Jump to content

Moto Zajednica

Znali smo se iz viđenja, dobar dan i ....

Recommended Posts

  • U prolazu, 6 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Honda CB500X

Posle nekoliko godina čitanja, istraživanja reših da Vam se najzad pridružim :)

Planiram da u skorije vreme pazarim jednu novu cb 500x (rezervisao, samo da stigne za Srb), pa da počnem da teram nešto bar malo ozbiljnije. 

 

Srdačan pozdrav svima! 

DC

  • Sviđa mi se 3
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2439 postova
  • Lokacija: NS
  • Motocikl: Versys 650 Kiklop

Kad stiže motor??? :))

Ja sam trenutno u teškim mukama, razmišljam se koji motor uzeti, CB500x ili Rally, a ni jedan ni drugi nisam imao prilike ni da vidim a kamoli da sednem na njih, ne daj bože probam....

Treba nekom da dam 7000e a ne znam ni dal će mi se svideti kako to ide.

  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 6 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Honda CB500X

Kažu kod Stojanova krajem Maja. 

Takodje nisam probao, a ni seo. 

 

Verujem da Hondin motor od 500ccm i 50hp nikako ne može biti loš, niti loše da "ide", daleko od toga, zavisi ko sta očekuje :)

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2795 postova
Pre 5 sati, Andrej_Hotstepper je napisao:

Treba nekom da dam 7000e a ne znam ni dal će mi se svideti kako to ide.

za starijeg brata sa jednim diskom se žale da posle preticanja sa malo jačim kočenjem u dvoje baš i neće da stane

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2439 postova
  • Lokacija: NS
  • Motocikl: Versys 650 Kiklop
5 hours ago, novosadChe said:

Kažu kod Stojanova krajem Maja. 

Takodje nisam probao, a ni seo. 

 

Verujem da Hondin motor od 500ccm i 50hp nikako ne može biti loš, niti loše da "ide", daleko od toga, zavisi ko sta očekuje :)

Nije reč samo o agregatu (ali jeste i o njemu). 

Vešanje i ciklistika, proporcije, visina, dal ja mogu uopšte da se spakujemo na to..  gde su mi noge u odnosu na dupe. Da li izgledam ko žirafa na triciklu, dal izgledam kao da sam ukro motor mlađem bratu (ne interesuje me imidž nego posle vožnje od 7-8 sati kakav sam)

A to 45 konja to ti je sviranje .!.

Konji su najveća prevara auto/moto industrije. Konji su ti isto što su do pre koju godinu za mobilne bili "megapikseli". 

To je jedinica, derivat, kojim se  industrija trudi da objasni "neukima" kako je njihov proizvod sjajan. 

Izvršeni rad u jedinici vremena. A  snaga motora se meri obrtnim momentom.... I tu onda dolazimo do krive snage kroz opseg obrtaja... Koji je najbitniji. (O ovome mogu u detalje ali mislim da nema potrebe)

Primer iz života:

Ono moje SMEĆE od Quba 1.3mjtd ima na papiru 95ks. A u realnom korišćenju to izgleda drugačije... Ništa, ništa, ništa, ništa, i onda između 2400-2800rpm sve što ima  u sekundi preda i posle opet ništa ništa ništa... U prevodu, ide ko .!., našaltam se nogicama gas/kvačilo ko da sam u folklor sekciji.. smećeeeee!!!! Auto ide ko prebijen mačka. Malo malo spuštam već spuštenu ručnu "što ne ide?!".

Isto tako sam izbrojao novce bez da sam ga video - nikad više.

Promenio član Andrej_Hotstepper
  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1281 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki DL 1000 2014
Nije reč samo o agregatu (ali jeste i o njemu). 
Vešanje i ciklistika, proporcije, visina, dal ja mogu uopšte da se spakujemo na to..  gde su mi noge u odnosu na dupe. Da li izgledam ko žirafa na triciklu, dal izgledam kao da sam ukro motor mlađem bratu (ne interesuje me imidž nego posle vožnje od 7-8 sati kakav sam)
A to 45 konja to ti je sviranje .!.
Konji su najveća prevara auto/moto industrije. Konji su ti isto što su do pre koju godinu za mobilne bili "megapikseli". 
To je jedinica, derivat, kojim se  industrija trudi da objasni "neukima" kako je njihov proizvod sjajan. 
Izvršeni rad u jedinici vremena. A  snaga motora se meri obrtnim momentom.... I tu onda dolazimo do krive snage kroz opseg obrtaja... Koji je najbitniji. (O ovome mogu u detalje ali mislim da nema potrebe)
Primer iz života:
Ono moje SMEĆE od Quba 1.3mjtd ima na papiru 95ks. A u realnom korišćenju to izgleda drugačije... Ništa, ništa, ništa, ništa, i onda između 2400-2800rpm sve što ima  u sekundi preda i posle opet ništa ništa ništa... U prevodu, ide ko .!., našaltam se nogicama gas/kvačilo ko da sam u folklor sekciji.. smećeeeee!!!! Auto ide ko prebijen mačka. Malo malo spuštam već spuštenu ručnu "što ne ide?!".
Isto tako sam izbrojao novce bez da sam ga video - nikad više.
A desna ruka radi na menjaču, kao da mešaš džem varjačom!

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 910 postova
  • Lokacija: Beograd, Swan Hill
  • Motocikl: Honda CBF 1000
Nije reč samo o agregatu (ali jeste i o njemu). 
Vešanje i ciklistika, proporcije, visina, dal ja mogu uopšte da se spakujemo na to..  gde su mi noge u odnosu na dupe. Da li izgledam ko žirafa na triciklu, dal izgledam kao da sam ukro motor mlađem bratu (ne interesuje me imidž nego posle vožnje od 7-8 sati kakav sam)
A to 45 konja to ti je sviranje .!.
Konji su najveća prevara auto/moto industrije. Konji su ti isto što su do pre koju godinu za mobilne bili "megapikseli". 
To je jedinica, derivat, kojim se  industrija trudi da objasni "neukima" kako je njihov proizvod sjajan. 
Izvršeni rad u jedinici vremena. A  snaga motora se meri obrtnim momentom.... I tu onda dolazimo do krive snage kroz opseg obrtaja... Koji je najbitniji. (O ovome mogu u detalje ali mislim da nema potrebe)
Primer iz života:
Ono moje SMEĆE od Quba 1.3mjtd ima na papiru 95ks. A u realnom korišćenju to izgleda drugačije... Ništa, ništa, ništa, ništa, i onda između 2400-2800rpm sve što ima  u sekundi preda i posle opet ništa ništa ništa... U prevodu, ide ko .!., našaltam se nogicama gas/kvačilo ko da sam u folklor sekciji.. smećeeeee!!!! Auto ide ko prebijen mačka. Malo malo spuštam već spuštenu ručnu "što ne ide?!".
Isto tako sam izbrojao novce bez da sam ga video - nikad više.
Sve si u pravu, u firmi imali par logana benzinaca, 1.4 se lepše i lakše vozio od 1.6, taj motor je lenj da nema dalje, džaba bilo konja vranih. Sve si u pravu sem tehničko, fizičko, pravno i jezički kad si rekao da se snaga meri obrtnim momentom. Nadam se da je publika razumela suštinu i da se neće hvatati za ovo :-) Al kad si pomenuo, ako se ne varam prevaru auto-moto industrije, ja bih uveo mandatorno da proizvođač mora negde da omogući potencijalnom kupcu uvid u krive obrtnog momenta i snage. To je počelo bivati normalno i onda odjednom nestalo, sećam se nekih starih tekstova u časopisima, pa jebote nije bilo predstavljanja bez grafikona snage i obrtnog momenta. Danas ni na netu ne može da se nađe.

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 910 postova
  • Lokacija: Beograd, Swan Hill
  • Motocikl: Honda CBF 1000

Ja vozim Kawasaki ER-5, 500ccm, 50ks, vrlo zabavno, lako i kad zatreba dovoljno brzo vozilo. Mogu da zamislim kako tako nešto izgleda u hondinoj izvedbi i 20ak godina modernije. Zapravo ne mogu, moram da probam. Želim da probam :-)

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 372 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Vatrena Ostrica
On 14.5.2022. at 14:08, Andrej_Hotstepper je napisao:

Nije reč samo o agregatu (ali jeste i o njemu). 

Vešanje i ciklistika, proporcije, visina, dal ja mogu uopšte da se spakujemo na to..  gde su mi noge u odnosu na dupe. Da li izgledam ko žirafa na triciklu, dal izgledam kao da sam ukro motor mlađem bratu (ne interesuje me imidž nego posle vožnje od 7-8 sati kakav sam)

A to 45 konja to ti je sviranje .!.

Konji su najveća prevara auto/moto industrije. Konji su ti isto što su do pre koju godinu za mobilne bili "megapikseli". 

To je jedinica, derivat, kojim se  industrija trudi da objasni "neukima" kako je njihov proizvod sjajan. 

Izvršeni rad u jedinici vremena. A  snaga motora se meri obrtnim momentom.... I tu onda dolazimo do krive snage kroz opseg obrtaja... Koji je najbitniji. (O ovome mogu u detalje ali mislim da nema potrebe)

Primer iz života:

Ono moje SMEĆE od Quba 1.3mjtd ima na papiru 95ks. A u realnom korišćenju to izgleda drugačije... Ništa, ništa, ništa, ništa, i onda između 2400-2800rpm sve što ima  u sekundi preda i posle opet ništa ništa ništa... U prevodu, ide ko .!., našaltam se nogicama gas/kvačilo ko da sam u folklor sekciji.. smećeeeee!!!! Auto ide ko prebijen mačka. Malo malo spuštam već spuštenu ručnu "što ne ide?!".

Isto tako sam izbrojao novce bez da sam ga video - nikad više.

Nije bas tako. Snaga ti kaze koliko ce motor brzo da ubrzava. Ono sto tebe zanima kod 2 motora iste snage jeste kriva obrtnog momenta. I ko ima obrtni moment u nizim obrtajima trebao bi da bude bolji za preticanje. Medjutim ako uporedimo motor od 50 konja i motor od 70 konja. Ovaj od 70 konja ce bolje ubrzavati i ako mu je kriva obrtnog momenta losija od ovog sa 50 konja. Broj njutnometra tebi nije bitan. Samo ti je bitan onaj diagram da vidis gde da najveci moment koliki god on bio. Obrtni moment ti diktira kakav menjac da napravis i zato za tebe nije bitno koliko Nm ima. To je bitno samo onima sto prave taj motor kako bi znali kakav menjac da naprave. Sto znaci da je snaga sve, osim ako se ne radi o dva razlicita modela iste snage.

 

Vozio sam Fiat Scudo od 120 konja i do nekih 2700 rpm je bio sporiji i od Yuga posle ubrza sasvim pristojno. Medjutim imaju turbinu i nije uporedivo bas sa motorom. Jer se oni ne ponasaju tako drasticno.

Promenio član Nemanja Petrovic

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2439 postova
  • Lokacija: NS
  • Motocikl: Versys 650 Kiklop

...ajde ovako... Pošto me mrzi da objasnim šta sam mislio: slika iz magazine davno sad već.

Na slici poređenje generacija VFR-a.

 

IMG-3bc338a60c4488863dd61fc43238184a-V-1.jpg.cc8a8657a22a180a34a44f1fb0c07168.jpg

 

Crvena je 750 sa karbom 

Zelena prva generacija 800fi

Narandžasta je 800Vtec (yo).

 

2006. Ko je ušao u salon: "gospodine, ovo je novi model, sada unapređen, više snage...

E tu dolazimo do onog što sam hteo da kažem - na papiru je tako, u stvarnosti si kupio najgoreg od svih. ;)

 

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 372 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Vatrena Ostrica

Uporedio si 2 motora veoma slicne snage. Svi znaju da 5 konja nije ogromna razlika i tesko da ce nekom uticati na kupovinu. Medjutim ako poredimo 20 konja razlike onda vidimo da obrtni moment ne igra ulogu.

 

Honda VFR 750 1990 od 100 konja protiv Honde CBR 600RR od 118 konja

                                      VFR-CBR

1/3 broj obrtaja:  31 konj-31 Konj

2/3 broj obrtaja:  73 konja-83 konja

Maks obrtaji:       100 konja-118 konja

 

Sto znaci da ce u niske isto ubrzavati u srednje CBR pocinje da bezi u maksimalne je pobegao. Tako ti je i za preticanje. Bolji CBR. Jer od srednjeg rezima do blokade bolje ubrzava a u niske nista nije sporiji od VFR i ako ima 150 kubika manje i linijski motor koji nije tako dobar sa obrtnim momentom kao V4. Medjutim razlika je u 18 konja pa je zato snaga sve. Zato tih 50 konja ili koliko god ima CB500X su isti kao u vecini motora iste snage. I koji god motor vozio od 50 konja morace da menja do crvene zone da bi bezbedno preticao. Jer ipak motor ima samo 50 konja. Sto je neka minimalna granica za bezbedno preticanje na otvorenom.

 

image-169FullWidthOdcPortrait-ce1e31b6-1417078.jpg

IMG-3bc338a60c4488863dd61fc43238184a-V-1.jpg.cc8a8657a22a180a34a44f1fb0c07168.jpg

Promenio član Nemanja Petrovic

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja