Jump to content

Moto Zajednica

BMW R1300 GS, R1400 GS, M1300 GS

Recommended Posts

  • Drug član, 1567 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1250 GSA

Spremite se, stižu tri nova BMW modela

 

BMW Motorrad sprema tri nova avanturistička motocikla, koja stižu kao zamena za aktuelnu R1250 GS liniju.

U pitanju su R1300 GS, R1400 GS, kao i nešto sportskija varijanta, M1300 GS.

Prema navodima, sva tri modela će biti deo ponude za proizvodnu 2023. i imaće novu, vodom hlađenu varijantu poznatog “bokser” tvin agregata.

Ovakva promena je logičan korak za bavarskog proizvođača. Imajući u vidu nomenklaturu, očekujemo i određeno povećanje zapremine sa sadašnjih 1.254 kubika.

Dostupne informacije sugerišu da će R1300 GS biti osnovna varijanta, dok će R1400 GS biti pozicioniran kao zamena za R1250 GS Adventure. Očekujemo veći rezervoar za gorivo, kao i dodatni ofroud hardver kako bi opravdao očekivanja.

Ono što nam je posebno privuklo pažnju je nova M varijanta, M1300 GS. Ponavljamo, u pitanju je logičan korak imajući u vidu koliko je ovaj brend integrisan u liniju BMW-a, da ne pominjemo pozitivne utiske M1000RR superbajka.

Ova GS verzija bi trebalo da donese komponente visokih performansi, više ugljeničnih vlakana i drugih materijala male težine, uz snažniji izduv i nove režime vožnje.

Jednostavno rečeno, nova linija koju će činiti R1300 GS, R1400 GS i M1300 GS će još više podići standarde u poređenju sa prethodnicima. Što se lansiranja tiče, očekujemo ga u drugoj polovini godine.

 

IZVOR

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1567 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1250 GSA

Nova nomenklatura za GS modele se nalazila i na oficijalnom sajtu BMW-a. Napisah nalazila jer je i uklonjena nakon što su novinari počeli masovno da pišu o tome. 

 

BMW-R1300GS-R1400GS-adventure-bike.jpg.8b63fef323b280ce2c04c5f9fc675f95.jpg

 

BMW-R1300GS-R1400GS-adventure-bike-2.jpg.186b210a5801f14268fc2acf176e400c.jpg

 

Neko vreme internetom već kruže špijunske fotografije na kojima je navodno novi GS...

 

BMW-R1300GS-adventure-motorcycle.thumb.jpg.61e470a0a3ae1e46cdf79d60d188d33f.jpg

 

BMW-R1300GS-R1400GS-adventure-motorcycle-2.jpg.1a96de64b6a251ba61adc6a9c8d33e95.jpg

 

...na osnovu kojih su počeli da se pojavljuju i renderi. Ja se iskreno nadam da po izgledu ništa slično neće izaći u serijsku proizvodnju. :ups:

 

viber_image_2022-04-02_09-29-43-510.thumb.jpg.30349873fd1cacd98c26b979c2b0b772.jpg

 

viber_image_2022-04-02_09-29-43-676.thumb.jpg.c4369d242f82d969a1b9a93ca5b1a380.jpg

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 408 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: R1150GS

Kako su krenuli za par godina ce biti R3000 cc GS,imace veci motor od automobila. Malo napucaju izgled,skinu 30kg,dodaju 50cc i par konja i ajmo

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5496 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: XT1200Z Super Tenere
13 minutes ago, Patriota said:

skinu 30kg

Novi motori pucaju od lakih materijala, a ništa nisu lakši nego pre 30-40 godina...ili što bi se reklo: bolje 30kg manje, nego 30ks više. 

Ovo je zajedničko svim proizvođačima.

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1552 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Kawasaki Versys 1000 Grand Tourer

Ја, prvo, pročitao na blatobranu Kardašian pa, što kažu današnji klinci - izneverovao! :lol: 

Nego, može li biti ružniji kljun sa farom od ovoga na R1300GS-u? :jok:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Astro Puki krsi sva pravila!, 856 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1200 RS , Kymco Agility 50

Ovo sve lici na Stroma. A sto se tice ccm stvarno nebuloze. Kao da su u obavezi da svakih 7-8 god god podignu za 50 ccm inace ce se nece prodati. Ipak su zadrzali vodeno hladjenje i ako je bilo price da ce se vratiti na vazdusno. A performanse i laki materijali sve sviranje... Ko god vozi GS-a bio je zadovoljan od 1100 -1250 serije i kada ne bi dizajn zasterevao opet bi kupovali isti. Realno je vec 1200 serija po snazi i kubikazi prisla sportskim motorima ,a prodaje se kao enduro,touring,adventure itd...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1334 postova
  • Lokacija: okolica Osijeka, RH
  • Motocikl: Tuareg 660
On 7.4.2022. at 12:49, doktor je napisao:

Novi motori pucaju od lakih materijala, a ništa nisu lakši nego pre 30-40 godina...ili što bi se reklo: bolje 30kg manje, nego 30ks više. 

Ovo je zajedničko svim proizvođačima.

Nisu lakši zato što su sve opremljiniji kojekakvim gadgetima koji su onako, uvjetno bitna stvar. Pa

kad vidiš samo koliko je težak izduvni sistem zbog tih normi, tu možeš ušparati barem 10 kg.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1567 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1250 GSA

U BMW-ovoj fabrici u Minhenu je prekjuče održana prva zvanična prezentacija novog R1300 GS i GSA. Prezentaciji su prisustvovali samo direktori brenda i menadžeri prodaje iz nekolicine zemalja. Sve zvanice su prošle rigoroznu kontrolu, morali su da odlože sve gde bi potencijalna mikro kamera mogla da bude sakrivena. Događaju je prisustvovao i moj drugar koji se juče vratio sa tog puta. Nemoguće je samo na osnovu priče stvoriti sliku o izgledu novog modela ali ja ću ovde preneti uglavnom sve što mi je rečeno.

 

Po rečima mog drugara, na takvim prezentacijama je uvek po izlasku novog ili restilizovanog modela usedio aplauz, ovoga puta pojavu novog GS-a je propratio muk i blagi žamor. Kaže da je publiku "cimnuo" nemački domaćin rečenicom tipa: "Jel možemo da dobijemo jedan aplauz?", nakon čega je on i usledio. 

 

Gosti su bili iznenađeni onim što vide jer novi GS uopšte ne liči na svoje prethodnike, prva pomisao je kaže bila: "ružan je". Razlika između novog GS i GSA je takva da kao da su ih pravile dve ražličite fabrbrike, dva različita proizvođača. Jedina sličnost u izgledu su farovi i to je to. Novi "običan" GS je sada naizgled nešto uži i "sportskiji" od prethodnika. Novog GSA svi Nemci (domaćini) uveliko nazivaju Rok (rock - stena), jer i izgleda kao da se odlomio od neke stenovite litice. Osim samog rezervoara i ceo GSA je dosta kockastiji. U prednjem delu nema više prepoznatljivog asimetričnog fara. Umesto njega sada nalazi kockasti far pored koga su led diode koje su (ako sam dobro razumeo) zakošene prema gore. Svetla za maglu ili dodatna svetla kako ih neko zove, više se ne nalaze zakačena na rol barovima već su integrisana, odnosno nalaze se u sklopu prednjeg kompletno redizajniranog dela motocikla. Prednji prepoznatljivi blatobran (kljun) i dalje postoji ali je nešto manih dimenzija. Za razliku od dosadašnjeg, vizir je sada elektro podesiv, poput onoga na RT-u. Digitalni TFT ekran bi trebao da ostane isti, dok će novi (veći) dobiti par godina nakon što krene prodaja.

 

Čuveni bokser sada ima zapreminu od 1300 kubnih cm i raspolaže sa 145 ks i 145 nm. Nažalost i dalje ostaje nepoznanica da li je novi agregat 100% vodeno hlađen. Prepoznatljivi cilindri koji štrče levo i desno sada su nešto drugačijeg izgleda, kao i novi izduv koji je sada dosta manji. Ram je sada dosta ušuškaniji i više nije moguće videti onoliko šupljina kada se motocikl posmatra iz profila. Felne su i dalje žičane. 

 

Zadnji deo motocikla je takođe potpuno izmenjen i sada je nešto širi. Nema više aluminijumskih nosača bočnih kofera. Oni su sada integrisani u novi rep motocikla. Bočni koferi su i dalje aluminijumski ali osim novog sistema kačenja imaju i novi izgled. Nisu više kutijasti (kockasti) kao ranije, izgledaju za nijansu veći i drugačije su dizajnirani. Gornji treći kofer je sada (napokon) većih dimenzija. Ceo motocikl je inače sada lakši od prethodnika. 

 

Još jedna velika novost je ta da će u ponudi biti i verzija sa automatskim menjačem. Mnogo je ljudi kupilo Hondu CRF1000L jer želi takav tip motora ne želeći da manuelno menja brzine. BMW očigledno hoće da bude prisutan i u tom delu tržišta. Ono što Nemci naglašavaju je da kod Honde razlika između verzije sa manuelnim i CVT menjačem iznosi 9,7 kg, dok je kod novog GS-a ta razlika ispod 500 gr.

 

Ne znam kako će se zvati, ali novi GS će imati i radar koji će detektovati saobraćaj ispred i iza. Ukoliko sistem ustanovi da ne preduzimate ništa u odnosu na vozilo koje je ispred vas naglo usporilo ili stalo, motocikl će se sam usporiti (prikočiti). Ako se to isto desi iza vas, odnosno ukoliko sistem detektuje da se vozilo iza brzo približava i da možda neće biti u mogućnosti da adekvatno prikoči, vi ćete biti upozoreni putem svetlosne signalizacije na istrument tabli. 

 

Poznato je da se GS/GSA izuzetno dobro vozi i da u vožnji skoro i da niste svesni njegove veličine i težine. Međutim manevri u mestu (sa nogama na zemlji) mogu da predstavljaju problem, pogotovo ljudima nižeg rasta. Kod novog modela, postoji funkcija koja će prilikom zaustavljanja u deliću sekunde spuštati motor za 3 cm, i dizati ga ponovo na prethodnu visinu prilikom polaska.

 

Prezentacija novog GS-a je predviđena za septembar 2023. godine, dok će novi GSA javnosti zvanično biti predstavljen septembra 2024.

 

Ovo su samo neke od informacija koje sam brzinski uspeo da saznam od drugara koji je 15 minuta proveo sa novim modelom. Naravno da postoji mogućnost da nešto nisam dobro razumeo ili čuo, tako da napominjem da je sve ovo nezvanično i informativnog karaktera. 

 

Kako mi reče, bilo je tu još novotarija. Izaći će M1000 XR sa 200 ks, S1000 R sa 210 ks, novi poboljšani RR... ali to su već priče za neke druge teme. :)

             

  • Sviđa mi se 10
  • Hvala 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Astro Puki krsi sva pravila!, 856 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1200 RS , Kymco Agility 50

Hvala na informacijama,bas zanimljivo ... da li gresim ,cini mi se da je 1250 serija bila najkraca,obzirom da je vec smenjuje serija 1300. ?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

pre 48 minuta, yogibear je napisao:

Poznato je da se GS/GSA izuzetno dobro vozi i da u vožnji skoro i da niste svesni njegove veličine i težine. Međutim manevri u mestu (sa nogama na zemlji) mogu da predstavljaju problem pogotovo ljudima nižeg rasta. Kod novog modela, postoji funkcija koja će prilikom zaustavljanja u deliću sekunde spuštati motor za 3 cm, i dizati ga ponovo na prethodnu visinu prilikom polaska.

 

Значи ипак је улазак Харлија у тај сегмент имао утицаја и на најјачег. :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Dođu tako vremena, kada pamet zašuti, budala progovori..., 3301 postova
pre 12 minuta, FFBikerSar je napisao:

Članak skeniran iz broja 24/2022:

 

 

BMW R 1300 GS.1.jpg

BMW R 1300 GS.2.jpg

BMW R 1300 GS.3.jpg

BMW R 1300 GS.4.jpg

 

BMW je vec dogurao do 1800ccm sa boxer motorom, pa me interesuje hoce li dogurati i na GS- u sa tom kubikazom? :stabre::jee:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Astro Puki krsi sva pravila!, 856 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1200 RS , Kymco Agility 50
Pre 2 sati, Branko je napisao:

 

BMW je vec dogurao do 1800ccm sa boxer motorom, pa me interesuje hoce li dogurati i na GS- u sa tom kubikazom? :stabre::jee:

Pa tako je bilo i sa 1200ccm cini mi se 1997 sa modelom R1200c a serija R1200 GS i RT je krenula tek 2005 ili 2006 ne secam se

Promenio član punisa 16

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 478 postova
  • Lokacija: Sarajevo, Bosnia-Herzegovina
  • Motocikl: BMW K1100RS
6 minutes ago, Branko said:

 

BMW je vec dogurao do 1800ccm sa boxer motorom, pa me interesuje hoce li dogurati i na GS- u sa tom kubikazom? :stabre::jee:

Ma neeeee, 8.130 kao Boss Hoss   

Screenshot_1.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja