Jump to content

Moto Zajednica

Zvrčkavi zvuk tenera 660

Recommended Posts

  • Drug član, 989 postova
  • Lokacija: Požarevac
  • Motocikl: Yamaha xtz 660 tenere

E ovako, prošle godine mi se desilo da mi se cuje neko kuckanje iz mašine koje prati obrtaje motora i vremenom se sve više pojačavalo. Ispostavilo se da je taj zvuk uzrokovala labava matica na balans osovini. Kajla je malo i pojela ležište ali ne mnogo, nova kajla može da drži zubčanik u mestu. Ja to sve lepo spakovao i upalio i motor je dobio neki, da tako kažem, zvrčkavi zvuk koji prati obrtaje.

 

 

Ja opet rasklopio sve, prekontrolisao, sve je bilo ok. Sve sam radio po manualu osim mozda što sam malo jače zategao maticu balans osovine i same lamele, čisto iz predustrožnosti. Ne znam sad koliko tačno ali ne mnogo više nego što piše u manualu. Zvuk se i dalje isto čuo. Zvuk se nije čuo pre nego što sam otvorio mašinu zbog balans osovine. Od tada sam prošao jedno 10-15 000 kilometra i zvuk se nije pojačavao.

Generalno sam navikao na zvuk i on se cuje samo do 3000 obrtaja tako da ga u otvorenoj vožnji ne čujem ali je počeo strašno da me nervira u poslednje vreme jer znam da to ne treba da se čuje a čuje se, a i ne znam šta se čuje. Da li je imao možda neko slično iskustvo ili zna šta bi moglo da bude uzrok ovog glupavog zvuka?

 

Послато са SM-A525F помоћу Тапатока

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1295 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki DL 1000 2014

E ovako, prošle godine mi se desilo da mi se cuje neko kuckanje iz mašine koje prati obrtaje motora i vremenom se sve više pojačavalo. Ispostavilo se da je taj zvuk uzrokovala labava matica na balans osovini. Kajla je malo i pojela ležište ali ne mnogo, nova kajla može da drži zubčanik u mestu. Ja to sve lepo spakovao i upalio i motor je dobio neki, da tako kažem, zvrčkavi zvuk koji prati obrtaje.
 

 
Ja opet rasklopio sve, prekontrolisao, sve je bilo ok. Sve sam radio po manualu osim mozda što sam malo jače zategao maticu balans osovine i same lamele, čisto iz predustrožnosti. Ne znam sad koliko tačno ali ne mnogo više nego što piše u manualu. Zvuk se i dalje isto čuo. Zvuk se nije čuo pre nego što sam otvorio mašinu zbog balans osovine. Od tada sam prošao jedno 10-15 000 kilometra i zvuk se nije pojačavao.
Generalno sam navikao na zvuk i on se cuje samo do 3000 obrtaja tako da ga u otvorenoj vožnji ne čujem ali je počeo strašno da me nervira u poslednje vreme jer znam da to ne treba da se čuje a čuje se, a i ne znam šta se čuje. Da li je imao možda neko slično iskustvo ili zna šta bi moglo da bude uzrok ovog glupavog zvuka?
 
Послато са SM-A525F помоћу Тапатока
 
 
Kanda ti zvrči ta plastika kada se zatrese od vibracija, vidi se na snimku kako landara, pritisni je rukom da se smanji vibracija, pa vidi da li je to u pitanju

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk


Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 989 postova
  • Lokacija: Požarevac
  • Motocikl: Yamaha xtz 660 tenere
Ovo kao zvidzdanje, na to mislis ? Ako je to, neki motori imaju takav fabricki zvuk, vecina Hondi recimo ima takav zvuk. 
Da da, na to mislim. Ja se tešio da je kao na Hondi dok nisam pitao jednog lika u Trebinju da upali njegovu i njemu se nista osim aupuha nije čulo i onda sam ukapirao da moj motor nije Honda

Послато са SM-A525F помоћу Тапатока

  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 989 postova
  • Lokacija: Požarevac
  • Motocikl: Yamaha xtz 660 tenere
Kanda ti zvrči ta plastika kada se zatrese od vibracija, vidi se na snimku kako landara, pritisni je rukom da se smanji vibracija, pa vidi da li je to u pitanju

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk


Radio je isto tako bez ijedne plastike, uostalom plastike ne mogu ovako da se cuju pa da ih sve olabavim .


Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 530 postova
  • Lokacija: beograd mirijevo
  • Motocikl: 950adv 450exc

Koja je uloga balans osovine, mislis na kontra teg, vrti ih lanac? Ovakav isti zvuk je imao i moj dr kad sam menjao mali lanac koji sam za nijansu pretegao.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 989 postova
  • Lokacija: Požarevac
  • Motocikl: Yamaha xtz 660 tenere
Pišti neki ležaj. Da nisi pretegao sajlu kvačila pa se čuje druk ležaj?
Ma nisam, ima luft 1cm na kraju rucice, dole isto labava sajla. Nego sad nesto razmisljam, da li moze da se okrene naopako druk lezaj?

Послато са SM-A525F помоћу Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 989 postova
  • Lokacija: Požarevac
  • Motocikl: Yamaha xtz 660 tenere
mozda svira neki  falš vazduh. pregledaj gume između karbur. i  mašine
Nije to, kao nove su, karburator je lepo legao. A i cini mi se da sam zvuk dopire iz donjeg dela masine.

Послато са SM-A525F помоћу Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 989 postova
  • Lokacija: Požarevac
  • Motocikl: Yamaha xtz 660 tenere
Koja je uloga balans osovine, mislis na kontra teg, vrti ih lanac? Ovakav isti zvuk je imao i moj dr kad sam menjao mali lanac koji sam za nijansu pretegao.
Da, taj kontra teg. Kod mene je on na zupcanik koji ide direktno na zupcanik koji je na radilici. Nije na lanac. Al dade mi dobru ideju da pogledam da skinem spaner faznog lanca, mozda se tu nesto desilo.

Послато са SM-A525F помоћу Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 17 postova
  • Lokacija: Cacak
  • Motocikl: Yamaha xtz 660 tenere

Isti kvar sam imao i rešio ga na isti način kao što si opisao. Takvo zviždanje sam čuo i kod mene, ali je odmah prestalo. Moje mišljenje je da taj zvuk pravi zupčanik od pumpe za vodu, ako je malo tesno legao. Pokušao bih na tvom mestu da otpustim pumpu za vodu i probam malo da pomerim ceo taj sklop. Naravno tu je sad zaptivna masa ili dihtung, ali mislim da vredi pokušati. Pristupačno je i ne bi trebalo da ti predstavlja veliku muku da probaš. 

Pozdrav

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 989 postova
  • Lokacija: Požarevac
  • Motocikl: Yamaha xtz 660 tenere

Hvala. Pogledacu i to. Bas sam juce rasturio motor i mislim da sam nasao uzrok. Kako je bilo lufta izmedju zupcanika i balans osovine malo se ostetila osovina i sada ima lufta oko 1mm oko ta dva levo-desno, sto dalje urokuje da zupcanik nije u centru i u jednom trenutku vise pritiska zupcanik radilice, u jednom trenutku manje. Bas kacim snimak pa kad se budeo okacio postavljam ovde sa slikama.

Послато са SM-A525F помоћу Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja