Jump to content

Moto Zajednica

Pitanje u vezi kategorije

Recommended Posts

  • U prolazu, 24 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Ktm sx 125,Cpi sm 50

Pozdrav drustvo.Letos sam polozio za A1,dobio probnu.E sad moje pitanje je da li smem da vozim 50cc ili ne.U clanu 195pise da se upisuje i Am.Ali buni me ova probna...Par pandura,prvi put cuju,neki kazu ne smes,kazna ide kao da nemas dozvolu ako vozis 50cc.Jel zna neko tacnu inf?Hvala

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 244 postova
  • Lokacija: Zemun, Serbia, Yugoslavia
  • Motocikl: LoreNCo - Honda NC750XD

Mislim da mozes da vozis samo onu kategoriju/kategorije koja je upisana u probnu dozvolu. Tako bi trebalo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1282 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Yamaha Tracer 700 Traveler 2

Sto puta prežvakana tema na forumu. ZOBS kaže sledeće:

 

A1 – Motocikli čija radna zapremina motora nije veća 125 cm³ i snage motora do 11 kW čiji odnos snage motora i mase vozila nije veći od 0,1 kW/kg i teški tricikli čija snaga motora ne prelazi 15 kW

 

Da li 50cc prelazi bilo koji od ova dva ograničenja? Ne, tako da... :) Naravno da možeš voziti 50cc sa A1. Možda će panduri da ti kažu suprotno, očekujući mito, ali to neće proći ni kod jednog sudije sasvim sigurno.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 24 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Ktm sx 125,Cpi sm 50
pre 47 minuta, vasa.93 je napisao:

Sto puta prežvakana tema na forumu. ZOBS kaže sledeće:

 

A1 – Motocikli čija radna zapremina motora nije veća 125 cm³ i snage motora do 11 kW čiji odnos snage motora i mase vozila nije veći od 0,1 kW/kg i teški tricikli čija snaga motora ne prelazi 15 kW

 

Da li 50cc prelazi bilo koji od ova dva ograničenja? Ne, tako da... :) Naravno da možeš voziti 50cc sa A1. Možda će panduri da ti kažu suprotno, očekujući mito, ali to neće proći ni kod jednog sudije sasvim sigurno.

Pa i ja tako gledam,sta vise logicno je,ali kao fora je dok imas a1probnu samo a1 vozis kad istekne upisuju ti i Am,u prevodu ako te zaustave pisu ti kaznu kao da nemas dozvolu uopste,smesno...Al opet ko ce ga znati sve ce da urade samo pare da uzmu...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3455 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Kymco Agility+ 300

Neće niko da ti piše kaznu, ne tripuj se. Vozi normalno, ne manifestuj se, nosi kacigu, poštuj saobraćajne propise... i niko neće da te dira.

Mene su u Kg, za 8 godina koliko vozim skutere, zaustavili samo jedanput, prilikom rutinske kontrole.

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 940 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: NEMAM

Za sve kategorije koje se polože po difoltu dobiješ podkatekorije.
Da si položio punu A mogao bi da voziš AM,A1,A2 i A. Nekad je sa B moglo AM, mislim da sam ja poslednja generacija koja je uspela da uhvati tu privilegiju da uz B dobijemo AM, B sam dobio 2011.

Tako je i za ostalo, kad sam položio CE po difoltu su upisali BE,koju nisam imao. Kad završim za D dobiću i DE jer imam CE.
Tako da opušteno, voziš 50ccm bez da trepneš, a u probnoj bi trebalo da ti bude upisano AM i A1. Ako je upisano,kako pandur može da ti kaže da ne smeš da voziš to što je upisano?

Послато са POCOPHONE F1 помоћу Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 24 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Ktm sx 125,Cpi sm 50
pre 47 minuta, slobasuper9 je napisao:

Za sve kategorije koje se polože po difoltu dobiješ podkatekorije.
Da si položio punu A mogao bi da voziš AM,A1,A2 i A. Nekad je sa B moglo AM, mislim da sam ja poslednja generacija koja je uspela da uhvati tu privilegiju da uz B dobijemo AM, B sam dobio 2011.

Tako je i za ostalo, kad sam položio CE po difoltu su upisali BE,koju nisam imao. Kad završim za D dobiću i DE jer imam CE.
Tako da opušteno, voziš 50ccm bez da trepneš, a u probnoj bi trebalo da ti bude upisano AM i A1. Ako je upisano,kako pandur može da ti kaže da ne smeš da voziš to što je upisano?

Послато са POCOPHONE F1 помоћу Тапатока
 

Razumem ja sta ti meni pricas,i ja isto mislim.Upisana mi je samo A1,kako su mi rekli Am ce tek kad mi istekne probna

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 940 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: NEMAM

Pa onda u principu ako nije upisana tehnički ne možeš upravljati vozilom te kategorije. Neka me neko ispravi ako grešim.

Послато са POCOPHONE F1 помоћу Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1282 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Yamaha Tracer 700 Traveler 2

Zar iz citata ZOBS-a nije jasno da su niže A kategorije ustvari podkategorije (podskupovi) viših kategorija?

 

Ajmo opet:

  • A1 - Motocikli čija radna zapremina motora nije veća 125 cm3 i snage motora do 11 kW čiji odnos snage motora i mase vozila nije veći od 0,1kW/kg i teški tricikli čija snaga motora ne prelazi 15 kW
  • A2 - Motocikli čija snaga motora nije veća od 35 kW i čiji odnos snage motora i mase vozila nije veći od 0,2 kW/kg

 

Dakle, neko kome je izdata vozačka dozvola za A1 kategoriju vozila može da upravlja svakim motociklom čija radna zapremina motora nije veća 125 cm3 i snage motora do 11 kW čiji odnos snage motora i mase vozila nije veći od 0,1kW/kg. Da li motocikl (ili moped) od 50cm3 prevazilazi bilo koji od ova dva uslova?

 

To što se upisuju sve niže A kategorije jednom kada se položi za neku od kategorija, to je čisto tehnička stvar, radi uniformnosti itd.

 

Istina je da se praksa i teorija kod nas vrlo često razilaze, i ovo je jedan takav slučaj. Saobraćajci i svi ostali mogu da pričaju jednu priču, svako ima neko svoje tumačenje zakona ili neki drugi razlog (pomenuo sam jedan od mogućih i najverovatnijih razloga ranije). Međutim, tamo gde se donose presude o ovakvim stvarima, stvari ipak funkcionišu malo bolje od "rekla-kazala", tako da stvarno nema mnogo razloga za brigu, kao što Boža reče.

 

E sad, na kraju, i ovo je ipak samo još jedno tumačenje ZOBS-a. Meni najlogičnije, možda nekom drugom nije. Ako ima nekoga ko pozdano zna da je njegovo tumačenje najbliže projektovanom/očekivanom/zamišljenom tumačenju ZOBS-a, bilo bi lepo to čuti. :) Na kraju uvek ostaje ona - teorija i praksa se vrlo često razlikuju od mesta do mesta...

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motoras, 2442 postova
  • Lokacija: PECINCI
  • Motocikl: BMW '73. zderac kilometara // TOMOS APN 4/deva //Gpz900r Ninja // VULCAN VN1500

Ns sajtu AMSS kaze:

  • Vozač vozila kategorije A1 može da upravlja vozilom kategorije AM.
  • Vozač vozila kategorije A, može da upravlja vozilom kategorije A1, A2 i AM
  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3455 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Kymco Agility+ 300

Ama A1 podrazumeva i AM. I može da piše (ili ne piše) na parčetu papira šta god. Jesmo mi naopaka zemlja, ali ne baš toliko.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja