospata do Nestana dosta podseca na Zlatibor i Zlatar. Poznato mi je ponasanje iz vremena Todora Zivkova prema turskom narodu. Pa nikako da mi se ne otme pomisao da upravo zato sto na ovoj teritoriji Rodopskih planina uglavnom zive muslimani, ulaganje i nije neko u puteve. Kad na to dodam planinsku bujalu reku koja dodatno razvaljuje put pa se cesto mora paziti. Al obelezeno je.

Na ovakvom putu sustizu nas bugarski bajkeri na "R" motorima. Bas mi bilo glupavo sta ce na ovako losem putu.

Medjutim u tom zecu grmi lez.

Od Nestana krece  put za ljubitelje krivinarenja. Asfalt odlican. Samo koncentracija i udri. Jedva docekah pauzu na Panporovu.

Da se zapljunemo na gondoli pa i da se popnemo na toranj Snezanka odakle se vide Rodopi na jugu, Pirin na istoku a Stara planina na severoistoku. Lift 6 BGN po osobi, restoran radi. Nesto slicno Avalskom tornju samo sto ima i otvorenu terasu.

Vidite li motore na trecoj fotki? 

 

 

 

Dan 2.png

20220603_150902.jpg

20220603_150927.jpg

  • Sviđa mi se 8

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2070 postova
  • Lokacija: Borca - Greda
  • Motocikl: V-Strom 1050 XT

 Put 86 prema Asenovgradu uopste ne zaostaje sto se tice kvaliteta i krivina. Osim sto su krivine krace a frekfencija saobracaja pojacana.

Tu negde kod Nerecenske banje primetno je da nema ni jednog vozila iz suptrotnog pravca.  A zapalo mi jer je Zoki ispravio dvaput krivinu pa se moze reci da je sreca sto nije bilo nikog. Silaskom sa planine temperatura je sve veca a i neka omorina kao da ce kisa.

Naglo zaustavljanje. Svi ispred stoje. Niko iz suprotnog pravca. Dobrih petnaestak minuta smo prolazili zaustavljena vozila.

Direktan sudar. Bas utovaraju automobile na shlepere.

Neki shvaba naravno na GS-u kaze da je u obliznjoj kafani cekao vise od sata. Vrucina nesnosna a i vlaga nesnosna. Da poludis.

Policija pusta saobracaj. Pratimo shlep. U suprotnom pravcu kolona se oteze kilometrima, skoro do Asenovgrada.

E!

Eto i pljuska. Pa nista gore nema nego kad krene taj letnji pljusak i taman kad navuces kisno odelo isti prestane. 

Al barem se osvezismo a i sparina je nestala.

Plovdiv je super ziv grad sa nekim klincima koji se po celu noc dokazuju od semafora do semafora.

20220603_230116.jpg

20220603_230017.jpg

20220603_231903.jpg

  • Sviđa mi se 8

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2070 postova
  • Lokacija: Borca - Greda
  • Motocikl: V-Strom 1050 XT

Kad smo već kod Plovdiva, veoma rado objavljujem da smeštaj u Baba Taki je bio više nego očekivano. Veoma Lix apartman u centru sa garažom.
Inače švaba je imao problem sa smeštajem motora ali ne i strpljenja.
Šta ću mu.

Sent from my SM-A715F using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2070 postova
  • Lokacija: Borca - Greda
  • Motocikl: V-Strom 1050 XT

Inače bi se zahvalio mojim sapatnicima kojima sam ponidio i dao soft čepiće za uši, kako se ne bi osećali kao ukrotitelji lava dok spava.

Sent from my SM-A715F using Tapatalk

  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1544 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Kawasaki Versys 1000 Grand Tourer

Evo, još malo pa ću zatvoriti petu deceniju života i otvoriti šestu, a nikada nisam bio u Bugarskoj, ali baš nikada. Ozbiljnog rovca ste mi ubacili, pratim sa pažnjom, ne štedi slike i detalje o putu, smeštaju, zanimljivostima... 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1064 postova
  • Lokacija: Beograd- Cerak
  • Motocikl: Tracer MT09
Pre 1 sat, Bruno 68 je napisao:

Inače bi se zahvalio mojim sapatnicima kojima sam ponidio i dao soft čepiće za uši, kako se ne bi osećali kao ukrotitelji lava dok spava.

Sent from my SM-A715F using Tapatalk
 

Čepići su vrhunski pretvoriše lava u macu :jee:

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2070 postova
  • Lokacija: Borca - Greda
  • Motocikl: V-Strom 1050 XT

Rano jutro tek 8h jedva da je neko na ulici lagano se izvlacimo iz Plovdiva pored otvorenog sporsko rekreativnog centra Regata i krecemo prema mestu Krichim, gde pocinje kanjon reke Vacha i put 866.

Reka Vacha je na tri mesta pregradjena cime su dobijene tri hidro centrale i tri jezera.

Prvo na koje nalazimo u donjem toku je jezero Krichim.

Drugo srednje jezero se zove Vacha i ujedno je i vodozahvat i ono je najvece.

Trece u gornjem toku je jezero Cankov Kamkh.

Sta reci osim da je Djole imao ideju da se vratimo istim putem pa jos jedan krug da napravimo.

Nov crni asfalt. Sirok put. Krivine dugacke u obliku slova S ili jos bolje dugacke u obliku slova C. Prosecna brzina prolaska kroz krivine cc 70. Verujem da moze i brze, sto je pokazao dobar broj R vozaca.

I to sve u duzini od 60 km. 

E, mora jedno E da kvari milinu.

Dubokog sam uverenja da je ovaj put obnovljen u skorasnje vreme. 

Izvodjac radova se uopste nije potrudio da izvrsi osuguranje usecenih stana (betonom, mrezom, ili cime vec) pa se na putu moze naci dosta odronjenog kamenja. Na ovo se mora obratiti paznja. Bugari su dokazali mnogo puta da nisu bas neki pazljivi vozaci jer i bez preke potrebe seku krivine. Da nepricam o prelasku na suprotnu stranu radi obilaska odrona.

Mi smo verovatno imali srece jer ili sto je bila subota ili nesto drugo ali na putu skoro nikoga ni u jednom pravcu.

Ipak deonica za preporuku.

Prosto neznas da li da je vozis brzo ili sporo. Uzivanje je zagarantovano.

 

 

Kanjon reke Vacha.png

  • Sviđa mi se 10

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2070 postova
  • Lokacija: Borca - Greda
  • Motocikl: V-Strom 1050 XT

Na kraju ove deonice ili jos bolje kod mesta Nastan moze se videti kako priroda moze da bude umetnik.

Postoji kamena stena koja prilicno podseca na slona.

Faotka je skinuta sa googlova.

 

Kameni slon.png

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja