Jump to content

Moto Zajednica

Karburator Keihin CVK40 - Kawasaki ZX9R Ninja C 1999

Recommended Posts

  • Zainteresovan, 458 postova
  • Lokacija: Hamburg
  • Motocikl: Kawasaki ZX9R- Honda XL 1000 V Varadero

Ovu temu sam otvorio, da podelim iskustvo stečeno sa štelovanjem karburatora na rednom četvorocilindričnom motoru.
Karburator koji mi je zadavao glavobolje je od Kawasaki ZX-9R Ninja model C iz 1999 godine.
Model samog karburatora je Keihin je CVK 40.
Naveo bih na početku razloge koji su me terali da budem jako istrajan.
U početku ove golgote, mislio sam da mi je stečeno znanje pokupljeno sa svih strana,
sasvim dovojno da za kratko vreme dodjem do rezultata viđenih na youtube.
Potrajalo je dok sam uspeo.Zašto?

Razlog tome je u nedostatcima primenjenih tehnika, i u nedostatcima same konstrukcije motora, kome karburator kao
sklop pripada.
Da krenem redom sa problemima koje sam imao.

 

1-Nikako da proradi motor na leru.
2-Vakuum nejednak, svaki karb svojom politikom radi
3-Sinhronizacija karburatora nemoguća sa kupljenom opremom preko vakuum portova
4-Guši se na većim obratajima

 

Nakon što sam karb rastavio u deliće i temeljno očistio sve, krenuo sam sa sastavjanjem.
Naravno kupio sam nov set dizni, i komplet sa svime što tu pripada (standardne mere).
Sastavio sam ga,
(obavezno gumeni dihtung ispod glavne dizne, da zatvori priliv sa strane, benzin samo preko donje rupice gde je cut-off ventil),
i montirao na motor.

 

1- Najveća moguća muka mi je bila naštelovati smešu.Nikako da proradi motor na leru.Bez toga nema dalje.

 

Kod prvog pokušaja, da bih dosegao maksimum zatvoren šraf za štelovanje smeše, zbog skučenog mesta zalomio sam vrh iglice.
Uspeo sam da izvadim komadić, i počeo da razmišljam kako da rešim, da se ovo više ne ponovi.

Ovo rešenje me je koštalo puno vremena i truda (jedino eksperimentom moguće zbog novih mera na šrafu).
U firmi gde sam radio ujutro su me pozdravjali sa "Skidaš i danas".
Tri puta sam morao kompletno skidati i vraćati karburator, jer je nepristupačno za zamenu i korekciju,
pogotovo zbog podloške i gumice.Rezultat sam, samo posle vožnje sigurno mogao potvrditi.

Uspeo sam pohvatati mere,i napraviti optimalan šraf za štelovanje smeše, koji se uvrne sa hilznom, bez rizika da se slomi iglica na vrhu.
Tako rešen, odmah je na meri koja daje ispravnu smešu.Netreba je štelovati ni levo ni desno.

Sad grize na prvu.Ler gas radi odmah.Samo se dovrne na lersajlu, do kontakta sa podizačem.1100 obrtaja.Konstatno.
Ler gas imam, ali i problem sa šiberima, klokoću i poskakuju nejednako.

 

2-Vakuum nejednak, svaki karb svojom politikom radi

 

Karburator je nejednako radio.Videlo se da vakuum ne diže iglice glavne dizne istovremeno.Opruge ili membrane su problem.
Posle toga jedino može sinhronizacija.
Skinuo sam karburator ponovo, povadio poklopce, opruge, membrane.Membrane dobre, iglice dobre, opruge različite dužine.

Napravio sam tegić, okačio oprugu, obeležio visinu istegnute opruge sa flomasterom.
Opuštena opruga je bila 155 mm.Malo jača, ali reskiraću.
Okačio sam opruge i istegao svaku na istu meru.
Jedva primetna razlika kod montaže, što se dužine opruga tiče.Na šiberu sam rupicu proširio na 3,2 mm, da brže tone.
Vratio ponovo sve, montirao karburator na motor.Probao sam otvoriti sva četri šibera, i pustiti ih istovremeno.To je to.

IMG_20220523_112136.thumb.jpg.fb707a99337e9d364684ec61f729b99d.jpg

 

IMG_20220523_112744.thumb.jpg.2a0b89265e3b0c19894e7d5f20032045.jpg

IMG_20220523_112907.thumb.jpg.6ec6faab0d5830861d05f55c77baa63d.jpg

 

Sav sretan, rekoh sad sinhronizacija.

 

3-Sinhronizacija karburatora nemoguća sa kupljenom opremom (kinesko đubre od 50 Eura) preko vakuum portova

 

Razlog, port tri na zx-9r teško dostupan.Rešio.
Gume premekane na aparaturi.Ventil sekundarnog vazduha poremeti sve.Motor radi loše na malim obrtajima.
Nikako da satavim 1-2 sa 3-4.Oprema kineska, ja nervozan, vakuum keca.
Rekoh dosta.Idem na rezervni plan.Fijuu.Good Bay govno od 50 Jura.
Plan dva.
Bez sekundarnog vazduha, po uputstvu kolega sa nemačkog foruma.
Skinuo sam kompletan vakuum ventil sa poklopca bregaste osovine, i premostio dva otvora sa cevkom.
Nema više sekundarnog vazduha.Zatvorio sam debelu cev i na samom karburatoru.
Zatvorio vakuum portove 2 i 3.Premostio 1 i 4 sa ojačanim crevom, podelio na pola i prikopčao T račvom vakuum na podmazivač lanca.
Sa karburatora, povadio poklopce, opruge, membrane.
Primenio sam stari metod, bez vakuum metra.
Uzeo sam četri jednake kuglice iz ležalja i naštelovao leptire da otvaraju istovremeno.Prvo 1-2, pa 3-4, pa svi zajedno.Prstom  pokazujem gde se koja faza šteluje.

Ako je sve u redu, kuglice će ispasti istovremeno iz sva četri.
 

IMG_20220523_111746.thumb.jpg.a8a41119d01d784672d53cbb20c94856.jpgIMG_20220523_111759.thumb.jpg.5c67b4e74228697f09490ca12182571e.jpg

 

IMG_20220523_111812.thumb.jpg.0a074ef440bfce5bacfef909261b741e.jpgIMG_20220523_111848.thumb.jpg.6c92cf5dd6d36ca6dc84c7c47554734e.jpg

 

IMG_20220523_111852.thumb.jpg.c227769a1e5c90f6c0c741461cbbb624.jpg

 

Vratio sve, montirao nazad.Upalio motor.Radi super sve, i na oko kao nov, ali ebajga...u vožnji trokira i guši se na većim obratajima.

 

4-Guši se na većim obratajima

 

Kako rešiti ovo?Bio sam veliki skeptik, i zamalo da odustanem.
Pošto nisam znao kako, tražio sam ga po internetu i najzad pronašao.Upravo za problem koji sam imao.
Izmislili su ga momci koji su radili prerade u street fighter.Hvala im od srca.Sistem radi.
Lek je sledeći.
Skinuti gornji plastični mostić (plastično crevo koje deli vazduh na dva ulaza) sa guma dovoda vazduha u karburator između 1-2 i 3-4.(Na drugoj slici)
Ja sam u rezervi imao original mali račvasti filter, isti koji je napred na dve usisne cevi vazduha.
U račve sam stavio po gumeno crevo sa rupom 8mm i povezao sa crevima na karbu.Debelu stranu sam povezao sa debelom cevkom (bez alu cevi)napred.
Tako sam dobio duplu količinu u dovodu vazduha u karburator, pošto sad svaki ulaz radi punim kapacitetom (ne deli preko cevčice).
Karburator je na većim brzinama pod većim pritiskom, tako da pumpa lakše gura gorivo kroz rupicu na poklopcu gde je cut off ventil.  

 

IMG_20220523_113032.thumb.jpg.504a11913e702b13e1267a479d02eed1.jpgIMG_20220523_125444.thumb.jpg.4f73328d911d04415ddfa90a61a9f1c4.jpg

 

Vratio ponovo sve, upalio motor.
Na prvu nije mi delovalo ništa bolje.Ajd rekoh krug, pa će vidimo.

Razlog zbog čega sam napisao sve ovo je utisak posle probne vožnje, i moje zadovoljstvo nakon svega.
Motor ide kao avion.
Nikad bolje, a i neverujem da može.Prezadovoljan sam.Motor radi mirno, prima gas na prvu, vuče sumanuto, i ne trokira.
 
Mogu slobodno reći kao nov.
Znam da će mi poneko i zameriti što dajem mumiji veštačko disanje, ali nesmeta.
Meni je ovo bila prava muka, baš dugačka i teška, al volem ovu mašinu, i najzad sam je rešio kako treba.

 

Ukoliko sam nekome pomogao, drago mi je.

Promenio član icecool
  • Sviđa mi se 10
  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2825 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Super Tenere 750

Svaka cast na trudu i objasnjenju, istina valjalo bi da si ubacio i koju sliku cisto da bi lakse bilo nekome shvatiti sta si sve radio.


Послато са Redmi Note 8 помоћу Тапатока

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hronični Motociklopata, 7076 postova
  • Lokacija: Severna Bačka
  • Motocikl: Banditos 650

Karburatorika nekad bogami zna da bude karanje u mozak, drago mi je da si rešio problem.

Ne znam da li je to bilo urađeno na mojoj bivšoj devetki, jer motor je baš perfektno radio, prezadovoljan sam bio s njom.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 458 postova
  • Lokacija: Hamburg
  • Motocikl: Kawasaki ZX9R- Honda XL 1000 V Varadero

Nisam ni sam mislio da ću dobiti tako drastičnu promenu, zato nisam ni slikao izvođenje radova, da budem iskren.A i potrajalo je vremenski dosta.Toliko puta sam rastavjao motor da me kičma zabolela od nje.Ukoliko bude potrebe za slike, napraviću ih.Mislim da je nekom ko se bavio ovim problemom, kao putokaz ovo dovojno zasad.Neko pred iskustvo je ipak potrebno za ovakvu avanturu.Ram Air Sistem ovog motora je ogromna gnjavaža.Ukoliko nekom treba pomoć, tu sam.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 88 postova
  • Lokacija: Temerin, Bečej
  • Motocikl: Honda CX500

Svaka čast na trudu i strpljenju.. I ja bih kod mene trebao naštelovati karburatore al se nešto ne usudjujem, još je kod mene samo dva komada prosto ko pasulj

Послато са M2010J19SY помоћу Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 458 postova
  • Lokacija: Hamburg
  • Motocikl: Kawasaki ZX9R- Honda XL 1000 V Varadero

Pošto me mrzi da rastavljam motor za slikanje, tražio sam po netu malo.

Našao sam sliku na kojoj se vidi jasno koje je rešenje izvoda sa dve cevi.Ovo je fabrička izvedba karburatora koja je rađena na ranijem  B modelu iz 1997.

Tako funkcioniše sve perfektno i na C modelu.To je to.Tako sam i ja premostio.

 

 

 

 

most.jpg

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 458 postova
  • Lokacija: Hamburg
  • Motocikl: Kawasaki ZX9R- Honda XL 1000 V Varadero

Čim mi stignu plastične hilzne šrafa mešavine, postaviću i te slike, i onda će sve kompletno biti dokumentovano, i jasno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 458 postova
  • Lokacija: Hamburg
  • Motocikl: Kawasaki ZX9R- Honda XL 1000 V Varadero

Hilzne su stigle, tako da mogu i na rezervni karburator montirati šrafove mešavine.

Šrafove mešavine sam ja radio, i po ovim merama koje koristim, otvoreni su tri kruga (nemože se vrh zalomiti).

Nema posebnog štelovanja sa njima, samo se uvrnu sa hilznama do kraja, i to je to.

To po redosledu izgleda ovako.

 

IMG_20220527_143241.thumb.jpg.f73be84084dab866b7fbbb7fee4a48b8.jpgIMG_20220527_143314.thumb.jpg.5795261dfb7387b3c240b10d0fbd4b5f.jpgIMG_20220527_144423.thumb.jpg.53b14dfed7cd3d445749bcfaf7fcbbb2.jpgIMG_20220527_145028.thumb.jpg.e4df431ddd3abcc3195baf72694cd9e8.jpgIMG_20220527_145058.thumb.jpg.d41247c139ea9e70a8e4ebe813442486.jpg

 

Sad je sve jasno.Pozdrav svima.

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja