Jump to content

Moto Zajednica

Koliko stare gume smeju da budu?

Recommended Posts

  • Ne silazi, 4729 postova
  • Lokacija: Srbija, Padej
  • Motocikl: Honda VTR1000SP1 (Službeni), Suzuki SV650S, Tomos T15SL, Tomos T011, Tomos APN4

Jedna škakljiva tema oko koje se uvek povede duža diskusija. Zato sam lepo seo, pročitao sve podatke do kojih sam mogao da dođem od proizvođača guma. Neki propisuju da nova guma i do 7 godina starosti ima iste performanse kao guma koja je izašla prvog dana iz fabrike. Međutim, postoji jedno veliko ALI! Guma se mora propisno skladištiti.

 

BJBIKERS.COM

Kada dođe trenutak kupovine guma, često se povede polemika o tome koliko stare gume smeju da budu, a da se i dalje smatraju novim.

 

  • Sviđa mi se 5
  • Hvala 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 682 postova
  • Motocikl: XTZ 750

Sto se tice skladistenja u neadekvatnim uslovima, desavaju se i deformacije. Moze se desiti da je deformisana i fabricki.

 

Ako joj bude potrebno vise od 71 gram balansa u prvih 5mm potrosenosti, guma se smatra neispravnom i obavezno je reklamirati.

(dobra stvar je balansirati felne pre montaze guma, a dobra felna se smatra ona kojoj ne treba vise od 14 grama balansa)

 

  • Sviđa mi se 3
  • Hvala 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 4729 postova
  • Lokacija: Srbija, Padej
  • Motocikl: Honda VTR1000SP1 (Službeni), Suzuki SV650S, Tomos T15SL, Tomos T011, Tomos APN4
pre 21 minuta, dvlns je napisao:

Guma koja nije stara bar 2 godine nije prava guma :)

Legenda kaže da je neko vozio sa DOT-ovima starijim od decenije. Krenuli u srednju školu...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 4766 postova

Treba pisati i o onom mitu kako ne smes kombinovati pneumatike razlicitih proizvodjaca ili van seta, napred i nazad... Ja uvek idem meksa guma sa vise gripa napred a ona koja vise traje nazad. Npr. kombinacija Mitas Touring force nazad i Sportforce+ napred.

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 4729 postova
  • Lokacija: Srbija, Padej
  • Motocikl: Honda VTR1000SP1 (Službeni), Suzuki SV650S, Tomos T15SL, Tomos T011, Tomos APN4
Upravo sada, Motorcyclist je napisao:

Treba pisati i o onom mitu kako ne smes kombinovati pneumatike razlicitih proizvodjaca ili van seta, napred i nazad... Ja uvek idem meksa guma sa vise gripa napred a ona koja vise traje nazad. Npr. kombinacija Mitas Touring force nazad i Sportforce+ napred.

Vidiš, dobra ideja za temu. Stavljam na listu.

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 461 postova
  • Lokacija: Crna Gora
  • Motocikl: BMW GSA 1250
32 minutes ago, Motorcyclist said:

Treba pisati i o onom mitu kako ne smes kombinovati pneumatike razlicitih proizvodjaca ili van seta, napred i nazad... Ja uvek idem meksa guma sa vise gripa napred a ona koja vise traje nazad. Npr. kombinacija Mitas Touring force nazad i Sportforce+ napred.

Ali treba isto tako znati da nije ista

smjesa na zadnjoj i prednjoj gumi iste oznake. Tako da je kod premium proizvodjaca prednja guma meksa od zadnje cak i kod dvokomponentnih guma.

Promenio član bokibd
  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 4766 postova
2 minutes ago, bokibd said:

Ali treba isto tako znati da nije ista

smjesa na zadnjoj i prednjoj gumi iste oznake. Tako da je kod premium proizvodjaca prednja guma meksa od zadnje cak i kod dvokomponentnih guma.

Iskren da budem nisam to znao, ali opet mogu uzeti jos meksu gumu. Npr. poznato je da je Sportforce+ dosta meksa od Touringforce, a posto je napred, nece se bas brzo potrositi.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 4979 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Triumph Daytona 1000
pre 55 minuta, Jovan Ristic je napisao:

Legenda kaže da je neko vozio sa DOT-ovima starijim od decenije. Krenuli u srednju školu...

Drugar, zadnja na GPZ 1000 RX, 14 godina stara i još je vozi :D

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4342 postova
  • Lokacija: Ванкувер, Британска Колумбија
  • Motocikl: Дукати '97 748, '08 848, '09 1198S, '12 1199С, 2020 РСВ4 1100 Фактори, 2021 РСВ4 1100 Фактори

Што старија да се не троши брзо! :popovanje:

  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 461 postova
  • Lokacija: Crna Gora
  • Motocikl: BMW GSA 1250
49 minutes ago, Motorcyclist said:

Iskren da budem nisam to znao, ali opet mogu uzeti jos meksu gumu. Npr. poznato je da je Sportforce+ dosta meksa od Touringforce, a posto je napred, nece se bas brzo potrositi.

 

A pazi sad, kad smo vec poceli da teoretisemo.:)

Ti stavljas sport gumu naprijed a sportturing nazad. Sve je to ok, vozis tako jer ti odgovara. Ali ima situacija kada ces imati slabiji grip na toj sport gumi naprijed u odnosu na sportturing gumu. Moderne sportturing gume su sada 10 levela u odnosu na ono sta

su bile prije 15-20 god. Napravljene su tako da funkcionisu gotovo instantno na +30 i na +5 stepeni. Nije im potrebno veliko zagrijavanje da bi radile pravilno. Imaju veliki udio silike da drze na hladno i mokro vrijeme. Jer samo ime im kaze turing. Tako da kada u 9 ujutro krenes po mokrom asfaltu da se penjes uz neki pas na +10 sportturing guma ce imati vise gripa od cisto sport gume. :)

 

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1405 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki Bandit 600
pre 32 minuta, Мали Ћаћа je napisao:

Што старија да се не троши брзо!

Moje su na oba točka 2009-to, šara kao kod novih.  :moto3:

Mislim da su se pretvorile u plastiku. Moram pod hitno da ih menjam pa pratim teme u vezi guma. 

Koje uzeti, ne mogu da odlučim?  :neznam:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 461 postova
  • Lokacija: Crna Gora
  • Motocikl: BMW GSA 1250
53 minutes ago, Motorcyclist said:

To je sve teoretisanje, ali da li si ti osetio u praksi? Bilo kakav problem sa kombinovanjem pneumatika? 

Ja do sada nisam. :neznam:

Uvijek mijenjam obije gume istovremeno iz razloga sto ih istovremeno potrosim. Mozda bi prednja mogla izdrzati 1000 km vise od zadnje ali zbog tako male razlike mi se ne ide 2 puta i servis u kratkom vremenskom intervalu. Koristim sportturing gume uglavnom mi izdrze od 8 do 10 hiljada km. Samo sam jednom imao prilike voziti motor na dvije potpuno razlicite gume i to kada sam pocijepao zadnju na putovanju pa sam uspio naci samo contim motion gumu. To je neka budzet varijanta od continentala, jednokomponentna guma. Naprijed sam imao pireli angel gt. Ta continental guma mi je bila totalna katastrofa jer je bila blago zaobljena pa sam dolazio do ivice jako brzo( nogostup nije ni dotakao asfalt a guma je bila na svojoj ivici). Isto tako sam je jako brzo pregrijao pa je posle 10-15 min. agresivne voznje pocela da plavi i da proklizava. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 461 postova
  • Lokacija: Crna Gora
  • Motocikl: BMW GSA 1250
9 minutes ago, Disko Nindža said:

Ako ti je taaako blago bila zaobljena, vrlo moguće da guma nije bila odgovarajuće dimenzije kao prethodna.

Bila je iste dimenzije kao predhodna, 180/55/17 ali je bila manje agresivna od predhodne. Zato je imala blazi luk.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5969 postova

@jovan ristic

 

Ako ne znas da li treba da vozis stari dot a hoces da vozis SV na stazi evo da znas recimo o cemu ti pricam pa ti vidi vredi li juriti dot :P

 

 

Screenshot_20220222-001344-975.png

Promenio član dvlns
  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2758 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: SV 650S, Simson SR50, Cagiva Mito, CBF1000

Lepa tema.

Ja volim nov pneumatik i na kolima i na motociklu. I drago mi je da je guma koju sam kupio novu, "mlada". Ali mi je bitnije da nije vozena. 

Mada, iskreno, da mi posalje prodavnica pneumatik star 5-6 god po ceni novog, kontam da bih popizdeo.

Pogotovo sto prelazim malo kilometara, pa bi skapala od starosti a nije potrosena fizicki (maseno) ni 30%, a imala bi  5-6 u skladistu + 2-3 godine na motoru. :neznam:

(Da napomenem da su mi trenutne gume na tavanu, presle jedno 3000 km, a jos nisu montirane na motor. :tras2:

Toliko o mojim kilometrima na 2 tocka sopstvenim dvotockasem. :/

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4342 postova
  • Lokacija: Ванкувер, Британска Колумбија
  • Motocikl: Дукати '97 748, '08 848, '09 1198S, '12 1199С, 2020 РСВ4 1100 Фактори, 2021 РСВ4 1100 Фактори
On 21.2.2022. at 3:07, Motorcyclist je napisao:

Evo lep video.

 

 

Овај видео клип је одличан само ако се вози по стази. И ја могу да потврдим из личног искуства да и старије гуме од 5-6 година добро држе чим достигну радну температуру. Али за улицу је сасвим друга прича и овај видео није што би се требало држати као свето слово. Многи власници проверавају притисак у гумама једном у току сезоне и многи падају због тога јер им је предња гума много "мекана" на оштром кочењу... итд да не набрајам све факторе. Моје лучно мишљење је због не адекватног притиска у гумама, исте слабо или никада не постигну радну температуру, а баш због тога се често пада. Наравмо има и да огибљење не може да поднесе услове и напоре вожње... 

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 220 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Suzuki V-Strom DL650

Skontao sam da takodje ima ljudi koji insistiraju na novom DOTu ne toliko zbog voznje koliko u slucaju prodaje motora mogu dizati cijenu i tvrditi da su presli samo 500km na tim gumama

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 4729 postova
  • Lokacija: Srbija, Padej
  • Motocikl: Honda VTR1000SP1 (Službeni), Suzuki SV650S, Tomos T15SL, Tomos T011, Tomos APN4
Pre 11 sati, dvlns je napisao:

@jovan ristic

 

Ako ne znas da li treba da vozis stari dot a hoces da vozis SV na stazi evo da znas recimo o cemu ti pricam pa ti vidi vredi li juriti dot :P

 

 

Screenshot_20220222-001344-975.png

Jbte, ovo takoreći besplatno :) 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja